Jump to content

E-TEN M700


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά το Μ700 μιά χαρά είναι από ποιότητα. Το είδα κι από κοντά. Απλά αδικείται λόγω χρώματος. Αν ήταν σκούρο γκρί η μαύρο θα ήταν πολύ καλύτερο. Οποιος χρειάζεται το πληκτρολόγιο ας προχωρήσει άφοβα. Ενα θέμα έχω να θίξω μόνο. Από πλευράς πρακτικότητας λόγω μεγαλύτερου πάχους βασικά, δεν μπαίνει τόσο εύκολα σε τσέπη η κωλότσεπη σε σχέση με το Χ500. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 466
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το είχα βρεί το πρόγραμμα μέσω των περιεχομένων αυτού του φόρουμ, συγκεγκριμένα στο παρακάτω λίνκ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1026137#post1026137

μπορείς να δείς όλες τις λύσεις για να βάζεις ελληνική γραφή σε οποιοδήποτε ppc.

Το AEKmap είναι ένας keyboard mapper, δλδ αντιστοιχεί σε ένα πλήκτρο του πληκτρολογίου του ppc με τις κατάληλες ρυθμίσεις στο πρόγραμα έναν άλλο χαρακτήρα πληκτρολογίου που υπάρχει στο unicode πχ. ελληνικός χαρακτήρας

Έτσι όταν πατάμε στο πληκτρολόγιο του ppc μας τον χαρακτήρα U θα μας εμφανίζει τον χαρακτήρα Θ κοκ.

Ήδη στα layouts της ιστοσελίδας του AEKmap υπάρχει το πληκτρολόγιο του Μ700 στα πολωνικά και το πληκτρολόγιο του qtek/htc 9100 στα ελληνικά, οπότε θα είναι σχετικά εύκολο για κάποιον με τις κατάληλες γνώσεις να μεταφέρει τους κωδικούς των ελληνικών χαρακτήρων από του 9100 στο layout των πολωνικών χαρακτήρων του Μ700.

Τα layouts είναι η αντιστοίχηση των keyboard codes σε unicode codes που δέχεται το πρόγραμα.

Φιλικά _kasperghost_

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Το AEKmap είναι ένας keyboard mapper, δλδ αντιστοιχεί σε ένα πλήκτρο του πληκτρολογίου του ppc με τις κατάληλες ρυθμίσεις στο πρόγραμα έναν άλλο χαρακτήρα πληκτρολογίου που υπάρχει στο unicode πχ. ελληνικός χαρακτήρας

Έτσι όταν πατάμε στο πληκτρολόγιο του ppc μας τον χαρακτήρα U θα μας εμφανίζει τον χαρακτήρα Θ κοκ.

 

Μπορείς με το AEKmap να έχεις δυο γλώσσες στο πληκτρολόγιο? Να έχεις δηλαδή και αγγλικά και ελληνικά και με κάποιο τρόπο να γυρνάς από τη μια γλώσσα στην άλλη?

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν γνωρίζω για κάτι τέτοιο φίλε μου, οτιδήποτε έχω μάθει είναι από διάφορα φόρουμς και από το σαιτ του ΑΕΚμαπ. Δεν έχω κάποια συσκευή με ενσωματομένο πληκτρολόγιο αλλα λογικά πρέπει να γίνεται κάτι τέτοιο.

 

Πάντως να πώ την γνώμη μου για το Μ700 πήγα και το είδα από κοντά και το σύγκρινα με το Χ500 και περισσότερο μου άρεσε το πρώτο, μιας και το βρήκα πολυ μικρό και πάρα πολύ γρήγορο, γούστα είναι αυτα πιστεύω, όσο για το πάχος του επειδή έχω συνηθίσει του νοκια 6630 δεν μου ξενίζει. Ρώτησα για το αν θα μεταφραστεί ώστε να υποστηρίζει ελληνικά με άλλη ρομ και μου απάντησε το παλικάρι στο πλαίσιο του μαλλ ότι δεν τους έχει στείλει η E-TEN ακόμα την ρομ προκειμένου να την πειράξουν(δεν ξέρω αν μου έλεγε μούφες θα το μάθουμε σε λίγο καιρό μάλλον).

Επίσης ρώτησα για ενδεχόμενη μείωση των τιμών λόγω των εκπτώσεων και μου είπε ότι ίσως παίξει μείωση πολυ μικρή πχ. 20-30 ευρώ οπως είπε αν κατεβάσουν την τιμή και οι ανταγωνιστές στην ελλάδα αλλά όπως ξέρω δεν υπάρχουν άλλοι με E-TEN M700 στην ελλάδα ή κάνω λάθος?

Φιλικά kasperghost :)

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

_kasperhgost_

Στην σελίδα τους για το AEKmap, λέει ότι υποστηρίζει μέχρι και 4 keyboard layouts. Αλλά το θέμα είναι αλλάζεις έυκολα layout με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων ή θέλει να μπαίνεις σε menus? Γιατί όπως καταλαβαίνεις εμείς εδώ θα χρειάζεται να γράφουμε και κανένα αγγλικό μεσα στα ελληνικά οπότε θα χρειάζεται έυκολη αλλαγή γλώσσας.

Στην σελίδα λέει ότι έχει hot key για την αλλαγή. Αλλά θα ήθελα κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει να μας πει αν όντως είναι βολικό.

 

Στο πλάισιο πάντως που ρώτησα και εγώ για ελληνική rom είπαν ότι δεν υπάρχει δεν μου είπαν ότι θα βγει αλλά μου μίλησαν για προγραμματάκια που κυκλοφορούν και κάνουν αυτήν την δουλειά.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Το Μ700 παιδια ειναι ακριβως αυτο που λεει ο φιλος djdog,ενα διδυμο αδελφακι του X500 λιγο πιο μεγαλοσωμο....:lol: Σε συμπεριφορα ειναι ολοιδια και τα προγραμματακια του.Η καμερα του αργει να εστιασει σε σχεση με το Χ500 αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα αναβαθμισης και απο οτι λεγεται βγαινει οπου να'ναι!

Παντως ενταξει μπραβω στην ETEN ,και τα δυο ειναι πολυ καλα μηχανακια και για εμενα ειναι πολυ μπροστα στην αγορα!ποιος ξερει πως θα ειναι το επομενο αραγε??:happy:

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.

Πόσο πολύ αργεί η εστίαση και ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα με τις γραμμές που έλεγες?

Ποιό προγραμματάκι χρησιμοποιείς τελικά για τα ελληνικά και γενικά τι προβλήματα αντιμετώπισες κατά τη πλήρη λειτουργία του (τηλέφωνο, φωτο, gps, sms και εναλλαγή γλώσσας). Το πλήρωσες κανονικά ή με επιδότηση? Συγγνώμη αν σε κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν με κουραζεις!:)

Λοιπον ολα δουλευουν αψογα,κανενα προβλημα δεν ειχα ουτε εχω και γιαυτο και το κρατησα και εδωσα το πολυαγαπημενο μου X500!Aλλα οπως πολλες συσκευες της αγορας εχει και αυτο καποια Bugs!Για εμενα ειναι αδιαφορα μιας και με το που σκασει η αναβαθμιση αμεσως θα την κανω οπως οι περισσοτεροι κατοχοι τετοιων συσκευων αλλωστε!

Στην συσκευη μου ειναι δυο: οι γραμμες στις φωτοραφιες οταν ειναι σκοτινα τις οποιες τις βλεπεις περισσοτερο οταν περασεις τις φωτογραφιες στον υπολογιστη και ο θωριβος τυπου G500 απο το μπλε φωτισμο του μονο οταν εχεις ανοιχτο το πληκτρολογιο.Αυτα εχουν και αλλοι εκτος ελλαδος που μιλαμε και που εχουν την ιδια rom!

Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις μεμονομενες σε ολες βεβαια τις συσκευες που κυκλοφορουν οπου καποιος εχει καποιο προβλημα Extra!!

Αυτο παλι ειναι να σου τυχει ετσι!!:)

 

Για ελληνικα εχω Hikeybord,resco!Τωρα την ψαχνω για το ΑΕΚmap αλλα δεν το ξερω!

Αν το ξερει κανενας φιλος και το δουλευει ας μας πει λιγα λογια!:)

 

 

Επιδοτηση απο οτι ξερω δεν γινεται με αυτα μονο αν αλλαξεις δυκτιο,η αν εχεις κανει την συνδεση σου στο πλαισιο οποτε και εχεις την δυνατοτητα να παρεις απο καποιο καταστημα πλαισιο την επιδοτηση σου και οχι απο το αντιστοιχο του φορεα δυκτιου!

 

 

Παιρνεις μια συσκευει με την επιδοτηση σου την σκοτωνεις στα B-Sell και μετα παιρνεις οτι θες!Χανοντας ομως καποια λεφτα ετσι!!

 

Ελπιζω να σε βοηθισα!!:)

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

highway

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω φίλε μου αλλά ακόμα δεν έχω αγοράσει το Ε-ΤΕΝ Μ700 και έτσι δεν μπορώ να το τεστάρω, αν έχεις χρόνο για πειραματισμό θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να βάλεις το ΑΕΚμαπ μαζί με το πολωνικό πληκτρολόγιο(έχουν βγάλει χρήστες για το Μ700 στα layouts) και να δοκιμάσεις αν γίνεται γρήγορη εναλλαγή με κάποιο πλήκτρο. Προσωπικά θα διέθετα χρόνο για να μεταφέρω το πολωνικό πληκτρολόγιο στο ελληνικό αν είχα την συσκευή στα χέρια μου για να κάνω τις δοκιμές.

Συγνώμη αν υπήρξε κάποια παρεξήγηση στο προηγούμενο μνμ μου δεν μου είπαν ότι πρόκειται να υπάρξει σύντομα κάποια ελληνική ρομ απλά ότι δεν τους έχουνε δώσει την ρομ από την E-TEN.

Για software keyboard με μια απλή αναζήτηση στο φόρουμ μπορείς να βρείς μπόλικα προγράματα που κάνουν καλά την δουλειά τους, για το hardware keyboard τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα και πρότεινα μια λύση που βρήκα, μπορεί να υπάρχουν και άλλες λύσεις αλλά προς το παρόν δεν τις γνωρίζω :)

Επειδή το κοίταξα κι εγώ σχετικά με την κάμερα συμφωνώ απόλυτα με όσα λέει ο philip_1 δλδ μόνο σε χαμηλό φωτισμό φαίνονται οι γραμμές αυτές. Πάντως όταν την είδαμε σε κανονικό φωτισμό τότε απλά μας τρέχανε τα σάλια εμένα και γνωστών μου, η καλύτερη εικόνα που έχω δει σε camera-phone, μπορεί να έφταιγε η οθόνη αλλά τα χρώματα ήταν πολύ ζωντανά.

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι την ημερα ειναι επολυ καλη και φανταζομαι οτι μετα την αναβαθμιαη θα μ@μ@ει..:lol:

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό με τις γραμμές σε χαμηλό φωτισμό ή με φλας συμβαίνει και με το SonyEricsson 750i που έχω και είναι και αυτό στα 2.0 μεγαπιξελς.

Μήπως στο site της ETEN υπάρχει αναβάθμιση της rom, όχι βέβαια ελληνική που διορθώνει τα προβλήματα?

Επιδότηση αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει στο Πλαίσιο για τη συγκεκριμένη συσκευή γιατί η rom δεν είναι ελληνική, απότι μου είπαν.

Από την απάντηση σου Philip_1 καταλαβαίνω ότι έχοντας κάποιο προγραμματάκι, γράφεις άνετα ελληνικά και στέλνεις ελληνικά μηνύματα που οι άλλοι τα διαβάζουν χωρίς πρόβλημα. Σωστά?

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εμενα εχει την 0300 Rom και ειναι οκ Ακομα ειναι πολυ καινουργιο για αναβαθμιση αλλα απο οτι λενε δεν θα αργησει και πολυ!Παντως φιλε μου με τα Hikeyboard και Resco γραφεις μια χαρα,οσο αναφορα για να λαβεις δεν εχεις προβλημα ετσι κ αλλιως γιατι το υποστηριζει το WM 5 κανονικα!:)

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με αυτά τα προγράμματα που προτείνεις γίνετε να χρησιμοποιήσεις το hardware keyboard του? Γιατί προσωπικά δεν βλέπω κανένα νόημα να πάρεις συσκευή με keyboard αν δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

 

Υ.Γ. philip_1 μπορείς να κοιτάξεις αν μπορείς να βάλεις το AEKmap και να πάρεις τα keyboard codes όπως λέει στο σαιτ του AEKmap σύμφωνα με τις οδηγίες? Μήπως καταφέρουμε να φτιάξουμε κάποιο layout γι αυτό..

 

Επίσης για τυχόν bugs και λύσεις τους κάντε μία τον κόπο να πάτε και από το σαιτ http://www.eten-users.net λέει πολλά για όλες τις συσκευές της Ε-ΤΕΝ :)

Φιλικά Σίμος

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν γινεται γιαυτο ρωταω για το AEKmap, αλλα εγω γραφω πολλα στα αγγλικα και ετσι μου χρειαζεται το πληκτρολογιο ετσι κ αλλιως!;)

Τωρα τα Bugs (αν και ανυπαρκτα σχεδον)ειπαμε δεν τρεχει τσαϊ ειναι θεμα χρονου να λυθουν!

Θα κοιταξω να το βρω μηπως και το φτιαξουμε,θα ειναι ωραιο να γραφουμε και ελληνικα!!:cool:

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν γινεται γιαυτο ρωταω για το AEKmap, αλλα εγω γραφω πολλα στα αγγλικα και ετσι μου χρειαζεται το πληκτρολογιο ετσι κ αλλιως!;)

Τωρα τα Bugs (αν και ανυπαρκτα σχεδον)ειπαμε δεν τρεχει τσαϊ ειναι θεμα χρονου να λυθουν!

Θα κοιταξω να το βρω μηπως και το φτιαξουμε,θα ειναι ωραιο να γραφουμε και ελληνικα!!:cool:

Δηλαδή ως έχει δεν υπάρχει λύση να γράφουμε Ελληνικά με το πληκτρολόγιο που είναι και αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει ? Διαβεβαίωση οτι θα λυθεί με νέα ROM υπάρχει ? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον θελει να δει απο κοντα,τι σημαινει ποιοτητα κατασκευης PPC Phone με sliding keyboard (ανεξαρτητως των αλλων χαρακτηριστικων),ας παει να δει το HTC 4350-Herald,στο Πλαισιο...

Παρ'οτι ειμαι δηλωμενος ΕΤΕΝακιας και πολεμιος της HTC και του ΟΜΑΠΑ...θα εξακολουθω να γκρινιαζω για τη ποιοτητα κατασκευης του Μ700..

Μου επεσαν τα ματια..

Ειναι σα να συγκρινεις Hyundai με Mercedes...:mad:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

εγώ δοκίμασα στο Μ700 το aekmap και δουλεύει τζάμι. στο site της εταιρίας υπάρχουν και 4 Layouts για ελληνικά για το HTC τα οποία έχουν το ίδιο mapping με το Μ700 και δουλεύουν μια χαρούλα. Προσωπικά έχω στο layout 1 το default keyboard, στο layout 2 το Greek SMS, HTC Universal για να μπορώ να γράφω 160 χαρακτήρων SMS (είναι μόνο κεφαλαία όμως), και στο layout 3 το Greek, HTC Wizard που έχει και ελληνικούς μικρούς χαρακτήρες. Μέχρι και κουμπί για τονισμό διαλυτικά και διαλυτικά με τόνο έχει πατώντας το Q. Όσο για το hot key βάζεις όποιο κουμπί ή συνδιασμό πλήκτρων θες εσύ. Εγώ είχα βάλει το κουμπί που ανοίγει το Voice Commander αλλά τελικά έβαλα το συνδυασμό του πλήκτρου που εισάγεις σύμβολα με το tab γιατί δεν έκανε έτσι κι αλλιώς τίποτα αυτός ο συνδιασμός.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησες πάρα πολύ φίλε anpho και ευτυχώς που τα layouts του Universal και του Wizard δουλεύουν και στο Μ700 και δεν θα χρειαστεί να τρέξουμε το AEKmapScan από την αρχή. Έχεις παρατηρήσει κάποια μικρή καθυστέρηση στην εναλλαγή από portrait σε landscape mode μετά την εγκατάσταση του AEKmap, γιατί κάτι έχω ακούσει σχετικά, όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία έτσι κι αλλιώς. Τέσπα με αυτά που μας είπες τρέχω να το αγοράσω :)

Καλως ήρθες στο φόρουμ του Myphone, anpho :)

 

ΥΓ: Στο φόρουμ των eten-users.net λένε πως αν απεγκαταστήσεις το SmartKey της E-TEN τότε το πληκτρολόγιο και το περιβάλλον του ppc είναι πιο γρήγορο(επειδή δεν έχω την συσκευή όμως δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνει αυτό το πρόγραμα οπότε πάρτε τυχόν επιφυλάξεις πχ. backup), όποιον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ας το δοκιμάσει και ας πεί εντυπώσεις. :)

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καποια Rom θα το υποστηριζει αυτο μακαρι αλλα αφου δουλευει το Aekpam καλο ειναι!Δεν εχω προλαβει να το ψαξω πρωσοπικα!:(

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Hyundai στο ματι Mercedes στο κρεβατι...:lol: :lol: :lol:

Το ετενακι ειναι αστερι και τα κανει ολα το ξερεις αφου εχεις το αδελφακι του;). Σχεση τιμης χαρακτηριστικων αποδοσης ειναι πολυ μπροστα!(ασχετα οτι για εμενα δεν υστερει ουτε σε ποιοτητα).

Αλλα ειπαμε περι ορεξεως που λεει και ο λαος,γουστα ειναι αυτα...:)

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

το smartkey δεν είναι της eten. είναι ένα προγραμματάκι απλό στη χρήση το οποίο αλλάζει τα mappings των πλήκτρων soft key για να μπορείς να χρησιμοποιάς εύκολα το κινητό χωρίς να χρησιμοποιάς τη γραφίδα και χωρίς να ανοίξεις το πληκτρολόγιο. Συγκεκριμένα παρατεταμένο πάτημα του αριστερύ soft key προσομοιώνει το κουμπί win και παρατεταμένο πάτημα του δεξιού soft key προσομοιώνει το ok/close. έχει ορισμένα προβληματάκια γι αυτό κι εγώ το απεγκατάστησα. μερικές φορές κολλάει και τα soft keys χάνουν τη λειτουργία τους και πρέπει να κάνεις soft reset για να επανέλθει. Για να σου πω την αλήθεια δεν παρατήρησα πάντως την καθυστέρηση που λες στην αλλαγή από portrait σε landscape. το smartkey το απεγκατάστησα λόγω των προβλημάτων που ανέφερα πιο πάνω. κανένα σοβαρό πρόβλημα δηλαδή απλά μου την έσπαγε που ξαφνικά σταματούσαν να δουλεύουν τα softkeys.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο "παρά-5" για την αγορά του Μ700. Από αυτά που διαβάζω στο forum, φαίνεται σαν μια καλή αγορά. Απλά έχω μια-δυο ερωτησούλες να υποβάλω:

 

α) Έχει αγοράσει κανείς από το http://shop.eten.hu; Πόσο αξιόπιστο είναι; Το M700 βγαίνει περίπου 610€ (μαζί με τα έξοδα αποστολής) ενώ στο Πλαίσιο κοστίζει 699€. Αρκετά μεγάλη διαφορά στην τιμή. Αλλά από θέμα αξιοπιστίας και εγγύησης τι γίνεται; :worry:

 

β) Στο forum του Χ500 αναφέρθηκε κάτι για "νερά" στην οθόνη του PDA κατά την χρήση της γραφίδας. Έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο στο Μ700;

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

Για την οθονη που ξερω να σου πω,δεν εχει κανενα προβλημα στο Μ700,ενω στο Χ500 μου ειχα νερακια και εγω!!

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to E-TEN M700

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...