Jump to content

Καλύτερο action-rpg παιχνίδι


fluffy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τα καλύτερα:

Diablo 2 + Expansion

Sacred

Icewind Dale 1+2

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Η κορυφη

The Elder Scrolls IV: Oblivion

 

Επισης πολυ καλα:

Baldur's Gate I & II

Neverwinter Nights (τωρα βγαινει και το sequel για να δουμε πως θα ειναι)

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

 

Και βεβαιως αυτα που ανεφεραν τα παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Oblivion!!!

Ό,τι καλύτερο κατά τη γνώμη μου (το τέλειωσα σε Xbox 360) και μπορεί να εθίσει ακόμα και παίκτες που δεν παίζουν γενικά παιχνίδια αυτής της κατηγορίας...

Link to comment
Share on other sites

Dragonheart τα παιχνίδια που αναφέρεις, αν και κορυφαία στο είδος τους, είναι κανονικά RPG και όχι Action RPG.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα action RPGs είναι τα παιχνίδια της σειράς Elder Scrolls (ιδιαιτέρως το Morrowind και το τελευταίο - πιο "κονσολίστικο" όμως - Oblivion), τα Gothic 1 και 2 (13 Οκτώβρη βγαίνει το 3!!!! :up: ), το Neverwinter Nights, το Titan Quest, Vampire The Masquerade, και το Deus Ex και Deus Ex 2...

 

Αυτά μου έρχονται τώρα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πριν τα παιχνίδια της σειράς Elder Scrolls, τα Neverwinter Nights και το Vampire The Masquerade δεν είναι action RPG.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό (και με τον οποίο διαχωρισμό συμφωνώ απόλυτα), NickTG κάνεις λάθος

The term action-RPG is generally used to distinguish such games from traditional or turn-based RPGs, which are modeled after pencil-and-paper role-playing games. In a turn-based RPG, when an enemy or obstacle is encountered, the player is given a menu of options. After selecting from the menu, the requested actions take place, and the player is prompted to make another selection. In an action-RPG, enemies will attack without delay, and the player is expected to fight back with a series of quick movements or button presses.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμός αυτός μπάζει λίγο. Τα action από τα κανονικά διαχωρίζονται και σε άλλα σημεία όπως είναι το βάθος και η πολυπλοκότητα. Ακόμα σύμφωνα με αυτό τον ορισμό ακόμα και το Baldur's Gate είναι action αφού έχει επιλογή να μη σταματάει το παιχνίδι όταν ξεκινάει μάχη. Δηλαδή με μία αλλαγή στα options γίνεται από RPG- Action RPG.

Ακόμα μπορείς να δεις και το διαχωρισμό στο ign.com. Γιατί να έχει δίκιο ο ορισμός που έβαλες και όχι το ign;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι απο το Wikipedia που είναι πιο αξιόπιστο... :p :p

 

Πλάκα κάνω. Κοίτα για μένα RPGs είναι όλα. Απλά το action-RPG για μένα είναι αυτό που θα περιέγραφα ως "Η Λάρα Κρόφτ συναντά τη φαντασία και όλα αυτά με δυνατότητα εξέλιξης των χαρακτηριστικών της σε έναν τεράστιο και με πολύ μεγάλη ελευθερία κόσμο". Γι'αυτο ανέφερα τα Gothic και τα Elder Scrolls.

 

Αν εσύ θεωρείς τα action-Rpgs (αν και το ACTION μπροστά παραπέμπει καθαρά - κατά την άποψή μου στα γνωστά "παιχνίδια δράσης") είναι δικαίωμά σου. Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Απλή κουβέντα κάνουμε. Απλά ως action θεωρώ αυτά τα οποία είναι πιο απλά και χωρίς ιδιαίτερο βάθος. Για παράδειγμα το diablo είναι ένα υπερβολικά απλό παιχνίδι χωρίς βάθος και με άχρηστο σενάριο. Όμως είναι άκρως εθιστικό. Το Oblivion εκτός από το ότι είναι εθιστικό δεν έχει άλλη ομοιότητα με το diablo αφού και βάθος έχει και πολυπλοκότητα και σενάριο.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

για εμενα ο διαχωρισμος αυτος αφορα τον τροπο μαχης(αν δλδ παγωνει το παιχνιδι σε καθε επιθεση) και μονον αυτο.

 

Δηλαδή στο Baldur's Gate που παγώνει αλλά μπορείς να τη βγάλεις αυτή την επλογή και να μην παγώνει γίνεται από RPG με μία αλλαγή στα options ΑctionRPG;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Dragonheart τα παιχνίδια που αναφέρεις, αν και κορυφαία στο είδος τους, είναι κανονικά RPG και όχι Action RPG.

 

Δεν θα σου απαντησω αφου ειδα οτι απαντησαν αλλοι! Οπως φαινεται εχουμε διαφορετικη αποψη για τα action-rpg! Παντως για τα παιχνιδια που εγραψα επιμενω!

Επισης θελω να προσθεσω και ολα τα παιχνιδια της σειρας FINAL FANTASY (απο το 7 και μετα). Μπορει να μην θεωρειται action rpg αλλα οπου υπαρχει ο ορος rpg απλα πρεπει να αναφερεται ως κορυφη!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείτε να μου αναφέρεται και ένα κανονικό RPG και όχι action;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείτε να μου αναφέρεται και ένα κανονικό RPG και όχι action;

 

Πολλα. Μερικα απο αυτα ειναι: (Θα σου πω μονο αυτα που μου αρεσαν πολυ)

Dungeon Siege I,II (action rpg)

Fallout I,II,brotherhood of steel

Fable: The Lost Chapters (αυτο ειναι και action rpg)

X-Men Legends II: Rise of Apocalypse

Dungeon Lords

Nox

Revenant

 

και πολλα αλλα που η δεν εχω παιξει η δεν μου ερχεται τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου αναφέρεις μόνο κανονικά RPG και όχι action. Ποια από αυτά που μου έβαλες θεωρείς ότι είναι κανονικά RPG;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν θελω να κατηγοριοποιω τα rpg. Παντως πιστευω οτι τα action rpg ειναι αυτα που εχουν αμεση δραση χωρις καποια παρεμβαση οποιουδηποτε μενου. Για παραδειγμα κλασικα rpg ειναι το final fantasy, το fallout και το X-Men Legends II: Rise of Apocalypse.

Τον τελευταιο καιρο τα rpg βγαινουν σχεδον μονο action-rpg οσο αφορα το στυλ μαχης. Πιστευω οτι τα περισσοτερα rpg που βγαινουν προσπαθουν να εχουν ενα υποβαθρο με ενα καλο story που θα συγκινησει, αλλες φορες το πετυχαινουν και αλλες οχι, γι'αυτο δεν θελω να τα κατηγοριοποιω οσο αφορα την "πολυπλοκοτητα" τους. Αλλα παλι αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το fallout το οποίο έχει βασιστεί πάνω στο Baldur's Gate το θεωρείς κλασικό RPG ενώ το Baldur's Gate(το οποίο είναι το κορυφαίο κλασικό RPG) το θεωρείς action.

Και το X-Men Legends II: Rise of Apocalypse το οποίο βασίζεται σε ένα πολύ πιο απλό σύστημα με πολύ γρήγορη δράση και έμφαση στη μάχη το θεωρείς κλασικό.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Έχω να καίξω role από το eye of the beholder 2 και λέω να το ξανακάνω. Μάλλον ;elders scrolls αλλά με χαλάει το "πρότου πρωσόπου". Role και first person?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το fallout το οποίο έχει βασιστεί πάνω στο Baldur's Gate το θεωρείς κλασικό RPG ενώ το Baldur's Gate(το οποίο είναι το κορυφαίο κλασικό RPG) το θεωρείς action.

Και το X-Men Legends II: Rise of Apocalypse το οποίο βασίζεται σε ένα πολύ πιο απλό σύστημα με πολύ γρήγορη δράση και έμφαση στη μάχη το θεωρείς κλασικό.

 

Τωρα θα μου πεις οτι το Baldur's gate και το fallout εχουν το ιδιο στυλ παιξιματος! Μην τρελαθουμε κιολας! Το ενα ειναι turn-based rpg και το αλλο κλασικο rpg! Και αν ετυχε να προσεξεις απλα ανεφερα παιχνιδια τα οποια δεν ειχαν αναφερει πιο πριν αλλα παιδια. Αλλα μαλλον ουτε που το προσεξες.. Προφανως το Baldur's Gate δεν μπορει να συγκριθει με το X-men, και αν προσεξες που παλι δεν προσεξες εγω το ανεφερα πρωτος το Baldur's Gate μαλιστα πρωτο στην προτημιση μου!

Αυτο που δεν διευκρινησα ειναι τοι τα final fantsy, fallout και X-men τα θεωρω κλασικα μη-action rpg λογω του στυλ μαχης (δηλαδη οτι σταματαει το παιχνιδι για να γινει η μαχη κατα καποιον τροπο).

Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα μου πεις οτι το Baldur's gate και το fallout εχουν το ιδιο στυλ παιξιματος! Μην τρελαθουμε κιολας! Το ενα ειναι turn-based rpg και το αλλο κλασικο rpg! Και αν ετυχε να προσεξεις απλα ανεφερα παιχνιδια τα οποια δεν ειχαν αναφερει πιο πριν αλλα παιδια. Αλλα μαλλον ουτε που το προσεξες.. Προφανως το Baldur's Gate δεν μπορει να συγκριθει με το X-men, και αν προσεξες που παλι δεν προσεξες εγω το ανεφερα πρωτος το Baldur's Gate μαλιστα πρωτο στην προτημιση μου!

Αυτο που δεν διευκρινησα ειναι τοι τα final fantsy, fallout και X-men τα θεωρω κλασικα μη-action rpg λογω του στυλ μαχης (δηλαδη οτι σταματαει το παιχνιδι για να γινει η μαχη κατα καποιον τροπο).

Φιλικα παντα.

 

 

To Baldur's Gate το ανέφερες ως πρώτο στην προτίμηση σου action RPG. Αφού πιστεύεις ότι το Baldur's Gate είναι action RPG τότε δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχε κυκλοφορησει το Baldur's Gate δεν υπηρχε τετοιοε διαχωρισμος στα rpg! Και οπωε προειπα εγω δεν πιστευω στους διαχωρισμους στα rpg απλα σε μερικες ακραιες περιπτωσεις. Χρησιμοποιω τον ορο action μονο για να προσδιορισω μονο τον τροπο μαχης, πολλες φορες καταχρηστικα αλλα τι να κανω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...