Jump to content

Ο ενοικιαστής έφυγε κι άφησε πίσω του συντρίμια


atsalakwtos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+1

 

Egω οταν ενοικιαζα στο Καλαμακι το 98 η ιδιοκτητρια μου ειχε παρει 2 ενοικια σαν "ασφαλιση" (180.000Χ2=360000 δραχμουλες το 98 ξαναλεω) οταν λοιπον αποφασισαμε μετα απο 2 χρονια (με τον τοτε φιλο μου) να μετακομισουμε για να παμε σε δικο μας σπιτι και ενω ΟΛΑ τα πληρωναμε κανονικα (κοινοχρηστα-ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ-ΟΤΕ) μας τα κρατησε λεγοντας οτι δεν πληρωσαμε τα κοινοχρηστα (ας της φεραμε και τον διαχειριστη σαν μαρτυρα!!!!!), οτι θα μας τα κρατησει για τους επομενους λογαριασμους ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ που θα ερθουνε (υποψην οτι της ειπαμε οτι εχουμε κανει τους καταλληλους διακανονισμους με ολες τις προαναφερθεντες "υπηρεσιες" και οτι δεν προκειται να ερθουν χρεωστικοι λογαριασμοι εκτος απο τα συνηθη οταν το σπιτι ειναι ακατοικητο +αποδειξεις πληρωμων) τελος μας ειπε οτι χαλασαμε το ξυλινο πατωμα που ειχε (το οποιο ηταν "μπουρδες" γιατι το προσεχαμε σαν τα ματια μας εκτος βεβαια απο τις φυσιολογικες φθορες) και οτι χαλασαμε και τα παραθυρα με τρυπες που σημειωτεον αυτη τις ειχε ανοιξει για να βαλει πυρρους οταν της ειπα οτι θελω να βαλω συναγερμο και αρνηθηκε......

 

Φυσικα η "εγγυηση" δεν μας επιστραφηκε ΠΟΤΕ!!!!!!

When the smoke is going down......

Hell is living without you....

Sleeping in the fire..............

Ο τελευταιος χορος............

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εγγύηση καταβάλεται για συγκεκριμένο σκοπό αλλά πολλοί ενοικιαστές τη χρησιμοποιούν ως λαυράκι για να βγάλουν περισσότερα λεφτά. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά πόσες φορές έχετε ακούσει επιστροφή εγγύησης ακόμα και όταν το σπίτι νοικιάστικε μόλις για ένα χρόνο χωρίς να έχει υποβληθεί σε αξιοσημείωτες ζημιές? Εγώ ως ένοικος μιας και τα χρήματα έχουν δωθεί τα θεωρώ χαμένα. Όχι οτι δεν θα τα διεκδικήσω όταν έρθει εκείνη η ώρα εφόσον θεωρήσω οτι παραδίδω το σπίτι σε καλή κατάσταση, αλλά ξέρω ότι δεν πρόκειται να τα πάρω ποτέ.

 

Πάντως αυτό γίνεται παντού. Άκουσα ιστορία από έναν φίλο στο εξωτερικό που νοίκιασε σπίτι από ιδιώτη που είχε δώσει τη μίσθωση του σπιτιού σε μεσιτικό γραφείο. Ενώ το παιδί θα έκλεινε τη συμφωνία νόμιμα με το μεσητικό γραφείο, πληρώνοντας εγγύηση, προμήθεια στο γραφείο και κλπ έξοδα, τον έπιασε ο ιδιώτης και του ζήτησε "φακελάκη" για να παραχωρήσει το σπίτι σε αυτόν μέσω του μεσιτικού γραφείου! Άκουσον άκουσον! Φυσικά το παιδί δεν είχε αποδείξεις μιας και τα πάντα έγιναν προφορικά και αναγκάστηκε να τα δώσει (και μεγάλο ποσό όχι ψυλολόγια) γιατί χρειαζόταν άμεσα σπίτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση καταβάλεται για συγκεκριμένο σκοπό αλλά πολλοί ενοικιαστές τη χρησιμοποιούν ως λαυράκι για να βγάλουν περισσότερα λεφτά. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά πόσες φορές έχετε ακούσει επιστροφή εγγύησης ακόμα και όταν το σπίτι νοικιάστικε μόλις για ένα χρόνο χωρίς να έχει υποβληθεί σε αξιοσημείωτες ζημιές? Εγώ ως ένοικος μιας και τα χρήματα έχουν δωθεί τα θεωρώ χαμένα. Όχι οτι δεν θα τα διεκδικήσω όταν έρθει εκείνη η ώρα εφόσον θεωρήσω οτι παραδίδω το σπίτι σε καλή κατάσταση, αλλά ξέρω ότι δεν πρόκειται να τα πάρω ποτέ.

 

Φυσικά και θα τα πάρεις συμψηφίζοντάς τα με τα τελευταία ενοίκια ;) κι άσε τον ιδιοκτήτη να χτυπιέται. :)

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος προστατεύει τον ενοικιαστή από αυθαιρεσίες του ιδιοκτήτη; Δίνεις 2 ενοίκια προκαταβολή και ουσιαστικά επαφίεσαι στην καλή θέληση του ιδιοκτήτη αν θα στα επιστρέψει στο τέλος ή θα τα κρατήσει για (υπαρκτές ή ανύπαρκτες) ζημιές.

 

Αν οι ζημιές είναι υπαρκτές, μην το συζητάς καθόλου. Την περιουσία του άλλου πρέπει να τη σεβόμαστε!

 

Στην αντίθετη περίπτωση, αν δεν στα επιστρέψει, απλά κράτα τα κλειδιά και άστον να ψάχνεται. Ακόμα καλύτερα, άσε κανένα παλιό έπιπλο μέσα ("Κύριε πρόεδρε, δεν είχα φύγει ακόμα από το σπίτι, κακώς βέβαια, αλλά ο κύριος από κει μπήκε μέσα εν απουσία μου...καταλαβαίνετε τώρα, είχα και κάτι 3.000 ευρώ οικονομίες και χάθηκαν."). Πάει μέσα για διάρρηξη και κλοπή, χώρια που στο αστικό δικαστήριο θα του πάρεις και τα σώβρακα.

 

Φυσικά, όλα αυτά μπορείς να του τα εξηγήσεις ήρεμα και απλά όταν αρνηθεί να σου επιστρέψει την εγγύηση. Φτάνει βέβαια και συ να είσαι εντάξει και το σπίτι πράγματι να μην έχει ζημιές. Σ' αυτό βοηθάει και η σχολαστική καταγραφή της κατάστασης του ακινήτου όταν το παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ζημιές είναι υπαρκτές, μην το συζητάς καθόλου. Την περιουσία του άλλου πρέπει να τη σεβόμαστε!

 

Στην αντίθετη περίπτωση, αν δεν στα επιστρέψει, απλά κράτα τα κλειδιά και άστον να ψάχνεται. Ακόμα καλύτερα, άσε κανένα παλιό έπιπλο μέσα ("Κύριε πρόεδρε, δεν είχα φύγει ακόμα από το σπίτι, κακώς βέβαια, αλλά ο κύριος από κει μπήκε μέσα εν απουσία μου...καταλαβαίνετε τώρα, είχα και κάτι 3.000 ευρώ οικονομίες και χάθηκαν."). Πάει μέσα για διάρρηξη και κλοπή, χώρια που στο αστικό δικαστήριο θα του πάρεις και τα σώβρακα.

 

Φυσικά, όλα αυτά μπορείς να του τα εξηγήσεις ήρεμα και απλά όταν αρνηθεί να σου επιστρέψει την εγγύηση. Φτάνει βέβαια και συ να είσαι εντάξει και το σπίτι πράγματι να μην έχει ζημιές. Σ' αυτό βοηθάει και η σχολαστική καταγραφή της κατάστασης του ακινήτου όταν το παραλάβεις.

 

Να διευκρινήσω ότι σαφώς και αναφέρομαι στην περίπτωση που όντως το σπίτι είναι σε καλή κατάσταση. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, δεν καταλαβαίνω γιατί να μπει κανείς σε όλη αυτή τη διαδικασία και να μην κάνει συμψηφισμό με τα τελευταία 1-2 ενοίκια (τόσο συνήθως είναι η προκαταβολή/εγγύηση) ανεξάρτητα εάν αυτό τυπικά επιτρέπεται ή όχι. :)

 

Όλα αυτά με δεδομένο ότι οι περισσότεροι δεν έχουμε το χρόνο/διάθεση/γνώσεις/χρήματα να μπλέκουμε με δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με ενδιαφέρει πολύ, μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες;

 

Λυπάμαι που δεν απάντησα αμέσως, αλλά το έψαχνα:

 

"Καταρχήν σε φορολογία υπόκειται η απαίτηση ποσού και όχι η είσπραξη. Εξαιρετικά όμως στις περιπτώσεις των μισθωμάτων και των τόκων από τη σύναψη δανείων, που αποκτήθηκαν και αποδεδειγμένα δεν εισπράχθηκαν, παρέχεται η δυνατότητα στους φορολογουμένους να μη φορολογηθούν εφόσον εκχωρήσουν την απαίτηση τους στο Δημόσιο. Η εκχώρηση γίνεται με απλή έγγραφη δήλωση του υπόχρεου σε φόρο, η οποία υποβάλλεται στον αρμόδιο για τη φορολογία τους Προϊστάμενο Δ.Ο.Υ μέσα στο οικονομικό έτος που τα εισοδήματα αυτά φορολογούνται. Με την έγγραφη δήλωση παραδίδονται στον προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ τα αποδεικτικά της εκχωρούμενης απαίτησης."

 

Το βρήκα εδώ: http://www.gsis.gr/cmdocs/784.html

 

Χωρίς να το επιδιώξω, έχω προσωπική πείρα από το συγκεκριμένο θέμα, αφού αναγκάστηκα να πληρώσω στην εφορία ένα τέτοιο φέσι από κληρονομιά...

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω ότι σαφώς και αναφέρομαι στην περίπτωση που όντως το σπίτι είναι σε καλή κατάσταση. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, δεν καταλαβαίνω γιατί να μπει κανείς σε όλη αυτή τη διαδικασία και να μην κάνει συμψηφισμό με τα τελευταία 1-2 ενοίκια (τόσο συνήθως είναι η προκαταβολή/εγγύηση) ανεξάρτητα εάν αυτό τυπικά επιτρέπεται ή όχι. :)

 

Όλα αυτά με δεδομένο ότι οι περισσότεροι δεν έχουμε το χρόνο/διάθεση/γνώσεις/χρήματα να μπλέκουμε με δικαστήρια.

 

Αν συμφωνεί και ο ιδιοκτήτης, και βέβαια να το κάνεις. Είναι πιθανό να συμβεί αυτό, αν την εγγύηση την έχει ήδη φάει και δεν μπορεί να στην επιστρέψει. Εγώ αναφερόμουν στην περίπτωση που δεν θέλει να το κάνει - και έχει κάθε δικαίωμα, γιατί πράγματι πως θα καλυφθεί αν εσύ αφήσεις ζημιές ή απλήρωτους λογαριασμούς φεύγοντας;

 

Εγώ πάντως φεύγοντας από το τελευταίο σπίτι που νοίκιαζα έκανα τα εξής για τους λογαριασμούς:

 

- Κοινόχρηστα: Έτσι κι αλλιώς έφυγα στο τέλος του μήνα, οπότε τα πλήρωσα τη μέρα που το παρέδωσα, ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ και έδωσα φωτοαντίγραφο στον ιδιοκτήτη.

- ΔΕΗ: Το ρολόι είναι προσβάσιμο από τον καταναλωτή και, με βάση την ένδειξη και τον τελευταίο λογαριασμό (για το τιμολόγιο της ΔΕΗ και τα δημοτικά τέλη κλπ) , υπολόγισα χονδρικά την οφειλή μου μέχρι τη μέρα που έφυγα. Πλήρωσα τον ιδιοκτήτη κατά την παραλαβή και ΠΗΡΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Αν έπεσα και 1 ευρώ πάνω ή κάτω, δεν χάλασε κι ο κόσμος.

- ΕΥΔΑΠ: Ως άνω.:)

- ΟΤΕ: Η γραμμή ήταν στο όνομά μου, την έκοψα και τέρμα! Αν ο ιδιοκτήτης άφησε γραμμή ΟΤΕ για χρήση από τον ενοικιαστή, κακό του κεφαλιού του...

 

Αυτά που γράφω πάντως αποσκοπούν στο να μην καταλήξεις στα δικαστήρια αλλά να λήξει η μίσθωση όμορφα και ωραία και να μην βγει ΚΑΝΕΝΑΣ ζημιωμένος. Τώρα, αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να καταλάβει ότι δεν είναι δυνατό να παραλάβει το σπίτι "του κουτιού" αφού έμεναν άνθρωποι μέσα τόσον καιρό, κακό δικό του. Τουλάχιστο να καταλάβει ότι ο ενοικιαστής, όσο έχει τα κλειδιά και μένει μέσα, έχει το πάνω χέρι. Μόνο τα έξοδα της έξωσης που θα πρέπει να κάνει για να βγάλει τον ενοικαστή από το άδειο διαμέρισμα (όταν τελικά κερδίσει την αγωγή), μαζί με τα διαφυγόντα μισθώματα (2 ή 3 τουλάχιστο), υπερκαλύπτουν την εγγύηση που θα πρέπει να επιστρέψει.

 

Και κάτι άλλο για το θέμα της εγγύησης: Αν έχετε κάνει συμβόλαιο για π.χ. τρία χρόνια και φύγετε νωρίτερα, ο ιδιοκτήτης δεν είναι υποχρεωμένος να σας επιστρέψει την εγγύηση, ακόμα και αν το σπίτι είναι σε άριστη κατάσταση. Μπορεί ακόμα να ζητήσει δικαστικά την καταβολή των υπόλοιπων μισθωμάτων μέχρι τη λήξη της μίσθωσης.

 

Σε όποια πλευρά και να βρίσκεστε, να θυμάστε ότι πρέπει να σέβεστε την άλλη. Κανένας δεν σας αναγκάζει να νοικιάσετε ένα συγκεκριμένο σπίτι ούτε να επιλέξετε έναν συγκεκριμένο νοικάρη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λες, απλά όσον αφορά το "Αν συμφωνεί και ο ιδιοκτήτης, και βέβαια να το κάνεις" εγώ λέω ότι μπορείς να το κάνεις συμφωνεί/δε συμφωνεί ο ιδιοκτήτης, προκειμένου ως ενοικιαστής να είσαι καλυμμένος. ;)

 

edit: Tελικά τη φάση με την ΔΕΗ δεν την κατάλαβα. Το σωστό είναι να αλλάξεις την παροχή στο όνομά σου όταν μπεις και φεύγοντας να την ξαναλλάξεις. Η ΔΕΗ θα σου στείλει έναν εκκαθαριστικό και όλα cool.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λες, απλά όσον αφορά το "Αν συμφωνεί και ο ιδιοκτήτης, και βέβαια να το κάνεις" εγώ λέω ότι μπορείς να το κάνεις συμφωνεί/δε συμφωνεί ο ιδιοκτήτης, προκειμένου ως ενοικιαστής να είσαι καλυμμένος. ;)

 

edit: Tελικά τη φάση με την ΔΕΗ δεν την κατάλαβα. Το σωστό είναι να αλλάξεις την παροχή στο όνομά σου όταν μπεις και φεύγοντας να την ξαναλλάξεις. Η ΔΕΗ θα σου στείλει έναν εκκαθαριστικό και όλα cool.

 

Αν δεν συμφωνεί ο ιδιοκτήτης, σου τραβάει μια αγωγή εξώσεως μετά από 3-4 μέρες καθυστέρηση στο νοίκι, μαζί με ασφαλιστικά μέτρα αν ξέρει ότι έχεις κάποια περιουσία (π.χ. αυτοκίνητο) και μετά ψάχνεσαι... Βέβαια, πρέπει είναι αδίστακτος για να το κάνει αν του πεις "Να, καθυστέρησα λίγο γιατί είναι άρρωστος ο πατέρας μου και πρέπει να κάνει εγχείρηση, θα στα δώσω σε 15 μέρες". Αλλά μην ξεχνάς ότι ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει.

 

Όσον αφορά στη ΔΕΗ, το σπίτι είχε ήδη ρεύμα, ο ιδιοκτήτης δεν πήγε να το κόψει (όπως έπρεπε να κάνει) κι εγώ δεν το έψαξα και πολύ, γιατί απλά με συνέφερε. Το είχα σαν πισινή, γιατί άλλο είναι να χρωστάς εσύ στη ΔΕΗ και άλλο ο ιδιοκτήτης ;) (ο νοών νοείτω). Επίσης, καμμιά φορά ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να κόψει τη σύνδεση όταν πρόκειται για παλιό ακίνητο, γιατί η ΔΕΗ για την επανασύνδεση ζητά πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου που στοιχίζει και ...δεν δίνεται εύκολα αν η ηλεκτρολογική εγκατάσταση είναι παλιά και σε κακό χάλι.

 

Νομίζω το καλύψαμε διεξοδικότατα το θέμα. Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, σχετικά με βλάβες (ΌΧΙ ζημιές) κατά τη διάρκεια της μίσθωσης (και ΟΧΙ κατά τη λήξη αυτής) ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να τις πληρώνει ή όχι; Ή εξαρτάται από το τι λέει το συμβόλαιο; Κι αν το συμβόλαιο δεν αναφέρει σχετικά;

 

Για να μην επανέρχομαι ... αν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει και αρνηθεί, μπορείς να τα αφαιρέσεις από το ενοίκιο;

Link to comment
Share on other sites

αν οι βλάβες είναι από τη συνήθη χρήση [πχ λάμπες κλπ] τότε πληρώνει ο ενοικιαστής. αλλιώς αν είναι πχ ζημιά στα υδραυλικά, πληρώνει ο ιδιοκτήτης.
Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ρε παιδια εμεις που έχουμε ενα διαμερισμα 104τμ στην Αργυρούπολη και δεν μπορούμε να το νοικιάσουμε τι να πούμε? Μακάρι να βρισκα ενοικιαστή! :lol:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Μια φίλη βιωνει την εξής κατάσταση αυτήν την περίοδο.Εδώ και περίπου 5 χρόνια έχι ενοικιασει μια γκαρσονιέρα η οποία ανήκε σε μια γιαγια, η οποία είχε όμως την επικαρπία, το διαμέρισμα το είχε κανει δωρεά εν ζώη σε συγγενή της. Η γιαγια το ενοικίασε το σπίτι για δυο χρόνια αρχικά με συμβόλαιο σε αυτή τη φίλη μου, και η φίλη μου κατεβαλε όπως όφειλε ένα ενοικιο ως εγγύηση. Με την λήξη του συμβολαίου η φίλη μου συνέχισε να ενοικιαζεί την γκαρσονιέρα εκτός συμβολαίου για τα 3 επόμενα χρόνια μέχει σήμερα.Η γιαγιά όμως απεβίωσε πρόσφατα και ο νέος ιδιοκτήτης ,(συγγενής ) ζητάει εκ νέου συμβόλαιο και εγγύηση. Τι θα γίνει όμως με την εγγύηση που η φίλη μου είχε δώσι ήδη στην γιαγιά και την οποία δικαιούται αφού η γκαρσονιέρα είναι σε άψογη κατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη βιωνει την εξής κατάσταση αυτήν την περίοδο.Εδώ και περίπου 5 χρόνια έχι ενοικιασει μια γκαρσονιέρα η οποία ανήκε σε μια γιαγια, η οποία είχε όμως την επικαρπία, το διαμέρισμα το είχε κανει δωρεά εν ζώη σε συγγενή της. Η γιαγια το ενοικίασε το σπίτι για δυο χρόνια αρχικά με συμβόλαιο σε αυτή τη φίλη μου, και η φίλη μου κατεβαλε όπως όφειλε ένα ενοικιο ως εγγύηση. Με την λήξη του συμβολαίου η φίλη μου συνέχισε να ενοικιαζεί την γκαρσονιέρα εκτός συμβολαίου για τα 3 επόμενα χρόνια μέχει σήμερα.Η γιαγιά όμως απεβίωσε πρόσφατα και ο νέος ιδιοκτήτης ,(συγγενής ) ζητάει εκ νέου συμβόλαιο και εγγύηση. Τι θα γίνει όμως με την εγγύηση που η φίλη μου είχε δώσι ήδη στην γιαγιά και την οποία δικαιούται αφού η γκαρσονιέρα είναι σε άψογη κατάσταση?

 

Για την αρχική εγγύηση δεν είχε υπογράψει κάτι (συμβόλαιο κτλ) η να είχε πάρει κάποια απόδειξη; Αν ναι, τότε υποθέτω ότι θα πρέπει να το ζητήσει από τους κληρονόμους της γιαγιάς;;

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε ενα σπιτι στα μεσογεια,το οποιο επειδη δεν κατοικει κανενας δικος μας (η συγγενης μου εχει μετακομισει εκτος αθηνων)βαλαμε μεσα κατι ινδους στο τσαμπα, βεβαια με την προυποθεση να κανουν καποιες επιδιορθωσεις,και να τους χαριστουν τα ενοικια 1 ετους.

 

Λοιπον εχουν περασει 4 ΧΡΟΝΙΑ και ποτε δεν τους ενοχλησαμε,και προπαντως,ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ ΟΥΤΕ 1 ενοικιο και τωρα που το πουλαμε ο ινδος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να βγει,επικαλειται ασθενεια :angry: και τετοιες μλκιες,ενω ξερω οτι δεν υπαρχει αυτο! Φυσικα τον ειχα προειδοποιησει προσωπικα οτι το πουλαμε και να φυγει, εδω και 1 χρονο και κατι.

 

Εμεις το σπιτι το μεταβιβαζουμε αυτη η την αλλη εβδομαδα,και η αγοραστρια θελει να αρχισει να βαζει πραγματα μεσα.του ειπα σημερα οτι η θα φυγει τις επομενες μερες η του κοβω:!: ΔΕΗ και νερο:!: (πραγμα που πραγματικα δεν θελω)

ειπε οκ, να του δωσω αλλες λιγες μερες να μην του τα κοψω.

 

Συμπερασμα: οταν κανεις το καλο βρισκεις το μπελα σου. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Μια φίλη νοικιασε ενα σπιτι κανοντας συμβολαιο για 3 χρόνια αλλά εφυγε στον 1 χρονο και 9 μηνες λόγω υγρασιας του σπιτιου.Η κουζίνα απο κάποια στιγμη και μετά ηταν σε άθλια κατασταση και φεύγοντας της ειπαν οτι χρειάστηκε να ξηλωσουν τα ντουλάπια και γενικά μερος της κουζινας λόγω της υγρασίας.Εφεραν μηχανικό ο οποιος ειπε οτι το σπίτι δεν εχει πρόβλημα και αυτο έγινε λογω κλεισουρας και συνεπώς εκεινη ειναι υπεύθυνη.Κλεισουρα που δεν ισχυει όμως.Αφησε την εγγυηση αλλά τωρα της ζητανε να πληρωσει ολη την αλλαγη της κουζινας,το βαψιμο των καλοριφερ,το κοστος του βαψιματος του διαμερισματος,τις βρυσες που αλλαξαν,τα αντιμουχλικά χρώματα και ενα σωρό άλλα που δεν θυμαμαι.Αλλιως θα την πάνε λεει δικαστικά.Ποιά η γνωμη σας,μπορουν να ζητανε τοσα πολλά;
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη νοικιασε ενα σπιτι κανοντας συμβολαιο για 3 χρόνια αλλά εφυγε στον 1 χρονο και 9 μηνες λόγω υγρασιας του σπιτιου.Η κουζίνα απο κάποια στιγμη και μετά ηταν σε άθλια κατασταση και φεύγοντας της ειπαν οτι χρειάστηκε να ξηλωσουν τα ντουλάπια και γενικά μερος της κουζινας λόγω της υγρασίας.Εφεραν μηχανικό ο οποιος ειπε οτι το σπίτι δεν εχει πρόβλημα και αυτο έγινε λογω κλεισουρας και συνεπώς εκεινη ειναι υπεύθυνη.Κλεισουρα που δεν ισχυει όμως.Αφησε την εγγυηση αλλά τωρα της ζητανε να πληρωσει ολη την αλλαγη της κουζινας,το βαψιμο των καλοριφερ,το κοστος του βαψιματος του διαμερισματος,τις βρυσες που αλλαξαν,τα αντιμουχλικά χρώματα και ενα σωρό άλλα που δεν θυμαμαι.Αλλιως θα την πάνε λεει δικαστικά.Ποιά η γνωμη σας,μπορουν να ζητανε τοσα πολλά;

Νομίζω ότι το επιχείρημα είναι αστείο, τι σημαίνει λόγω κλεισουρας, δεν θέλω να ανοίξω παράθυρα και δεν ανοίγω τέλος! Ακούς εκεί της ζητάνε να φτιάξουν όλη την κουζίνα και να την χρεώσουν επειδή την βρήκαν μάλλον δεκτικη.. Άφησε την εγγύηση οπότε τέλος, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπορούν δικαστικα να της κάνουν τίποτα, μπλοφαρουν, να ρωτήσετε κάποιον φίλο δικηγόρο σας και αν είναι δυνατόν να τους μιλήσει αυτός, ξέρει πως να τους βάλει στην θέση τους

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το επιχείρημα είναι αστείο, τι σημαίνει λόγω κλεισουρας, δεν θέλω να ανοίξω παράθυρα και δεν ανοίγω τέλος! Ακούς εκεί της ζητάνε να φτιάξουν όλη την κουζίνα και να την χρεώσουν επειδή την βρήκαν μάλλον δεκτικη.. Άφησε την εγγύηση οπότε τέλος, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπορούν δικαστικα να της κάνουν τίποτα, μπλοφαρουν, να ρωτήσετε κάποιον φίλο δικηγόρο σας και αν είναι δυνατόν να τους μιλήσει αυτός, ξέρει πως να τους βάλει στην θέση τους

 

Επειδή έχω βρεθεί στην ανάποδη πλευρά, να πω ότι η κλεισούρα μπορεί κάλλιστα να δημιουργήσει υγρασία - ειδικά αν έχει αεροστεγή κουφώματα αλουμινίου και δεν αφήνεις έστω μισή ώρα ορθάνοιχτο το σπίτι, όλη η υγρασία από το σώμα, τα μπάνια κλπ θα υγροποιηθεί στις κρύες επιφάνειες των τοίχων. Το έχω πάθει σε σπίτι που είχε ξύλινα και αλλάξαμε σε αλουμίνια, μόλις άρχισα να ανάβω καλοριφέρ γέμισε υγρασία. Απλή φυσική είναι, και η λύση είναι ή να ανοίγεις ΚΑΛΑ η να πας σε πιο εξωτικά πράγματα (παγίδες υγρασίας κλπ.)

That said, όταν στο ίδιο σπίτι που πλέον το νόικιαζα δημιουργήθηκε πρόβλημα, εκτός απ'το να πούμε της νοικάρισας να ανοίγει βάλαμε extra μονώσεις στα ντουλάπια και σουλουπώσαμε ότι μπορούσαμε. Αυτό που με παραξενεύει στην περίπτωση της φίλης έιναι πως προέκυψε το πρόβλημα στα 2 χρόνια χωρις να έχει προηγηθεί κάτι, δεν το ξέρανε ότι γίνεται ζημιά? Δεν καταστρέφει και πολύ γρήγορα η υγρασία, ότι είναι να γίνει έπρεπε να έχει γίνει από την αρχή. Μάλλον βρήκανε κότσο να τους πληρώσει την ανακαίνιση.

Συμφωνώ με τον efthimi, την εγγύηση αδύνατο να την πάρει όπως τα περιγράφει αλλα για τα υπόλοιπα, άστους να κουρεύονται. Αν έχει γνωστό μηχανικό να ρίξει μια ματιά ας τον επιστρατεύσει να έχει μια γνώμη ειδικού σε περίπτωση που το τραβήξουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορεί να διεκδικήσει την επιστροφή της εγγυήσεως, η οποία ναι μεν δόθηκε προς κάλυψη τυχόν ζημιών, αλλά από την άλλη εφ' όσον αποδειχθεί ότι το μίσθιο δεν πληροί τις προϋποθέσεις για τις οποίες μισθώθηκε, έχεις δικαίωμα να καταγγείλεις την μίσθωση και να απαιτήσεις ΚΑΙ την εγγύηση ΚΑΙ τυχόν αποζημίωση για μή εκπλήρωση των όρων της μισθωτικής συμβάσεως και δη λόγω πραγματικού ελαττώματος που καθιστά ανέφικτη την συνέχιση της κατοίκησης σε αυτό...

 

Τα περί υγρασίας τα βρίσκω προσχηματικά..η υγρασία κατά σχεδόν πάντοτε αποτελεί εγγενή αδυναμία λόγω κακής κατασκευής του μισθίου και αστοχίας των υλικών του (εξαιρώ περιπτώσεις βλάβης σωληνώσεων ή δικτύου γειτονικού ακινήτου..). Επομένως, κατά την άποψή μου όχι μόνο να αρνηθεί οιαδήποτε συζήτηση περί αποζημιώσεως αλλά να διεκδικήσει και την επιστροφή της εγγυήσεως και έξοδα μετεγκατάστασης σε άλλο μίσθιο (μεταφορικά, νέες εγγυήσεις, ΔΕΗ κ.λ.π.)...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγουμενο σπίτι που εμενε και δεν ειχε καν απορροφητηρα η κουζινα δεν ειχε γινει αυτο το πράγμα.Το σπίτι δεν ειχε κουφωματα αλουμινιου,τιποτα τετοιο και μαλλον η υγρασια εχει σχεση και με τους υδρατμους.Ομως η κοπέλα ανοιγε,αλλά φανηκε απο τον πρωτο μήνα ότι κατι δεν πάει καλά.Επειδη εχει ξαναβρεθει σε σπιτια που οι ιδιοκτητες δεν δινουν και πολύ σημασια γιατι μονο να τα παιρνουν ξερουν δεν ανεφερε τιποτα και η κατασταση προχώρησε.Μάλιστα οταν μπηκε εβαψε η ιδια και χρεωθηκε τις ντουλάπες γιατι δεν ηταν σε καλη κατασταση.Την εγγυηση δεν την θελει,ας την κρατησουν αλλα εδω της ζητανε ποσό άνω των 1000 ευρω.Μηχανικό δεν μπορει να καλεσει απο την πρωτη μερα τα ξηλωσαν και αρχισαν να φτιαχνουν την κουζίνα οπότε θα εχει νοημα;Α και ξεχασα να πω η ιδιοκτητρια ειναι κορη δικηγορου και εχει τον αερα νομιζω. Edited by maria02
Link to comment
Share on other sites

Αφου εκανε και με δικα της εξοδα επισκευες ισως αξιζει να διεκδικησει και την εγγυηση και αλλα πολλα οπως ειπε ο greece_gus.

Το μονο προβλημα που βλεπω ειναι οτι δεν τους ειχε ενημερωσει, θα μπορεσουν να ισχυριστουν ότι δεν γνώριζαν το πρόβλημα.

Καλό θα ήταν να προσπαθήσει να έρθει σε επαφή με προηγούμενους ενοίκους να μάθει και για την κατάσταση του σπιτιού και για τη συμπεριφορά των ιδιοκτητών.

Και εννοείται πρώτα απ'όλα να συμβουλευτεί ένα δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα. Έχω ένα θέμα με την κυρία που νοίκιαζε το σπίτι μου. Εφυγε και δεν μου δίνει τα κλειδιά του σπιτιού μου. Ούτε η φίλη της που την φιλοξενεί πλέον , από τότε που διαγνωστηκε με άνοια...τι πρέπει να κάνω για να τα πάρω πίσω ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλοξενούμενη την είχα...μακρινή συγγένεια...τα κλειδιά μου θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κλειδαρια...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...