Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιτέλους υποπακέτα από την Nοva

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες, η Nοva ξεκινά από τις 8 Οκτωβρίου την διάθεση πακέτων για την ελληνική αγορά. Πρόκεται για τρία υποπακέτα που θα περιέχουν τα εξής:

Το πρώτο που θα είναι και το οικονομικότερο (γύρω στα 30 ευρώ) θα περιέχει τα επίγεια ελληνικά κανάλια και τα ντοκιμαντέρ.

Το δεύτερο θα περιέχει τα αθλητικά κανάλια και τα ντοκιμαντέρ.

Το τρίτο θα περιέχει τα κινηματογραφικά κανάλια και τα ντοκιμαντέρ.

Και το τέταρτο θα είναι το γνωστό πλήρες πακέτο.

Παράλληλα, αλλαγές θα υπάρξουν και στον τρόπο που διατίθεται ο εξοπλισμός, αφού το πακέτο Νονa, δεν θα διατίθεται πλέον μαζί με το κάτοπτρο, αλλά με έξτρα χρέωση, για όσους το προτιμήσουν, ενώ η τιμή του δέκτη θα πέσει ακόμη χαμηλότερα.

 

Πηγή: Γιάννης Φίλιππος Δημητριάδης στο www.satfreaks.net

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μόνο ένα πακέτο για να βλέπω ΜΟΝΟ ΑΕΚ; Τα άλλα δε με ενδιαφέρουν μιας και η ποιότητα της νόβα είναι για τα festivals...
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalhspera.

 

exo ena HUMAX 5300 ki exo balei ena palio IRDETO pano, mesa se auto thn karta ths NOVA ki eblepa mia xara.

 

Tora omws me thn version 5 ths kartas mou eipan na mhn balw thn karta sto module giati 8a kaei/de 8a paizei. Filaraki mou mou eipe oti prepei na kano upgrade to firmware tou IRDETO module me laptop.

 

Laptop exw, alla den exo idea tou ti prepei na kano...

 

Opoios mporei na boh8hsei...

 

Eyxaristw poly.

Link to comment
Share on other sites

http://www.euro2day.gr/images/.nova215.jpg

 

Aνακοινώθηκαν επίσημα τα πακέτα συνδρομών!

 

 

Συνέντευξη Τύπου παρέθεσε σήμερα η Νονa, σε κεντρικό εστιατόριο στο Κολωνάκι, ώστε να παρουσιάσει στους εκπροσώπους του Τύπου τα νέα πακέτα συνδρομών της ψηφιακής πλατφόρμας!

 

Την παρουσίαση έκαναν ο Γενικός Διευθυντής Marketing του Ομίλου NetMed, κ. Τάσος Ξιναρής και ο Εμπορικός Διευθυντής του Ομίλου, κ. Κώστας Βρυώνης.

 

Αναλυτικά τα 4 νέα πακέτα συνδρομών, που δημιουργήθηκαν ώστε όλοι πλέον να μπορούν να επιλέξουν το πακέτο που τους ταιριάζει, είναι τα εξής:

 

Value Pack με 29,50€ το μήνα και το οποίο περιλαμβάνει:

- 6 κανάλια ντοκιμαντέρ

Discovery Channel, Animal Planet, National Geographic, Travel Channel, History Channel, Chasse & Peche

- 1 αθλητικό κανάλι

SuperSport5 (με τα highlights των σημαντικότερων αθλητικών διοργανώσεων)

- 2 παιδικά κανάλια

Jetix, Cartoon Network

- 9 μουσικά κανάλια

MTV, VH1, Mezzo, MAD TV και τα 5 interactive κανάλια MAD Music

- 9 διεθνή ειδησεογραφικά κανάλια

CNN, BBC World, Euronews, Bloomberg, France 24 (english version), France 24 (french version), Russia Today, Al Jazeera (english version), Al Jazeera (arab version)

- 4 κανάλια μόδας-ψυχαγωγίας

E! Entertaintmet, TV5, Fashion TV, World Fashion

- Ολα τα μεγάλα ελληνικά κανάλια

- Περισσότερα από 150 ελεύθερα δορυφορικά κανάλια από όλο τον κόσμο

Sports +Value με 49,50€ το μήνα το οποίο περιλαμβάνει:

- Ολα τα κανάλια του Value Pack

- 10 αθλητικά κανάλια με τις σημαντικότερες αναμετρήσεις από όλο τον κόσμο.

SuperSport1, SuperSport2, SuperSport3, SuperSport4, SuperSport5, SuperSport6, SuperSport7, Eurosport, Eurosport2, Motors TV

 

Cinema +Value με 49,50€ το μήνα το οποίο περιλαμβάνει:

- Ολα τα κανάλια του Value Pack

- 5 κινηματογραφικά κανάλια, με τις πιο πρόσφατες ταινίες και σειρές από όλα τα studio του Hollywood.

FilmNet1, FilmNet2, FilmNet3, MGM, TCM

 

Και φυσικά το Full Pack στην τιμή των 57€, το οποίο περιλαμβάνει όλα τα κανάλια της ψηφιακής πλατφόρμας και δίνει την ευκαιρία στους συνδρομητές μας να απολαύσουν την απόλυτη εμπειρία Νονa!

 

 

Πηγή Satfreaks.net

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalhspera.

 

exo ena HUMAX 5300 ki exo balei ena palio IRDETO pano, mesa se auto thn karta ths NOVA ki eblepa mia xara.

 

Tora omws me thn version 5 ths kartas mou eipan na mhn balw thn karta sto module giati 8a kaei/de 8a paizei. Filaraki mou mou eipe oti prepei na kano upgrade to firmware tou IRDETO module me laptop.

 

Laptop exw, alla den exo idea tou ti prepei na kano...

 

Opoios mporei na boh8hsei...

 

Eyxaristw poly.

 

Αυτά που σου είπαν φίλε μου είναι μερικώς σωστά

Προφανώς έχεις την άσπρη - μπλέ μοντούλα ε? Δυστυχώς δεν μπορείς να την αναβαθμίσεις σε καινούρια version που δε θα έχεις πρόβλημα με την κάρτα. Οι καινούριες μοντούλες είναι μώβ, και διαφέρουν στο harware τους απο την ασπρη - μπλέ.

Η κάρτα δε παθαίνει τίποτα στην άσπρη μπλέ πάντως, απλά μερικές φορές θα αδυνατεί να στην κάνει update, οπότε θα σου κλειδώνει μέχρι να την βάλεις για λίγο σε ένα καινούριο irdeto cam, ή σε κάποιο δέκτη με ενσωματωμένο γνήσιο Irdeto card reader (OXI UCAS) για να ανοίξει μετα απο λίγα λεπτά αφού πάρει πάλι τα κλειδάκια της! Μετα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ξανά, στο άσπρο μπλέ module. Μην νομίζεις θα σου κλειδώνει συχνά, μπορεί να στο κάνει 1 - 2 φορες τον χρόνο, η κάρτα όμως δε παθαίνει τίποτα!

 

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πακέτα!!!

 

Ούτε οι ίδιοι δεν βρίσκουν τρόπο να μας κοροιδέψουν και το κάνουν τόσο οφθαλμοφανές

Το απλο πακέτο 20 Ευρό λιγότερα από το full και τα "μεσαία" μόλις 7,5 Ευρό λιγότερο.

Μόλλον δεν ξέρουν να κοστολογούν εκεί στη Netmed

 

Καταραμένο μονοπώλιο

------------------------------------------------------------------------

Iphone 3GS... Άξιζε τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά πακέτο με τα αθλητικά και το σινεμά αλλά χωρίς ντοκιμαντέρ, μουσικά, παιδικά και λοιπές «δυνάμεις», έστω και στην «προνομιακή» τιμή των 49,50€ (το να ζητήσω μόνο αθλητικά στα 29,50 δεν το συζητώ καν) πουθενά έτσι; :rolleyes: Πόσο γελοίοι είναι.....

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pedia kapios as boithisi an xerei..............

exo sto saloni nova kai tha ithela se allo domatio poy yparxi tv na blepo pali nova ginete...kapios mou eipe na paro 2 syskeves yu-ma-tu kai na balo diplo lnb sto piato kai otan apantisa pos tha blepo me tin mia karta pou exo tis nova mou eipe oti i yu-ma-tu epikinonoon metaxi tous asyrmata eiani efikto ayto pedia yparxi kapios allos tropos;

eyxarisro

Link to comment
Share on other sites

@Xlemp

Πράγματι, η μία λύση είναι ασύρματα, με χρήση δεκτών YA-MA-TU όπως αναφέρεις, και η άλλη, ενσύρματα με το στήσιμο ενός εσωτερικού δικτυου με Dreambox.

 

Στην πρώτη λύση πολύ πιθανόν να μην σου δουλέψει ποτέ, λόγω παρεμβολών στην συχνότητα, λόγω μέτρων αντιsharing που παίρνει κατα καιρούς η Νόβα και βγάζει off τέτοιου είδους μηχανάκια σε κρίσιμες στιγμές αλλάζοντας πάρα πολύ γρήγορα τα κλειδάκια της, σε σημείο που να έχεις παγώματα... Μάλιστα, επιλέγουν αυτοί πότε κάνουν τα "σαμποτάζ" τους, δηλαδή σε αγώνες και μεγάλα γεγονότα. Μπορεί να παίζει όλη μέρα χωρίς πρόβλημα, και το βράδυ που θα έχει αγώνα, να μην σου παίζει καθόλου... Την επόμενη, χωρίς να εχεις πειράξει τίποτα, θα παίζει πάλι κανονικά...

 

Η δευτερη λύση είναι η πιο σίγουρη και δουλέυει απροβλημάτιστα. απλώς θα τραβήξεις ενα καλώδιο ethernet αναμεσα στους δυο δέκτες και με τα κατάλληλα λογισμικά και ρυθμίσεις, δουλευει άψογα, 364 μέρες τον χρόνο! Φυσικά θα παιδευτείς λίγο παραπάνω, για τις ρυθμίσεις αλλα αξίζει... Ασε που οι Dreambox έχουν απεριόριστες δυνατότητες καθότι linux... Ρίξε μια ματιά σε μερικές σελίδες πίσω και θα δείς τι εννοώ...

 

Ελπίζω να σε βοήθησα για μια σωστή επιλογή!

 

Φιλικά

Κωστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι Ελλαδα το σαββατοκυριακο και σκεφτομαι να παρω το φτηνο πακετο της νοβα. Πιστευω οτι τα 29 ευρω δεν ειναι λιγα, αλλα ειναι ενα ποσο που το δινεις πιο ευκολα, ειδικα αν δεν εχεις εναλλακτικη οπως εμεις στο εξωτερικο.

 

Οταν αγορασω το πακετο, η συνδρομη ξεκιναει αμεσως? η μπορω να ζητησω να ξεκινησει μετα απο μια εβδομαδα ωστε να επιστρεψω να κανω την εγκατασταση και μετα με ενα τηλεφωνο ενδεχομενως στο μαγαζι να την ξεκινησουν?

Link to comment
Share on other sites

λιγο ασχετο με την σηζητηση , εχω εναν panasat ird 720ι δεν κανει τπτ αλλο μονο αναβουν τα 3 λαμπακια στην οθονη του( κιτρινο πρασινο κοκκινο) , μπορει να μου πει καποιος τι γινετε?????
Link to comment
Share on other sites

λιγο ασχετο με την σηζητηση , εχω εναν panasat ird 720ι δεν κανει τπτ αλλο μονο αναβουν τα 3 λαμπακια στην οθονη του( κιτρινο πρασινο κοκκινο) , μπορει να μου πει καποιος τι γινετε?????

Μάλλον έχει πρόβλημα στο τροφοδοτικό του. Πηγαίνεις τον δέκτη για αντικατάσταση. Με 70 - 80 ευρώ σου δίνουν καινούριο αν είσαι ενεργός συνδρομητής. Αυτά έχουν οι πατάτασατ!:lol:

 

Ερχομαι Ελλαδα το σαββατοκυριακο και σκεφτομαι να παρω το φτηνο πακετο της νοβα. Πιστευω οτι τα 29 ευρω δεν ειναι λιγα, αλλα ειναι ενα ποσο που το δινεις πιο ευκολα, ειδικα αν δεν εχεις εναλλακτικη οπως εμεις στο εξωτερικο.

 

Οταν αγορασω το πακετο, η συνδρομη ξεκιναει αμεσως? η μπορω να ζητησω να ξεκινησει μετα απο μια εβδομαδα ωστε να επιστρεψω να κανω την εγκατασταση και μετα με ενα τηλεφωνο ενδεχομενως στο μαγαζι να την ξεκινησουν?

 

Για την ενεργοποίηση της κάρτας, χρειάζεται η κάρτα να έχει μπεί μέσα σε έναν συμβατό δέκτη (κατα προτίμηση πατάτασατ) και να πάρεις τηλέφωνο στα κεντρικά. Αφού δώσεις όλα τα στοιχεία σου, (Ονοματεπώνυμο, διευθυνση οικίας, τηλέφωνο σταθερό) στέλνουν σήμα και ενεργοποιούν την κάρτα σου. Φυσικά δε θα δώσεις τα στοιχεία και το τηλέφωνό σου στο εξωτερικό, αλλα κάποιου συγγενή σου που θα τον έχεις ενημερώσει τι θες να κάνεις.

Μετά θα πάρεις την κάρτα και το μηχάνημα και θα τα τοποθετήσεις στο σπίτι σου.:rolleyes:

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει πρόβλημα στο τροφοδοτικό του. Πηγαίνεις τον δέκτη για αντικατάσταση. Με 70 - 80 ευρώ σου δίνουν καινούριο αν είσαι ενεργός συνδρομητής. Αυτά έχουν οι πατάτασατ!:lol:

 

 

 

χμμμ Το φοβομουν αυτο , σ'ευχαριστω. πιανουν τα χερια μου με τα ηλεκτρονικα λες να το βαλω χερι???

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω.

 

Θα τους παρει τηλεφωνο ενας γνωστος μου και θα δωσει τα στοιχεια μου. Αυτα θα τα κανω αφου εχω ολοκληρωσει την εγκατασταση. Το σταθερο τηλεφωνο ειναι απαραιτητο? αν καποιος δεν εχει?

 

απλα νομιζα οτι η ενεργοποιηση γινεται αμεσως με την αγορα απο το καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω.

Θα τους παρει τηλεφωνο ενας γνωστος μου και θα δωσει τα στοιχεια μου. Αυτα θα τα κανω αφου εχω ολοκληρωσει την εγκατασταση. Το σταθερο τηλεφωνο ειναι απαραιτητο? αν καποιος δεν εχει?

απλα νομιζα οτι η ενεργοποιηση γινεται αμεσως με την αγορα απο το καταστημα.

Την κάρτα την ενεργοποιούν οταν τελειώσει η εισαγωγή όλων των απαραίτητων στοιχείων... Θα χρειαστεί και ο αριθμός της κάρτας, και ο αριθμός του συμβολαίου που θα σου δώσει το κατάστημα που θα παρεις το πακέτο. Τέλος για να καταλάβεις πως γίνεται η ενεργοποίηση: Όταν δώσεις ολα τα απαραίτητα στοιχεία η τηλεφωνήτρια σου λέει να συντονιστείς σε συγκεκριμένο κανάλι, και σε ρωτάει: Ανοιξε? Αν δεν ανοίξει με την πρώτη, ξαναστέλνει (κλειδάκια) και ξαναρωτάει: Τώρα? Απο το κατάστημα η κάρτα έρχεται κλειδωμένη, δεν ανοίγει τίποτα.

 

χμμμ Το φοβομουν αυτο , σ'ευχαριστω. πιανουν τα χερια μου με τα ηλεκτρονικα λες να το βαλω χερι???

 

:D Ανοίγεις τον δέκτη, και αλλάζεις τα ηλεκτρολυτικά πυκνωτάκια στο πρωτεύων του τροφοδοτικού ισχύος. Προσοχή τα καινούρια να έχουν τις ίδιες τιμές, και στην πολικότητα που θα τα βάλεις. (Αν βάλεις κάποιο ανάποδα, θα έχεις ενα ωραίο πυροτέχνημα και είναι νωρίς να πείς οτι γιορτάζεις την αλλαγή του χρόνου :lol: )

Υπόψην, αν το επιχειρήσεις θα κοπεί η ταινία ασφαλείας που υπάρχει στο καπάκι και μπορεί να σου αρνηθούν την αντικατάσταση στην "φιλική" τιμή. Οπότε ή το φτιάχνεις, ή πάς για καινούριο! ;)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

ωραιος σε ευχαριστω , τελικα αντικατασταθηκε με επισκευασμενο χωρις καποια χρεωση επειδη ειναι η δευτερη φορα που το παθενει
Link to comment
Share on other sites

μια φιλη μου εχει το πληρες πακετο και εγω αυτο με 29 ευρω.

 

Αν κανενα σαββατοκυριακο αλλαξουμε καρτες για να δω ποδοσφαιρο ας πουμε, θα παιζουν, ή η κάθε καρτα είναι κλειδωμένη να παιζει με τον αριθμο δεκτη που τους δηλωσες στην ενεργοποιηση??

Link to comment
Share on other sites

μια φιλη μου εχει το πληρες πακετο και εγω αυτο με 29 ευρω.

 

Αν κανενα σαββατοκυριακο αλλαξουμε καρτες για να δω ποδοσφαιρο ας πουμε, θα παιζουν, ή η κάθε καρτα είναι κλειδωμένη να παιζει με τον αριθμο δεκτη που τους δηλωσες στην ενεργοποιηση??

 

no prob

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησούλα : Έχω αποκωδικοποιητή KAON και εδω και κανα 4 μηνο (ίσως και παραπάνω) δεν πιάνω το Eurosport (που ο βασικός λόγος που έβαλα το module ήταν αυτος). Τι παίζει με το Εurosport?Παίζει μόνο μεσω Νοva? Διοτι πιάνω το γερμανικο eurosport αλλά χωρις ήχο Επίσης η κάρτα που εχω ειναι αφορτιστη εδω και καιρο (δεν βρισκω μαγαζί που να "φορτιζει" πλέον τετοιες καρτες) .Yπαρχει κανα τετοιο μαγαζι στην Αθηνα? Θα θελα να ακουσω τις αποψεις σας σχετικα με το Eurosport που με καιει..

 

 

Υ.Γ. Επίσης κανα update στο μηχανημα παίζει?

 

 

Thanks..

--------------------

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου προτεινει καποια αξιολογα ελευθερα στον Hotbird για να βλεπω απο τον Πανασατ?

 

επισης εχω την εντυπωση οτι οταν παω να προσθεσω καναλια στο μπουκετο μου η λιστα δεν τα δινει ολα που υπαρχουν στον hotbird. καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου προτεινει καποια αξιολογα ελευθερα στον Hotbird για να βλεπω απο τον Πανασατ?

 

επισης εχω την εντυπωση οτι οταν παω να προσθεσω καναλια στο μπουκετο μου η λιστα δεν τα δινει ολα που υπαρχουν στον hotbird. καμμια ιδεα?

 

To έχουμε αναφέρει πολλές φορές πως ο δέκτης αυτός είναι πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων. Η λίστα του απο την μία δε χωράει άλλα κανάλια, και απο την άλλη δε μπορεί να κάνει λήψη καναλιών με χαμηλό sybol rate. Εξού και πατάτασατ! Το μόνο καλό που έχει είναι οι interactive (ενας θεος να τις κάνει interactive) υπηρεσίες που δεν έχει κανένας άλλος δέκτης. Κατα τα άλλα, ακόμη και εναν δέκτη των 70 ευρώ να αγοράσεις πιάνει πολύ περισσότερα κανάλια, βάζεις όσους δορυφόρους θές (προτείνεται ο Astra στις 19,2) και με ανεπίσημα λογισμικά (κυκλοφορούν εκατοντάδες στο διαδύκτιο) οι δέκτες αυτοί προσφέρουν θέαση σε Γαλλικό, Γερμανικό, Ισπανικό και Πολωνικό πακέτο με άκρως ενδιαφέροντα κανάλια που έχουν και τον Αγγλικό τους ήχο! Φυσικά δε χρειάζεται να αναφέρω πως η ποιότητά τους δεν έχει καμμια σχέση με αυτή απο τον Ελληνικό παροχέα...

Με τον πατάτασατ θα αρκεστείς σε αυτά που βλέπεις ηδη...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησούλα : Έχω αποκωδικοποιητή KAON και εδω και κανα 4 μηνο (ίσως και παραπάνω) δεν πιάνω το Eurosport (που ο βασικός λόγος που έβαλα το module ήταν αυτος). Τι παίζει με το Εurosport?Παίζει μόνο μεσω Νοva? Διοτι πιάνω το γερμανικο eurosport αλλά χωρις ήχο Επίσης η κάρτα που εχω ειναι αφορτιστη εδω και καιρο (δεν βρισκω μαγαζί που να "φορτιζει" πλέον τετοιες καρτες) .Yπαρχει κανα τετοιο μαγαζι στην Αθηνα? Θα θελα να ακουσω τις αποψεις σας σχετικα με το Eurosport που με καιει..

 

 

Υ.Γ. Επίσης κανα update στο μηχανημα παίζει?

 

 

Thanks..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι αδύνατο να δεις πλέον Eurosport τσάμπα..Εκτός απο το Γερμανικό που προείπες που έχει μεταδόσεις στα Γερμανικά..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...