Jump to content

Μουσειακό θρεντ: Ο πρώτος σας υπολογιστής!


TrobocopR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, (γηραιότεροι)

Θυμάστε πως κάναμε dialup (αρχές 90) με αναλογική γραμμή (αααααχ) και τις εντολές atx3, atdt 92929292...... ????????Σύνδεση σε 9600 στην καλύτερη και μπαίναμε στα BBS και Ftp's. Ούτε www ούτε τπτ. Κάτι gopher θυμάμαι και άλλα που τώρα άμα τα πεις θα σε περάσουν για τρελό. :cry:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 201
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτά ας μην τα συζητάμε, γιατί όντως θα μας περάσουν για τρελλούς... το 1200άρι Hyundai* μου, το έχω ακόμη...

 

* Hyundai 1200: Δεν είναι αυτοκίνητο, σε modem αναφέρομαι!! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο Pc για μενα Amstrad 464 με την κασετα σιγουρα οσοι το ειχατε θα θυμαστε το φοβερο παιχνιδι με τα στρατιωτακια "Who dares win"μακαρι να υπηρχε ενα emulator και να μπορουσα να παιξω αυτο το παιχνιδι!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε "παιδια" εχω ακομη κατι δισκετες απο τον 6128 μου.

θυμαμαι οτι ειχα προβλημα στο drive και δε δουλευε το

μοτερακι για να γυρναει τη δισκετα (retry ignore or cancel)

 

μηπως δουλευει κανενος απο σας το drive?(αμα τον εχετε στο παταρι)

εχω προγραμματα δικα μου μεσα που εχω δε8ει συναισ8ηματικα.

ειχα προσπα8ησει να κανω προγραμμα με παρα8υρα(windows)

και μερικα αλλα , αχ αχχ.. πιστευω οτι τζαμπα κραταω ακομη τις

δισκετες και την πρασινη ο8ονη..

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nikos_pom

Πρωτο Pc για μενα Amstrad 464 με την κασετα σιγουρα οσοι το ειχατε θα θυμαστε το φοβερο παιχνιδι με τα στρατιωτακια "Who dares win"μακαρι να υπηρχε ενα emulator και να μπορουσα να παιξω αυτο το παιχνιδι!!!!!!

Ρε τι μου θύμισες τώρα!!!

Πήγα αμέσως και κατέβασα το "Who dares wins 2"

Γιατί δεν κατεβάζεις emulator για τον 6128???

Πάω να παίξω λίγο να θυμηθώ τις πίστες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Atari 1040ST, με ασπρόμαυρη οθόνη στην αρχή και μετά και μία έγχρωμη... Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις φοβερές "κόντρες" των κατόχων Atari με τους κατόχους Amiga!

Ακόμη τον έχω! Εκτός από τα ατέλειωτα παιχνίδια, έγραψα και ατέλειωτες γραμμές κώδικα, τόσο σε C όσο και στην Assembly του απίθανου 68000! Μόλις όμως πήρα PC κι είδα την Assembly των Intel, σταμάτησα ν' ασχολούμαι με αυτή...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Ontos ego eixa kai exo akoma se mia gonia tin Amiga!!!(Atari mpliax)8imame me ton diplano mou sto sxolio ti ginotane pou eixe ton Atari st!!Ti brisidi epefte!!Milame gia fanatismo :)

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συγκινήθικα πάλι! :p Πρώτα τα κλασσικά threads με τα παλιά αγαπημένα κίνούμενα σχέδια και τώρα αυτό!

 

Πρώτος υπολογιστής 286 στα 16MHz (με Turbo... χαχα! το turbo τους μάρανε!), έγχρωμη VGA οθόνη και 40MB σκληρό (στην 6η Δημοτικού αφού ζήλευα για χρόνια τα Amstrad και τα Commodore μερικών φίλων)

 

Μεγάλες πίκρες! Για να δεις την εισαγωγή του King's Quest 5 έπρεπε να εναλλάξεις 5 φορές τη δισκέτες του παιχνιδιού και του DOS :p

Που να βρεθεί χώρος στον σκληρό! 40MB o σκληρός...700 ένα απλό άδειο δισκάκι σήμερα!

 

Πιο πολύ χρόνο τρώγαμε να προσπα8ήσουμε να εξοικονόμησουμε κάποιο ΚΒ στο δίσκο ή κάποιο byte!! στη μνήμη του PC, πάρα τα χρησιμοποιούσαμε! Πιο πολύ ώρα να διορθώσουμε τα κολλήματα τους και τα bad sectors (με το Norton) στις δισκέτες παρά παίζαμε! Καλά αυτό με τα κολλήματα μπορεί να ισχύει ακόμα χάρη στον κ. Gates... :p

 

Πρώτη πρόσβαση σε διαδίκτυο πριν 8 περίπου χρόνια σε BBS! Matrix και Euro..κάτι...! Εκεί υπήρχε chat αλλά και gaming (Doom και άγιος ο Θεός)

 

Ααααρε κάτι χρόνια... τώρα ψαχνόμαστε που θα βρούμε 1GB μνήμη για το κινητό...

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου επαφή ήταν με έναν ΖΧ80 φίλου (μάλλον ςίμαι ο παλιότερος :) ). Ο πρώτος δικός μου υπολογιστής ήταν, αρκετά αργότερα, ένας 6128. Κατά καιρούς ασχολήθηκα με διάφορα περίεργα: ΤΙ 99/4Α, Oric Atmos, Apple Lisa, MSX (της Sanyo νομίζω), και κάτι αρχαία PC (8088, με δισκέτες κτλ). Μετά με κάτι συστήματα VM/S και UNIX. Έπειτα αγόρασα το αντίπαλο δέος της Amiga, τον Acorn A300 (τι μηχανηματάρα ήταν αυτή; Πολύ μπροστά απ' όλα τα υπόλοιπα), μετά με πήρε η μπάλα των PC...
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ο δικος μου πρωτος υπολογιστης σε σχεση με τους προηγουμενους ειναι πολυ εξελιγεμνος....

 

SIEMENS

Pentium MMX χρωαματος μαυρο

(αρχικος του δισκος 4, κατι και 32 Mb ram αν θυμαμαι καλα)

 

τον εχω ακομα

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jojo ( 9 Δεκ. 2003 , 23:43)

 

ρε "παιδια" εχω ακομη κατι δισκετες απο τον 6128 μου.

θυμαμαι οτι ειχα προβλημα στο drive και δε δουλευε το

μοτερακι για να γυρναει τη δισκετα (retry ignore or cancel)

 

μηπως δουλευει κανενος απο σας το drive?(αμα τον εχετε στο παταρι)

εχω προγραμματα δικα μου μεσα που εχω δε8ει συναισ8ηματικα.

ειχα προσπα8ησει να κανω προγραμμα με παρα8υρα(windows)

και μερικα αλλα , αχ αχχ.. πιστευω οτι τζαμπα κραταω ακομη τις

δισκετες και την πρασινη ο8ονη..

 

 

Μου το είχε βγάλει και εμένα αυτό το πρόβλημα. Ευτυχώς ο πατέρας μου είναι "κατσαβιδόπουλος"...

Το δικό μας το πρόβλημα οφειλόταν στο λαστιχάκι με το οποίο το μοτέρ γύρισε την δισκέτα. Είχε ξεχειλώσει το καημένο από το πολύ στριφογύρισμα. Το αντικαταστήσαμε με κάτι ανάλογο και .... βουαλά!

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

1984 ή 1985 (δεν θυμαμαι ακριβως) Commodore 64 ο γκρι (το καρπουζι) και το 1989 μια Αmiga 500 με 1MB μνημη και το στερεοφωνικο monitor της Commodore και υστερα μια Amiga 600. Toν C=64 και την 500 τα εχω ακομα την 600αρα την πουλησα μεγαλη βλακεια μου. Viva Sensible soccer, Defender of the Crown, Super frog, Shadow of the Beast Ι,ΙΙ, Upidia, Ace of Aces, It came from the desert, TV Basketball, Test Drive I και ΙΙ και εχει ακομα......και πριν κανα 2μηνο αγορασα απο το fleamarket εναν C= 128D που ηταν και το απωθημενο μου οταν ειχε βγει αλλα λογω χρηματων τοτε δεν μπορουσα να τον αποκτησω. Α ρε εποχες που μου θυμησες να 'σαι καλα.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teras ( 4 Ιαν. 2004 , 17:25)

 

Μου το είχε βγάλει και εμένα αυτό το πρόβλημα. Ευτυχώς ο πατέρας μου είναι "κατσαβιδόπουλος"...

Το δικό μας το πρόβλημα οφειλόταν στο λαστιχάκι με το οποίο το μοτέρ γύρισε την δισκέτα. Είχε ξεχειλώσει το καημένο από το πολύ στριφογύρισμα. Το αντικαταστήσαμε με κάτι ανάλογο και .... βουαλά!

 

 

κατ'αρχην ειχα αυτο το προβλημα, αλλα δεν ειμαι κατσαβιδοπουλος,

δυστυχως! κατι εκανα και εσφιγγα το drive με τα χερια μου και δουλευε!

σου στελνω PM μπας και μπορεσεις να με βοη8ησεις να κανω backup τα

προγραμματα που ειχα κανει παλια! βλεπω εισαι απο θεσ/κη οπως και γω

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

1997... ενας altec δε θυμαμαι τι... ναναι καλα τα παιδια με μαθανε να λυνω και δενω πανω στα pc... με 64ram και 1.3 σκληρο... παντως δε μπορω να πω.. το cd (teac) το εχω ακομα... σκυλι.. καθως και το ποντικι (αυθεντικο microsoft)και την οθονη (linc com. σκυλι επισης). Ολα τα αλλα εχουνε παει απο δω και απο κει (ευγενης προσφορα σε συστηματα που εστησα για φιλους!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

amstrad cpc 6128 me prasinh othoni....ax ti epoxes....

thymamai oti eixe xalasei to disk drive kai kapoios moy eipe na toy riksw mpoynies!!!kai afto ekana!!!!KAI TO DRIVE DOYLEPSE!!!

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Αν και νιωθω πολυ μικρος εδω μεσα (ειμαι μολις 19 χρονων), πιστευω πως εχω μια καλη επαφη...

Ειχα εναν celeron 366 ,αρχιτεκτονικης PII με πυρηνα mendocino στα 400... α ρε αναθεματισμενε mendocino, μου αδειασες το bios :)

Αλλα πολυυυυυυυ πριν απ'αυτον ξεκινησαμε (οικογενειακως) με cpc-6128 με εγχρωμη οθονη (καπου το 89-90, δεν θυμαμαι καλα, νηπια πηγαινα :p ) το οποιο κρατηθηκε για καμποσο καιρο (νομιζω μεχρι το 94, χωρις να θυμαμαι παλι καλα)...

Α ρε, καταραμενο shinobi, μονο εκει καταφερα να σε τελειωσω... και με τη βοηθεια του μεγαλυτερου αδερφου - το teras, μεχρι και κατι ψιλα σε basic(σε παιδι 8-10 χρονων περιπου)...

οποτε το 94 περιπου ξεκιναει να μπει ο 486 στα 40 (ακομα φυλαγμενος ειναι), με ταχυτατη αναβαθμιση σε 486 στα 80. Μετα εγινε cyrix 120+ και πιο μετα celeron 266. Στο γυμνασιο καποια στιγμη flash-αρισμα το bios για να δεχτει τον 366 που λεω πιο πανω, αλλα ειχε την κακη συνηθεια να κολλαει εκεινο το μηχανημα και μου εμεινε αδειο το bios...

ε, απο τα 366 που μονιμως δουλευε στα 400, που τελικα αντικατασταθηκε με κανονικο 400-αρη, καταληξαμε με 1-2 ενδιαμεσες στασεις(που δεν μπορω καν να θυμηθω) στα 4 pc να δουλευουν στο σπιτι με καλυτερο ενα amd 2400+ XP...

Η πωληση του cpc με τις 3" δισκετες του πλεον ειναι κατι που με κανει να ποναω...

Αλλα το γελιο πεφτει οταν πας πιτσιρικας (1-2 γυμνασιου) στο multirama κλπ..., να λενε απο μεσα τους "α να δουμε τι παιχνιδακι θα του πουλησουμε" και να τους πετας ατακες στο στυλ "Θα ηθελα να ρωτησω για την QDI Legend5 γιατι οταν εκανα αναβαθμιση του bios, κολλησε το pc μου και εμεινε αδειο..."

(πραγματικη ιστορια... απειρο γελιο εκεινη τη μερα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jojo ( 5 Ιαν. 2004 , 04:43)

 

αχ ρε teras, απογοητευτηκα..

που θα βρω,τωρα drive cpc. το οποιο να λειτουργει..!

 

 

Δοκιμασε στο fleamarket, εγω εκει βρηκα datasete για τον C=64, οταν, μετα απο 18 χρονια μου ηρθε να τον ξαναανοιξω για να δω αν δουλευει και μετα λυπης μου το κασετοφωνο τα ειχε φτυσει. Με 50 ευρα και κασετοφωνακι και 4 παιχνιδια του C=64 πηρα.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

1979 Atari 2600 (pacman forever)

1984 Commodore 16 (16kb memory, πρωτο game με graphics "Hobbit"), πολυ καλη Basic.

1986 Commodore 128 (Θεικο μηχανημα, δυνατοτητες προγραμματισμου αντιστοιχες του Amstrad 128, CPM, και τα παιχνιδια του Commodore 64!)

1987 Πασχα.. Η μεγαλη στιγμη.. μετα απο πολλα σαλια να τρεχουν καθε φορα που πηγαινα commodore club, Amiga 500

1987 Καλοκαιρι, first 1200 baud modem, login se BBS (επηρεασμενος απο wargames)

Ε η Amiga κρατησε ΠΟΛΛΑ Χρονια.. θυμαμαι το 87 ερχοντουσαν φιλοι σπιτι να παιξουμε παιχνιδια, να δουμε multimedia υλικο κλπ και παθαινανε πλακα.. τα πισι τοτε ειχαν EGA κι αν.. Απειρες ωρες σε BBS, πολλες μαναδες να σηκωνουν τα βραδυα το τηλ και να ακουνε "μπιιιιπ... μπιιιιπ" (για οσους καταλαβαινουν)

199something, PC..

 

Rgrds

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...