Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Και δεν χρειάζεται να πάρεις το κινητό σου πίσω. Όχι μέσω του word φυσικά αλλά μέσω του excel. Θα σώσεις από το MyPhoneExplorer τις επαφές σου σε ένα spreadsheet. Θα κάνεις import τις επαφές από το xls αρχείο στο Outlook και μετά μπορείς να κάνεις το συγχρονισμό με το Ν73 και το pc-suite.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καινούριο firmware για το Ν73

 

4.0723.2.0.1

06-06-07

 

Eίναι διαθέσιμο από τo Nokia Software Updater

 

Φήμες λένε οτι το απλό Ν73 αποκτάει τα χαρακτηριστικά του ΜΕ με αυτήν την αναβάθμιση :confused:

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Για το ΜΕ πότε θα δούμε firmware!!!!!

Aπό τον Γενάρη με το ίδιο μας έχουν...

 

Καινούριο firmware για το Ν73

 

4.0723.2.0.1

06-06-07

 

Eίναι διαθέσιμο από τo Nokia Software Updater

 

Φήμες λένε οτι το απλό Ν73 αποκτάει τα χαρακτηριστικά του ΜΕ με αυτήν την αναβάθμιση :confused:

 

Αν ειναι αληθεια , τοτε καταληγουμε οτι το Ν73ΜΕ ηταν απλως ενα διαφημιστικο τρικ της νοκια .

Και τελικα καλα εκαναν ορισμενοι που εχουν ηδη μετατρεψει το απλο,σε ΜΕ .

Αντε στην επομενη να το δουμε και Ν73ΙΕ.

http://img217.imageshack.us/img217/9471/72506660ma0.th.jpg

 

(Να σημειωσω οτι το ιδιο εγινε και με το Ν80 ,Ν80ΙΕ)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μερικές αλλαγές της καινούριας έκδοσης:

 

-Το interface του music player άλλαξε με αυτό του της έκδοσης ΜΕ (screenshot) :D

-Στο μενού πλέον υπάρχει και Internet folder όπως στο Ν73ΙΕ

-Το παιχνίδι Snack δεν υπάρχει πια :(

 

περιμένουμε κι επίσημο changelog

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει αυτό το internet folder?

 

Περιέχει έναν Messenger και συντομεύσεις σε μερικά δημοφιλή site, ο φάκελος αυτός είναι η διαφορά που έχει η έκδοση ΙΕ από τη ΜΕ οπότε πλέον έβαλαν όλα τα χαρακτηριστικά των τριών εκδόσεων (Ν73, Ν73ΜΕ Ν73ΙΕ) σε μια όπως ανάφερε ο nervous λιγάκι πιο πάνω

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Αρα το καλυτερο τώρα ειναι να αναβαθμισεις το ν73 στην τελευταια εκδοση του απλου,αφου εχει και τα δυο πλεονεκτήματα,σωστα?

Ακριβώς!!!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα. Ξαφνικά είδα ότι μου έλειπαν μερικά θέματα που είχα εγκατεστημένα. Πάω λοιπόν να τα ξαναργκαταστήσω μέσω Pc Suite, και λέει συνέχεια πιστοποιητικό έχει λήξει. έχω απενεργοποιήσει τον έλεγχο των πιστοποιητικών και έχω τσεκάρει την επιλογή "όλα" στην διαχείριση εφαρμογών. Τι λέτε να φταίει;

 

Το βρήκα! Έβαλα ημερομηνία 31/05/2007 στο κινητό και έστρωσε

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εβαλε η θα βαλει την τελευταια εκδοση ας αναφερει ποσες συντομευσεις υπαρχουν στο multimedia key.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αρα το καλυτερο τώρα ειναι να αναβαθμισεις το ν73 στην τελευταια εκδοση του απλου,αφου εχει και τα δυο πλεονεκτήματα,σωστα?

 

Από ό,τι είδα στο site της Nokia την ώρα που έκανα την αναβάθμιση, δεν υπάρχει πια διάκριση στις αναβαθμίσεις. Η αναβάθμιση ήταν μία για όλα, συγκεκριμένα έλεγε: N73/N73ME/N73IE.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος την βάλει ας μας πει για την ποιότητα του ήχου και των φωτογραφιών. :)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εβαλε η θα βαλει την τελευταια εκδοση ας αναφερει ποσες συντομευσεις υπαρχουν στο multimedia key.

 

Όσες υπήρχαν και στο απλό Ν73. Μόλις το άνοιξα, δεν πρόλαβα να δω άλλες αλλαγές.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα! Έβαλα ημερομηνία 31/05/2007 στο κινητό και έστρωσε

 

Καλά, ρε flik. Πώς και έβαλες αυτήν την ημερομηνία; Με ποιο σκεπτικό; Μη μου πεις ότι πήρε σβάρνα όλες τις ημερομηνίες γιατί θα τρελαθώ!:confused:

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα ν73 το οποιο το εχω μετατρεψει σε ΜΕ.εβαλα στον taskman να δειχνει τισ κρυφες και εγκατεστημενες εφαρμογες και βρηκα το multimedia key σαν εφαρμογη, οπως τις ρυθμισεις του multimedia key(αλλη εφαρμογη) την δημιουργια muvee και την επεξεργασια video.αμα θελετε μπορω να ποσταρω screenshots.ξερει κανεις μηπως μπορουμε να κανουμε ενεργρς αυτες τις εφαρμογες? btw ειναι εγκατεστημενες στο Z:\sys\bin
Link to comment
Share on other sites

εχω ένα ν73 το οποιο το εχω μετατρεψει σε ΜΕ.εβαλα στον taskman να δειχνει τισ κρυφες και εγκατεστημενες εφαρμογες και βρηκα το multimedia key σαν εφαρμογη, οπως τις ρυθμισεις του multimedia key(αλλη εφαρμογη) την δημιουργια muvee και την επεξεργασια video.αμα θελετε μπορω να ποσταρω screenshots.ξερει κανεις μηπως μπορουμε να κανουμε ενεργρς αυτες τις εφαρμογες? btw ειναι εγκατεστημενες στο Z:\sys\bin

Συγνωμη αλλα τι εννοεις να κανουμε ενεργες αυτες τις εφαρμογες,δεν ειναι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα τι εννοεις να κανουμε ενεργες αυτες τις εφαρμογες,δεν ειναι;

οχι, μπορεις να τις ανοιξεις (εγω τουλαχιστον) μονο μεσα απο το taskman

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το νέο firmware τα δύο τηλέφωνα γίνονται ολόιδια; Ή το Μ.Ε. κρατάει τη διαφορά στο μικρό pad και απλώς αναβαθμίζονται κάποια κοινά αρχεία;
“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να περιμένεις να βγει αναβάθμιση. Τα ονόματα βρίσκονται σε ένα αρχείο txt μέσα στο κινητό.

Έτσι:

; GR

202,1,COSMOTE

202,5,vodafone GR

202,9,GR Q-TELECOM

202,10,TIM GR

 

περασα την τελευταια αναβαθμιση στο ν73 και ως θαυματος το tim εγινε wind αλλα οταν εκανα επαναφορα δεδομενων με το pc suite ξανα γυρισε στο tim.γνωριζει κανεις αν μπορει να γινει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το κλείσεις και να το ξανα-ανοίξεις :D

 

Πιο πριν έλεγαν όλα τα παιδιά ότι αυτό γίνεται αυτόματα. Αφού δεν μπορείς να αλλάξεις manualy το αρχείο, μάλλον πρέπει να περιμένεις να το πάρει μόνο του...

 

Νεότερα από το νέο firmware? Ενοποιήθηκαν τελικά η απλή και η m.e.?

“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όταν βάζω το code του n73 Music Edition μου στο site της νοκια, μου βγάζει την παλιά έκδοση(30-10-2006)ως την πιο πρόσφατη. Οπότε η νέα έκδοση αφορά το απλό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όταν βάζω το code του n73 Music Edition μου στο site της νοκια, μου βγάζει την παλιά έκδοση(30-10-2006)ως την πιο πρόσφατη. Οπότε η νέα έκδοση αφορά το απλό.

Δώσε λίγο τη σελίδα αυτή. Την έψαχνα χθες και δεν την βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο τη σελίδα αυτή. Την έψαχνα χθες και δεν την βρήκα...
Software update availability :)
Link to comment
Share on other sites

Δυο λόγια για την αναβάθμιση, αν και δεν ξέρω αν θα βοηθήσω και τόσο στην ενημέρωση γιατί είχα μείνει δυο αναβαθμίσεις πίσω οπότε η σύγκριση γίνεται με εκείνο το firmware.

 

Προσπάθησα να αποφύγω το format της κάρτας (με backup) αλλά δεν τα κατάφερα γιατί φάνηκε καθαρά ότι θα είχα προβλήματα (μηνύματα λάθους κτλ.) οπότε φτου κι απ' την αρχή (γι' αυτό απέφευγα την αναβάθμιση τόσον καιρό). Παρά το φορμάτ όμως, κάποιες εφαρμογές δεν εγκαθιστούνταν (ληγμένα πιστοποιητικά) και αναγκάστηκα να γυρίσω την ημερομηνία.**

 

Παρατηρήσεις:

* Οι συντομεύσεις στο πλήκτρο πολυμέσων παραμένουν 4

* Η μουσική ανοίγει μόνη της κατά την εκκίνηση και παραμένει ανοιχτή. Μπορούμε να την κλείσουμε όμως πολύ εύκολα αφού στο μενού της μας δίνει την επιλογή "Έξοδος".

* Ο music player έχει αλλάξει. Δεν είχα ποτέ το ΜΕ αλλά από ό,τι λένε άλλοι που ξέρουν είναι ο player του ΜΕ και πρέπει να έχει αρκετά περισσότερες επιλογές από τον παλιό "νορμάλ".

* Για τον ήχο, υπάρχει μια μικρή βελτίωση στην ποιότητα. Πιο πολύ όμως είδα τη διαφορά στο ακουστικού bluetooth (Motorola H500) που έχω. Αρκετά καθαρότερα

* Ο ισοσταθμιστής έχει 5 μπάρες όπως και πριν.

* Η εφαρμογή "Αναζήτηση" (Nokia Search) που μπήκε με την αναβάθμιση ήταν παλιότερη (2.ΧΧ) από αυτή που είχα (3ΧΧ) και την αντικατέστησα γιατί η καινούργια ψάχνει και μέσα στο τηλέφωνο, όχι μονο στο web.

* Για τις φωτογραφίες τη νύχτα: Όπως είπα είχα μείνει δυο αναβαθμίσεις πίσω και η διαφορά είναι τεράστια (πολύ καλύτερη) σε σύγκριση με την έκδοση που είχα.

* Για τον Browser. Δεν τον χρησιμοποιούσα συχνά, κι όπως δεν είμαι και πολύ παρατηρητικός, δεν πρόσεξα διαφορές.

* Το τηλέφωνο έγινε κάπως πιο γρήγορο γενικά.

 

 

** ΠΕΡΙ ΛΗΓΜΕΝΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ

 

Τελικά τώρα κατάλαβα τι γίνεται με τα "ληγμένα πιστοποιητικά". Σε κάποιες εφαρμογές ισχύουν για εξάμηνο οπότε όταν κάνουμε την αναβάθμιση, κάποια έχουν φάει τα ψωμιά τους οπότε πρέπει να γυρίσουμε την ημερομηνία πίσω για να εγκαταστήσουμε την εφαρμογή. Προσοχή όμως αν γυρίσουμε την ημερομηνία ένα χρόνο πίσω τότε ξεφεύγουμε πάλι πολύ από το εξάμηνο με αποτέλεσμα να μας βγάζει ότι "τα πιστοποιητικά δεν είναι έγκυρα".

Άρα όταν εγκαθιστάτε μια εφαρμογή και σας βγάζει αυτό το μήνυμα, βάλτε την ημερομηνία του κινητού κάπου κοντά στην εποχή που την είχατε πρωτο - εγκαταστήσει (ή την εποχή που είχε κυκλοφορήσει η εφαρμογή). Δυο μήνες πάνω, δυο μήνες κάτω, δε χάλασε ο κόσμος. Σε αυτές που είχαν ετήσιο πιστοποιητικό, τα περιθώρια είναι πολύ μεγαλύτερα.

Την πάτησα και έτσι έβγαλα το συμπέρασμα: Δεν μου εγκαθιστούσε το Contacts Transfer (κι είχα αποθηκεύσει τις επαφές μου με αυτό). Το βάζω ένα χρόνο πίσω, πάλι τα ίδια (άκυρο πιστοποιητικό). Μόλις το έβαλα στο Γενάρη του 2007, (πώς μου 'ρθε η έμπνευση) λειτούργησε κανονικά!

Τα παραπάνω από ό,τι καταλάβατε δεν προέρχονται από τη βαθιά γνώση πάνω στο θέμα αλλά από τα συμπεράσματα που βγήκαν από την εμπειρία. (Δε σημαίνει ότι είναι και σωστά απολύτως).

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...