Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

apla ithela na pw se osus anysihun oti an grapseis kati parapanw stin aode k einai swsta tote den kovun.malista i kathigitria sto sholeio mas elege oti k stus dyslektikus enas eprepe mia hronia na pei to proion i kati allo syggekrimeno apo marketing k to eipe olo k mia hara, alla k stus ypoloipus to idio, arkei vevaia na eheis grapsei k auto pu zitaei, ohi mono ta parapanw, opote dont worry!;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tωρα να μην αρχισω να μιλαω περι Ιστοριας κατ/νσης..Εαν το ΑΟΔΕ φαινεται σε μερικους ως μαθημα που δεν αντεχεται εξαιτιας της.. υλης η της παπαγαλιας , τοτε γιατι δεν ριχνετε μια ματια στην φυση των ερωτησεων της Ιστοριας κατ/νσης και στην υλη της ?Ωωωω ναι.... ενα μαθημα απαγορευτικο για οσους δεν ειναι καμμενοι...:ninja:

 

ναι άλλα το να διαβάζεις την ιστορία είναι κάτι το ευχάριστο, μαθαίνεις καποια ουσιαστικά πραγματα, πχ για την Ελληνικη ιστορια τα οποια είναι απαραίτητα, ενώ στην ΑΟΔΕ μαθαίνεις διάφορες βλακείες περι λειτουργίας των επιχειρήσεων και διάφορες θεωρίες( Maslow, Herzberg κτλ) πράγματα τα οποία είναι άχρηστα...

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

apla ithela na pw se osus anysihun oti an grapseis kati parapanw stin aode k einai swsta tote den kovun.malista i kathigitria sto sholeio mas elege oti k stus dyslektikus enas eprepe mia hronia na pei to proion i kati allo syggekrimeno apo marketing k to eipe olo k mia hara, alla k stus ypoloipus to idio, arkei vevaia na eheis grapsei k auto pu zitaei, ohi mono ta parapanw, opote dont worry!;)

 

Sxetika me to an allakseis ligo ta logia tou bibliou me dika sou xwris bebaia na allazeis to nohma , ti les?KOboun?

Link to comment
Share on other sites

usak εγω φιλε θελω να δωσω για ΕΛ.ΑΣ.Στο λεω , εαν οσοι επρεπε να δωσουν για ΕΛ.ΑΣ ηταν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ να δωσουν πανελλαδικες πχ το "δικαιο" που κανουμε στη Γ λυκειου , 20 θα εγραφα.Το ιδιο ισχυει για ατομα που θα ηθελαν να ακολουθησουν οικονομικες σχολες , υπαρχουν 2 καθαρα οικονομικα μαθηματα , ΑΟΔΕ / ΑΟΘ.Ενω για εμενα πχ τι μαθημα σχετικο με αυτο που επιθυμω υπαρχει ?:rolleyes:

 

Και πιστεψε με ευχαριστο δεν ειναι...Χρειαζεται δυναμη για να διαβασεις ιστορια , θελει πολλες ωρες..ειδικα εγω που ξεκινησα αργα (20απριλιου) σου λεω εριχνα 7ωρα ΜΟΝΟ για ιστορια ΚΑΘΕ ημερα....Ασε..... αλλα η ανταμοιβη αξιζε τον κοπο θεωρω.Εσυ ?

Link to comment
Share on other sites

Και τα ''παπαγαλία'' είναι μια ικανότητα που αξίζει να τεστάρεται στα σχολεία όπως και να 'χει. Θεωρία είναι που πρέπει να βγει. Το κάθε μάθημα έχει το δικό του χαρακτήρα και προσωπικά δεν το θεωρώ άχρηστο μάθημα. Και μετά το σχολείο οι φοιτητές συναντούν δύσκολη θεωρία που απαιτεί αποστήθιση, είναι μια εξάσκηση και το ΑΟΔΕ σε αυτό.

 

Δηλαδη εγκρίνεις αυτο τον τρόπο διδασκαλίας???

Να μη διδάσκονται οι μαθητές ακριβώς αυτο που πρεπει....

αλλα ενα κειμενο το οποίο θα σβήσει με το χρονο??

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεψε με ευχαριστο δεν ειναι...Χρειαζεται δυναμη για να διαβασεις ιστορια , θελει πολλες ωρες..ειδικα εγω που ξεκινησα αργα (20απριλιου) σου λεω εριχνα 7ωρα ΜΟΝΟ για ιστορια ΚΑΘΕ ημερα....Ασε..... αλλα η ανταμοιβη αξιζε τον κοπο θεωρω.Εσυ ?

 

ε, οταν παιρνας στη πρωτη-δευτερη επιλογη σου τοτε ναι, σιγουρα. Αλλα διαφορετικα τα ψηχολογικα και σωματικα τραυματα που θα μας αφησει αυτη η χρονια δεν αξιζει...

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει δευτερη επιλογη για εμενα..μονο "αναγκαστικος συμβιβασμος" εαν δεν περασω ΕΛ.ΑΣ χεχε και ξανα εξετασεις :lol: Βεβαια θα κανω τα παντα για ναμην γινει , βρισκομαι σε καλο δρομο , 3 μαθηματακια μεινανε δεν θα το χαλασω τωρα..

 

Επισης , ευτηχως ΑΟΘ ειμαι καλος και πιστευω καια 18 θα το γραψω.

Link to comment
Share on other sites

βιιολογια πωσ τα πηγατε ? εγω εχω παρει πανω απο 95( ισωσ και 100! ) αλλα ρε ****το εχω παρει γυρω στο 16,8 μαθηματικα, γυρω στο 15,5 εκθεση και 100 γενικησ που σημαινει οτι για να πιασω ιατρικη θελω πανω απο 19 και στα 2 επομενα..

 

ποσο λες να μου κοψουνε που δεν ανεφερα ολη την παραγραφο του Agrobacterium Tumefaciens? το μονο που ειπα (εκτος απο ολη την παραγραφο του Bt ηταν οτι για την απομονωση και την ενσωματωση του γον. της τοξινης του Bt στο Ti χρησιμοποιουνται περ.ενδονουκλεασες...)... ενας καθηγητης μου ειπε οτι επρεπε να γραψω ολο το Agrobacterium Tumefaciens... και οτι θα χασω 5 μορια... ενας αλλος ειπε 2... ξερω γω...

Link to comment
Share on other sites

γεια!!! εγω εγραφα βιολογια!!! δεν ηξερα τις τρεις εφαρμογες της PCR αλλα τις εγραψα στην τυχη, ειπα για την ιατρικη στη διαγνωση (AIDS κ δρεπ. αναιμια) στην εγκληματολογια (εξιχνιαση εγκληματων) και στην αρχαιολογια στις ανασκαφες... το τελευταιο ηταν ακυρο (απολιθωματα DNA ελεγε το βιβλιο!) αλλα επιανε μονο 1/100... επισης μπερδευτηκα στην ερωτηση για το Bt (δεν καταλαβα τι ακριβως ζητουσε...) εγραψα αυτουσιο το κομματι του βιβλιου για το Bt και προσθεσα οτι η απομονωση του γονιδιου της τοξινης και η ενσωματωση του στα πλασμιδια πιθανον γινεται με χρηση περ.ενδονκουκλεασης... τωρα ποσο θα μου κοψουν δεν ξερω... αλλα ευχομαι να εχω γραψει κανα 95...

 

Δεν γίνεται αυτό το πράγμα!Κι εγώ έγραψα ακριβώς τα ίδια με σένα!Ακόμα και αρχαιολογία έγραψα αντί τα απολιθώματα!(Δεν είναι και τελείως λάθος,βέβαια,ανάλογα με τον διορθωτή).Απ'ότι μου είπε η καθηγήτρια μου είναι πάνω από 95.Μακάρι.Αν και πήγαινα για 100.Για βλακείες το έχασα.:(

Link to comment
Share on other sites

Βιολογία κατεύθυνσης πόσο μπορούν να μου κόψουν αν στο 4 θέμα δε συμβόλισα το γονίδιο που είναι υπεύθυνο για τη Δρεπανοκυτταρική αναιμία με bs αλλά με το γράμμα δ;
Link to comment
Share on other sites

ποσο λες να μου κοψουνε που δεν ανεφερα ολη την παραγραφο του Agrobacterium Tumefaciens? το μονο που ειπα (εκτος απο ολη την παραγραφο του Bt ηταν οτι για την απομονωση και την ενσωματωση του γον. της τοξινης του Bt στο Ti χρησιμοποιουνται περ.ενδονουκλεασες...)... ενας καθηγητης μου ειπε οτι επρεπε να γραψω ολο το Agrobacterium Tumefaciens... και οτι θα χασω 5 μορια... ενας αλλος ειπε 2... ξερω γω...

 

Εγώ πιστεύω ότι θα σου κόψουν γύρω στα 4-5 μόρια.

Link to comment
Share on other sites

Βιολογία κατεύθυνσης πόσο μπορούν να μου κόψουν αν στο 4 θέμα δε συμβόλισα το γονίδιο που είναι υπεύθυνο για τη Δρεπανοκυτταρική αναιμία με bs αλλά με το γράμμα δ;

 

Επειδή το έκαναν κι άλλοι συμμαθητές μου αυτό,η καθηγήτρια μου είπε το πολύ που μπορεί να κόψουν είναι μισό με 1 μόριο στα εκατό.Αλλά μπορεί να μην κόψουν και τίποτα αν είπες τι συμβολίζει το καθένα.Είναι ανάλογα με τον διορθωτή.

Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι πολυ αδικο... δηλ να κοψουν τοσα πολα μορια για αυτη τη μπουρδα που την ηξερα απλα δεν ημουνα σιγουρος αν επρεπε να γραψω... μερικα φροντιστηρια λενε οτι ηταν προαιρετικο να το γραψεις, αλλα υποχρεωτικο, αλλα δεν το αναφερουν καν... θα δειξει... και γω το συμβολισα με Δδ... δεν νομιζω να κοβουν για αυτο! με οτι γραμμα θες το συμβολιζεις και με Ωω αν γουσταρεις, απο τη στιγμη που λες τι συμβολιζει το καθενα!
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα κανονικά τι είναι το γονίδιο..άντε μου έφυγε ένα αγχος..

 

Το κεφάλι κάτω για φυσική τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν νομιζω...Ελεος.

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχεχε οχι ρε με τιποτα δεν νομιζω...Δηλαδη γιατι να υπαρχει προβλημα ?

Ολοι Σ-Λ γραφουμε.Moλις ειδα μαλιστα και απαντησεις απο το in.gr στα θεματα ιστοριας και εκει τα Σωστο-Λαθος τα εχει "Λ" ΚΑΙ "Σ" οποτε δεν υπαρχει περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δε πρεπει να υπαρχει πρόβλημα....εγω τα βαζω ολοκληρα βεβαια...

παντως του διπλανου μου που του τα ειπα Σ-Λ τα εβαζε....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγκρίνεις αυτο τον τρόπο διδασκαλίας???

Να μη διδάσκονται οι μαθητές ακριβώς αυτο που πρεπει....

αλλα ενα κειμενο το οποίο θα σβήσει με το χρονο??

Τα περισσότερα πράγματα [και στα άλλα μαθήματα] και όλες οι ψηλο-έννοιες θα σβήσουν με το χρόνο :)

 

Όλα τα μαθήματα του λυκείου τα θεωρώ χρήσιμα. Η επιχείρηση είναι μια κοινωνική πραγματικότητα όπως και να 'χει και πρέπει το κάθε άτομο να μάθει κάποιες βασικές γνώσεις [ύπαρξη των επιχειρησιακών λειτουργιών, επιστημονικά πεδία της διοίκησης των επιχειρήσεων κτλ] αυτά μένουν, οι τόσο μεγάλες αναλύσεις σε βάθος όχι όπως και στα άλλα μαθήματα φυσικά. :)

 

 

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

re paidia mas eipe h epitiritria shmera otan apantame sta swsto lathos na grafoume olh th leksh (swsto h lathos). egw omws mexri ta egrafa me Σ Η Λ lete na yparxei prov?

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα τις τρεις φορες που εχω δωσει πανελλαδικες Σ-Λ εγραφα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα τις τρεις φορες που εχω δωσει πανελλαδικες Σ-Λ εγραφα!

 

Μήπως για αυτό έχεις δώσει 3 φορές;:lol: :p

Link to comment
Share on other sites

εγω αοδε εγραψα τελεια, αν και ξεχασα δυο παραδειγματα στους λειτουργικους στοχους, τα κοστη στην παραγωγη και τα νεα διοικητικα συστηματα στις καινοτομιες... ολη η ερωτηση επιανε 15 , λετε να μου κοψουν πανω απο 1 μοριο για το καθενα??

Here's the chance of life, get ready, set, fly high.

Above the fear of your mind, go for it.

It's hit or miss, too late for you to quit.

You gotta show 'em how bad you really want this...

barbie1.wordpress.com ....my little little blog!!

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα πράγματα [και στα άλλα μαθήματα] και όλες οι ψηλο-έννοιες θα σβήσουν με το χρόνο :)

Όλα τα μαθήματα του λυκείου τα θεωρώ χρήσιμα. Η επιχείρηση είναι μια κοινωνική πραγματικότητα όπως και να 'χει και πρέπει το κάθε άτομο να μάθει κάποιες βασικές γνώσεις [ύπαρξη των επιχειρησιακών λειτουργιών, επιστημονικά πεδία της διοίκησης των επιχειρήσεων κτλ] αυτά μένουν, οι τόσο μεγάλες αναλύσεις σε βάθος όχι όπως και στα άλλα μαθήματα φυσικά. :)

 

Δυστυχως καπως ετσι ειναι τα πραγματα....αλλα καλο θα ηταν να τείνουν λιγότερο στην παπαγαλία τα μαθήματα....να κατανοει και κατι ο μαθητής....

αυτο με το αοδε πραγματικα κατανταει αηδια....μαθαίνει κάποιος 55 σελιδες απ'έξω μεσα σε κάποιο μεγάλο χρονικό διαστημα με συστηματικό διάβασμα και γραφει λίγο περισότερο απο αυτον που ανοιγει το βιβλίο 2-3 μερες πρίν και μαθαινει απ'έξω τις τρεις πρώτες σελιδες....(απ'όπου έπεσαν 2 απ'τα 4 θεματα)

+ οτι θα έχει διαβασει και το 3ο που ειναι αρκετα ευκολο...και θα εχει απορριψει τα μισα γιατι έπεσαν περσι....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...