Jump to content

Σ' έβαλαν κι εσένα εφορευτική στις εκλογές. Και τώρα;


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα με καλεσαν ως τακτικο μελος εφορευτικης, θυροκολωντας μου στην εισοδο της πολυκατοικιας το χαρτι.

διαβαζοντας εδω και αλλου οτι πολλοι καλουνται για τρεις και πεντε φορες συνεχομενα αφου παρουσιαστουν την πρωτη, αποφασισα να μην παραστω γιατι οσο φιλοτιμος και δημοκρατης να θελω να ειμαι, το κοροιδο του συστηματος δεν θα το κανω μαλιστα οταν εργαζομαι την επομενη το πρωι, συγγνωμη.

αλλωστε δεν υπεγραψα παραλαβη της κλησης μου, οποτε ας ψαξουν να με βρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 789
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εμενα με καλεσαν ως τακτικο μελος εφορευτικης, θυροκολωντας μου στην εισοδο της πολυκατοικιας το χαρτι.

διαβαζοντας εδω και αλλου οτι πολλοι καλουνται για τρεις και πεντε φορες συνεχομενα αφου παρουσιαστουν την πρωτη, αποφασισα να μην παραστω γιατι οσο φιλοτιμος και δημοκρατης να θελω να ειμαι, το κοροιδο του συστηματος δεν θα το κανω μαλιστα οταν εργαζομαι την επομενη το πρωι, συγγνωμη.

αλλωστε δεν υπεγραψα παραλαβη της κλησης μου, οποτε ας ψαξουν να με βρουν.

 

δε νομιζω να σχετιζεται το αν θα πας, με το αν θα σε ξανακαλεσουν.

Οσες φορες ημασταν με τον αδερφο μου δικ. αντιπροσωπος και γραμματεας ποτε δεν ειχαμε (στο ιδιο μερος) την ιδια εφορευτικη.

Μονη εξαιρεση οι επαναληπτικες εκλογες που εκει πανε οι ιδιοι.

δε νομιζω καποιος να καθεται να ψαχνει οοοολα τα βιβλια που συμπληρωνουμε για να δει αν το χ μελος της εφορευτικησ πήγε ή οχι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να σχετιζεται το αν θα πας, με το αν θα σε ξανακαλεσουν.

Οσες φορες ημασταν με τον αδερφο μου δικ. αντιπροσωπος και γραμματεας ποτε δεν ειχαμε (στο ιδιο μερος) την ιδια εφορευτικη.

Μονη εξαιρεση οι επαναληπτικες εκλογες που εκει πανε οι ιδιοι.

δε νομιζω καποιος να καθεται να ψαχνει οοοολα τα βιβλια που συμπληρωνουμε για να δει αν το χ μελος της εφορευτικησ πήγε ή οχι.

 

δεν διαφωνω,αλλωστε δεν εχω πειρα στο θεμα, αλλα αν διαβασεις λιγο σχετικα αρθρα θα δεις οτι ειναι συχνο φαινομενο η επανακληση. και το θεωρω κοροιδια φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

πιο πιθανο μου φαινεται το :

-ποιοι θα ειναι εφορευτική; να κανουμε κληρωση.

-ελα μωρε, βαλε τους ιδιους.

 

υγ.δεν είμαι φιλος.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μου έσκασε και εμένα χαρτάκι στην πόρτα για αναπληρωματικό μέλος. Φυσικά και δεν υπάρχει περίπτωση να πάω γιατί είχα ξαναπάει σε προηγούμενες.

Επίσης, που ξέρουν αν το παρέλαβα ή όχι; Αν είμαι Αθήνα στην τελική και δεν λείπω σε ταξίδι στο εξωτερικό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ισως.Και παλι ομως η ουσια -για μενα- παραμενει.

Θα ημουν πολυ προθυμος να παραστω -χωρις αμοιβη- αν η διαδικασια ηταν πχ 4ωρη-6ωρη και οχι 15+ ωρες και η επιλογη των μελων γινοταν κυκλικα και με κριτηρια.

Ετσι ομως οχι.

 

 

πιο πιθανο μου φαινεται το :

υγ.δεν είμαι φιλος.

 

δεν προσεξα προφιλ,apologies.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, που ξέρουν αν το παρέλαβα ή όχι; Αν είμαι Αθήνα στην τελική και δεν λείπω σε ταξίδι στο εξωτερικό;

 

Δεν το ξερουν,δεν τους νοιαζει,στα τυφλα το κανουν και οτι πιασουν, ετσι καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ημουν πολυ προθυμος να παραστω -χωρις αμοιβη- αν η διαδικασια ηταν πχ 4ωρη-6ωρη και οχι 15+ ωρες και η επιλογη των μελων γινοταν κυκλικα και με κριτηρια.

Ετσι ομως οχι.

 

Αν πήγαιναν όλοι όσοι καλούνταν και δεν είχαν το δικό σου σκεπτικό, ο καθένας θα έμενε όχι 6, αλλά 3 ώρες μάξιμουμ.

 

Τώρα που από τα 10 άτομα που καλούνε πάει ο 1 φιλότιμος, την πληρώνει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Αν πήγαιναν όλοι όσοι καλούνταν και δεν είχαν το δικό σου σκεπτικό, ο καθένας θα έμενε όχι 6, αλλά 3 ώρες μάξιμουμ.

 

Τώρα που από τα 10 άτομα που καλούνε πάει ο 1 φιλότιμος, την πληρώνει αυτός.

 

Αρα μου προτεινεις να γινω εγω αυτος ο φιλοτιμος;

 

Το κρατος δεν θα χρειαζοταν να εξαρταται απο το σκεπτικο το δικο μου η του οποιουδποτε εαν φροντιζε να κανει το συστημα κλησεων δικαιο ωστε να το αντιλαμβανεται ο πολιτης σαν συμμετοχη και οχι σαν εκμεταλλευση.

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑς ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

αναλογα.

Αν δε πας το πιο πιθανο ειναι να μη γινει τπτ.

Αν ομως εμφανιστεις καποια στιγμή για να ψηφίσεις, εχουν το δικαιωμα να σε κρατησουν εκει και αν αρνηθεις, τοτε εχει δικαιωμα να δωσει εντολη στον αστυνομικουλη που ειναι εκει να σε μαζεψει.Υπαρχει και χρηματικο προστιμο αλλα δε θυμαμαι το υψος του..

 

Παντως πριν 2-3 χρονια, δεν ειχε εμφανιστει κανενα μελος της εφορευτικης και στειλαμε τον αστυνομικο να τους φερει απο τα σπιτια τους.ειχε φερει 2 η 3 αν θυμαμαι καλα.

 

Αποδειξη του ποσο ανοργανωτο ειναι το συστημα ειναι πως στο 90% των φορων που εχω συμμετασχει, υπήρχαν παντα ως μελη της εφορευτικης δημοσιοι υπαλληλοι(που εξαιρούνται), ΑΜΕΑ ,μέχρι και...πεθαμενοι!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταιες εκλογες και στο δημοψηφισμα ημουν εφορευτικη. Στις εκλογες δεν πηγα να ψηφισω αλλα στο δημοψηφισμα που πηγα στο τελος της διαδικασιας ηταν μονος του ο δικαστικος με τον γραμματεα. Η ουσια ειναι ομως πως δεν ειδα διπλα στο ονομα μου καποια ενδειξη που να εδειχνε οτι ανηκω στην εφορευτικη οποτε κοβω δυσκολο το να σε κρατησουν καθως δεν θα ξερουν καν πως εισαι μελος
Link to comment
Share on other sites

Ο δικαστικός έχει τον κατάλογο με τα μέλη της εφορευτικής που έχουν κληρωθεί. Είναι καθαρά δική του επιλογή τον αν θα τους κρατήσει εάν εμφανιστούν να ψηφίσουν. Πολλοί δεν τους κρατάνε όταν είναι εύκολες οι εκλογές γιατί βαριούνται την γκρίνια τους. Εφόσον μπορούν να βγάλουν μόνοι τους τη δουλειά προτιμούν να έχουν την ηρεμία τους.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταιες εκλογες και στο δημοψηφισμα ημουν εφορευτικη. Στις εκλογες δεν πηγα να ψηφισω αλλα στο δημοψηφισμα που πηγα στο τελος της διαδικασιας ηταν μονος του ο δικαστικος με τον γραμματεα. Η ουσια ειναι ομως πως δεν ειδα διπλα στο ονομα μου καποια ενδειξη που να εδειχνε οτι ανηκω στην εφορευτικη οποτε κοβω δυσκολο το να σε κρατησουν καθως δεν θα ξερουν καν πως εισαι μελος

 

Έχεις σκεφτεί οτι μπορεί ο δικαστικός να μη θέλει στα πόδια του μέλη της εφορευτικής, για να μαγειρέψει το αποτέλεσμα, όπως του αρέσει?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αρα μου προτεινεις να γινω εγω αυτος ο φιλοτιμος;

 

Το κρατος δεν θα χρειαζοταν να εξαρταται απο το σκεπτικο το δικο μου η του οποιουδποτε εαν φροντιζε να κανει το συστημα κλησεων δικαιο ωστε να το αντιλαμβανεται ο πολιτης σαν συμμετοχη και οχι σαν εκμεταλλευση.

 

Δεν καταλαβαίνω, πραγματικά. Τι δεν θεωρείς δίκαιο ακριβώς; Εκτός αν μιλάμε για τις θεωρίες συνομωσίας που επικαλούνται πάρα πολλοί του στυλ "αν σε καλέσουν και πας, μετά θα σε καλούν συνέχεια".

 

Γίνεται κλήρωση. Διαλέγουν 10 άτομα. Αν πάνε όλοι, ο καθένας θα κάτσει 3 ώρες μάξιμουμ. Θεωρητικά αυτό γίνεται μια φορά στα 4 χρόνια. Σε μια μεγάλη πόλη και σε ένα νορμάλ εκλογικό τμήμα, αυτό σημαίνει ότι συνολικά θα ξοδέψεις 3/6/9 πες ώρες στην ΖΩΗ σου.

 

Κάποια εκλογικά τμήματα είναι μικρότερα (σε χωριά κτλ.) και τυχαίνει κάποιοι να καλούνται πιο συχνά, πες να τους έχουν καλέσει 3 φορές. Τις ιστορίες του στυλ "την μάνα μου την κάλεσαν 9 φορές στα τελευταία 10 χρόνια" τις απορρίπτω ως καραμπινάτα ψέμματα και υπερβολές και βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να έχει τύχει αυτό σε πολίτη.

 

Σκέψου απλά πιο είναι πιο απλό και εύκολο, να γίνεται κλήρωση μέσα σε 5 λεπτά και να διαλέγονται στην τύχη 10 άτομα ή να έχει στηθεί μια ολόκληρη πλεκτάνη όπου σε όλα τα εκλογικά τμήματα της χώρας κάποιοι κάθονται και ψάχνουν αραχνιασμένα χαρτιά για να δούνε ποιοι είχανε πάει σε προηγούμενες εκλογές ως εφορευτική επιτροπή και να τους ξανακαλούν και όλοι οι δικηγόροι που πάνε και το κάνουν να κάνουν μετά την πάπια και να ισχύει η ομερτά.

 

Αν όλοι κάνανε το χρέος τους, ΣΥΝΟΛΙΚΑ στην ζωή σου ξαναλέω θα ξόδευες 3-12 ώρες μαξ. Η αδικία πού είναι;

 

Σέβομαι κάποιον που λέει βαριέμαι και δεν γουστάρω να πάω, δεν έχω όρεξη, προτιμώ να πιω καφέ. Αλλά να βγαίνει και από πάνω και να κατηγορεί το σύστημα και σούπα/μούπες, να πάνε οι δάσκαλοι, να πάνε οι Δ.Υ., να πάει οποιοσδήποτε εκτός από μένα...πάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω, πραγματικά. Τι δεν θεωρείς δίκαιο ακριβώς; Εκτός αν μιλάμε για τις θεωρίες συνομωσίας που επικαλούνται πάρα πολλοί του στυλ "αν σε καλέσουν και πας, μετά θα σε καλούν συνέχεια".

 

Γίνεται κλήρωση. Διαλέγουν 10 άτομα. Αν πάνε όλοι, ο καθένας θα κάτσει 3 ώρες μάξιμουμ. Θεωρητικά αυτό γίνεται μια φορά στα 4 χρόνια. Σε μια μεγάλη πόλη και σε ένα νορμάλ εκλογικό τμήμα, αυτό σημαίνει ότι συνολικά θα ξοδέψεις 3/6/9 πες ώρες στην ΖΩΗ σου.

 

Κάποια εκλογικά τμήματα είναι μικρότερα (σε χωριά κτλ.) και τυχαίνει κάποιοι να καλούνται πιο συχνά, πες να τους έχουν καλέσει 3 φορές. Τις ιστορίες του στυλ "την μάνα μου την κάλεσαν 9 φορές στα τελευταία 10 χρόνια" τις απορρίπτω ως καραμπινάτα ψέμματα και υπερβολές και βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να έχει τύχει αυτό σε πολίτη.

 

Σκέψου απλά πιο είναι πιο απλό και εύκολο, να γίνεται κλήρωση μέσα σε 5 λεπτά και να διαλέγονται στην τύχη 10 άτομα ή να έχει στηθεί μια ολόκληρη πλεκτάνη όπου σε όλα τα εκλογικά τμήματα της χώρας κάποιοι κάθονται και ψάχνουν αραχνιασμένα χαρτιά για να δούνε ποιοι είχανε πάει σε προηγούμενες εκλογές ως εφορευτική επιτροπή και να τους ξανακαλούν και όλοι οι δικηγόροι που πάνε και το κάνουν να κάνουν μετά την πάπια και να ισχύει η ομερτά.

 

Αν όλοι κάνανε το χρέος τους, ΣΥΝΟΛΙΚΑ στην ζωή σου ξαναλέω θα ξόδευες 3-12 ώρες μαξ. Η αδικία πού είναι;

 

Σέβομαι κάποιον που λέει βαριέμαι και δεν γουστάρω να πάω, δεν έχω όρεξη, προτιμώ να πιω καφέ. Αλλά να βγαίνει και από πάνω και να κατηγορεί το σύστημα και σούπα/μούπες, να πάνε οι δάσκαλοι, να πάνε οι Δ.Υ., να πάει οποιοσδήποτε εκτός από μένα...πάει πολύ.

 

 

 

Αυτα που περιγραφεις,ειναι μια εξιδανικευμενη θεωρια.Η πραγαματικοτητα ειναι καπως διαφορετικη...

 

Φιλος μου εκληθη δυο φορες συνεχομενα.Τιποτα το τραγικο θα μου πεις.

Ναι αλλα ο συγκεκριμενος δουλευε εκεινο το διαστημα 6μερες τη βδομαδα σπαστο ωραριο σαν υπαλληλος κινητης τλεφωνιας και ειχε μονο την Κυριακη για αναπαυση που του τη στερησαν.Εκατσε ΟΛΗ μερα, μαλιστα εμεινε μεχρι τις 12 το βραδυ και το πρωι στις 7 επρεπε να ξαναπαει στη δουλεια του.

 

Διαβαζω σε αλλα αρθρα οπως προειπα οτι καποιοι ηταν τυχεροι πεντε φορες.Εσυ μπορει να τους θεωρεις ψευτες,εγω ομως οχι. Και δεν θελω να βρεθω στη θεση τους.

 

Δικαιο θα ειναι ενα συστημα λοιπον που δεν εξαιρει -πχ- τους ΔΥ απο τη διαδικασια,που σου παρεχει επαρκη σιτιση και συνθηκες οση ωρα σε απασχολει, η βαρδια σου δεν θα ναι πολυωρη και εξαντλητικη,και κυριως δεν θα αφορα τους ιδιους και τους ιδιους ξανα και ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταιες εκλογες και στο δημοψηφισμα ημουν εφορευτικη. Στις εκλογες δεν πηγα να ψηφισω αλλα στο δημοψηφισμα που πηγα στο τελος της διαδικασιας ηταν μονος του ο δικαστικος με τον γραμματεα. Η ουσια ειναι ομως πως δεν ειδα διπλα στο ονομα μου καποια ενδειξη που να εδειχνε οτι ανηκω στην εφορευτικη οποτε κοβω δυσκολο το να σε κρατησουν καθως δεν θα ξερουν καν πως εισαι μελος

το οτι είσαι εφορευτική δεν ειναι σημειωμένο στους εκλογικούς καταλόγους.Εκεί δεν σημειώνονται καν οι διπλοεγγεγραμμένοι!

Σε ξεχωριστό χαρτί ειναι τα ονοματα της εφορευτικής.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ακριβως και θεωρω λιγο δυσκολο το να πας να ψηφισεις πχ στις 7 παρα και να θυμαται ο δικαστικος αν εισαι στην εφορευτικη ή οχι. Αν ηταν σημειωμενο οπως φοβομουν στους καταλογους θα ηταν θεμα
Link to comment
Share on other sites

αναλογως.Εμείς με το που παιρναμε τους εκλογικούς καταλογους, σημειωναμε διπλα απο το όνομα του ατομου που ηταν εφορευτικη, ενα * ή ! ή . ωστε οταν έρθει να ψηφίσει, διαγράφοντας τον απο τον κατάλογο να μη μας ξεφύγει :p
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αναλογως.Εμείς με το που παιρναμε τους εκλογικούς καταλογους, σημειωναμε διπλα απο το όνομα του ατομου που ηταν εφορευτικη, ενα * ή ! ή . ωστε οταν έρθει να ψηφίσει, διαγράφοντας τον απο τον κατάλογο να μη μας ξεφύγει :p

 

Και αν αργουσε το αλλαζατε σε ο!ο ; :O

Link to comment
Share on other sites

Περιμεναμε καρτερικα να έρθει.

ΑΝ δεν ερχοταν , οκ.Αν ερχοταν και μας εξηγουσε πως δεν μπορει να κατσει για τον χ ψ λογο, εφευγε.

Αν ομως αρχιζε τα μα μου με μαγκιες κι ετσι, καθοταν ως το τελος της καταμέτρησης :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου ηρθε χαρτι για εφορευτική επιτροπη αναπληρωματικος μου ειναι αδύνατον να παω αλλα θελω και να ψηφίσω τι κανω ?
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ακριβως και θεωρω λιγο δυσκολο το να πας να ψηφισεις πχ στις 7 παρα και να θυμαται ο δικαστικος αν εισαι στην εφορευτικη ή οχι. Αν ηταν σημειωμενο οπως φοβομουν στους καταλογους θα ηταν θεμα

 

Σιγα. Εγω μια μικρη τελιτσα κανω με μολυβι, διπλα στο ονομα. Τι νομιζεις, φωτεινη οινακιδα βαζω?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σιγα. Εγω μια μικρη τελιτσα κανω με μολυβι, διπλα στο ονομα. Τι νομιζεις, φωτεινη οινακιδα βαζω?

 

ετσι, μη γλιτωσει κανεις :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρει σύνταξη η μάνα μου από τα δικαστήρια που εργαζόταν, συμμετείχε σε πολλές εκλογές. Θυμάμαι τότε που δεν είχε ακόμα κρίση και έπαιρναν κοντά στα 1000 ευρώ και μετά από τρεις μηνες αν θυμαμαι αλλα 1000 ευρώ, εδινε στην εφορευτική κανα 50 ευρώ στον καθένα αν ήταν δυο τρεις και ένα 80 -120 στον καθένα αν ήταν δυο ή ένας.

 

Φυσικά δεν το κάνουν όλοι οι δικαστικοι αντιπρόσωποι αυτό, πόσο μάλλον τώρα, που εχουν μειωθεί σημαντικά οι αποζημιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

τωρα με 400 ευρω δε βγαζουν ορισμενοι καν τα εξοδα που κανουν(μεταφορικα+ξενοδοχεια)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...