Jump to content

Εγκατάσταση MacOS X σε non-Apple hardware


Apostolos27
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το πέρασμα της Apple στους επεξεργαστές της Intel όπως ήταν φυσικό το Mac OS μπήκε στο στόχαστρο των PC user. Υπάρχει κανείς που να έχει δοκιμάσει τη διαδικασία εγκατάστασης MacOS σε σύστημα x86; Εμπειρίες;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα το δοκιμάσω πολύ σύντομα (είμαι στη διαδικασία... "παραλαβής" του λειτουργικού :D ), και θα γράψω τις εντυπώσεις μου.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μανούρα!!! :D

Έχει ένα σωρό προβλήματα, κυρίως hardware. Τρέχει πολύ αργά. Άν έχεις χρόνο για σκότωμα κάντο, διαφορετικά δεν θα έλεγα ότι μπορείς να δουλέψεις αξιόπιστ α με τέτοια εγκατάσταση. Καλύτερα πάρε ένα μακ

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν χρειάζεται virtual machines για να τρέξει το Mac OS,

κάνει κανονικά Boot από τον σκληρό δίσκο! Τώρα όσων αφορά

την ταχύτητα είναι πολύ ικανοποιητική αν και όπως είναι λογικό,

εξαρτάται και από το μηχάνημα στο οποίο θα εγκατασταθεί.

 

Πρέπει ακόμη να πω, πως όντως υπάρχουν κάποια προβλήματα

σε θέματα συμβατότητας hardware, κάποια από τα οποία λύνονται

με patch ή drivers που φτιάχνουν διάφοροι χρήστες. Καλό είναι

βέβαια, πριν από κάποια απόπειρα να συμβουλευτείτε κάποιο compatiblility

list από κάποιο site που να ειδικεύεται στο θέμα αυτό.

 

Για περισσότερες πληροφορίες ψάξτε στο google "OSx86 Project" ;)

 

Υ.Γ.

Το pc μου είναι εδώ και κάποιο καιρό dual boot (win XP και Mac OS 10.4.5)

και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Χαίρομαι που μου δόθηκε η ευκαιρία να

γνωρίσω το μεγαλείο της Apple και του iLife 06, και σίγουρα ο επόμενος

υπολογιστής μου θα είναι ένα original Apple Mac!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Την άλλη εβδομάδα θα δοκιμάσω το dual boot σε Toshiba A100-192 Core Duo 2GHz και θα γράψω εντυπώσεις :O
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να τα χώσω σε ένα Dell laptop που έχω, P3 1Ghz και 256mb RAM. Θα τραβήξει λέτε ή απλώς θα μου σπάσει τα νεύρα?
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να τα χώσω σε ένα Dell laptop που έχω, P3 1Ghz και 256mb RAM. Θα τραβήξει λέτε ή απλώς θα μου σπάσει τα νεύρα?

Κάνε μια αναζήτηση , όπως είπα κ πιο πάνω, στο google με τις λέξεις "OSx86 Project wiki" και δες αν το laptop σου είναι συμβατό... :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να τα χώσω σε ένα Dell laptop που έχω, P3 1Ghz και 256mb RAM. Θα τραβήξει λέτε ή απλώς θα μου σπάσει τα νεύρα?

 

Το δοκίμασα σε AMD64 3000 με 1GB σε vmware, και είναι αρκετά αργό σε αντίθεση με τα ΧΡ που δουλεύω σε vmware και πετάνε.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε AMD64 3000 με 1GB σε vmware, και είναι αρκετά αργό σε αντίθεση με τα ΧΡ που δουλεύω σε vmware και πετάνε.

 

Μα γιατί να χρησιμοποιήσει κανείς vmware και να μην κάνει native install που θα έχει σαν αποτέλεσμα ένα γρηγορότερο σύστημα;:worry:

 

Επίσης να πω πως οι AMD θέλουν ειδική μεταχείριση σε σχέση με τους INTEL.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να τα χώσω σε ένα Dell laptop που έχω, P3 1Ghz και 256mb RAM. Θα τραβήξει λέτε ή απλώς θα μου σπάσει τα νεύρα?

 

 

ΔΕΝ θα παίξει καθόλου.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

kalispera.

Simera egkatestisa to MAC 10.4.6. se Acer laptop 1692 WLmi (1os xronou laptop).

 

Ti eide :

o8oni 15,4

karta grafikwn (ATI 128MB)

optiko disko (dvd-rw)

skliro disko

pliktrologio kai touchpad

usb 8yres

 

 

Ti DEN eide :

karta ixou

LAN

WLAN

 

Prospa8isa na toy perasw drivers gia Sagem adsl modem usb, alla sto telos paroysiastike provlima. Opote eimai tyflos apo internet. den mporw ne tipota na synde8w gia na katebasw updates.

Synais8imata anameikta... 8a ta bgalw apopse gia na to prospa8isw molis bgoun ta Leopard.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβαλα στο LG 1-M 15,4

Plaisio Link: http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=341792&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Δεν έχω:

Πληκτρολόγιο

wifi

ήχο

 

Έχω:

Κάρτα γραφικών

trackpad and usb mouse

bluetooth

Lan

Dvd recorder

Batery indicator (με hack)

 

Τραγική κατάσταση όταν δεν έχεις πληκτρολόγιο και κάνεις setup. Για να βάλω τα στοιχεία μου (Όνομα κ.τ.λ.) που έπρεπε να πληκτρολογήσω έκανα copy-paste γράμματα από το Licence για το privacy...

 

Λέμε πολύ τργικά πράγματα...

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalispera sas.

X8es egkatesthsa to MacOS X 10.4.7. sto Acer Aspire 1692WLMi laptop mou.

 

Douleuoun ta panta ektos apo:

 

1)Wi-Fi

2)Modem

3)Card-Reader

4)Resolution 1280x800

 

Prospa8isa na dior8wsw thn analysh apo console "Terminal" me kwdika pou

vrika se ena forum alla den th dexetai!

 

Dokimaste to...einai katapliktiko kai den kolaei ka8olou.

To douleuw Dual Boot me Acronis Boot Loader.

..:: dj_i-Lex ::..
Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas.

X8es egkatesthsa to MacOS X 10.4.7. sto Acer Aspire 1692WLMi laptop mou.

 

Douleuoun ta panta ektos apo:

 

1)Wi-Fi

2)Modem

3)Card-Reader

4)Resolution 1280x800

 

Prospa8isa na dior8wsw thn analysh apo console "Terminal" me kwdika pou

vrika se ena forum alla den th dexetai!

 

Dokimaste to...einai katapliktiko kai den kolaei ka8olou.

To douleuw Dual Boot me Acronis Boot Loader.

 

Το βρίσκω περιττό αυτό αν δεν δουλέυουν αυτά που ανέφερες...

Εξάλλου για άτομα που έχουν δίκτυο σπίτι τους όπως και εγώ αν δεν δουλέυει το ασύρματο είναι ανώφελο...;)

Και γενικά απ όσο βλέπω απ τα λεγόμενα σου δεν υποστηρίζει τίποτα :shifty: :wacko: :wacko:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω περιττό αυτό αν δεν δουλέυουν αυτά που ανέφερες...

Εξάλλου για άτομα που έχουν δίκτυο σπίτι τους όπως και εγώ αν δεν δουλέυει το ασύρματο είναι ανώφελο...;)

Και γενικά απ όσο βλέπω απ τα λεγόμενα σου δεν υποστηρίζει τίποτα :shifty: :wacko: :wacko:

 

An den katalaves kala, yparxei tropos na to kaneis na douleuoun ola auta.

Sigoura den mporoume na antikatasthsoume ena au8entiko Mac me ena

aplo pc 'h laptop alla o logos pou yposthrizei to leitourgiko kai allous

epeksergastes einai gia na voh8hsei to koino na ginei ligo pio "Mac".

..:: dj_i-Lex ::..
Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω περιττό αυτό αν δεν δουλέυουν αυτά που ανέφερες...

Εξάλλου για άτομα που έχουν δίκτυο σπίτι τους όπως και εγώ αν δεν δουλέυει το ασύρματο είναι ανώφελο...;)

Και γενικά απ όσο βλέπω απ τα λεγόμενα σου δεν υποστηρίζει τίποτα :shifty: :wacko: :wacko:

 

An den katalaves kala, yparxei tropos na to kaneis na douleuoun ola auta.

Sigoura den mporoume na antikatasthsoume ena au8entiko Mac me ena

aplo pc 'h laptop alla o logos pou yposthrizei to leitourgiko kai allous

epeksergastes einai gia na voh8hsei to koino na ginei ligo pio "Mac".:X

..:: dj_i-Lex ::..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά απο πολύ αναζήτηση και "ψάξιμο" τελικά εβαλα κι'εγώ το OSX και συγκεκριμένα την έκδοση 10.4.8 σε εναν υπολογιστή που έφτιαξα γι'αυτό τον λόγο. Το hardware επιλέχτηκε ενα-ενα με βάση το osx86project.org και μέχρι στιγμής δουλεύουν ολα ΑΨΟΓΑ. Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Δουλεύω τα πάντα όπως με ενα κανονικό MAC. Κάντε μια βόλτα απο το http://www.insanelymac.com και θα χάσετε τη μπάλα... τα άτομα δεν παίζονται, έχουν φτιάξει drivers για οτιδήποτε κυκλοφορεί και επίσης έχουν έτοιμη ήδη και την λύση για το leopard (οταν με το καλό κυκλοφορήσει..)

 

Υπόψιν οτι εκτός απο το υποστηριζόμενο hardware θα χρειαστείτε και "ειδική" έκδοση του OSX. Θα την βρείτε εύκολα στα τορρεντάδικα. (Τελευταία είναι η 10.4.8 με μέγεθος ~4,3GB). Επίσης, οπλιστείτε με αρκετή υπομονή γιατί θα χρειαστεί αρκετό ψάξιμο και διάβασμα.. ειδικά το forum στο insanelymac είναι πραγματικός θησαυρός.

 

Το hardware μου στοίχισε περίπου 300€ και είναι: ASRock 945G-DVI, Pentium D945, 1GB DDR2 667, HDD 80GB IDE, DVDR NEC 3550 (τα 2 τελευταία τα είχα σε ενα συρτάρι). Κάρτα γραφικών χρησιμοποιώ την onboard προς το παρόν (Intel GMA950) και παίζει άψογα. Μιλάμε δηλαδή για ενα κόστος πολύ μικρότερο απο ενα Mac Mini και με επιδόσεις (σύμφωνα με το Xbench) ενα κλικ παρακάτω απο Dual Powermac G5! Not bad...

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβληματακι με τα Macosx86 παλια ειχα ενα vaio με το οποιο παιζαν μια χαρα...τωρα εχω ενα turbo-x 17wp και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...bootarw κανονικα απο το DVD αλλα οταν φτανω στο disk utility δε μου εμφανιζει τους σκληρους παρα μονο το DVD drive,απο οτι εχω ψαξει καταλαβα οτι φταει το γεγονος οτι εχω promise controller ultra ata 100,ειναι γνωστο προβλημα!υπαρχει καποιος τροπος εστω και να φορτωσω καποια kext ωστε να δουλεψει?

εχω 1 dvd + 1 hdd(χωρις jumper αν και εχω δοκιμασω να το βαλω και ως master + slave +cable με jumperaki)

 

Ακομα και τα Vista που εβαλα στο laptop δεν μου εβλεπαν τους σκληρους και αναγκαστικα φορτωσα τα drivers του ελεγκτη!

 

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κατι υπόψη μου εκτός από αυτό: δοκίμασε από το Bios να βάλεις σε Legasy mode τον cotroler μπας και τον δει, ίσως να πέσει λίγο η απόδοση, ίσως και όχι (θα το δεις αυτό) τότε έχεις πιθανότητες να τον δεις.

 

Btw τώρα θα βάζω και 'γω το 10.4.7 μέσω vmware σε ένα Lg s1 express dual

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να βγάλω τελείως τα windows από το laptop μου (centrino 1.7ghz, 512mb ram) και να εγκαταστήσω το mac os 10.4.7

Υπάρχει κάποιος οδηγός που να λέει πώς γίνεται αυτό?Είναι απλό και μπορώ να το κάνω εύκολα?Έχει κανείς σας εμπειρία από αυτό?Δεν θέλω να το κάνω dual boot, θέλω να έχει μόνο mac os!

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οτιδήποτε δοκίμασέ του πρώτα σε dual boot configuration για να δεις αν παίζει. Είναι αρκετά έως πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα και δυσλειτουργίες.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσες πολλές οι ασυμβατότητες που και για δοκιμαστικό λειτουργικό να το έχεις, πολύ είναι.

Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια, αλλά πριν μήνες που το είχα κοιτάξει κάπως έτσι ήταν τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...