Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή με το ρούτερ αλλά είναι μακριά και δεν θέλω να έχω καλώδια. Υπάρχει τρόπος σύνδεσης, ίσως μέσω ηλεκτρικής μπρίζας;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα σε βοηθήσει το άρθρο αυτό.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πλην του Nova Go, υπάρχει τρόπος να δει κανείς Nova εάν ο δέκτης δεν είναι συνδεδεμένος με την δορυφορική κεραία; Πχ ethernet?
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πλην του Nova Go, υπάρχει τρόπος να δει κανείς Nova εάν ο δέκτης δεν είναι συνδεδεμένος με την δορυφορική κεραία; Πχ ethernet?

 

Ναι, με ethernet εχει on demand. Μια ταινιοθήκη με ότι παίζει αυτόν τον καιρό η Νova.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με ethernet εχει on demand. Μια ταινιοθήκη με ότι παίζει αυτόν τον καιρό η Νova.

 

Εκτός από την παροχή internet μέσω ethernet, υπάρχει κάποια ακόμη προϋπόθεση για να έχεις on demand; Ρωτάω γιατί εμένα δε μπορεί να συνδεθεί. Μήπως πρέπει να έχεις και Nova 3play (και όχι απλά τη δορυφορική, έστω και full pack);

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την παροχή internet μέσω ethernet, υπάρχει κάποια ακόμη προϋπόθεση για να έχεις on demand; Ρωτάω γιατί εμένα δε μπορεί να συνδεθεί. Μήπως πρέπει να έχεις και Nova 3play (και όχι απλά τη δορυφορική, έστω και full pack);

 

Ναι, συγγώμη το πήρα σαν δεδομένο ότι θα έχεις 3play.

Δωρεάν είναι μόνο σε συνδρομητές 3play.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλημέρα και καλή χρονιά. Δεν ξέρω εάν έχω επιλέξει το σωστό topic αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται να βλέπω nova ή/και ote tv μέσω δορυφόρου από Αυστραλία. Μήπως γνωρίζει κάποιος? Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

αποτι εχω δει ολοι οι δικοι μου βλεπουν καποια καναλια Αντενα μεγα και λοιπα και πληρωνουν ενα καρο χρηματα

 

νοβα και κοσμοτε οχι

Link to comment
Share on other sites

Εάν βλέπει δορυφόρο μπορούν να δουν κανονικά.σαν σύνδεση δεν επιτρέπει (ο ΟΤΕ τουλάχιστον) εκτός Ελλάδας(ίσως να έχει κάποιο άλλο πακέτο) οπότε δηλώνεις μια διεύθυνση Ελλάδας
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εάν βλέπει δορυφόρο μπορούν να δουν κανονικά.σαν σύνδεση δεν επιτρέπει (ο ΟΤΕ τουλάχιστον) εκτός Ελλάδας(ίσως να έχει κάποιο άλλο πακέτο) οπότε δηλώνεις μια διεύθυνση Ελλάδας

 

τι εννοεις αν βλεπει δορυφορο ??? εχουμε καμμια 100στη δορυφορους εμεις βλεπουμε απο 45δυτικα μεχρι 55 ανατολικα δορυφορους

ο ανθρωπος ειναι Αυστραλια και δε βλεπει αυτο το τοξο

 

για να δει πρεπει η νοβα η κοσμοτε ν κανει αναμεταδοση σε εναν δορυφορο που βλεπει ειρηνικο .....πραγμα λιγο δυσκολο

 

λειπω 6 μηνες και δεν απαντω 100%

 

απομενει η λυση του iptv δηλαδη μεσω ιντερνετ οπως γιινεται και Ελλαδα αλλα με τα δεδομενα της Αυστραλιας και το κοστος ιντερνετ συν συνδρομη, αν δινουν(συνθως δε δινουν για εξωτερικο) το συνολικο κοστος παει στα υψη γιατι δεν εχουν απεριοριστο οπως εδω με 25 το μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
τι εννοεις αν βλεπει δορυφορο ??? εχουμε καμμια 100στη δορυφορους εμεις βλεπουμε απο 45δυτικα μεχρι 55 ανατολικα δορυφορους

ο ανθρωπος ειναι Αυστραλια και δε βλεπει αυτο το τοξο

 

για να δει πρεπει η νοβα η κοσμοτε ν κανει αναμεταδοση σε εναν δορυφορο που βλεπει ειρηνικο .....πραγμα λιγο δυσκολο

 

λειπω 6 μηνες και δεν απαντω 100%

 

απομενει η λυση του iptv δηλαδη μεσω ιντερνετ οπως γιινεται και Ελλαδα αλλα με τα δεδομενα της Αυστραλιας και το κοστος ιντερνετ συν συνδρομη, αν δινουν(συνθως δε δινουν για εξωτερικο) το συνολικο κοστος παει στα υψη γιατι δεν εχουν απεριοριστο οπως εδω με 25 το μηνα

 

Άκυρο, μούφα είπα. Είναι μέσω link....

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

https://www.lyngsat.com

 

Ριξε μια ματια εδω τι μπορει να δει καποιος στην Αυστραλια.......ειμαι Αυστραλια τωρα

 

Δεν βλεπουμε hotbird με καμμια δυναμη.....οτι βλεπουμε απο hotbird ειναι απο αναμεταδοση απο αλλο δορυφορο πχ αντενα μεγα και λοιπα

Link to comment
Share on other sites

https://www.lyngsat.com

 

Ριξε μια ματια εδω τι μπορει να δει καποιος στην Αυστραλια.......ειμαι Αυστραλια τωρα

 

Δεν βλεπουμε hotbird με καμμια δυναμη.....οτι βλεπουμε απο hotbird ειναι απο αναμεταδοση απο αλλο δορυφορο πχ αντενα μεγα και λοιπα

 

Ναι ξέρω, λάθος έγραψα.

βλέπει απο link μέσω ενώς κινέζου με συνδρομή όλα τα Ελληνικά. (μη επίσημα.)

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μολις εκανα μετακομιση γραμμης nova αλλαξα σπιτι..στο παλιο μου σπιτι

Ειχα

Ακριβεια 100% σταθερη ομως

Σταθμη 91%89% καπου εκει...τωρα που ηρθα στο καινουριο σπιτι ειναι ακριβως το αντιθετο

Ακριβεια 89% 91%

Σταθμη 100% σταθερο.το ξερω οτι ειναι ενταξει αλλα πως θα γινει να ερθει και ακριβεια στο 100%?θελει γυρισμα λιγο το lnb?να φωναξω τεχνικο με πεδιομετρο?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα μετακομιση γραμμης nova αλλαξα σπιτι..στο παλιο μου σπιτι

Ειχα

Ακριβεια 100% σταθερη ομως

Σταθμη 91%89% καπου εκει...τωρα που ηρθα στο καινουριο σπιτι ειναι ακριβως το αντιθετο

Ακριβεια 89% 91%

Σταθμη 100% σταθερο.το ξερω οτι ειναι ενταξει αλλα πως θα γινει να ερθει και ακριβεια στο 100%?θελει γυρισμα λιγο το lnb?να φωναξω τεχνικο με πεδιομετρο?

δεν ειναι κατι σοβαρο ,το σημα σου δεν θα ειναι ποτε σταθερο 100% η ποιοτητα αν ειναι τοποθετημενο σωστα θα ειναι απο 97 εως100%....αν εχεις ομως διακοπες σε καποια κακοκαιρια τοτε να στενοχωριεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλημέρα και καλή χρονιά. Δεν ξέρω εάν έχω επιλέξει το σωστό topic αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται να βλέπω nova ή/και ote tv μέσω δορυφόρου από Αυστραλία. Μήπως γνωρίζει κάποιος? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλημέρα και καλή χρονιά εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που έκανα εγώ ήθελα οτε τβ go και να το ανταλλάξω με το δικό μου και έτσι βρήκα και τώρα έχω και οτε γιατί δεν ψάχνεις κάποιος που να το νοικιάζει και να το βάλεις σε ένα tv box και τέλος με 10 ευρώ είσαι κομπλέ πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Υπάρχει δυνατότητα για nova tv στο σπίτι αλλά χωρίς πιάτο αλλά διαμέσου καλωδίου ethernet με ίντερνετ; Όπως έχει δηλαδή η Cosmote, Vodafone tv, wind;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα για nova tv στο σπίτι αλλά χωρίς πιάτο αλλά διαμέσου καλωδίου ethernet με ίντερνετ; Όπως έχει δηλαδή η Cosmote, Vodafone tv, wind;

 

Αν μιλας για novasports ναι μεσω Voda & Wind. Αν μιλας για novacinema δεν ξερω για να ειμαι ειλικρινης

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για novasports ναι μεσω Voda & Wind. Αν μιλας για novacinema δεν ξερω για να ειμαι ειλικρινης

Για Vodafone & wind που έχουν nova sports θα πρέπει αντίστοιχα να εχεις κ το ίντερνετ της εταιρείας τους. Δηλ ο δέκτης Vodafone tv δεν παίζει τα κανάλια sports σε ίντερνετ πχ με wind / Cosmote / nova αλλα μόνο με Vodafone ip. Γι'αυτό προσπαθώ να μάθω αν δίνει κάτι αντίστοιχο η Νόβα με καλώδιο κ όχι με πιατο (επειδή έχω σταθερή τηλεφωνία nova).

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για Vodafone & wind που έχουν nova sports θα πρέπει αντίστοιχα να εχεις κ το ίντερνετ της εταιρείας τους. Δηλ ο δέκτης Vodafone tv δεν παίζει τα κανάλια sports σε ίντερνετ πχ με wind / Cosmote / nova αλλα μόνο με Vodafone ip. Γι'αυτό προσπαθώ να μάθω αν δίνει κάτι αντίστοιχο η Νόβα με καλώδιο κ όχι με πιατο (επειδή έχω σταθερή τηλεφωνία nova).

 

Για Wind σιγουρα δεν ισχυει αυτο που λες γιατι το εχει αρκετος κοσμος σε αλλο δικτυο και παιζει κανονικα πλεον. Για Voda δεν ειμαι σιγουρος γιατι κι εγω σε voda δικτυο το εχω αλλα αν δεν εχει γινει ηδη θα γινει λογικα καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Για Wind σιγουρα δεν ισχυει αυτο που λες γιατι το εχει αρκετος κοσμος σε αλλο δικτυο και παιζει κανονικα πλεον. Για Voda δεν ειμαι σιγουρος γιατι κι εγω σε voda δικτυο το εχω αλλα αν δεν εχει γινει ηδη θα γινει λογικα καποια στιγμη.

Ευχαριστώ για την πληροφορία.!

 

Και παίζουν τα αθλητικά κανάλια nova sports από τον δέκτη της wind σε ίντερνετ αλλού παρόχου; Το έχεις διαβάσει κάπου; Το έχει κάποιος γνωστός σου; Αν είναι να πάω να ρωτήσω σε ένα κατάστημα τους.

 

EDIT: Μόλις έστειλα μήνυμα στην Wind μέσω Facebook και μου είπαν απαραίτητη προϋπόθεση για το wind vision είναι να έχω σταθερή Wind.

Edited by stixima
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία.!

 

Και παίζουν τα αθλητικά κανάλια nova sports από τον δέκτη της wind σε ίντερνετ αλλού παρόχου; Το έχεις διαβάσει κάπου; Το έχει κάποιος γνωστός σου; Αν είναι να πάω να ρωτήσω σε ένα κατάστημα τους.

 

EDIT: Μόλις έστειλα μήνυμα στην Wind μέσω Facebook και μου είπαν απαραίτητη προϋπόθεση για το wind vision είναι να έχω σταθερή Wind.

Μπες να δεις εδω που το εχουν αναλυσει διεξοδικα:

https://avclub.gr/forum/showthread.php/148772-Wind-Vision?p=1058439415&viewfull=1#post1058439415

Σου εχω βαλει το λινκ απο ενα συγκεκριμενο post αλλα αν πας πιο πισω εχει αρκετες αναφορες στο θεμα. Δεν ξερω γιατι λενε οτι δεν παιζει για να ειμαι ειλικρινης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...