Jump to content

Πρόβλημα με VOIPBUSTER & SIEMENS C450IP


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είναι το πρώτο μου post εδώ, καλώς σας βρήκα λοιπόν.

 

Αν μου επιτρέπετε, να ξεκινήσω με ένα τεχνικό θέμα που με τρώει μια εβδομάδα τώρα.

 

Το προηγούμενο Σάββατο αγόρασα το C450 IP της Siemens.

Το τηλέφωνο το συνέδεσα με τον ΟΤΕ μια χαρά, και δουλεύει η τηλεφωνική σύνδεση. Εκεί που έχω το πρόβλημα είναι με τη σύνδεση VOIP. Δεν δουλεύει καθόλου.

Χρησιμοποιώ voipbuster. Έβαλα στοιχεία σύνδεσης που βρήκα στο site τους, έχω στήσει το modem/router, το switch, και ενα γένει το δίκτυο μου, αλλά δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνα. Μου επιστρέφει ένα μύνημα "status code 702", το οποίο δεν έχω εντοπίσει τι είναι.

 

Τα στοιχεία:

1. Το τηλέφωνο συνδέεται κανονικά με το Internet

2. Εχω κάνει update το firmware του μέσω Internet

3. Συνδέομαι στο control panel του, μέσω του pc μου

4. Του έχω δώσει στατική IP

5. Η σύνδεση είναι 768/192, με HOL, η οποία τρέχει εδώ κι ένα χρόνο, δηλαδή το κομμάτι του Internet δεν στήθηκε τώρα, αλλά δουλεύει μια χαρά από πέρυσι.

6. Το VOIPBUSTER, είτε τρέχει στο PC είτε όχι, το ίδιο κάνει.

 

Θα είχατε την καλωσύνη να με βοηθήσετε, δίνοντας μου κάποιες ρυθμίσεις που έχετε βάλει στο control panel του τηλεφώνου; Πχ IP settings, servers του voipbuster κλπ, γενικά εάν κάποιος άλλος αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα και πως το έλυσε;

 

Θα σας είμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ,

Γιώργος Χατζηδάκης

Link to comment
Share on other sites

θα κανες σιγουρα γρηγοροτερα αν περναγες στο αντιστοιχο θεμα;)Εκει θα το δουν γρηγορα τα αλανια του ΒΟΙΠ και θα σου απαντησουν συντομοτερα πιστευω!

Φιλικα Γιωργος.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Οχι ισα ισα!Μια χαρα το εχεις βαλει το θεματακι σου!Το θεμα ειναι ποσοι θα το δουν,μιας και ειναι νεο και ποσο γρηγορα!

Αν δεν το χες κανει ομως νεο θεμα και το ειχες θεσει σαν ερωτηση στο αλλο θριντ θα ειχες παρει ηδη αρκετες απαντησεις.:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cg717 Θα σου προτεινω να κανεις μια ριζικη αλλαγη στο πλανο σου! Μη χρησιμοποιεις το voipbuster γιατι δε θα σου δωσει ποτε την σταθεροτητα και την ποιοτητα που θελεις στην επικοινωνια σου! Ενας απο τους λογους που δε λειτουργει σωστα ειναι οτι οι server της εταιριας ειναι στο εξωτερικο! Αφου χρησιμοποιεις HOL (οπως κ εγω) και επειδη τα εχω περασει αυτα με το VOIPBUSTER σου προτεινω να χρησιμοποιησεις evoice που σου δινει πραγματικα γελιες χρεωσεις σε σταθερα Ελλαδος, Ευρωπης, Αμερικης!

Δοκιμασε το και για οτι χρειαστεις εδω ειμαστε;) Αν το αποφασισεις πρεπει να κανεις μερικες βελτιωτικες ρυθμισεις απο το site της HOL οπως το μεγεθος των πακετων κλπ. Εκει θα βρεις τον κωδικο σου και θα ενεργοποιησεις την υπηρεσια στη γραμμη σου!

 

http://Http://myaccount.hol.gr [eVoice(νεα υποδομη)], και στο emoney βλεπεις το υπολοιπο σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

DJ_TEO ευχαριστώ για το μύνημα σου.

 

Σήμερα με πήραν από την HOL για το πρόγραμμα ΗOL Voice (όχι το eVoice)! Αυτό που μου είπαν βέβαια είναι πως δεν χρειάζεται ειδική συσκευή ή κάτι άλλο. Ούτε καν 4ψήφιος πριν το νούμερο που θες να πάρεις. Σε 10 εργάσιμες θα έχουν ενεργοποιήσει το νούμερο μου με το κέντρο τους και όλες μου οι κλήσεις θα δρομολογούνται εκεί.

Γεγονός βεβαίως που με κάνει και νοιώθω λίγο βλάκας που έδωσε €120 για το Siemens, όταν με €25-35 έπαιρνα μια χαρά ασύρματο.

Ωστόσο αυτοί δίνουν αστική χρέωση €0,028/min. Ο ΟΤΕ το δίνει €0.030, δεν είναι και καμιά συνταρακτική διαφορά!

Εκεί που έχει διαφορά είναι με το eVoice, που κοστίζει 0,0177/min.

Μίλησα με HOL, και μαζί με το easyVoice έχω πρόσβαση και στο eVoice.

 

Πιθανώς να το δοκιμάσω αφού υποστηρίζεται από την ADSL μου και το τηλέφωνο βρίσκει μόνο του ρυθμίσεις για την HOL συνδεόμενο με τον server!

 

Ωστόσο, θυμάσαι/γνωρίζεις τις ρυθμίσεις για το voipbuster? Δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω κι αυτό.

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Quick update της κατάστασης.

 

Μόλις βάλω τα settings της HOL, το modem κολλάει/μπλοκάρει. Έχω το jetspeed 520i.

Του φταίει η ρύθμιση Proxy server address. Μόλις την σβήσω ξαναδουλεύει.

 

Any advice?

Link to comment
Share on other sites

DJ_TEO ευχαριστώ για το μύνημα σου.

 

Σήμερα με πήραν από την HOL για το πρόγραμμα ΗOL Voice (όχι το eVoice)! Αυτό που μου είπαν βέβαια είναι πως δεν χρειάζεται ειδική συσκευή ή κάτι άλλο. Ούτε καν 4ψήφιος πριν το νούμερο που θες να πάρεις. Σε 10 εργάσιμες θα έχουν ενεργοποιήσει το νούμερο μου με το κέντρο τους και όλες μου οι κλήσεις θα δρομολογούνται εκεί.

Γεγονός βεβαίως που με κάνει και νοιώθω λίγο βλάκας που έδωσε €120 για το Siemens, όταν με €25-35 έπαιρνα μια χαρά ασύρματο.

Ωστόσο αυτοί δίνουν αστική χρέωση €0,028/min. Ο ΟΤΕ το δίνει €0.030, δεν είναι και καμιά συνταρακτική διαφορά!

Εκεί που έχει διαφορά είναι με το eVoice, που κοστίζει 0,0177/min.

Μίλησα με HOL, και μαζί με το easyVoice έχω πρόσβαση και στο eVoice.

 

Πιθανώς να το δοκιμάσω αφού υποστηρίζεται από την ADSL μου και το τηλέφωνο βρίσκει μόνο του ρυθμίσεις για την HOL συνδεόμενο με τον server!

 

Ωστόσο, θυμάσαι/γνωρίζεις τις ρυθμίσεις για το voipbuster? Δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω κι αυτό.

 

Ευχαριστώ!!

 

Μισω τους εναλλακτικους που πεφτουν πανω σε ΟΤΕ! Θα μπορουσες να μιλας με τις ιδιες χρεωσεις μεσω ιντερνετ με το τηλεφωνο που πηρες!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βάλω τα settings της HOL, το modem κολλάει/μπλοκάρει. Έχω το jetspeed 520i. Του φταίει η ρύθμιση Proxy server address. Μόλις την σβήσω ξαναδουλεύει.

Any advice?

 

Μη βάζεις τον proxy server :!:

 

Αφού πήρες το ασύρματο που υποστηρίζει SIP VoIP, δεν καταλαβαίνω γιατί αντί να εγγραφείς στο eVoice που είναι VoIP, γράφτηκες στην υπηρεσία σταθερής τηλεφωνίας μέσω προεπιλογής φορέα και γραμμής ΟΤΕ της HOL... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοόν,

 

έκανα update το firmware του modem και δούλεψαν τα πάντα.

 

Αγαπητέ DJ TEO, για μένα το VOIP είναι ένα νέο πεδίο και τώρα μαθαίνω. Αν έχεις κάποιον εναλλακτικό που να μην πέφτει πάνω στον ΟΤΕ και να παρέχει κάτι καλύτερο από το eVoice θα χαρώ να τ' ακούσω και να το δοκιμάσω!

 

Αγαπητέ ariadgr, χρειαζόταν ο proxy server, ευτυχώς με το update του firmware όλα είναι οκ. Για την εγγραφή στο eVoice, να σου πω πως είμουν ήδη γραμμένος απ' όταν πρωτοέβαλα adsl, απλά δεν το ήξερα...

Οπότε το easyVoice, ουσιαστικά δεν θα το χρησιμοποιώ, αλλά ακόμα κι αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω, και φθηνότερο από τον ΟΤΕ είναι, και δεσμευτικό δεν είναι.

 

Τώρα έχει προκύψει ένα νέο πρόβλημα όμως. Ενώ όλα είναι καλά και μπορώ και τηλεφωνώ, μετά από 1 λεπτό περίπου η σύνδεση πέφτει.

Επίσης στην οθόνη του τηλεφώνου μου βγάζει συνέχεια μύνημα "SIP registration failed".

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

DJ TEO, ανέφερες πως πρέπει να κάνω μερικές βελτιωτικές κινήσεις από το site της HOL. Θα είχες την καλωσύνη να μου πεις συγκεκριμένα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ariadgr, χρειαζόταν ο proxy server, ευτυχώς με το update του firmware όλα είναι οκ.

 

Μήπως τα έχεις μπερδέψει;

Στις ρυθμίσεις του DSL router δεν βάζουμε proxy. DNS server βάζουμε εαν απαιτείται.

Ο proxy ρυθμίζεται στον browser (Firefox, IE κλπ) και δεν είναι απαραίτητος σε οικιακές DSL συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοόν,

 

έκανα update το firmware του modem και δούλεψαν τα πάντα.

 

Αγαπητέ DJ TEO, για μένα το VOIP είναι ένα νέο πεδίο και τώρα μαθαίνω. Αν έχεις κάποιον εναλλακτικό που να μην πέφτει πάνω στον ΟΤΕ και να παρέχει κάτι καλύτερο από το eVoice θα χαρώ να τ' ακούσω και να το δοκιμάσω!

 

Αγαπητέ ariadgr, χρειαζόταν ο proxy server, ευτυχώς με το update του firmware όλα είναι οκ. Για την εγγραφή στο eVoice, να σου πω πως είμουν ήδη γραμμένος απ' όταν πρωτοέβαλα adsl, απλά δεν το ήξερα...

Οπότε το easyVoice, ουσιαστικά δεν θα το χρησιμοποιώ, αλλά ακόμα κι αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω, και φθηνότερο από τον ΟΤΕ είναι, και δεσμευτικό δεν είναι.

 

Τώρα έχει προκύψει ένα νέο πρόβλημα όμως. Ενώ όλα είναι καλά και μπορώ και τηλεφωνώ, μετά από 1 λεπτό περίπου η σύνδεση πέφτει.

Επίσης στην οθόνη του τηλεφώνου μου βγάζει συνέχεια μύνημα "SIP registration failed".

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

DJ TEO, ανέφερες πως πρέπει να κάνω μερικές βελτιωτικές κινήσεις από το site της HOL. Θα είχες την καλωσύνη να μου πεις συγκεκριμένα;

 

Ευχαριστώ

 

Αυτο ειναι ρυθμιση απο το τηλεφωνο! Πρεπει να αλλαξεις το καθε ποτε θα κανει register το τηλεφωνο! Στο σιτε θα πρεπει να αλλαξεις τα ms των πακετων απο 20 να το ανεβασεις στο 30,40,50. Οπου δουλεψει καλυτερα με τις μικροτερες καθυστερησεις. Αυτο θα το βρεις στις ρυθμισεις υπηρεσιας στο μενου evoice(νεα υποδομη)!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα έχεις μπερδέψει;

Στις ρυθμίσεις του DSL router δεν βάζουμε proxy. DNS server βάζουμε εαν απαιτείται.

Ο proxy ρυθμίζεται στον browser (Firefox, IE κλπ) και δεν είναι απαραίτητος σε οικιακές DSL συνδέσεις.

 

 

Εννοούσα τον proxy που χρησιμοποιεί το τηλέφωνο. Υπάρχει τέτοια ρύθμιση στα settings της τηλ. συσκευής. Δεν το διευκρίνηση εξαρχής, sorry.

 

Αυτο ειναι ρυθμιση απο το τηλεφωνο! Πρεπει να αλλαξεις το καθε ποτε θα κανει register το τηλεφωνο! Στο σιτε θα πρεπει να αλλαξεις τα ms των πακετων απο 20 να το ανεβασεις στο 30,40,50. Οπου δουλεψει καλυτερα με τις μικροτερες καθυστερησεις. Αυτο θα το βρεις στις ρυθμισεις υπηρεσιας στο μενου evoice(νεα υποδομη)!

 

To register έχει να κάνει με τα ms? Όχι, έτσι; Τα ms είναι για την ποιότητα της επικοινωνίας αν κατάλαβα σωστά. Θα λύσουν και το πρόβλημα του ενός λεπτού;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα τον proxy που χρησιμοποιεί το τηλέφωνο. Υπάρχει τέτοια ρύθμιση στα settings της τηλ. συσκευής. Δεν το διευκρίνηση εξαρχής, sorry.

 

Ούτε το τηλέφωνο χρησιμοποιεί proxy server, αλλά SIP server (sip.hol.gr). Μήπως εννοείς αυτό; :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το τηλέφωνο χρησιμοποιεί proxy server, αλλά SIP server (sip.hol.gr). Μήπως εννοείς αυτό; :)

 

Υπάρχει ρύθμιση με τίτλο Proxy server address στα settings για το SIP, στο control panel του τηλεφώνου. Η τιμη που παίρνει είναι evoice.hol.gr.

 

Δεν έχει και πολλή σημασία έτσι κι αλλιώς πως ονοματίζει τις ρυθμίσεις του ο κάθε κατασκευαστής...

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπάκι http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif έχει προστεθεί για multi-quote. Να το χρησιμοποιείτε!
Link to comment
Share on other sites

Το κουμπάκι http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif έχει προστεθεί για multi-quote. Να το χρησιμοποιείτε!

 

Στην προκειμένη περίπτωση δε βλέπω που θα βοηθούσε το κουμπάκι "multi-quote"... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση δε βλέπω που θα βοηθούσε το κουμπάκι "multi-quote"... :worry:

Αυτό το post ήταν δύο post, πριν τα ενώσω. Τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...