Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΛΥΣΗ για αναβαθμιση στα VISTA

 

ειμαι και εγω ενας απο τους πολλους που ειχα προβλημα αναβαθμισης στο Ν82...

(Οπου το προβλημα ηταν ''Nokia Service Layer Host Process stopped working'')

 

Αφου εψαξα σε φορουμς βρηκα μια λυση που λειτουργησε σε μενα.

Επειδη δεν ξερω τι απ' ολα λειτουργησε θα αναφερω ολα τα βηματα που εκανα

 

-κατεβασα το Nokia Nseries Pcsuite το αγγλικο (νομιζω ειχα ηδη κατεβασει το ''Nokia_Connectivity_Cable_Driver_rel_6_86_11_0_eng'' και το ''NokiaSoftwareUpdaterSetup_en'' και τα εγκατεστησα

 

-εβαλα να τρεχουν με δικαιωματα διαχειριστη και μετα με δεξι κλικ στο αρχειο ''nsl_host_process'' στην καρτελα compatibility τσεκαρα *να τρεχει σαν WINXP SP2 και 2ον το ''Disable Desktop composition''.

Το αρχειο λογικα θα βρισκεται στο (/Program files/Common Files/Nokia/Service Layer/A/...)

 

-επειτα ετρεξα το NokiaSoftwareUpdater

 

-Κατεβασε το καινουριο λογισμικο ~100ΜΒ

 

-Και συνεχισε την ανανεωση. Αφου ανεφερε πως απομενουν 15 λεπτα βγηκε το μνμ

''Nokia Service Layer Host Process stopped working''.

Το εκλεισα και στην συνεχεια με τον task manager στα applications πατησα end task στο ''Νοκια Software Updater'' για να τερματιστει και αυτο,

Κατα την διαρκεια αυτου του βηματος το κινητο ειχε κλεισει,αλλα δεν πρεπει να αποσυνδεσεισ το καλωδιο 'η να το ανοιξεις απλα το αφηνεις ως εχει.

 

-Στην συνεχεια τρεχεις ξανα το ''Νοκια Software Updater'' και συνεχιζει την διαδικασια αναβαθμισης. Στις καρτελες που θα ακολουθησουν θα παντα ''Reinstall, Retry ή οτι σας βγαζει''.

Θα ψαξει να βρει το κινητο και μετα απο κανα 10λεπτο θα ξεκινησει η διαδικασια αναβαθμισης.

ΠΡΟΣΟΧΗ! δεν θα κανετε τις διαδικασιες που θα σας αναφερει οπως να βγαλετε την μπαταρια ή το καλωδιο κτλ...

 

Σορρυ που δεν ειμαι απολυτος και τα αναφερω στο περιπου τα βηματα, απλως εκανα ήδη την αναβαθμιση και δεν θυμαμαι τα βηματα απ'εξω

 

Thanks χθες τελικα καταφερα κ εκανα αναβαθμηση στο nokia n82 στα vista με τον τροπο που αναφερεις..χωρις το pc suite !!!απλα εκανα τα αρχικα βηματα κ μετα οταν ειχε κολληση κ εβγαζε 15 Λεπτα ακομη χρονος εκλεισα το nsu και το ανοιξα ξανα χωρις να το αποσυνδεσω καθολου και χωρις να βγαλω τπτ (εννοω μπαταρια,usb κλπ) και οταν ανοιξε ξανα πατησα retry συνεχισε κανονικα η αναβαθμηση χωρις κανενα προβλημα!!!!!και φυσικα το κινητο μου ανοιξε κ το νεο λογισμικο περασε κανονικα........:)

 

 

 

Nervous τελικα το κινητο μου δεν ειχε καν το ελληνικο Product code ειχε το 0558750 !!!!!τωρα δεν ξερω πως ειχε κανονικα ελληνικα..το αλλαξα κ εβαλα του ν 82 black δλδ 0560991 αλλα δεν βρηκε καμοια ποιο καινουργια αναβαθμηση εβαλα την

 

V 20.0.062

28-02-08

RM-313

 

κανονικα το Nokia n82 black δεν επρεπε να εχει αλλο ποιο καινουργιο λογισμικο αφου βγηκε προσφατα????

 

 

 

Thanks my phone για την βοηθεια!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 898
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nervous τελικα το κινητο μου δεν ειχε καν το ελληνικο Product code ειχε το 0558750 !!!!!τωρα δεν ξερω πως ειχε κανονικα ελληνικα..το αλλαξα κ εβαλα του ν 82 black δλδ 0560991 αλλα δεν βρηκε καμοια ποιο καινουργια αναβαθμηση εβαλα την

V 20.0.062

28-02-08

RM-313

κανονικα το Nokia n82 black δεν επρεπε να εχει αλλο ποιο καινουργιο λογισμικο αφου βγηκε προσφατα????

Thanks my phone για την βοηθεια!!!!

 

 

Περασαν την Ελληνικη γλωσσα "χειροκινητα"

Η τελευταια εκδοση λογισμικου ειναι ιδια και για το μαυρο.

Οι συσκευες δεν διαφερουν .Το μαυρο κυκλοφορει με την V 20.0.062 .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Περασαν την Ελληνικη γλωσσα "χειροκινητα"

Η τελευταια εκδοση λογισμικου ειναι ιδια και για το μαυρο.

Οι συσκευες δεν διαφερουν .Το μαυρο κυκλοφορει με την V 20.0.062 .

 

 

Μαλλον αυτο εκαναν γιατι στο μενου διαχειριση εφαρμογων υπηρχε μια εφαρμογη ελληνικα κλπ τετοια!!! αλλα τουλαχιστον ησυχασα τωρα που καταφερα κ εκανα την αναβαθμηση κ αλλαξα κ το product code!!!!Ολα μια χαρα δλδ......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να με παραπεμψει σε καποιον αναλυτικο οδηγο για να κανω μια αναβαθμιση σε ενα Ν73 παραεισαγωγης? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να με παραπεμψει σε καποιον αναλυτικο οδηγο για να κανω μια αναβαθμιση σε ενα Ν73 παραεισαγωγης? ευχαριστω

Διάβασε εδώ στην απάντηση #9.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ με το product code.κατεβασα ομως το NSU και δεν μπορω να το εγκαταστησω με τιποτα στο pc μου.ξερετε τι μπορει να φταιει?windows xp εχω.

Σου βγάζει κάποιο σφάλμα? Σου βγάζει κάποιο μήνυμα την ώρα της εγκατάστασης? Δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση την αγγλική έκδοση του NSU.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σου λέει;

Αν δεν έχεις το .Net Framework εγκατεστημένο, θα πρέπει να το εγκαταστήσεις.

Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και την αγγλική έκδοση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

δεν μου γραφει κατι συγκεκριμενο.μου βγαζει error οταν ειναι στο 91%.θα εγκαταστησω αυτο το net.framework και θα δω.ελπιζω να τα καταφερω.:)

 

τιποτα δυστυχως.την αγγλικη version ειχα και πριν και παλι το ιδιο μου εβγαζε.υπαρχει πουθενα καμμια πιο παλια εκδοση μπας και καταφερω τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

δεν μου γραφει κατι συγκεκριμενο.μου βγαζει error οταν ειναι στο 91%.θα εγκαταστησω αυτο το net.framework και θα δω.ελπιζω να τα καταφερω.:)

 

τιποτα δυστυχως.την αγγλικη version ειχα και πριν και παλι το ιδιο μου εβγαζε.υπαρχει πουθενα καμμια πιο παλια εκδοση μπας και καταφερω τιποτα?

 

restart εκανες το pc σου μετα την εγκατασταση?

 

Χρησιμοποιησε την τροποποιηση μηνυματος

στην περιπτωση που θες να προσθεσεις κατι στο μηνυμα σου

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

restart εκανες το pc σου μετα την εγκατασταση?

 

Χρησιμοποιησε την τροποποιηση μηνυματος

στην περιπτωση που θες να προσθεσεις κατι στο μηνυμα σου

 

ολα οκ τελικα.εκανα την διαδικασια στο laptop...καποιο προβλημα επαιζε με το NSU και το desktop μου.ευχαριστω για την βοηθεια!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, ρε παιδεια κανω αναβαθμιση για πρωτη φορα στο νοκια n82 και με εχει στην οθονη preparing installation περιπου μια ωρα τι να κανω μπορει καποιος να με βοηθησει αν την ακυρωσω φοβαμαι μην καταστρεψω το κινητο ευχαριστω

 

Σε windows vista προσπαθείς να κάνεις την αναβάθμηση? Έχει αποσυρθεί απο την νοκια η συμβατότητα του NSS με τα windows vista.Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία. ΑΝ το κινητό δουλεύει, δοκίμασε να κάνεις την αναβάθμιση σε XP.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη συνδεδεμένο το έχεις...;

Αποσύνδεσέ το και προσπάθησε ξανά αφού έχεις κάνει επανεκκίνηση στο κινητό και στον υπολογιστή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

@gg3: Καλύτερα πήγαινε το τηλέφωνό σου σε Nokia shop να σου περάσουν εκεί την αναβάθμιση.

Αν είσαι εντός εγγύησης θα σου την κάνουν δωρεάν. Ίσως έχει πρόβλημα το PC σου. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενω προσπαθουσα να περασω την καινουρια αναβαθμιση στο e61i μου, σε καποια φαση ενω εκανε την αναβαθμιση μου λεει οτι δεν ανταποκρινεται κλπ....και απο τοτε δεν ανοιγει, μενει σε μια λευκη οθονη και δεν το αναγνωριζει το τηλεφωνο...τι να κανω?
:up:
Link to comment
Share on other sites

η συμβατοτητα με τα vista θα επανελθει ή θα αλλαζουμε ολα τα windows για μια αναβαθμιση κινητου?
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενω προσπαθουσα να περασω την καινουρια αναβαθμιση στο e61i μου, σε καποια φαση ενω εκανε την αναβαθμιση μου λεει οτι δεν ανταποκρινεται κλπ....και απο τοτε δεν ανοιγει, μενει σε μια λευκη οθονη και δεν το αναγνωριζει το τηλεφωνο...τι να κανω?

 

Δεν ανοίγει το τηλέφωνο? Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία. Αν πάλι δεν ανοίγει πήγαινέ το σε nokia shop....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την εβγαλα και την ξαναεβαλα αλλα τιποτα...θα το παω μαλλον σε nokia

Δοκίμασε να κάνεις και ένα format, πριν πας σε Nokia Shop.

Δες εδώ πως γίνεται: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Να μην τα λέμε πάλι:

Hard format: πληκτρολογούμε στην οθόνη αναμονής *#7370# ή με κλειστό το κινητό πατάμε «πράσινο πλήκτρο κλήσης» «*», «3», και ταυτόχρονα ανοίγουμε το κινητό χωρίς να αφήσουμε τα πλήκτρα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως τιποτα....

Τότε Nokia Shop...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο μου έτυχε με ένα Ε70. Ακόμη το περιμένω (από 14/5). Μου είπαν ότι έπρεπε να το στείλουν στο εξωτερικό (στα νησιά Fiji ίσως)...
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...