Jump to content

Blogs: Απορίες, ερωτήσεις κτλ


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!:)

 

Έχω ένα blog στο blogspot και το έχω παραμετροποιήσει αρκετά.Αυτό που θα ήθελα είναι όταν κάποιος κάνει ένα comment σε ένα παλιό Post (που μπορεί να έχει φύγει από την πρώτη σελίδα πχ) να εμφανίζεται κάποια ειδοποίηση ότι υπάρχει ένα νέο comment στο τάδε Post στο blog,όπως γίνεται στα forum,για παράδειγμα.

 

Ξέρετε αν γίνεται αυτό ή τουλάχιστον κάτι παρεμφερές ;; :):O

 

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ειδοποίηση σε σένα, λογικά θα υπάρχει κάπου μέσα στα options. Στο Wordpress (στο οποίο προτείνω να μετακινηθείς :p) πάντως είναι by default ενεργοποιημένο να έρχεται ειδοποίηση με email.
Link to comment
Share on other sites

kai egw sou protinw wordpress karfoto apo tin stigmi pou einai para poli kalitero!

edw an thes exei enan odigo gia to pws na kaneis tin metatropi xwris na xathoun ta posts sou!episis edw tha vreis polous odigous gia blogger kai worldpress kai mporeis na prostheseis to blog sou gia na exeis parapanw hits!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ειδοποίηση σε σένα, λογικά θα υπάρχει κάπου μέσα στα options. Στο Wordpress (στο οποίο προτείνω να μετακινηθείς :p) πάντως είναι by default ενεργοποιημένο να έρχεται ειδοποίηση με email.

Είναι καλύτερο το wordpress? Tι πλεονεκτήματα έχει;

 

Δεν εννοούσα ειδοποίηση σε μένα :p.Εννοούσα στο blog να φαίνεται ποια Posts έχουν νέα comments.Πολλές φορές δε φαίνεται γιατί τα comments είναι παλιά και έχουν φύγει από την πρώτη σελίδα.

 

Τhanks για τις απαντήσεις!! Mikel,πάω να δω τα links. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δες αυτό αρχικά που στέλνει email στον αναγνώστη για τα νέα post.

 

Και μετά αυτό για να έχεις ένα sidebar με τα νέα σχόλια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

webz.gr

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερο το wordpress? Tι πλεονεκτήματα έχει;

Με λίγο googling θα βρεις τις διαφορές (πχ http://hawkeyeindia.wordpress.com/2006/07/08/blogspot-vs-wordpress/)

Κάνε κι ένα account και τέσταρέ το για να δεις αν σε βολεύει καλύτερα.

 

Δεν εννοούσα ειδοποίηση σε μένα :p.Εννοούσα στο blog να φαίνεται ποια Posts έχουν νέα comments.Πολλές φορές δε φαίνεται γιατί τα comments είναι παλιά και έχουν φύγει από την πρώτη σελίδα.

 

Τhanks για τις απαντήσεις!! Mikel,πάω να δω τα links. :)

Α, λάθος κατάλαβα :p Δες την απάντηση του lexx27 τότε. :)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ!

όσον αφορά το wordpress,νομίζω ότι είναι για πιο έμπειρους χρήστες.Εγώ είμαι n00bάς! :p

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με Wordpress είχα ξεκινήσει. Μια χαρά εύκολο είναι στη χρήση του :)
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό και δεν έχεις λόγο να πας κάπου αλλού. Υπάρχει πολύ καλό documentation και θα βρεις λύση σε κάθε θέμα. Επίσης αν ξεκινήσεις αλλού μετά από ένα μήνα θα καταλάβεις το λάθος σου και θα πρέπει να μεταφέρεις το blog σου σε wordpress. (το έπαθα αυτό :p)

[sIGPIC][/sIGPIC]

webz.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα! :)

 

Έχω μια ερώτηση:Πώς μπορώ να κάνω το blog να πιάνει όλη τη σελίδα και να μην είναι μόνο ''στη μέση'';

 

Παράδειγμα blog Που πιάνει όλη τη σελίδα

 

και το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπον φιλοι μου μπορει να ειμαι ασχετος με υπολογιστες και ιντερνετ αλλα θελω να μαθω κατι που βρήκα.

Πριν λιγο καιρο εψαχνα στο ιντερνετ κατι και βρηκα απο καποιον το site του. Το διαβαζα για δυο μερες οταν ξαφνικα την τριτη μερα μου βγαζει: http://216.239.59.104/search?q=cache:9EtfA-47fj4J:blogspace.gr/aggregator/blogs.php%3Fblog%3D4084+vangelis-kiki&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr κατι δηλαδη σχετικα με ιστοχωρο που πρεπει να γραφτω για να μπορω να το παρακολουθήσω . Blog και τέτοια. http://www.blogspace.gr

Τι ειναι αυτο και πως θα μπορεσω να συνεχισω;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Βlog είναι με 2 λόγια ένα διαδικτυακό ημερολόγιο όπου πολύ εύκολα ο οποιοσδήποτε μπορεί να δημιουργήσει.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

και εγω τι θα πρεπι να κανω για να το δω αυτο που θελω;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Πρόσφατα προσπάθησα να μπω σε ένα blog για τον House, στο οποίο μέχρι χθες έμπαινα κανονικά και σήμερα μου βγάζει ένα μήνυμα ότι χρειάζομαι πρόσκληση από άλλο μέλος για να μπω ή άδεια από τον blogger, ο οποίος θα μου τι δώσει αφού έρθουμε σε επαφή. Το θέμα είναι ότι δεν λέει πώς θα έρθουμε σε επαφή καθώς δεν θυμάμαι το email του συγκεκριμένου blogger. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ! (το blog είναι hugh-laurie.blogspot.com)
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπαίνει κανονικά - δεν καταλαβαίνω γιατί. Αλλά όπως και να έχει αν το ξανακάνει αυτό ξέρετε τι πρέπει να κάνω είτε για το συγκεκριμένο είτε για άλλα blogs? Ευχαριστώ!:)
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έχει το blog άλλαξε από τις ρυθμίσεις ποιοί μπορούν να έχουν πρόσβαση στο blog του.

Αν φοβάσαι ότι θα το ξανακάνει και δε θα μπορείς να μπεις,στο προφίλ του στα δεξιά του blog έχει το MSN του.

Link to comment
Share on other sites

Aπορια:

Τα βιντεο που ανεβαζω στο blog μου (στο blogger) ειχα διαβασει οτι το blogger τα ανεβαζει στο google videos στον λογαριασμο του χρηστη...ομως οταν πηγα στο google videos-->uploaded videos μου δειχνει οτι δεν εχω τπτ ενω εγω εχω ανεβασει βιντεο μεσω του blogger...μηπως ξερει κανεις που ειναι αποθηκευμενα τα βιντεο που ανεβαζονται μεσω του blogger..??:wacko:..

 

EΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πως μπορω να βαλω μια φορμα επικοινωνιας στα ελληνικα??δεν ειχει τπτ σχετικο στα ηδη υπαρχοντα gadgets
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας..

 

Μηπως υπαρχει τροπος να βαλω στο blog μου ενα ''thanks button'' δλδ κατι σαν επιγραφη η οποια θα λεει ''thanks'' το οποιο να μπορουν να πατουν οι επισκεπτες..βσκ το ειχα δει σε κατι blog και θα ηθελα αν υπαρχει καποιος τροπος να βαλω κι εγω κατι αντιστοιχο στο δικο μ..:)

 

Ευχαριστω!!:-)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα ήδη, αλλά πως γίνεται να κάνω το blog μου πιο δημοφιλές? Εδώ και πόσους μήνες ο μόνος υποστηρικτής του είμαι εγώ. Εν το μεταξύ δεν ξέρω πως μπορώ να βρω ελληνικά blog άλλων ώστε να γίνω υποστηρικτής εγώ...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το feedburner για ενημέρωση μέσω e-mail και φυσικά κάνε λίγο ποιό έντονη την υπογραφή σου για να φαίνετε.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το dot.tk και αντικατέστησε την κατάλαξη ".blogspot.com" με ".tk" εντελώς δωρεάν.Για παράδειγμα το blog σου θα γίνει έτσι με τη χρήση του dot.tk: ACONFUSEDTEENAGER.TK .:)
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το dot.tk και αντικατέστησε την κατάλαξη ".blogspot.com" με ".tk" εντελώς δωρεάν.Για παράδειγμα το blog σου θα γίνει έτσι με τη χρήση του dot.tk: ACONFUSEDTEENAGER.TK .:)

 

Ποιος ο λόγος να κάνω κάτι τέτοιο? (sorry αλλά δεν τα πιάνω με την πρώτη)

 

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το feedburner για ενημέρωση μέσω e-mail και φυσικά κάνε λίγο ποιό έντονη την υπογραφή σου για να φαίνετε.

 

Ευχαριστώ πολύ... Μια ακόμα ερώτηση... Πως μπορώ να βρω άλλα ελληνικά blogs? Πατάω να πάει στο επόμενο αλλά ένα ελληνικό δεν βρίσκω ποτέ... Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ψάχνω ανά χώρα, κατηγορία κτλ ?

Thanks και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να κάνω κάτι τέτοιο? (sorry αλλά δεν τα πιάνω με την πρώτη)

Είναι πιο μικρό και το θυμάται κάποιος πιο εύκολα ;).Σημαντικό ρόλο παίζει και το περιεχόμενο που έχει το blog σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...