Jump to content

Microsoft Office 2007


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κατεβάσει την αγγλική έκδοση του Microsoft Office 2007 και θα ήθελα να περάσω μέσα το ελληνικό λεξικό(οταν γράφω να με διορθώνει στα ελληνικά και όχι στα αγγλικά).Γίνεται αυτο το πράγμα?
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 532
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω κατεβάσει την αγγλική έκδοση του Microsoft Office 2007 και θα ήθελα να περάσω μέσα το ελληνικό λεξικό(οταν γράφω να με διορθώνει στα ελληνικά και όχι στα αγγλικά).Γίνεται αυτο το πράγμα?

Δες μερικά μυνήματα πιο πριν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα που έχω δει με την ενασχόληση μου με το Office 2007 (πρακτικά το word έχω δουλέψει αρκετά)

 

1) Το Mathtype και Office 2007 δε "δένει" καλά, εισάγεις ένα equation και ότι γράφεις μετά το equation γίνεται superscript ή subscript, ένας θεός ξέρει γιατί.

2) Το equation editor του word είναι επιεικώς για κλάματα με αρκετές ελείψεις.

3) Ενώ έχει να προσθέσεις βιβλιογραφία, έχει μόνο 5-6 στύλ βιβλιογραφίας. Φυσικά όταν γράφεις απλά ένα έγγραφο είναι μια χαρά, όταν πας όμως να γράψεις κάτι πιο εξειδικευμένο είναι πραγματικά άχρηστο. Έπρεπε να ήταν customizable με κάποιο εύκολο τρόπο (δεν είναι, πρέπει να φτιάξεις xml αρχείο και τρέχα γύρευε, ας δούνε λίγο το EndNote να πάρουν καμία ιδέα...)

 

Αυτά, (απογοητευμένος από έναν "λειψό" 2007 κειμενογράφο.)

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

1) Το Mathtype και Office 2007 δε "δένει" καλά, εισάγεις ένα equation και ότι γράφεις μετά το equation γίνεται superscript ή subscript, ένας θεός ξέρει γιατί.
Το Mathtype 6 είναι συμβατό με το Office 2007.
Link to comment
Share on other sites

Το Mathtype 6 είναι συμβατό με το Office 2007.

 

Για το ότι το mathtype (στην περίπτωση μου τουλάχιστον) έχει προβλήματα δεν φταίει η Microsoft που στην τελική δεν είναι δικιά της ευθύνη η ομαλή λειτουργεία των third party εφαρμογών, οπότε κακώς το έβαλα σαν μειονέκτημα του Office. Παρά ταύτα, ύστερα από καμμιά 12αριά χρόνια εξέλιξης ο equation editor της MS όφειλε να είναι καλύτερος.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στο Office 2003. Θα ξαναπήγαινα στο OpenOffice, αλλά υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας με κάποιες εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ηδη γυρισα στο 2003. Δεν μπορεσα με καμια δυναμη να συνηθισω το 2007.
Link to comment
Share on other sites

το ribbon είναι το μέλλον.

 

ως τρελός χρήστης PPoint τα 2007 είναι απλά ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ :)

 

χαίρομαι και που τα Windows 7 θα έχουν παρόμοιο UI.

 

Υ.Γ. να μην πω καλύτερα για τα x type files και όλα τα + που έχουν ;)

 

πάντα υπάρχει ένα ποστοστό που γυρίζει πίσω όμως τα 2007 office χαρακτηρίστηκα από όλον τον τύπο (ακόμα και μηλάδες... που θα τα έχουν σύντομα @ 2008 στα Leopard) ως το πιο καινοτόμο προϊόν της msft εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

 

και το καλύτερο? τρέχουν και στα xp για όποιο δεν θέλει ή δεν έχει vista! :up:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ribbon εστι το νεο ui? Εγω απ την αλλη δεν τρελαθηκα κιολας. Ισα ισα που δεν μπορουσα να βρω που βρισκονταν καποιες λειτουργιες που ειχα συνηθησει, χωρια που επρεπε να τελειωσω και μια εργασια και πεδευομουν διπλα....
Link to comment
Share on other sites

άλλο αυτό. μετά από 6+ μήνες χρήση (σχεδόν καθημερινή) μπορώ να πω ότι τα βρίσκω πολύ πιο εύκολα και γρήγορα (λιγότερα κλικ), επίσης είναι πολύ πιο έξυπνο το UI αφού όταν επιλέγεις κάτι σου εμφανίζει μια νέα κοδρέλα με επιπλέον επιλογές :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αν αφιερωσεις τοσο χρονο λογικο να τα συνιθησεις. Απλα εγω ηδη με τα 2003 κανω την δουλεια μου δεν προβλεπω να ασχοληθω τοσο ωστε να μαθω κατι που δεν ξερω και γω τι παραπανω θα μου προσφερει.
Link to comment
Share on other sites

άλλο αυτό. μετά από 6+ μήνες χρήση (σχεδόν καθημερινή) μπορώ να πω ότι τα βρίσκω πολύ πιο εύκολα και γρήγορα (λιγότερα κλικ), επίσης είναι πολύ πιο έξυπνο το UI αφού όταν επιλέγεις κάτι σου εμφανίζει μια νέα κοδρέλα με επιπλέον επιλογές :)

 

Ε ναι αν αφιερωσεις τοσο χρονο λογικο να τα συνιθησεις. Απλα εγω ηδη με τα 2003 κανω την δουλεια μου δεν προβλεπω να ασχοληθω τοσο ωστε να μαθω κατι που δεν ξερω και γω τι παραπανω θα μου προσφερει.

 

Η πληροφορική εξελίσσεται. Τα προϊόντα της το ίδιο όπως και σε κάθε βιομηχανία εξ' άλλου. Λ.χ. και με το αυτοκίνητο του 2000 κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά, γιατί να πάρεις του 2007;

 

Τα προϊόντα της πληροφορικής δεν αλλάζουν, το Word97 κάνει ότι και το Word07 μέσες-άκρες. Το 2007 έχει περισσότερες δυνατότητες όμως και είναι και πιό όμορφο. Όπως ακριβώς έχει διαφορές ένα αυτοκίνητο του 2000 από του 2007.

 

Βασικές διαφορές με αρκετά παλιότερα προϊόντα είναι οτι λχ για να στείλεις έναν πίνακα excel με email έπρεπε να στείλεις το αρχείο με επισύναψη. Στους πιο μοντέρνους καιρούς απλά το εκάνες copy/paste.

 

Σε λίγο καιρό όλοι θα χρειάζονται ορισμένες δυνατότητες που σήμερα θεωρούνται άχρηστες/πολυτέλεια...

 

Όποιος θέλει ή το χρειάζεται, το χρησιμοποιεί - όποιος δεν, πάλι όχι.

 

Αυτά τα ολίγα...

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

είναι αυτό που λέει Catergories.

 

αν τα βάλεις να είναι sort ως προς ομάδες θα είναι καλύτερα ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γίνεται αλλά θα έχεις κάποια προβλήματα. όπως πχ με τις "φόρμες" και τα paste από πρόγραμμα σε πρόγραμμα.

 

καθώς και με το outlook.

 

δεν αξίζει. άσε που τρελαίνεις την registry.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις που είναι το πρόβλημα, ότι στο ένα ΙΕΚ που θα είμαι έχουν λέει το 2003 και στο άλλο το 2007...Άσε που πρέπει να χω το multilanguage pack γιατί εγώ δουλεύω την αγγλική έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς να χει το 2003 και το 2007 στο ίδιο PC;

 

στην αρχή είχα Outlook 2003 για τον exchange στην δουλειά που δεν υποστηριζόταν από τον Outlook 2007, και τα υπόλοιπα (Word, Excel etc) ήταν του 2007. Όλα ήταν ΟΚ! :happy:

Link to comment
Share on other sites

stin prostasia filou, sta dikaiomata ton xriston epilego tin taksinomisi, alla par;ola auta den m'afinei na kano taksinomisi. yparxei tropos na einai kleidomena kapoia kelia alla na dexontai tin taksinomisi?
Link to comment
Share on other sites

όχι. δεν είναι απλό γενικά. στα 2007 γίνεται απλό :)

 

τι θες? θέλεις ουσιαστικά μορφοποίηση της προβολής/εικόνας του φύλλου. άρα πηγαίνεις στο tab view από το ribbon. και το βλέπεις μπροστά σου.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το εξης πακετο Classic Menu for Office 2007 και πλεον μπορω να πω πως το office γινεται φιλικο προς εμας τους παλιους χρηστες, αυτο το νεο ui δεν το πηγαινα με τπτ.

 

 

http://www.addintools.com/english/menuword/images/screen_shot_small.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...