Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι ρε φίλε βάλε και αυτά που έπεσαν πέρσι και στο τέλος είναι έτοιμα τα θέματα.

Τα πάντα είναι πιθανά να πέσουν.Μην διαβάσεις έτσι και καης τσάμπα.

 

Αν το καλοσκεφτείς δεν είναι πάνω από 5 σελίδες, και δεν τα αποκλείουμε ποτέ τελείως. Μόνο για ανάπτυξης.

:heat:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λυπαμε για το οτι εχεις οδηγηθει σε αυτην την κατασταση αλλα νομιζω οτι την ευθηνη την εχεις εσυ διοτι δεν διαβασες ιστορια , επισης λυπαμε εαν σε κανω να νιωθεις χειροτερα μα δυστηχως η ιστορια εχει μεγαλη υλη και δεν διαβαζετε με απλες αναγνωσεις..Στα κειμενα ενταξει παθαμε ενα σοκ με την σονατα ,ομως εγραψες καλα ?Ηταν βατα θεματα , ειδικα το πρωτο και δευτερο ερωτημα ηταν ευκολα αφου απο το κειμενο και μονο καταλαβαινες τι επρεπε να απαντησεις.

 

Σιγουρα κατι θα πεσει απο προσφυγικο , αυτο ειναι αληθεια..το θεμα ειναι ΤΙ ?

Σιγουρα παντως δεν θα πεσει η ελληνο-τουρκικη προσεγγιση διοτι επεσε περισυ.

Επισης δεν θα πεσει ο ορισμος της ΕΑΠ γιατι επισης επεσε περισυ.Πιστευω εαν πεσει κατι απο προσφυγικο αυτο θα ειναι κατι περι της αγροτικης και αστικης αποκαταστασης.Κατα την γνωμη μου διαβασε αυτα τα δυο οπως και τις αντικειμενικες συνθηκες της ΕΑΠ.Ειναι γυρω στις 5-6 σελιδες , μα με ενα 6ωρο τις μαθαινεις πολυ καλα.Κατα τα αλλα ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ παραπανω και κοιτα να κανεις επαναληψη οσα ξερεις , διαβασε τα ΞΑΝΑ.

 

ΥΓ : αληθεια ομως , πως και την αφησες την ιστορια ετσι ?Εγω τον παρευξεινιο μονο δεν εχω διαβασει καλα και νιωθω αγχος (αν και ξερω βασικους ορους οπως πχ φροντιστηριο τραπεζουντας η τυπογραφειο κτλ..)

Link to comment
Share on other sites

sxetika kala egrapsa...nai kserw oti ftaiw egw..elega synexws oti exw xrono kai exw xrono kai na pou eftasa.lew na to ksenyxtisw..na paw kateythian gia na grapsw gt alliws de tha mou vgei..koita egw eimai ths apopshs oti fetos tha valoun eukola themata allwste ayto exoume diapistwsei mexri stigmhs gi ayto kai amfivallw an tha valoun polla apo to pareyksinio gt einia dysnohto..kai den exei perasei apo kritikh epitroph.gi ayto esy mhn anhsyxeis
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Aν το έλυσες με κατά παράγοντες ολοκλήρωση τότε το έκανες λάθος. Αν το έκανες φέρνοντας τα πάντα στα αριστερά και μετά με ιδιότητες ολοκληρωμάτων τότε σε θέλω να βρεθούμε να πάμε οι 2 μας στη μαθηματική ολυμπιάδα να τους πάρουμε τα σώβρακα!!!!

 

P.S. Έλεος! τέτοια άσκηση μόνο σε κάτι βιβλία που διάβαζα για το διαγωνισμό μαθηματικών είχα δει. Ασχετα απο το αν το λύσαμε μερικοί πιστεύω ότι σαν υποερώτημα απέτυχε αφού δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει τους μαθητές του 18 από αυτούς του 20. Αυτό που πέτυχε ήταν να κάνει τους 20 να γράψουνε 18 και να ξεχωρίσουν και τα 30-40 άτομα που ασχολούνται με τα μαθηματικά συστηματικά με πάθος και που έχουν λύσει ασκήσεις ανώτερων εξωσχολικών βιβλίων , όμως η ουσία των εξετάσεων δεν είναι αυτή....

 

 

pedia ego den exo asxolithi me tetiou idous askisis alla ti sigkekrimeni tin egrapsa amesos me afton ton tropo pou lene opi lisis ton frontistirion.Omos epidi mou fanike poli parakseni ti diegrapsa!!Kai ekana kai kati sto embadon entelos aloprosalo kai tora xtipao to kefali mou ston tixo me to 15 sta math kat:( :( :(

Simera me koroideuan kati filoi pou to esvisa kai pragmatika den ksero me ti dinami tha grapso ta alla mathimata.Yo aode den to mporo alla ime kalos sti fisiki kai stin anaptiksi opote.......

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας γνωριζω οτι το ΑΟΔΕ εχει μια μικρη σε εκταση υλη ομως η δυσκολια εντοπιζεται στο γεγονος οτι πρεπει να πει καποιος αυτουσια η σχεδον αυτουσια τα λογια του βιβλιου (και αυτο ειναι φυσιολογικο αφου μιλαμε για οικονομικους καθαρα ορους και οχι για ιστορια)ομως θεωρω παραλογο να χανει καποιος τουλαχιστον το 16-17 σε ενα τετοιο μαθημα...απο το καλοκαιρι εως και σημερα δεν νομιζω οτι υπαρχει σαφη δικαιολογια ως προς την μη γνωση του...

 

Μαγδα μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες , αν και αμφιβαλω για το εαν δεν θα πεσει ο παρευξεινιος.Εγω δεν θα ηθελα με ΤΙΠΟΤΑ να πεσει το 1το απο τα 3 κομματια του παρευξεινιου 1τον επειδη ειναι οπως ειπες μπερδεμενο και 2ερον γιατι για εμενα πολυ κακογραμμενο και αντι-εκπαιδευτικο.Επισης δεν θα ηθελα με ΤΙΠΟΤΑ να πεσει το 1το κομματι απο τα 9 του κεφαλαιου 1 , τα αλλα 8 εαν πεσουν (εκτος της κρισης 1932 που επεσε περισυ) δεν με χαλανε καθολου τα ξερω ακομα και εαν πεσουν ως θεμα αναπτυξης δηλαδη με παραθεμα (εδω που τα λεμε ευχομαι να πεσει κανας Α παγκοσμιος πολεμος η κανας Βενιζελισμος)

 

Απο προσφυγικο , οτι και να πεσει δεν εχω και μεγαλο προβλημα αλλα θα προτιμουσα την αστικη/αγροτικη αποκατασταση γιατι και ευκολη ειναι και κατανοητη.

 

Απο κρητικο το οποιο ειναι σχετικα ευκολο κεφαλαιο πιστευω εαν πεσει κατι αυτο θα εχει να κανει με την επανασταση του Θερισσου εαν ειναι ερωτηση παραθεματος , Η εαν πεσει ερωτηση αναπτυξης η αρμοστεια του Ζαιμη....

Σαν ορισμος απο κρητικο πιστευω 99% θα πεσει "προσωρινη κυβερνηση κρητης".

 

Δυστηχως στην Ιστορια δεν υπαρχουν στανταρ...

 

ΥΓ : εσυ μεχρι το πρωι , εμενα με βλεπω μεχρι της 2-3 το βραδυ (ε να εχω και κανα 3ωρο-4ωρο υπνο χρειαζεται.)

Link to comment
Share on other sites

ma gi ayto akrivws pisteyw pws de tha pesei tpt shmantiko apo pareyksinio...gt opws eipes kai esy einai anti-ekpaideytiko kai de nomizw se aythn thn proeklogikh periodo na theloun na dhmiourgoun kai alla provlhmata.gt einai anhkousto na vazoun na aposththisoume tosa onomata..les na exw provlhma an den koimhthw katholou?
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Koιτα παντα χρειαζεται ο υπνος...Νομιζω πως ενα 3ωρο τουλαχιστον πρεπει να την πεσεις...Καταρχας , θα εχεις μεγαλη κουραση και ισως πονοκεφαλο , ζαλαδα κτλ..Καλυτερα να διαβασεις εως το βραδυ 2-3 η ωρα , να την πεσεις μεχρι της 6 και απο 6 εως 7:30 να ριξεις και μια τελευταια ματια...Τωρα εαν αντεχεις φυσικα χωρις υπνο και βλεπεις οτι δεν βγαινει αλλιως καντο :lol:

 

ΥΓ : απο ποντιακο διαβασε ομως το 3το κομματι που λεει την διαφορα γενοκτονιας των Ποντιων σε σχεση με των εβραιων (ευκολο ειναι 2 λογοι ειναι) ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ τις προσπαθειες για την δημιουργια ποντιακου κρατους.

Εγω αυτα θα διαβασω..Το πρωτο κομματι θα το ριξω 2-3 αναγνωσεις να εχω μια ιδεα , να θυμηθω και 2-3 πραγματα και ευχομαι να μην πεσει...Αχχχ.. αυτο το ποντιακο τι το βαλανε ρε γμτ.. πολυ πυκνο , μη κατανοητο και δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

gia th dhmiourgia pontiakou kratous ola na ta diavasw??ennow olo to 2?tha diavasw gia frontisthrio gia typografeio kai ayta pou eipes right?
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Μάγδα χωρίς να θέλω να κάνω καμία πρόβλεψη, πρέπει να σου αναφέρω ότι μια φίλη μου το είχε κάνει αυτο (Δεν κοιμήθηκε καθόλου).

Συγκεκριμένα ήταν καλή μαθήτρια της Θετικής κατεύθυνσης και είχε άγχος με τη χημεία. Όλο το βράδυ διάβαζε και πήγε απ`ευθείας να δώσει.

Το αποτέλεσμα ήταν να μην "στροφάρει" το μυαλό της και να έχει πρόβλημα συγκέντρωσης. Όπως ήταν αναμενόμενο η κοπέλα δεν έγραψε το βαθμό που χρειαζόταν. Το παράδοξο είναι οτι τα θέματα ήταν σχετικά βατά και μπορούσε ένας διαβασμένος μαθητής να τα λύσει.

 

Προσωπικά σου προτείνω να κοιμηθείς τουλάχιστον 4 ώρες..

Επαναλαμβάνω δε θέλω να προδικάσω καταστάσεις, άλλωστε μπορεί να μην κοιμηθείς καθόλου και να γράψεις 20.. Το σίγουρο είναι οτι αν κοιμηθείς κάποιες ώρες η ικανότητα συγκέντρωσής σου θα είναι σαφώς μεγαλύτερη.:worry:

Link to comment
Share on other sites

ax twra me evales se skepseis...pragmatika den kserw ti na kanw..gt an den ksenyxthsw de tha prolavw na kanw ayta pou thelw..
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Και καθολου να μη διαβασει καποιος μια μερα πριν, αν τα εχει διαβασει ολη τη χρονια σε ενα ελαχιστο βαθμο...με ενα καλο υπνο, οχι 3 και 4 ωρες εννοειται....

εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να θυμηθει πραγματα τα οποια λογω ξενυχτιου δε θα ανεβουν στο μυαλουδακι του....

Παιδες μη χανουμε το χρονο μας με τετοιου ειδους γιατροσοφια που δεν απεδωσαν ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Και καθολου να μη διαβασει καποιος μια μερα πριν, αν τα εχει διαβασει ολη τη χρονια σε ενα ελαχιστο βαθμο...με ενα καλο υπνο, οχι 3 και 4 ωρες εννοειται....

εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να θυμηθει πραγματα τα οποια λογω ξενυχτιου δε θα ανεβουν στο μυαλουδακι του....

Παιδες μη χανουμε το χρονο μας με τετοιου ειδους γιατροσοφια που δεν απεδωσαν ποτε....

 

ayto de symvainei me olous gt egw gia paradeigma den mporw na thymhthw kati an den to kanw polles epanalhpseis

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Μαγδα ναι αυτα τα κομματια λεω.Πρεπει να τα δεις , να τα μελετησεις.Και οπως ειπε και ο φιλος απο εδω εεε.. ενα 3ωρο στην χειροτερη χρειαζεται για υπνο.

Επισης διαβασε το 3το εκει που λεει για την διαφορα της ποντιακης γενοκτονιας απο την γενοκτονια των Εβραιων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεμπερδέψει εδώ και χρόνια με τις πανελλήνιες ωστόσο έχω καταλάβει από εμένα και από όσους έχουν δώσει έκτοτε ότι την τελευταία μέρα σπάνια ο εγκέφαλος μπορεί να αφομοιώσει νέα γνώση. Καλύτερη επιλογή είναι οι επαναλήψεις χωρίς υπερβολές κ υπεράνθρωπες προσπάθειες να καλυφθούν οι γνώσεις μιας χρονιάς σε λίγες ώρες...!!!

 

Άσχετο αλλά βιολογία δε δίνει κανείς; Πού πήγαν όλοι οι θετικοί?? Περιμένω οπερόνιο λακτόζης, Πλεονεκτήματα PCR, Πρόγραμμα ανθρώπινου γονιδιώματος ή γενετική καθοδήγηση και κάτι από μονοκλωνικά... Προσοχή στα βιοχημικά δεδομένα που υποστηρίζουν ότι το DNA είναι το γενετικό υλικό και στις ενδείξεις που οδήγησαν στη διατύπωση του μοντέλου διπλής έλικας (1ο κεφάλαιο) γιατί είναι σημεία που δεν πολυφαίνονται...!;) Άλλες απόψεις;

 

Και μια συμβουλή ειδικά στους καλά διαβασμένους: ύπνο νωρίς!!!! Νόμίζω πως μπορεί να κάνει τη διαφορά...

 

Καλή επιτυχία σε όλους, καλά αποτελέσματα και καλή λευτεριά!!!

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

K εγω εχω ξεμπερδεψει αιωνες πριν με τις πανελληνιες(οι οποιες believe it or not δεν ειναι τιποτα μπροστα στην υλη του παναπιστημιου) κ εχω μια συμβουλη Μαγδα:

ΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΟΥ

κ κατσε να διαβασεις,αφου λες οτι δε σου φτανει ο χρονος μην τον σπαταλας στο intrnet.

Αντε μια βδομαδα σας εμεινε...κουραγια

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τα θεματα των πανελλαδικων εξετασεων για παιδια με δυσλεξια;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

den apasxoloumai apo ton ypologisth apla to exw anoixto gia na vlepw new gia thn istoria..
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Πως παει το διαβασμα ιστορια ?Εγω τελειωσα την επαναληψη ολου του πρωτου κεφαλαιου και θα αρχισω τωρα παρευξεινιο (ποο ρε γμτ καψιμο που με περιμενει..)
Link to comment
Share on other sites

Μην αποκλείετε τα θέματα του ΟΕΦΕ!!! Τα περσινά ίσως αλλά του ΟΕΦΕ όχι! Στα Μαθηματικά ΓΕν. έβαλαν τον ορισμό της διαμέσου και έπεσε!!
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Μην αποκλείετε τα θέματα του ΟΕΦΕ!!! Τα περσινά ίσως αλλά του ΟΕΦΕ όχι! Στα Μαθηματικά ΓΕν. έβαλαν τον ορισμό της διαμέσου και έπεσε!!

 

+1

το παρατήρησα κι εγώ αυτό...

ίσα ίσα που κάτι τέτοιες παγίδες πάμε και βάζουν..

βέβαια, αν θέλαμε να μιλάμε για εύκολα θέματα μόνο η διάμεσος είχε ενα

τεράστιο πλαίσιο γύρω της με τον ορισμό....!!

 

Off topic:

@htrul18

το κινητό που έχεις ειναι το 8310?? έχει όντως wi-fi??

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε.Θετικη ημουν οπως κ η αδερφη μου που δινει τωρα μαζι σας γι'αυτο κ παρακολουθω το thread συνεχως,εχω περασει τα αγχη σας κ τα ξαναζω τωρα....
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...