Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυο ερωτησεις παιδια..

1. Ενας γνωστος μου εχει φερει απο Αγγλια τον αποκωδικοποιητη του sky.Αν βαλει ενα πιατο μπορει να πιασει nova ή εστω τα ελληνικα ή ελευθερα καναλια.Μονο με πιατο και το δεκτη του μπορει να πιασει κατι? Εστω ελευθερα καναλια.

2.Για μενα που μ' ενδιαφερει να βλεπω τα καναλια της Νοβα και δε μ' ενδιαφερει να κατεβαζω 2000+ καναλια, υπαρχει αλλη επιλογη εκτος απο τα 150 ευρω και τον εξοπλισμο της Νοβα? Αν βαλω μονο δικο μου μεγαλυτερο πιατο θα πιανω τα καναλια της Νοβα με καλυτερη ποιοτητα ή το μεγαλυτερο πιατο θα μου εξασφαλισει μονο περισσοτερα καναλια? Για τον καινουριο δεκτη ξερω πως αν κοψεις τη συνδρομη κλειδωνει και δεν πιανεις τιποτα. Ισχυει το ιδιο και για το δεκτη που δινει με τα 150 ευρω κομπλε? Ποιο ακριβως μοντελο panasat δινει ο βασικος εξοπλισμος της νοβα? Στα 150 ευρω πληρωνεις και επιπλεον εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πολλές ερωτήσεις... Ελπίζω να σε βοηθήσω λίγο...

 

 

1. Ενας γνωστος μου εχει φερει απο Αγγλια τον αποκωδικοποιητη του sky.Αν βαλει ενα πιατο μπορει να πιασει nova ή εστω τα ελληνικα ή ελευθερα καναλια.

Οχι, σε καμμία περίπτωση

Μονο με πιατο και το δεκτη του μπορει να πιασει κατι? Εστω ελευθερα καναλια.

Αναλόγως πιο μοντέλο δέκτη έχει, νομίζω αν δεν έχει την κάρτα του Sky digital μεσα, ο δέκτης κλειδώνει τελείως και είναι άχρηστος

2.Για μενα που μ' ενδιαφερει να βλεπω τα καναλια της Νοβα και δε μ' ενδιαφερει να κατεβαζω 2000+ καναλια, υπαρχει αλλη επιλογη εκτος απο τα 150 ευρω και τον εξοπλισμο της Νοβα?

Πάρα πολλές! Με 200 ευρώ φτιάχνεις μαμάτο σύστημα που θα ικανοιποιήσει κάθε αρχάριο και έχει και προοπτικές αναβάθμισης αργότερα

Αν βαλω μονο δικο μου μεγαλυτερο πιατο θα πιανω τα καναλια της Νοβα με καλυτερη ποιοτητα ή το μεγαλυτερο πιατο θα μου εξασφαλισει μονο περισσοτερα καναλια?

Οχι, τα κανάλια της Nova θα τα πιάνεις με την ίδια -απαράδεκτη- ποιότητα. Απλώς με μεγαλύτερο κάτοπτρο θα κατεβάσεις πιο πολλά κανάλια, και δε θα χάνονται με μια βροχούλα. Επίσης, σε κάτοπτρα πάνω απο 1.00 μετρο μπορείς να εστιάσεις παράκεντρα και σε δευτερο δορυφόρο!

Για τον καινουριο δεκτη ξερω πως αν κοψεις τη συνδρομη κλειδωνει και δεν πιανεις τιποτα. Ισχυει το ιδιο και για το δεκτη που δινει με τα 150 ευρω κομπλε?

Όχι, για τον παλιό δέκτη αυτο δεν ισχύει (προς το παρόν)

Ποιο ακριβως μοντελο panasat δινει ο βασικος εξοπλισμος της νοβα? Στα 150 ευρω πληρωνεις και επιπλεον εγκατασταση?

Νομίζω το μοντέλο που δίνει τώρα με τα 150 ευρώ είναι το 910 που είναι πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων... Στα 150 ευρώ δεν συμπεριλαμβάνεται η εγκατάσταση και η καλωδίωση, πράγμα που σημαίνει αναλόγως τον μάστορα, να υπολογίζεις άλλα 60 με 80 ευρώ περίπου

 

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Kωστα, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Επειδη λες οτι υπαρχουν επιλογες με περιπου 200 ευρω μπορεις να μου αναφερεις καποια συγκεκριμενη προταση (εδω ή με pm) γιατι φοβαμαι πως αν παω σε καποιο τυχαιο καταστημα μπορει να μου δωσουν ο,τι να 'ναι..

Να δωσω και μια πληροφορια. Διαβασα στις προηγουμενες σελιδες οτι ο νεος δεκτης κλειδωνει αν κοψεις τη Νοβα και δεν πιανεις τιποτα και γι αυτο ρωτησα και αν κλειδωνει ο panasat. Απο περιεργεια επικοινωνησα με το τμημα εξυπηρετησης πελατων και μου ειπαν

"Αν κόψετε την συνδρομή στην υπηρεσία Νονα pvr, o δέκτης pvr συνεχίζει να λειτουργεί κανονικα και πιανει οσα ελευθερα χωραει η μνημη του."

'Η εδω στο φορουμ εχετε καποια λαθος πληροφορηση γι' αυτο το θεμα ή εγω επεσα σε ασχετο υπαλληλο της εξυπηρετησης πελατων..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όσον αφορά το "νέκρωμα" του δέκτη όταν κόψεις την συνδρομή, υπάρχουν αναφορές αξιόπιστων ατόμων σε Ελληνικά forum δορυφορικής.

Ενδεικτικά δές τα παρακάτω

http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?t=5086

http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?t=5039

Αν όλοι αυτοί παραπληροφορούν, τότε συγχώρεσέ με, απλά τους πίστεψα και μετέφερα την είδηση, εγώ δεν τον έχω δουλέψει καθόλου τον δέκτη αυτό...

 

Για τα υπόλοιπα, εχεις ΡΜ :D

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
να κοιταξεις τους dreambox!

 

ποιος ειναι ο καλυτερος dreambox(διοτι εχει διαφορα μοντελα)???τι τιμη εχει περιπου??

αγοραζοντας τον αυτον θα μπορω να εχω ολες τις λειτουργειες που διαφημιζει η ΝΟΒΑ για τον PVR της???με ενδιαφερει κυριως ο σκληρος δισκος(να μπορω να γραφω δλδ ακαταπαυστα) και να π[αρακολουθω και 2 διαφορετικα καναλια ταυτοχρονα σε 2 διαφορετικες τιβι..

ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ο καλυτερος dreambox(διοτι εχει διαφορα μοντελα)???τι τιμη εχει περιπου??

Ο καλύτερος αυτή την στιγμή ειναι ο 7025 που έχει και ψηφιακό tuner για τα επίγεια κανάλια. Τιμή γύρω στα 550. Οι πιο πολλοί χρήστες όμως εχουν τον 7020, (που έχω και εγώ) ο οποίος εχει 440.

 

αγοραζοντας τον αυτον θα μπορω να εχω ολες τις λειτουργειες που διαφημιζει η ΝΟΒΑ για τον PVR της??? με ενδιαφερει κυριως ο σκληρος δισκος(να μπορω να γραφω δλδ ακαταπαυστα) και να π[αρακολουθω και 2 διαφορετικα καναλια ταυτοχρονα σε 2 διαφορετικες τιβι..

 

Αν αγοράσεις τον 7025, μπορείς να βλέπεις αλλο κανάλι και να γράφεις άλλο στον σκληρό δίσκο. Αν αγοράσεις τον 7020, θα βλέπεις μόνο αυτό που γράφεις, αλλα έχεις πολλές παραπάνω επιλογές σε ... αλλα θέματα!

 

Για να βλέπεις σε άλλο δωμάτιο, θα χρειαστείς έναν ακόμη δέκτη (προτεινόμενος ο DM 500, με κόστος 190 ευρώ) τον οποίο θα χρησιμοποιήσεις ως client συνδεμένο με ενα καλώδιο UTP με τον 7020 (ή 7025) στον οποίο θα έχεις την κάρτα...

 

Αν δεν είσαι εμπειρος σε αυτά τα... "κόλπα" ή αν δε βρείς κάποιον που να ξέρει να σου τα συνδέσει και να σου κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις να παίξουν, δε στο προτείνω... Καλύτερα πάρε τον patatasat της Nova. (Υπόψην έχω ακούσει πολλά παράπονα για κολλήματα απο τους κατόχους, ρωτήστε - μάθετε - κερδίστε χρόνο και νέυρα!)

 

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως το γεγονος οτι δεν μπορεις να μεταφερεις τις εγγραφες σου σε αλλο μεσο και οτι αν αποφασισεις να διακοψεις τη συνδρομη σου δε μπορεις καν να δεις αυτα που εχεις γραψει, ειναι αρκετο για να μη σκεφτω καν τον patatasat... Να δωσω 400 ευρω μονο και μονο για να μπορω να γραψω ενα προγραμμα και να το δω σε μια αλλη στιγμη, και μετα αναγκαστικα να το διαγραψω το θεωρω απαραδεκτο...

Οσο για την απαντηση που δοθηκε απο τη Nova οτι πιανει οσα ελευθερα χωραει η μνημη του πιθανον να ειναι αληθεια... Θα μπορεις να δεις ολα τα Al jazira , κουβειτ, βουλγαρικα κλπ καναλια -χωρις υποτιτλους φυσικα, αν σε ενδιαφερει!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την απαντηση που δοθηκε απο τη Nova οτι πιανει οσα ελευθερα χωραει η μνημη του πιθανον να ειναι αληθεια... Θα μπορεις να δεις ολα τα Al jazira , κουβειτ, βουλγαρικα κλπ καναλια -χωρις υποτιτλους φυσικα, αν σε ενδιαφερει!

 

Ακόμη και αυτή η αλήθεια ειναι μισή φίλε μου... Εγω πιάνω κάποια κανάλια με χαμηλό FEC ή με χειροκίνητη προσθήκη στοιχείων καναλιού. Αυτά τα πιάνει το πατατοκούτι? :lol: Δε νομίζω...

Επίσης, θέλω μελλοντικά μιας και θα κολλήσω το μικρόβιο της δορυφορικής να βάλω τρίτο ή και τέταρτο LNB για παράκεντρη λήψη άλλων δορυφόρων που πιθανώς με ενδιαφέρουν. Ισως για ένα δευτερο πιατάκι στον Hellassat για παράδειγμα! Υπάρχει ρύθμιση στο μενού του δέκτη για 4πλό diseqc? πάλι δε νομίζω...

Μην αναφέρω κινητά πιάτα και δυνατότητα απομνημόνευσης απο πολλούς δορυφόρους... πάλι δε νομίζω...

Αρκετά το έθαψα το μηχάνημα. Όσοι θέλουν, να τους πω κι αλλα, αλλα το σημαντικότερο είναι αυτο που είπα και πιο πριν. ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ! Ρωτήστε κάποιον που το έχει! :X

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος αυτή την στιγμή ειναι ο 7025 που έχει και ψηφιακό tuner για τα επίγεια κανάλια. Τιμή γύρω στα 550. Οι πιο πολλοί χρήστες όμως εχουν τον 7020, (που έχω και εγώ) ο οποίος εχει 440.

 

 

 

Αν αγοράσεις τον 7025, μπορείς να βλέπεις αλλο κανάλι και να γράφεις άλλο στον σκληρό δίσκο. Αν αγοράσεις τον 7020, θα βλέπεις μόνο αυτό που γράφεις, αλλα έχεις πολλές παραπάνω επιλογές σε ... αλλα θέματα!

 

Για να βλέπεις σε άλλο δωμάτιο, θα χρειαστείς έναν ακόμη δέκτη (προτεινόμενος ο DM 500, με κόστος 190 ευρώ) τον οποίο θα χρησιμοποιήσεις ως client συνδεμένο με ενα καλώδιο UTP με τον 7020 (ή 7025) στον οποίο θα έχεις την κάρτα...

 

Αν δεν είσαι εμπειρος σε αυτά τα... "κόλπα" ή αν δε βρείς κάποιον που να ξέρει να σου τα συνδέσει και να σου κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις να παίξουν, δε στο προτείνω... Καλύτερα πάρε τον patatasat της Nova. (Υπόψην έχω ακούσει πολλά παράπονα για κολλήματα απο τους κατόχους, ρωτήστε - μάθετε - κερδίστε χρόνο και νέυρα!)

 

Φιλικά

Κώστας

 

τι εννοεις με αυτο???μπορεις να βοηθησεις???ο 8000 ειναι πανακριβος κανει 1000ε και οι τιμες για τους 7020 και 7025 ειναι κυμαινομενες αναλογα με τον σκληρο που θα εχει μαζι..

να διευκρινησω οτι δεν ξερω τιποτα για συνδεσεις-ρυθμισεις.ειμαι ασχετος εντελως.αλλα δεν θελω να παρω αυτον της ΝΟΒΑ γιατι εχει και χαρατσι 8ε το μηνα και ειναι κοροιδια για μενα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με αυτο???μπορεις να βοηθησεις???ο 8000 ειναι πανακριβος κανει 1000ε και οι τιμες για τους 7020 και 7025 ειναι κυμαινομενες αναλογα με τον σκληρο που θα εχει μαζι..

να διευκρινησω οτι δεν ξερω τιποτα για συνδεσεις-ρυθμισεις.ειμαι ασχετος εντελως.αλλα δεν θελω να παρω αυτον της ΝΟΒΑ γιατι εχει και χαρατσι 8ε το μηνα και ειναι κοροιδια για μενα.

 

Κοίτα...

Δεν είναι απλά τα πράγματα. Για την σύνδεση και τις ρυθμίσεις των δεκτών θα χρειαστείς κάποιον να σε βοηθήσει απο κοντά, και να έχει γνώσεις να δουλέψει με πρόγραμμα FTP και να εγκαταστήσει τα κατάλληλα αρχεία στο κατάληλλο path του κάθε δέκτη.

Ενδεικτικά να σε ενημερώσω πως οι καινούριες κάρτες (version 5) της Nova δεν "δίνουν" τα κλειδάκια τους εύκολα σε δευτερο δέκτη και θα παιδευτείς πολύ. Ο δέκτης όπως τον αγοράζεις στο κουτί του δε κάνει τίποτα απο μόνος του, θα χρειαστεί να του περάσεις στην μνήμη κάποιο ανεπίσημο λογισμικό, με το οποίο με την χρήση εξομοίωτών συστημάτων θα "ανοίξει" την κάρτα και θα μοιράσει τα κλειδάκια της μέσω της θύρας ethernet στο δευτερο μηχάνημα...

 

Αν είσαι άσχετος όπως λές, καλύτερα πάρε το πατατοκούτι με το χαράτσι των 8 ευρώ και τις περιορισμένες δυνατότητες, ή αλλίως διάβασε σε φόρουμ του χώρου πως μπορείς να "στήσεις" εναν Dreambox...

 

Οσον αφορά τα μοντέλα, ο 7020 ειναι υπεραρκετός, με εναν δίσκο 80 Gb θα βαρεθείς να γράφεις. Α! για το δωμάτιο θα χρειαστείς εναν ακόμη δέκτη (κάνει και ο 500)

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

επισης θα μπορουσες να πας σε ενα εξειδικευμενο καταστημα δορυφορικων κλπ να ζητησεις ενα dreambox και να σου κανουν την εγκατασταση. Οσο κι αν ειναι το κοστος -δε νομιζω να ζητησουν κανενα υπερογκο ποσο για την εγκατασταση- παλι θα σε συμφερει.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

επισης θα μπορουσες να πας σε ενα εξειδικευμενο καταστημα δορυφορικων κλπ να ζητησεις ενα dreambox και να σου κανουν την εγκατασταση. Οσο κι αν ειναι το κοστος -δε νομιζω να ζητησουν κανενα υπερογκο ποσο για την εγκατασταση- παλι θα σε συμφερει.

 

Δε νομίζω να βρεί κανένα κατάστημα να αναλάβει να στήσει server & client...

Και να σου πώ γιατί. Το software που χρησιμοποιούν οι δέκτες για να κάνουν αυτή την δουλειά θεωρήται πειρατικό (με τον ίδιο τρόπο μπορεί να βλέπει απο την κάρτα μου και ενας φίλος μου στην Αλεξανδρούπολη, πράγμα που απαγορευεται) και κανένας δε ρισκάρει να μπλέξει με δικαστήρια και πρόστιμα...

Ασε που το 90% των τεχνικών ακούει dreambox και το πιάνει πονοκέφαλος... Οπότε και να βρεί κάποιον που να αναλάβει την δουλειά, μάλλον θα την χρυσοπληρώσει...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα.θελω να σας ρωτησω κατι..παλιοτερα ειχα συνδεσει 2 τηλεορασεις με τον υπαρχων αποκωδικοποιητη και βλεπαμε ποδοσφαιρο σε 2 τηλεορασεις.γινεται να κανω το ιδιο με καποιο ασυρματο μηχανημα για να αποφυγω τα καλωδια.και αν γινεται εχεται να προτεινεται κανενα για να το παραγειλω απο e-shop.Ευχαριστω :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα και παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Είμαι κάτοικος Κύπρου και έχω συνδρομή για nova Ελλάδος. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα αποκωδικοποιητή άλλο, ενώ πρόσφατα έχω πάρει ένα panasat ird910 από ένα φίλο, ο οποίος αποκωδικοπητής όμως λειτουργούσε για nova Κύπρου. Όταν τον πήρα και προσπάθησα να βάλω την δικιά μου κάρτα μέσα, κατέβασε κανονικά όλα τα κανάλια του nova Ελλάδος όμως είναι σαν να είναι όλα κλειδωμένα. Έχω την εντύπωση πως οι εδώ στην Κύπρο κλείδωσαν τους αποκωδικοποιητές μόνο για τα κανάλια του nova Κύπρου.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να ξεκλειδώσω την κάρτα μου για αυτόν τον αποκωδικοποιητή γνωρίζοντας πως και στην Ελλάδα τους ίδιους αποκωδικοποιητές χρησιμοποιούν οι συνδρομητές του nova;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα και παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Είμαι κάτοικος Κύπρου και έχω συνδρομή για nova Ελλάδος. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα αποκωδικοποιητή άλλο, ενώ πρόσφατα έχω πάρει ένα panasat ird910 από ένα φίλο, ο οποίος αποκωδικοπητής όμως λειτουργούσε για nova Κύπρου. Όταν τον πήρα και προσπάθησα να βάλω την δικιά μου κάρτα μέσα, κατέβασε κανονικά όλα τα κανάλια του nova Ελλάδος όμως είναι σαν να είναι όλα κλειδωμένα. Έχω την εντύπωση πως οι εδώ στην Κύπρο κλείδωσαν τους αποκωδικοποιητές μόνο για τα κανάλια του nova Κύπρου.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να ξεκλειδώσω την κάρτα μου για αυτόν τον αποκωδικοποιητή γνωρίζοντας πως και στην Ελλάδα τους ίδιους αποκωδικοποιητές χρησιμοποιούν οι συνδρομητές του nova;

 

Ευχαριστώ

 

Δυστυχως δεν μπορεις...το ειχα παθει και εγω αυτο και αναγκαστικα να παω αλλον αποκωδικοποιητη απο ελλαδα και να λυσω το προβλημα μου.πηγαινε παρε κανεναν ΗUMAX απλο και φθηνο η κανα φθηνο PVR να κανεις την δουλεια σου..!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως οι εδώ στην Κύπρο κλείδωσαν τους αποκωδικοποιητές μόνο για τα κανάλια του nova Κύπρου.

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να ξεκλειδώσω την κάρτα μου για αυτόν τον αποκωδικοποιητή γνωρίζοντας πως και στην Ελλάδα τους ίδιους αποκωδικοποιητές χρησιμοποιούν οι συνδρομητές του nova;

 

Το λές και μόνος σου φίλε μου, το μηχάνημα είναι κλειδωμένο, όχι η κάρτα σου. Επιχείρησε να το εφαρμόσει και η nova εδώ στην Ελλάδα αυτό, να "παντρέψει" τους δέκτες με τις κάρτες της, ωστε να αποφύγει την πειρατεία (δες cardsharing οικιακό - μέσω internet) αλλα δεν της βγήκε.

Το μηχάνημα πρέπει να ξεκλειδώσεις λοιπόν. Δοκίμασες να του κάνεις μια FTA αναβάθμιση? Την δέχεται? Λογικά αφού ειναι συντονισμένο στον HOT BIRD αν βγάλει αναβάθμιση θα πάρει το λογισμικό της Nova Ελλάδος, αλλιώς... πέτα το! Με 120 ευρώ αγοράζεις δέκτη της αγοράς και κάνεις την δουλειά σου με πολύ πιο πολλές δυνατότητες και φυσικά δίχως τον φόβο να στον κλειδώσει κάποια στιγμή η εταιρία και να μην δέχεται αλλη κάρτα...

 

Καλημερα.θελω να σας ρωτησω κατι..παλιοτερα ειχα συνδεσει 2 τηλεορασεις με τον υπαρχων αποκωδικοποιητη και βλεπαμε ποδοσφαιρο σε 2 τηλεορασεις.γινεται να κανω το ιδιο με καποιο ασυρματο μηχανημα για να αποφυγω τα καλωδια.και αν γινεται εχεται να προτεινεται κανενα για να το παραγειλω απο e-shop.Ευχαριστω :)

 

Πιστευω αυτό είναι αυτό που ψάχνεις. Να ξέρεις όμως υπάρχει περιορισμός στην απόσταση που θα πιάσει, ιδιαίτερα αν υπάρχουν πολλοί τοίχοι ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη, ή αν το σήμα χρειαστεί να περάσει απο τον όροφο (κάθετα)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

 

Πιστευω αυτό είναι αυτό που ψάχνεις. Να ξέρεις όμως υπάρχει περιορισμός στην απόσταση που θα πιάσει, ιδιαίτερα αν υπάρχουν πολλοί τοίχοι ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη, ή αν το σήμα χρειαστεί να περάσει απο τον όροφο (κάθετα)

 

 

Ευχαριστω φιλε ;) Αυτο ειναι που ψαχνω..αλλα το βλεπω λιγο ακριβο..και δεν ξερω αν θα πιανει :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

μενω αγγλια, εχω νοβα και σκοπευω να παρω LCD 42". Καποιοι φιλοι μου που εχουνε LCD 42" η 46" συνδεδεμενο με νοβα εχουνε προβλημα με την εικονα που παρουσιαζουνε ορισμενα καναλια (οπως το supersport..). βεβαια ειναι μεγαλες οι τηλεορασεις αλλα μερικα καναλια δειχνουν καλα (νετ, αλφα) και φυσικα τα βρεττανικα ψηφιακα και αναλογικα.

 

Ξερω οτι η νοβα εχει συμπιεσει αρκετα τα καναλια μειωνοντας ετσι την ποιοτητα εικονας.

 

Μπορει η εικονα να βελτιωθει με ενα DVDO iScan VP50 Video Processor;

 

θα δω διαφορα στην εικονα;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

μενω αγγλια, εχω νοβα και σκοπευω να παρω LCD 42". Καποιοι φιλοι μου που εχουνε LCD 42" η 46" συνδεδεμενο με νοβα εχουνε προβλημα με την εικονα που παρουσιαζουνε ορισμενα καναλια (οπως το supersport..). βεβαια ειναι μεγαλες οι τηλεορασεις αλλα μερικα καναλια δειχνουν καλα (νετ, αλφα) και φυσικα τα βρεττανικα ψηφιακα και αναλογικα.

 

Ξερω οτι η νοβα εχει συμπιεσει αρκετα τα καναλια μειωνοντας ετσι την ποιοτητα εικονας.

 

Μπορει η εικονα να βελτιωθει με ενα DVDO iScan VP50 Video Processor;

 

θα δω διαφορα στην εικονα;

 

ευχαριστω

 

Χαιρεται.Επειδη εγω εχω ηδη μια samsung lcd 40inch hd λετε να εχω προβλημα με nova?Εννοω απο θεμα ποιοτητας εικονας,γιατι εχω ακουσει για χαλια σημα στη nova σε οθονες με μεγαλη αναλυση.Τι ειναι το DVDO iScan VP50 Video Processor?

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΑΝ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΔΕΚΤΗ ΜΕ ΔΥΚΤΙΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΚΑΛΩΔΙΟ ΔΥΚΤΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟ LAPTOP ΜΠΟΡΩΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ROUTER KAI AYTOΣ ME THN ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ LAPTOP?:)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΑΝ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΔΕΚΤΗ ΜΕ ΔΥΚΤΙΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΚΑΛΩΔΙΟ ΔΥΚΤΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟ LAPTOP ΜΠΟΡΩΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ROUTER KAI AYTOΣ ME THN ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ LAPTOP?:)

 

Εαν κατάλαβα καλά θες να βλέπεις τα δορυφορικά μέσω δικτύου με videolan ή όποιον άλλο client θες ... Το wifi δεν επαρκεί σε αποστάσεις μεγαλύτερες απο 8-9 μέτρα ....

 

Εαν έχεις dreambox και κάρτα , δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το δίκτυο , οπότε το ξεχνάς , δεν ξέρω για άλλους δέκτες ...

 

Η λύση που προτείνω εγώ είναι homeplug και μάλιστα είναι η λύση που χρησιμοποιώ εγώ ( pc + skystar + mytheatre μέσω homeplug πάει στο xbox στο σαλόνι )

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα επειδή το topic είναι πολύ μεγάλο και δεν μπορώ να το διαβάσω όλο από την αρχή καθώς είμαι καινούργιος ώστε να δω αν έχετε είδη απαντήσει την ερώτηση μου. Θα την κάνω και ελπίζω να μην σας κουράσω και αν έχετε όρεξη απαντάτε.

Έχω το PVR της NOVA πως μπορώ αν μπορώ να γράψω ότι έχω στο PVR σε εξωτερικό σκληρό ή στο Laptop, Desktop μου ? Δεν γίνεται μέσο θύρας USB ή έστω να συνδέσω ένα DVD recorder και να το γράψω εκεί σε DVD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...