Jump to content

Εγκατάσταση MacOS X σε non-Apple hardware


Apostolos27
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.kexts.com

αν βαλεις το σωστο kext που αντιστοιχει στο chipset σου τοτε φιλε μου θα χαμογελασεις βλεποντας να σου αναγνωριζει και τους 2 σκληρους αλλα κ το dvd.με το wifi θελει λιγη προσοχη γιατι πχ στην δικη μου περιπτωση υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο να δεις kernel panic.οποτε εγω το αφησα χωρις wifi......

 

Τελικά, διορθώθηκε το πρόβλημα, από τη πλευρά των Windows όμως. Απλά, μια επεμβασούλα στο registry των Vista, αλλαγή σε AHCI mode (τα Vista στο επόμενο reboot εγκαθιστούν τους σωστούς drivers για το mode αυτό) και τσούπ! βλέπω μια χαρά τους δίσκους και το DVD σε Mac OS X.

 

Ναι, την εγκατάσταση την έκανα σ' έναν εξωτερικό segate 80GB (σε USB) που είχα σε ...αχρηστία μέχρι τώρα. :D

 

Βέβαια, αντιμετώπισα κι άλλο πρόβλημα (και σίγουρα θ' αντιμετωπίσω κι άλλα). Δεν μπορούσα να εγκαταστήσω dmg πακέτα (kernel panic!) λύθηκε όμως κι αυτό, με την εγκατάσταση του κατάλληλου kext (seatbelt.kext).

 

Συμφωνώ κι εγώ, πως η αίσθηση που σ' αφήνει το Leopard, δε συγκρίνεται με τα λειτουργικά της Microsoft (δε ξέρω ακόμα, τί γίνεται με τα 7 βέβαια). Δυστυχώς όμως, αυτά που κάνω στα Vista, δε μπορώ ακόμα να τα κάνω σε Mac.

 

Το γενικό συμπέρασμα είναι, πως αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει κανείς MacOS X σε μη Apple μηχάνημα. Θέλει όμως υπομονή, προσοχή και πολύ-πολύ ψάξιμο/διάβασμα. Μου θύμισε τις εποχές που παιδευόμουν με slackware linux. :lol:

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εκανα αναβαθμιση σε 10.5.8 αλλα κατι εγινε και τα παιξε το συστημα.τα παραταω...εχω κανει μεχρι τωρα 4-5 εγκαταστασεις μεχρι να καταφερω να λειτουργουν σχεδον ολα...δεν την παλευω για αλλη...παντως ενα ειναι σιγουρο...με κερδισε σαν λειτουργικο.την επομενη φορα θα παω δαγκτωτο για μηλο...οταν θα εχω τα χρηματα βεβαια γιατι που καιρος για ηρωισμους τωρα....:)
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez

Μετά από το Laptop μου Dell 1525 σειρά πήρε το desktop μου με το παρακάτω hardware:

os: Mac osx 10.5.7 (iAtkos)

Motherboard: dx58so

Processor: intel core i7 920

Ram: 6gb ddr3

Graphics Card: Ati HD4890 toxic

Hdd: 1tb

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χθες να εγκαταστήσω το iDeneb 10.5.5 στο desktop μου. Η εγκατάσταση έγινε κανονικά και βάσει των οδηγών που βρήκα στο δίκτυο.

 

Παρόλο λοιπόν που μου βγάζει μήνυμα για successful installation όταν κάνει restart δεν φορτώνει ποτέ το λειτουργικό. Κάνει συνεχώς restart.

Καμιά ιδέα;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χθες να εγκαταστήσω το iDeneb 10.5.5 στο desktop μου. Η εγκατάσταση έγινε κανονικά και βάσει των οδηγών που βρήκα στο δίκτυο.

 

Παρόλο λοιπόν που μου βγάζει μήνυμα για successful installation όταν κάνει restart δεν φορτώνει ποτέ το λειτουργικό. Κάνει συνεχώς restart.

Καμιά ιδέα;

Δοκιμασε να κανεις boot με ενα σιντι boot 132 και επελεξε το σκληρο που εχεις το x για να ξεκινησει,λογικα θα δουλεψει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αν φορτώνει bootloader, δοκίμασε boot με -v (verbose mode, google it :p), ώστε να δεις που ακριβώς σταματάει και να πράξεις ανάλογα.
Link to comment
Share on other sites

εκανα αναβαθμιση σε 10.5.8 αλλα κατι εγινε και τα παιξε το συστημα.τα παραταω...εχω κανει μεχρι τωρα 4-5 εγκαταστασεις μεχρι να καταφερω να λειτουργουν σχεδον ολα...δεν την παλευω για αλλη...παντως ενα ειναι σιγουρο...με κερδισε σαν λειτουργικο.την επομενη φορα θα παω δαγκτωτο για μηλο...οταν θα εχω τα χρηματα βεβαια γιατι που καιρος για ηρωισμους τωρα....:)

παιδευομουν 15 ημερες για να στησω το hackintosh σε acer 7520.και εκει που τα καταφερα(μερικα σπασιματα τα ειχα..) μου κατσε χτες η ευκαιρια κ πηρα imac....

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θελει ψαξιμο.εξαρταται απο τον επεξεργαστη που φοραει το μηχανημα σου.να ξερεις ομως οτι οσο και να προσπαθησεις δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει αρμονικα.εφαγα 15 μερες μ αυτη την ιστορια.τα καταφερα ολα πλην wifi.συγκρινοντας τωρα τον imac που μολις αγορασα με τον hachintosh που μολις εφτιαξα δεν εχουν καμια σχεση.ο imac ειναι ασυγκριτα πιο γρηγορος και δεν κανει επ ουδενι νερα...αν με καταλαβαινεις.αν θελεις για μενα να πετυχεις ενα mac υπαρχουν 2 λυσεις:1.αγοραζεις mac και ησυχαζεις.

2.μπορεις να φτιαξεις τον hackintosh εξ αρχης αγοραζοντας parts που θα ειναι συμβατα απολυτα.τον συρναμολογεις και τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να αποτυχεις σε κατι.

μην περιμενεις στο μηχανημα που ηδη εχεις να πετυχεις να σου πανε ολα καλα.ολο κ κατι θα στη σπασει...ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ...

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

ακομη και να στησεις ενα hackintosh σε καμια περιπτωση δεν ειναι το ιδιο...μονο την εκπληκτικη οθονη που εχουν οι Imac φτανει...σαφως υπερτιμημενα αλλα απο design και λειτουργικο πολυ μπροστα....κατι πηγε να κανει και η hp με τα touchsmart αλλα κ παλι η νυχτα με την ημερα.

once you go mac there is no way back...

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γιατί όταν βάζω σε VMware το Kalyway 10.5.2 προς το τέλος σταματάει, δεν ανταποκρίνεται;;):cry: Τι πρέπει να κάνω; Όταν σταματάει υπάρχει κάποια εντολή για να ξαναρχίζει;
Link to comment
Share on other sites

Snow Leopard στο PC επιτελους..

Mobo : GA P35 DS3R

 

http://img522.imageshack.us/img522/9849/screenshot20091128at123.th.png

 

Στα θετικα...το MAC OS X απο μονο του που φτανει. Το συστημα επισης δειχνει stable, restart/shut down/sleep/log off/graphics/sound (της mobo) κλπ δουλευουν. Τουλαχιστον οσο προλαβα να τα δοκιμασω οπως ηθελα.

 

Στα αρνητικα οτι για να στηθει ενα τετοιο συστημα ή πρεπει να'σαι πολυ τυχερος και ολα να σου πανε ρολοι απο την αρχη (boot, graphics γενικα τα παντα..:p) ή να αφιερωσεις πολυ χρονο. Στη περιπτωση μου ισχυει το δευτερο αλλα τουλαχιστον μεχρι τωρα δειχνουν ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Snow Leopard στο PC επιτελους..

Mobo : GA P35 DS3R

 

http://img109.imageshack.us/img109/5140/screenshot20091128at122.th.png

 

Στα θετικα...το MAC OS X απο μονο του που φτανει. Το συστημα επισης δειχνει stable, restart/shut down/sleep/log off/graphics/sound (της mobo) κλπ δουλευουν. Τουλαχιστον οσο προλαβα να τα δοκιμασω οπως ηθελα.

 

Στα αρνητικα οτι για να στηθει ενα τετοιο συστημα ή πρεπει να'σαι πολυ τυχερος και ολα να σου πανε ρολοι απο την αρχη (boot, graphics γενικα τα παντα..:p) ή να αφιερωσεις πολυ χρονο. Στη περιπτωση μου ισχυει το δευτερο αλλα τουλαχιστον μεχρι τωρα δειχνουν ΟΚ.

Αχ τυχερέ. Μέχρι και internet έχεις!

Εμένα όταν bootάρει το CD (Kalyway 10.5.2) μου εμφανίζει μπλε οθόνη. Γνωρίζει κανείς κάποια λύση; PLEASE HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα ως προς τη λυση τους.

Οπως ειδα και στις προηγουμενες σελιδες σου εχουν προτεινει καποιες γενικες λυσεις αλλα απο εκει αρχιζουν ολα.:)

Ψαξε σε γνωστα forums(insanelymac κλπ) για το ποια διανομη πρεπει να χρησιμοποιησεις. Φυσικα με βαση το laptop σου/motherboard του PC σου ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγκατέστησα το Leo4All αλλά μου βγάζει το παρακάτω πρόβλημα!

"Mac Framework successfully initialized (και από κάτω)

Using 5242 buffer headers and 4096 cluster IO buffer header" :(:cry:

Κάποια λύση;

---

@Stephen θέλω την εικόνα σου! (αυτή με τη θάλασσα) :p

Link to comment
Share on other sites

AMD έχεις; Τρέξε πάλι τον installer και εγκατέστησε το ACPI fix/patch ή ότι άλλο σχετικό έχει.
Link to comment
Share on other sites

AMD έχεις; Τρέξε πάλι τον installer και εγκατέστησε το ACPI fix/patch ή ότι άλλο σχετικό έχει.

Intel έχω. Intel Pentium Dual-Core. Αν ξανα-εγκαταστήσω το Leo4All τι να βάλω στο Customize; μήπως φταίει το Vanillia kernel; κάτι διάβασα στο web...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω είναι πως πρόκειται για πρόβλημα στους AMD από την εποχή του Tiger. Κάποιο ACPI related kext έφταιγε και είχαν βγάλει κάποιο fix. Τσέκαρε μήπως υπάρχει και στη δική σου διανομή κάτι τέτοιο. Δε χάνεις τίποτα...

Κάνε και μια δοκιμή να bootάρεις με έναν πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσω αυτό τον οδηγό.

Tο Time Machine fix να το βάλω; είχα διαβάσει πως το Time Machine "χαλάει" την εγκατάσταση.;)

Άντε να το βάλω... δεν αντέχω άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα (και μάλλον σωστά αυτή την φορά γιατί δεν κολλάει πουθενά) αλλά κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις πριν δείξει το ιερό μηλαράκι!;):(:cry: Τι πρέπει να κάνω; κάποια εντολή;
Link to comment
Share on other sites

Boot με -v, κοιτάς το τελευταίο μήνυμα που έγραψε και ψάχνεις.
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez

 

Ένας ακόμη ευχαριστημένος Hackintoch user :)

 

Ο υπολογιστής μου είναι απίστευτα γρήγορος με αυτό το λογισμικό σε σχέση με τα windows 7 που έχω σε dualboot.

Link to comment
Share on other sites

Boot με -v, κοιτάς το τελευταίο μήνυμα που έγραψε και ψάχνεις.

Έχει πατήσει σχεδόν όλες τις εντολές αλλά σε όλες κάνει επανεκκίνηση εκτός η CPUs=1 και -F. Στη CPUs=1 μου βγάζει πρόβλημα με το Firewire και στη -F δείχνει το ιερό μηλαράκι με το κύκλο από κάτω να γυρίζει. Το έχω αφήσει τώρα για να δω μήπως χρειάζεται ώρα για να φορτώσει. ;)

 

Ένας ακόμη ευχαριστημένος Hackintoch user :)

 

Ο υπολογιστής μου είναι απίστευτα γρήγορος με αυτό το λογισμικό σε σχέση με τα windows 7 που έχω σε dualboot.

Αχ ρε τυχερέ.

Leopard ή Snow Leopard είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να βάλω τα Mac OSX στον υπολογιστή μου και άρχισα να ψάχνω οδηγούς εγκατάστασης.. Χθες βρήκα έναν οδηγό εγκατάστασης των Mac OSX Leopard σε επεξεργαστές AMD και Intel. Μπορείτε να δείτε λίγο τον οδηγό και να μου πείτε αν ισχύει ή θα κάνω κακό στο μηχάνημα; :O Ευχαριστώ. :)

 

"Κατεβάστε" τον οδηγό (RapidShare).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...