Jump to content

ETEN Χ500


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@odytsak: Ε όχι κι antivirus!!!! :lol:

 

Τα 3gp του εγώ τα βλέπω κανονικά με quicktime 7.1.3. Για δοκίμασε να κατεβάσεις πιο καινούργια έκδοση...

 

Ισως να φταίει αυτό (έχω την 7.0.3) γιατί στο player του super (freeware) παίζουν κανονικά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Και τέλος τα 3gp με τι πρόγραμμα τα παίζετε στο PC γιατί με το QuickTime μου βγάζει λευκή οθόνη ενώ ο ήχος παίζει κανονικά.

 

Εγω στο PC τα βλεπω κανονικοτατα με το k-lite

 

azzazel (Γιάννη) σ' ευχαριστώ και πάλι για το μικρό αλλά πολύτιμο αρχειάκι.:)

 

Να'σαι καλα φιλε μου :)

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους θέλουν να ακούνε πιο δυνατά, κι αρκετά καλύτερα μπορώ να πω, τα mp3 τους, η λύση είναι το pocket music (κάποιος νομίζω το είχε αναφέρει και πιο πίσω).

 

Βέβαια δε μιλάμε ούτε για ποιότητα ipod, ούτε για ποιότητα laptop με ακουστικά. Τα μπάσα πάλι είναι αρκετά χαμηλά κι άμα προσπαθήσεις να τα πειράξεις με το equilizer αρχίζουν οι παραμορφώσεις. Επίσης υπάρχει κι ένα ψιλό bug το οποίο μου φαίνεται το έχω παρατηρήσει και με άλλα προγράμματα που αναπαράγουν ήχο. Με το που πας να χαμηλώσεις λίγο την ένταση τότε σταματάει να ακούγεται τελείως!!!!

 

Δεν είναι τέλειο, αλλά είναι μακράν από τις καλύτερες λύσεις για mp3 που πιστεύω φτάνει εύκολα την ποιότητα που έχουμε στο ραδιόφωνο...

 

@panosha: τα vista είναι για ένα χρόνο μετά ή για δεύτερη εγκατάσταση. Τα incomparabilities θα βαράνε κόκκινο τους πρώτους μήνες!

 

edit: Τον βρήκα αυτόν που το είχε αναφέρει :lol:

 

Δοκίμασε themi να ανεβάσεις τέρμα επάνω την ένταση κι από το pocket music κι από το hardware κουμπάκι...

 

to provlima me tin entasi tin exw kai me to mortplayer.molis paw na ayksisw i na xamilwsw entasi,tote stamataei olos o ixos sti siskeui...enw dixnei oti o ixos paizei!!!

Link to comment
Share on other sites

to provlima me tin entasi tin exw kai me to mortplayer.molis paw na ayksisw i na xamilwsw entasi,tote stamataei olos o ixos sti siskeui...enw dixnei oti o ixos paizei!!!

Μήπως φοράς ακόμα την 275 γιατί στην αρχή είχα κι εγώ κάποια τέτοια προβλήματα. Εχεις πειράξει καθόλου κατά την εγκατάσταση player τίς ρυθμίσεις της συσκευής με ποιό πρόγραμα ανοίγουν τα κάθε είδους αρχεία ? :O

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φοράς ακόμα την 275 γιατί στην αρχή είχα κι εγώ κάποια τέτοια προβλήματα. Εχεις πειράξει καθόλου κατά την εγκατάσταση player τίς ρυθμίσεις της συσκευής με ποιό πρόγραμα ανοίγουν τα κάθε είδους αρχεία ? :O

 

exw english rom,291!oxi ebala kanonika to programma xwris na piraksw tipota...genika den pirazw otan den kserw ti kanei kati...ola ta media arxeia anigoun me media player,auto pou exei i siskeui!!!

 

 

 

exei kapoios to pocket music?an nai as steilei pm...thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να χαιρετίσω όλους στο forum και να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρετε. Παρακολουθώ τη συζήτηση αυτή απο την αρχή της και υπήρξε πραγματι πολύτιμος οδηγός για τη διαμόρφωση της συσκευής. Ειμαι κάτοχος του Χ-500 απο τις πρώτες μέρες που κυκλοφόρησε (Ελληνική ROM - Destinator) και μέχρι στιγμής δεν είχα σοβαρά προβλήματα (πέραν αυτών που και εσείς κατα καιρούς αντιμετωπίσατε). Ξαφνικά λοιπόν προέκυψε πρόβλημα με το GPS. Το GPS VIEWER κολλάει στο Status Searching και δεν εντοπίζει κανένα δορυφόρο, το Destinator το ίδιο - αναζήτηση δορυφόρων αλλά δεν εντοπίζει τίποτα. Οι ρυθμίσεις είναι οι default προγράμματος com2, Υλικού com4, ταχύτητα 57600 και στο destinator com4, 57600. Εκανα επανεγκατάσταση ολης της συσκευής (απο Default Settings) και επι τη ευκαιρία έβαλα την καινουρια ROM μήπως και έχει αποτέλεσμα αλλά τίποτα.

Ψάχνοντας στο eten-users διαπίστωσα ότι το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλους χρήστες αλλά δεν βρήκα κάποια λύση - σε κάποιους επανήλθε μετά απο πολλές εναλλαγές στις ρυθμίσεις ενώ σε άλλους με αφαίρεση της μπαταρίας για κάποιες ώρες ή μέρες ώστε να επανέλθει στις αρχικές ρυθμίσεις το GPS

Οδεύω προς την τελευταία λύση αλλά πρίν απ' αυτό αν έχει κάποιος καμμιά ιδέα ή εμπειρία είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να χαιρετίσω όλους στο forum και να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρετε. Παρακολουθώ τη συζήτηση αυτή απο την αρχή της και υπήρξε πραγματι πολύτιμος οδηγός για τη διαμόρφωση της συσκευής. Ειμαι κάτοχος του Χ-500 απο τις πρώτες μέρες που κυκλοφόρησε (Ελληνική ROM - Destinator) και μέχρι στιγμής δεν είχα σοβαρά προβλήματα (πέραν αυτών που και εσείς κατα καιρούς αντιμετωπίσατε). Ξαφνικά λοιπόν προέκυψε πρόβλημα με το GPS. Το GPS VIEWER κολλάει στο Status Searching και δεν εντοπίζει κανένα δορυφόρο, το Destinator το ίδιο - αναζήτηση δορυφόρων αλλά δεν εντοπίζει τίποτα. Οι ρυθμίσεις είναι οι default προγράμματος com2, Υλικού com4, ταχύτητα 57600 και στο destinator com4, 57600. Εκανα επανεγκατάσταση ολης της συσκευής (απο Default Settings) και επι τη ευκαιρία έβαλα την καινουρια ROM μήπως και έχει αποτέλεσμα αλλά τίποτα.

Ψάχνοντας στο eten-users διαπίστωσα ότι το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλους χρήστες αλλά δεν βρήκα κάποια λύση - σε κάποιους επανήλθε μετά απο πολλές εναλλαγές στις ρυθμίσεις ενώ σε άλλους με αφαίρεση της μπαταρίας για κάποιες ώρες ή μέρες ώστε να επανέλθει στις αρχικές ρυθμίσεις το GPS

Οδεύω προς την τελευταία λύση αλλά πρίν απ' αυτό αν έχει κάποιος καμμιά ιδέα ή εμπειρία είναι ευπρόσδεκτη

 

 

me afta pou diavazo se sxesh me ths com pou exeis ru8mish sto gps nomizo pos exeis eggatasthsh kai esy to sirftech :( . kai ego tora eixa afta ta provlimata pou nomizo ypef8ino htan to sirftech kai perimeno apo thn kyriakh na teliosh kai h mikrh mpataria ths mnhmhs gia na epanel8oun oi ergostasiakes ri8mhseis tou gps.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από χθες το βράδυ δεν μπορώ να βρώ κανένα ασύρματο δίκτυο ούτε το δικό μου ούτε του γείτονα ούτε κανένα άλλο. Καμμιά ιδέα?:cry:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καμμιά εγκατάσταση σχετική με το GPS (Π.Χ. sirftech) - απλά μια μέρα διαπίστωσα οτι δεν δουλεύει. Στο eten-users αναφέρονται και οι δύο περιπτώσεις (με εγκατάσταση ή ετσι ξαφνικά) οπότε υποθέτω οτι ειναι bug της συσκευής (μάλλον οχι hardware μια και επανέρχεται με κάποιο τρόπο)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καμμιά εγκατάσταση σχετική με το GPS (Π.Χ. sirftech) - απλά μια μέρα διαπίστωσα οτι δεν δουλεύει. Στο eten-users αναφέρονται και οι δύο περιπτώσεις (με εγκατάσταση ή ετσι ξαφνικά) οπότε υποθέτω οτι ειναι bug της συσκευής (μάλλον οχι hardware μια και επανέρχεται με κάποιο τρόπο)

 

mou kanei entiposh giati sto x500 h default com gia gps kai idika gia destinator einai h 7 kai esy xrisimopoihs alles.

kai afto epitygxanete me to sirftech gia afto to anefera.

Link to comment
Share on other sites

mou kanei entiposh giati sto x500 h default com gia gps kai idika gia destinator einai h 7 kai esy xrisimopoihs alles.

kai afto epitygxanete me to sirftech gia afto to anefera.

Νομίζω οτι την 4 έβαλε απο μόνο του στην εγκατάσταση αλλά μια και το λές θα δοκιμάσω και την 7. Αν μπορεί κάποιος που έχει το Destinator PN ας γράψει τα settings με τα οποία δουλεύει

 

Edit: Αν και έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύει και το GPS viewer...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι την 4 έβαλε απο μόνο του στην εγκατάσταση αλλά μια και το λές θα δοκιμάσω και την 7. Αν μπορεί κάποιος που έχει το Destinator PN ας γράψει τα settings με τα οποία δουλεύει

 

Edit: Αν και έτσι κι αλλιώς δε

ν δουλεύει και το GPS viewer...

 

sosto afto emena den mou douleve to gps viewer otan eixa sirf anti gia nemea

 

vevaia exeis kanei update stous doryforous etsi den einai?

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι την 4 έβαλε απο μόνο του στην εγκατάσταση αλλά μια και το λές θα δοκιμάσω και την 7. Αν μπορεί κάποιος που έχει το Destinator PN ας γράψει τα settings με τα οποία δουλεύει

 

Edit: Αν και έτσι κι αλλιώς δε

ν δουλεύει και το GPS viewer...

 

sosto afto emena den mou douleve to gps viewer otan eixa sirf anti gia nemea

 

vevaia exeis kanei update stous doryforous etsi den einai?

Μέχρι να παρουσιάσει το πρόβλημα δεν είχα ιδέα για το Update. Μετά έκανα αλλά δεν βελτίωσε τα πράγματα. Απλά το GPS Viewer μετά από λίγη ώρα εμφανίζει με κόκκινο τις θέσεις των δορυφόρων (ακόμα και σε κλειστό χώρο οπότε υποθέτω τους διαβάζει - δεν τους εντοπίζει) και δεν γίνονται ποτέ πράσινοι.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να παρουσιάσει το πρόβλημα δεν είχα ιδέα για το Update. Μετά έκανα αλλά δεν βελτίωσε τα πράγματα. Απλά το GPS Viewer μετά από λίγη ώρα εμφανίζει με κόκκινο τις θέσεις των δορυφόρων (ακόμα και σε κλειστό χώρο οπότε υποθέτω τους διαβάζει - δεν τους εντοπίζει) και δεν γίνονται ποτέ πράσινοι.

 

 

EINAI APARETHTO NA KANEIS ANA 5-10 MERES UPDATE TOUS DORYFOROUS.

ALIOS DEN DOULEVI KA8OLOU KALA. DOKIMASE TO AMESOS.

Link to comment
Share on other sites

me afta pou diavazo se sxesh me ths com pou exeis ru8mish sto gps nomizo pos exeis eggatasthsh kai esy to sirftech :( . kai ego tora eixa afta ta provlimata pou nomizo ypef8ino htan to sirftech kai perimeno apo thn kyriakh na teliosh kai h mikrh mpataria ths mnhmhs gia na epanel8oun oi ergostasiakes ri8mhseis tou gps.

Από που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα? Γιατί δεν προκύπτει από πουθενά. :O

Link to comment
Share on other sites

Από που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα? Γιατί δεν προκύπτει από πουθενά. :O

Αρχικό Μήνυμα από chrisost_al Εμφάνιση Μηνύματος

Κατ' αρχήν να χαιρετίσω όλους στο forum και να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρετε. Παρακολουθώ τη συζήτηση αυτή απο την αρχή της και υπήρξε πραγματι πολύτιμος οδηγός για τη διαμόρφωση της συσκευής. Ειμαι κάτοχος του Χ-500 απο τις πρώτες μέρες που κυκλοφόρησε (Ελληνική ROM - Destinator) και μέχρι στιγμής δεν είχα σοβαρά προβλήματα (πέραν αυτών που και εσείς κατα καιρούς αντιμετωπίσατε). Ξαφνικά λοιπόν προέκυψε πρόβλημα με το GPS. Το GPS VIEWER κολλάει στο Status Searching και δεν εντοπίζει κανένα δορυφόρο, το Destinator το ίδιο - αναζήτηση δορυφόρων αλλά δεν εντοπίζει τίποτα. Οι ρυθμίσεις είναι οι default προγράμματος com2, Υλικού com4, ταχύτητα 57600 και στο destinator com4, 57600. Εκανα επανεγκατάσταση ολης της συσκευής (απο Default Settings) και επι τη ευκαιρία έβαλα την καινουρια ROM μήπως και έχει αποτέλεσμα αλλά τίποτα.

 

 

apo afto esena douleve panocha sthn 2 - 4 ??

ego exo dyo x500 to ena tou ksadelfou kai doulevoun sthn 7.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα απόφαση, θα πάω μέσα στην εβδομάδα και θα το παραγγείλω απο το Πλαίσιο! Ποιά έκδοση έχει, να το πάρω με το MLS Talk and Drive ή το Destinator PN? δεν πιστέυω να κάνω καμιά λαμακία :X ???
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι την 4 έβαλε απο μόνο του στην εγκατάσταση αλλά μια και το λές θα δοκιμάσω και την 7. Αν μπορεί κάποιος που έχει το Destinator PN ας γράψει τα settings με τα οποία δουλεύει

 

Edit: Αν και έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύει και το GPS viewer...

Αν θυμάμαι καλά στο Destinator 5.1 είχε Com4, NMEA kai 57600. Όταν έβαλα το Destinator 6.1 βρήκε μόνο του τα Com7, NMEA, 115200.

Το πρωτόκολλο SiRF είναι χειρότερο ή καλύτερο? (πάντως όταν το βάζω manually δεν δουλευει)

Έχει κάποια σχέση με το GPS receiver του X500 που είναι SiRF Star III?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο Destinator 5.1 είχε Com4, NMEA kai 57600. Όταν έβαλα το Destinator 6.1 βρήκε μόνο του τα Com7, NMEA, 115200.

Το πρωτόκολλο SiRF είναι χειρότερο ή καλύτερο? (πάντως όταν το βάζω manually δεν δουλευει)

Έχει κάποια σχέση με το GPS receiver του X500 που είναι SiRF Star III?

Στις ρυθμίσεις GPS του Destinator PN όταν του πατάω εύρεση βρίσκει την 4. Αν του βάλω την 7 απλά ψάχνει και το γυρίζει μόνο του στην 4. Δεν είναι πάντως πρόβλημα του Destinator γιατί και η εφαρμογή GPS Viewer της Eten δεν εντοπίζει δορυφόρους αρα το πρόβλημα εντοπίζεται στον receiver που πιθανά έχει χάσει τα εργοστασιακά settings

Link to comment
Share on other sites

Στα Vista με τι τα βλέπεις ? :O

Σε΄λίγο θα θέλουμε και firewall. :rotfl:

 

Στα vista δεν παίζει το activesync αλλά ένα καινούργιο φρούτο που λέγεται Mobile Connection (ή κάπως έτσι). Δοκίμασα να το βάλω στην RC2 και μου κρασάρησε για τα καλά το λειτουργικό (BSOD, αθάνατη Microsoft :rolleyes: ). Θα βάλω το βράδυ την RTM και θα δω εκεί μήπως παίζει καλύτερα.

 

Ερώτηση έχει κανείς δοκιμάσει να κάνει sync με Office 2007; Σε μένα δεν δουλεύει. Ελπίζω στην τελική έκδοση 4,5 του activesynch

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις GPS του Destinator PN όταν του πατάω εύρεση βρίσκει την 4. Αν του βάλω την 7 απλά ψάχνει και το γυρίζει μόνο του στην 4. Δεν είναι πάντως πρόβλημα του Destinator γιατί και η εφαρμογή GPS Viewer της Eten δεν εντοπίζει δορυφόρους αρα το πρόβλημα εντοπίζεται στον receiver που πιθανά έχει χάσει τα εργοστασιακά settings

 

gia afton ton logo sou eipa an exeis valei programma san to sirftech.opos ego pou ta ekana mantara.

ego opos sou eipa to exo apenergopoihmeno xoris thn mpataria tou apo thn kyriakh gia na to anoikso avrio kai na epanafero ths ry8miseis(elpizo) tis mamisies.

Link to comment
Share on other sites

gia afton ton logo sou eipa an exeis valei programma san to sirftech.opos ego pou ta ekana mantara.

ego opos sou eipa to exo apenergopoihmeno xoris thn mpataria tou apo thn kyriakh gia na to anoikso avrio kai na epanafero ths ry8miseis(elpizo) tis mamisies.

Ας ελπίσουμε οτι θα πετύχει. Θα περιμένω να μου πεις για το αποτέλεσμα πριν το δοκιμάσω και εγώ μια και μόνο αυτή η ελπίδα υπάρχει πιά.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε οτι θα πετύχει. Θα περιμένω να μου πεις για το αποτέλεσμα πριν το δοκιμάσω και εγώ μια και μόνο αυτή η ελπίδα υπάρχει πιά.

 

ok 8a sou po.emena pantos mou evriske mple 8-9 doryforous xoris na dinei stigma kai 2d fixed.

8a doume !!!! :O

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Χ500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...