Jump to content

[Επίσημο] Motorola MPx220


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τις φωνητικες εντολες για να κανει φωνητικη κληση τι γινεται?

Πως λειτουργει?

Προσπαθησα να κανω καποια αρχη με τις εντολες που μου δινει το κινητο απο μονο του ξεκινωντας βημα προς βημα κι ελεγα τις λεξεις και τους αριθμους που μου ζητουσε,αλλα τιποτα,δεν παιρνει.Λεει οτι δεν βρισκει τιποτα.

Μηπως μπορει καποιος/α αν θελει να μου εξηγησει βημα προς βημα τι θα πρεπει να κανω?Μηπως κανω κατι λαθος?

Ευχαριστω πολυ. :)

Με τη προϋπόθεση ότι η διαδικασία είναι ίδια με το Qtek8020 κάνεις τα εξής:

-Βρίσκεις την επαφή στην οποία θέλεις να προσθέσεις φωνητική εντολή και επιλέγεις το τηλέφωνο που θέλεις να καλεί (ανάμεσα στα τηλ. που έχεις στη συγκεκριμένη επαφή)

-πατάς μενού > πρόσθ.Φων.Εντολής

-αμέσως σου ζητάει να καταχωρήσεις μια λέξη σαν φωνητική εντολή ( σε ότι γλώσσα θέλεις φυσικά)

-αφού ολοκληρώσεις όλη τη διαδικασία και ενώ είσαι στην αρχική οθόνη κρατάς πατημένο το πλήκτρο μείωσης του ήχου (στο δικό μου τηλ. είναι στο πάνω πλάι της συσκευής) και το τηλ. σου ζητάει να μιλήσεις μετά τον τόνο.

-Δίνεις την φωνητική εντολή που έχεις καταχωρήσει και το τηλ. καλεί τον αριθμό που έχεις ορίσει μέσα στη συγκεκριμένη επαφή.

-Μπορείς να ορίσεις φωνητική εντολή και για οποιαδήποτε εφαρμογή επιλέγοντας τη συντόμευση της εφαρμογής > μενού >πρόσθ.Φων.Εντολής...

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με τη προϋπόθεση ότι η διαδικασία είναι ίδια με το Qtek8020 κάνεις τα εξής:

-Βρίσκεις την επαφή στην οποία θέλεις να προσθέσεις φωνητική εντολή και επιλέγεις το τηλέφωνο που θέλεις να καλεί (ανάμεσα στα τηλ. που έχεις στη συγκεκριμένη επαφή)

-πατάς μενού > πρόσθ.Φων.Εντολής

-αμέσως σου ζητάει να καταχωρήσεις μια λέξη σαν φωνητική εντολή ( σε ότι γλώσσα θέλεις φυσικά)

-αφού ολοκληρώσεις όλη τη διαδικασία και ενώ είσαι στην αρχική οθόνη κρατάς πατημένο το πλήκτρο μείωσης του ήχου (στο δικό μου τηλ. είναι στο πάνω πλάι της συσκευής) και το τηλ. σου ζητάει να μιλήσεις μετά τον τόνο.

-Δίνεις την φωνητική εντολή που έχεις καταχωρήσει και το τηλ. καλεί τον αριθμό που έχεις ορίσει μέσα στη συγκεκριμένη επαφή.

-Μπορείς να ορίσεις φωνητική εντολή και για οποιαδήποτε εφαρμογή επιλέγοντας τη συντόμευση της εφαρμογής > μενού >πρόσθ.Φων.Εντολής...

 

 

Gx2 το σύστημα φωνητικής κλήσης του mpx 220 διαφέρει από το Qtek 8020 που έχεις. Μακάρι να δούλευε έτσι αλλά…. :down:

 

Πρέπει να έχεις τις επαφές στα αγγλικά και να κάνεις κάποια test για να «μάθει» τη φωνή σου και μετά μιλάς και ψάχνει μέσα σε όλες τις επαφές σου να βρει αυτή που θες, αλλά εμένα ποτέ δεν μου βρήκε τη σωστή. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και η δυνατότητα που έχει να λες κατευθείαν το νούμερο του τηλεφώνου και να το καλεί (π.χ. 2109999999 στα αγγλικά πάντα τα νούμερα) δεν μπορεί να αναγνωρίσει τα νούμερα σωστά και να φανταστείς ότι κάνεις ένα test και λες αρκετά νούμερα για να μάθει τη φωνή σου.

 

Αυτά ξέρω αυτά λέω. :what:

Gkan
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟ GMAIL ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ APPLICATIONS ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (για να βλεπετε τη κατεβαζετε ,να μην περνετε γουρουνι στο σακι ;) )

συντομα θα μπουν και στις αλλες κατηγοριες και θα διαμορφωθει το μενου για καλυτερο search

φιλικα saitas

 

:) :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟ GMAIL ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ APPLICATIONS ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (για να βλεπετε τη κατεβαζετε ,να μην περνετε γουρουνι στο σακι ;) )

συντομα θα μπουν και στις αλλες κατηγοριες και θα διαμορφωθει το μενου για καλυτερο search

φιλικα saitas

 

:) :)

Σωστοτατος....

πραγματικα πολυ χρησιμη προσθηκη....

Thanx Saitas ;)

 

 

και τωρα μια αλλη ερωτηση για οσους ξερουν...

 

καμια προσθηκη GPS με miniSD ή Bluetooth γινεται?

εχει καταφερει κανεις τπτ?

απο λογισμικο τι παιζει?

 

με ενδιαφερει πολυ καποια τετοια λυση

και πριν στραφω σε ppc με gps στα 450+ ευρω

νομιζω οτι αξιζει λιγο ψαξιμο

 

για δωστε τα φωτα σας ρε παιδες.....

www.slackerxl.com Custom PC Creations
Link to comment
Share on other sites

διαβαστε λιγο στο gmail το μυνημα στη κατηγορια yours programs

 

οσο για το gps παραθετω μια ερωτηση που εγινε σε καποιο forum και την αναλογη απαντηση ελπιζω να σε βοηθηση αυτο

ερωτηση

From the owners, or anyone that knows enough. Is there an integrated GPS device on these phones? Or an adapter that you can buy to use with Bluetooth?

If so, where can you acquire one and what kind of software do you need to look into?

 

thanks in advance, this is the one question that is currently holding me back from buying this phone.

 

 

απαντηση

 

Yes, I have Mapopolis on mine with an Altina (very inexpensive) BT GPS receiver.

The one annoying thing about this configuration is that the MPX seems to trip out when the GPS is "Stopped" or goes out of range, I think this is inherent with the poor BT serial support in Win Mobile 2003SE.

I have to reg edit some values and re-pair before I can get it to work properly.(maybe someone else out there can help me out with this)

I did try MS streets and trips and found mapopolis to be much nicer; although there were no serial port issues/reconfiguration with the MS software.

 

Hope this helps.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ HANDS-FREE, ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΕΧΩ (MOTOROLA) ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΗΣ ΚΛΗΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ? ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΕΙΚΟΣΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ (ΤΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ SERVICE ΤΗΣ MOTOROLA-ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ, ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ HANDS-FREE (ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΚΙΝΗΤΑ) Ή Η ΜΗ ΧΡΗΣΗ HANDS-FREEE ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κοπριτης bluetooth μπορεις να βρεις στο expansys.com (κατι φτηνο και ικανοποιητικο ειναι τα fortuna clip-on και globalsat bt338) που μαζι με καποιο προγραμμα (vitonav) κανουν το κινητο μας καλο gps. Στο ιδιο site θα βρεις και καρτες.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους.επειδή είμαι αρκετά νέος στα smartphones το μόνο site που ξέρω με fre apps είναι το http://www.airfagev.com Μήπως μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο που να έχει freeware ia to MOTOROLA MPX220;THANX.....
Link to comment
Share on other sites

παίδες, έχω ενα mpx220 στα χέρια μου και είναι σε κατάσταση αεροπλάνου, πώς σκ@τ@ βγαίνει αυτο??! ψάχνω τόση ώρα στα μενού αλλα δεν βρίσκω τπτ... :( :wacko:
Link to comment
Share on other sites

παίδες, έχω ενα mpx220 στα χέρια μου και είναι σε κατάσταση αεροπλάνου, πώς σκ@τ@ βγαίνει αυτο??! ψάχνω τόση ώρα στα μενού αλλα δεν βρίσκω τπτ... :( :wacko:

 

ΠΑΤΑ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ HOME, ΑΥΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ, ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΤΑ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ HOME, ΑΥΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ, ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ

έλεος.. τόσο απλό... :wacko: :knife:

ευχαριστώ πολυ..! :)

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα και σε διάφορα fora στο δίκτυο για το αν γίνεται όταν έχω το handsfree να ακούγεται ο ήχος της εισερχόμενης κλήσης και από το τηλέφωνο και δεν βρήκα τίποτα. Μήπως έχει βρει κανένας κάποιον τρόπο ? γιατί έχει καταντήσει πολύ κουραστικό να φοράω συνέχεια τα ακουστικά
Link to comment
Share on other sites

Psampa, η λυση ειναι μια αλλα κοστιζει. Εχω παρει το bt HS850 Moto, ειναι μονιμα συνδεδεμενο στο κινητο αλλα οσο ειναι κλειστο το flip-on δεν καταναλωνει μπαταρια. Ετσι και ο ηχος κλησης ακουγεται απο το κινητο και αμεσα απαντας στις κλησεις με το bt(χτυπουν και τα δυο μαζι).
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω bluetooth για πολλούς λόγους (λόγω ακτινοβολίας, λόγω αυτονομίας της μπαταρίας του κινητού και γιατί θέλω να ακούω στέρεο τα mp3 μου). Για να είμαι ειλικρινής αν και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό έχει 3 προβλήματα που κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτα για τέτοιο τηλέφωνο.

1) το ακουστικό του είναι κακής ποιότητας (μην ξεχνάμε ότι πέρα και πρώτα από ό,τι άλλο είναι κινητό)

2) το εξωτερικό του μεγάφωνο είναι επίσης κάκης ποιότητας (μέτριας έντασης ήχος κλήσης)

3)το πρόβλημα που προανέφερα με το handsfree

Αυτό που με εκπλήσει είναι ότι ο προκάτοχος του (mpx200) δεν είχε κανένα από αυτά τα προβλήματα. Δεν είναι νομίζω τρελή απαίτηση να θέλω το κινητό μου να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη ακουστική. Τέλος πάντων απλώς ήθελα να τα πω να ξεθυμάνω :-)

Link to comment
Share on other sites

φιλέ psampa εχεις δικιο εν μερει ομως

για το hands free οντως ειναι προβλημα ,το ψαχνω ομως οτι και να εκανα τιποτα ακομα και με καταργηση του συγκεκρημενου προφιλ ,θα δουμε ισως το λυσουμε

οσο για το ακουστηκο του εγω δεν εχω κανενα προβλημα μια χαρα ακουω τους αλλους και ακουγομε επισεις αψογα χωρις προβληματα

για το θεμα του ηχειου ναι ειναι χαμηλο οταν βαλεις για ηχο κλησης mp3 και σου λεω οτι και το mpx200 ηταν στα ιδια επιπεδα η ενταση του :)

Link to comment
Share on other sites

Saitas καλημερα, εχω ενα προβληματακι. Το Tube-Athens το εβαλα κανονικα, αλλα μετα απο μερικες μερες με ευχαριστησε για την trial period κι εγινε καπνος. Εχω ηδη απο παλαιοτερα βαλει και το Tube-Paris,London στα οποια δεν ειχα τετοιο προβλημα. Υπαρχει τροπος να παρω μονο τον χαρτη της Αθηνας απο το rar, και να το εγκαταστησω στο παλιο ή τι κανω σε αυτη την περιπτωση ? Φωτα pls...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω κατεβάσει κάποια προγράμματα όπως το call filter πώς μπορώ να το εγκαταστήσω αφού δεν έχει κάποιο αρχείο exe.

Συγνώμη αν σε κάποιους φαίνεται αφελή ερώτηση αλλά είμαι καινούργιος .

Κώστας :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω κατεβάσει κάποια προγράμματα όπως το call filter πώς μπορώ να το εγκαταστήσω αφού δεν έχει κάποιο αρχείο exe.

Συγνώμη αν σε κάποιους φαίνεται αφελή ερώτηση αλλά είμαι καινούργιος .

καλημερα ειναι αρχειο cab που σημανει οτι το βαζεις στο κινητο σου οπως ειναι το rar και το τρεχεις απο εκει :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Saitas καλημερα, εχω ενα προβληματακι. Το Tube-Athens το εβαλα κανονικα, αλλα μετα απο μερικες μερες με ευχαριστησε για την trial period κι εγινε καπνος. Εχω ηδη απο παλαιοτερα βαλει και το Tube-Paris,London στα οποια δεν ειχα τετοιο προβλημα. Υπαρχει τροπος να παρω μονο τον χαρτη της Αθηνας απο το rar, και να το εγκαταστησω στο παλιο ή τι κανω σε αυτη την περιπτωση ? Φωτα pls...

καλημερα στο gmail θα δεις οτι εχω ανεβαση μονο τον χαρτη της αθηνας και ενα αρχειο exe που το αντικαθιστας με αυτο που θα βγει κατα την εγκατασταση του του athens metro exe στο κινητο σου

ειναι full το εχω πανω απο 3 μηνες

εαν θες λεπτομεριες στειλε μου pm

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπαίνει δικό μου MP3 σε "προσαρμοσμένο ήχο κλήσης" επαφής βρε παιδιά;

Δεν μου τα δείχνει στην λίστα. Ενώ αν πάω να αλλάξω από τις ρυθμίσεις - ήχοι - Ήχος κλήσης, μου το βγάζει κανονικά στην λίστα!

Τι στο καλό, δεν επιτρέπουν να συσχετίσεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ mp3 σε μια επαφή;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπαίνει δικό μου MP3 σε "προσαρμοσμένο ήχο κλήσης" επαφής βρε παιδιά;

Δεν μου τα δείχνει στην λίστα. Ενώ αν πάω να αλλάξω από τις ρυθμίσεις - ήχοι - Ήχος κλήσης, μου το βγάζει κανονικά στην λίστα!

Τι στο καλό, δεν επιτρέπουν να συσχετίσεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ mp3 σε μια επαφή;

καταρχην οταν βαζεις ηχο κλησης γενικο διαβαζει και την καρτα sd ενω εαν πας απο επαφη δεν διαβαζει την καρτα και σου βγαζει μονο οτι εχεις στο τηλ ακομα και να βαλεις τον ηχο στο τηλ παλι τιποτα δεν γινετε

μια λυση ειναι ενα προγραμμα να βαλεις σου συνηστω το caller2picture

:rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...