Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπορω να αλλαξω το ονομα του αποστολεα στα εισερχομενα μηνυματα μου; Ρωταω, επειδη μου λεει τον αριθμο αντι για το ονομα, αν και εχω αποθηκευμενο στις επαφες αυτο τον αριθμο. Αυτο εχει γινει σε πολλα μηνυματα και μαλλον επειδη τα εχω μεταφερει απο παλαιοτερο κινητο σε αυτο. Με το lifeblog που δοκιμασα, αλλαζει μονο την ημερομηνια. Υπαρχει κατι;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Πέρασα κάτι παιχνίδια με την "εγκατάσταση εφαρμογών" του pc suite στο κινητό. Συμφέρει να τα αποθηκεύσω στην κάρτα μνήμης ή στο τηλέφωνο; Λογικά στο τηλέφωνο που τα έβαλα θα τρέχουν πιο γρήγορα;

Το ειδιο γρηγορα θα τρεχουν αν τα βαλεις και στην καρτα, βαλτα καλητερα εκει γιατη οσο φορονεις την μνημη του κινητου γεινετε πιο αργο :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να αλλαξω το ονομα του αποστολεα στα εισερχομενα μηνυματα μου; Ρωταω, επειδη μου λεει τον αριθμο αντι για το ονομα, αν και εχω αποθηκευμενο στις επαφες αυτο τον αριθμο. Αυτο εχει γινει σε πολλα μηνυματα και μαλλον επειδη τα εχω μεταφερει απο παλαιοτερο κινητο σε αυτο. Με το lifeblog που δοκιμασα, αλλαζει μονο την ημερομηνια. Υπαρχει κατι;

 

Κάνα δυο σελίδες παραπίσω αναφέρθηκε κι από άλλους δύο το πρόβλημα. Μέχρι στιγμής δε βρέθηκε θεραπεία.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν εννουσα αυτο.

οταν επιλεγεις στα μηνυματα να αποθηκευονται στο τηλεφωνο και χρησιμοποιεις αυτη τη μνημη τοτε εμφανιζονται μονο τα sms που ειναι στο μνημη τηλεφωνου και οχι και αυτα της καρτας μνημης. Εγω Θελω καποια μηνυματα που βρισκονται στη καρτα να τα περασω στο τηλεφωνο ή και το αναποδο. Στα μηνυματα δε μπορεις να κανεις copy-paste sms στους φακελους, π.χ. στα εισερχομενα. Μονο στα προχειρα μπορεις να τα βαλεις. και ειναι καπως λογικο αυτο.

Αν τα μεταφερω σε ενα φακελο που θα δημιουργησω στο κινητο πως θα τα διαβαζω? Υπαρχει εφαρμογη που να ανοιγει αρχεια μηνυματων με καταληξη .vmg ?

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω στο N93. Στο N70 δεν υπαρχει τετοιο προβλημα. Μαλλον ειναι καποιο bug στο νεο λειτουργικο; Κανονικα θα επρεπε να τα αντιγραφει ολα τα μηνυματα, αλλα δεν το κανει..

 

Γενικα αν τα μηνυματα τα αποθηκευω στην μνημη του τηλεφωνου πειραζει; Γιατι ειναι σπαστικο να αλλαζω την ρυθμιση καθε φορα που θελω να βαζω το κινητο σε offline mode..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το ιδιο πρόβλημα με την φωνητική κλήση... Μήπως γνωρίζει κανείς σχετικά?

 

 

Φίλε ydor,

 

Μη το ψάχνεις. Το πρόβλημα πρέπει να δημιουργείται κατά τη μεταφορά των επαφών που είχες στο προηγούμενο τηλέφωνο, είτε αν τη κάνεις με bluetooth είτε με συγχρονισμό από το outlook και νομίζω ότι γίνεται επειδή στη προγούμενη κατάσταση των επαφών δεν υπήρχε η καινοτομία της αυτόματης παραγωγής φωνητικής κλησης.

 

Το πρόβλημα το έλυσα με σβήσιμο όλων των επαφών και πέρασμά τους μία μία από το pc suite. Έτσι δουλεύει μιά χαρά.

 

Κάλό κουράγιο.

 

 

ΜΦΧ

Baxy

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι τους έχοντες το τελευταίο firmware;

Υπάρχουν πλέον οι επιλογές αυτές του navigation που δίνει η ΝΟΚΙΑ σε όλα τα νέα symbian κινητά ή δεν σκοπεύουν να μας το δώσουν εμάς;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να αλλαξω το ονομα του αποστολεα στα εισερχομενα μηνυματα μου; Ρωταω, επειδη μου λεει τον αριθμο αντι για το ονομα, αν και εχω αποθηκευμενο στις επαφες αυτο τον αριθμο. Αυτο εχει γινει σε πολλα μηνυματα και μαλλον επειδη τα εχω μεταφερει απο παλαιοτερο κινητο σε αυτο. Με το lifeblog που δοκιμασα, αλλαζει μονο την ημερομηνια. Υπαρχει κατι;

Αν κατάλαβα καλά, έχεις αποθηκευμένο το τηλέφωνο στο ευρετήριο αλλά στα μυνήματα σου βγάζει τον αριθμό αντί του ονόματος. Σωστά?

 

Αν κατάλαβα καλά, λοιπόν, μάλλον έχεις αποθηκευμένο τον εν λόγω αριμό δυό φορές αλλά σε διαφορετικό όνομα κάθε φορά. :) Το ίδιο μου είχε συμβεί κάποτε με το 6600 και μια φορά με το Ν70. :)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, έχεις αποθηκευμένο το τηλέφωνο στο ευρετήριο αλλά στα μυνήματα σου βγάζει τον αριθμό αντί του ονόματος. Σωστά?

 

Αν κατάλαβα καλά, λοιπόν, μάλλον έχεις αποθηκευμένο τον εν λόγω αριμό δυό φορές αλλά σε διαφορετικό όνομα κάθε φορά. :) Το ίδιο μου είχε συμβεί κάποτε με το 6600 και μια φορά με το Ν70. :)

Οχι δεν συμβαινει κατι τετοιο.. Μαλλον φταιει επειδη ειναι τα μηνυματα του N70.. Αν και του 3230 τα δειχνει μια χαρα.. Γενικα ειναι μπερδεμα.. Μερικα μηνυματα εχουν ημερομηνια του 1899..!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας !

ειμαι και εγω κατοχος του Ν73 ΜΕ

μπορειτε σας παρακαλώ να με ενημερωσετε για το ποιες ειναι oi must have εφαρμογες που πρεπει να εγκαταστησω και απο που να ξεκινησω για να τις βρω ?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !

ειμαι και εγω κατοχος του Ν73 ΜΕ

μπορειτε σας παρακαλώ να με ενημερωσετε για το ποιες ειναι oi must have εφαρμογες που πρεπει να εγκαταστησω και απο που να ξεκινησω για να τις βρω ?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Mπορεις να κατεβασεις οσες εφαρμογες θελεις για το κινητο σου απο εδω αφου προτα κανεις μια εγγραφη :)

xxxxxxxxxxxxxxxxxx/

Τορα για το πιες εφαρμογες πιστευη καποιος πος ειναι η καλητερες αυτο ειναι αναλογα με το πος χρησιμοποιης το κινητο σου ;)

Αν ψαχνεις καποια σηγκεκριμενη εφαρμογη ρωτα εδω :rolleyes:

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS 9.1

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, και χρόνια πολλα..

τώρα τελευταία έχω ενα απίστευτα ενοχλητικό πρόβλημα στο N73 μου, normal edition, όχι music..

Όταν κάνω μια κλήση, και τελειώσω, μετά όταν πάω να κάνω άλλη δεν μπορώ να εκτελέσω την εντολή... πατάω το πράσινο call κουμπί σε έναν αριθμό και δε κάνει τίποτα, για να δοκιμάσω επείσης κάνω και manually κλίκ - > Call - > Voice Call, και πάλι τίποτα... έτσι αναγκάζομαι να κάνω επανεκίνηση το κινητό μου συνέχεια ωστε να μπορώ να κάνω/άμα θέλω πολλές κλήσεις, μήπως φταίει κάτι;;

 

Στο κινητό μου αν και το έχω κάμποσο καιρό, ΔΕΝ έχω βάλει extra applications ωστε να φοβηθώ τυχών corrupted files, χτές όμως έκανα σύνδεση στο vodafone live και μπήκα στο site mou (http://www.worldofwarcraft.gr), αυτό το πρόβλημα το είχα απο πριν στο κινητό, γι'αυτο αποκλείω να έπιασα κάποιον ιό κατα την online διαμονή μου... τώρα όμως το φαινόμενο μου φαίνεται πως το βρίσκω συνέχεια μπροστά μου!

 

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν, σε τόσες σελίδες, μπορώ να πω πως δεν έψαξα :(

 

για όσους αναρωτιούνται το κινητό έχει το original nokia software, και όχι κάποιο τροποποιημένο Vodafone Live!

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι βρηκε κανενας χαρτη για θεσσαλονικη

Που θα βρουμε εφαρμογες ρε παιδια.Γουρλωθηκαμε να βλεπουμε στα forum.

 

Φίλε κατέβασε το NOKIA MAPS από εδώ

 

http://mobilesearch.nokia.com/A4160036

 

Αυτό είναι μόνο το περιβάλλον. Το τρέχεις στο PC συνδέεις το Ν73 και κατεβάζεις τζαμπα εννοείται οτι χάρτη σηκώνει η κάρτα σου. Εχει σχετικά καλούς χάρτες της Ελλάδας και έχει όλες τις πρωτεύουσες νομών. Και δε χρειάζεται GPS για νa τους δείς. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το "navigator" του είνα με συνδρομή.

 

Καλά "Ταξίδια"

 

ΜΦΧ

 

ΒΑΧΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, και χρόνια πολλα..

τώρα τελευταία έχω ενα απίστευτα ενοχλητικό πρόβλημα στο N73 μου, normal edition, όχι music..

Όταν κάνω μια κλήση, και τελειώσω, μετά όταν πάω να κάνω άλλη δεν μπορώ να εκτελέσω την εντολή... πατάω το πράσινο call κουμπί σε έναν αριθμό και δε κάνει τίποτα, για να δοκιμάσω επείσης κάνω και manually κλίκ - > Call - > Voice Call, και πάλι τίποτα... έτσι αναγκάζομαι να κάνω επανεκίνηση το κινητό μου συνέχεια ωστε να μπορώ να κάνω/άμα θέλω πολλές κλήσεις, μήπως φταίει κάτι;;

 

Στο κινητό μου αν και το έχω κάμποσο καιρό, ΔΕΝ έχω βάλει extra applications ωστε να φοβηθώ τυχών corrupted files, χτές όμως έκανα σύνδεση στο vodafone live και μπήκα στο site mou (http://www.worldofwarcraft.gr), αυτό το πρόβλημα το είχα απο πριν στο κινητό, γι'αυτο αποκλείω να έπιασα κάποιον ιό κατα την online διαμονή μου... τώρα όμως το φαινόμενο μου φαίνεται πως το βρίσκω συνέχεια μπροστά μου!

 

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν, σε τόσες σελίδες, μπορώ να πω πως δεν έψαξα :(

 

για όσους αναρωτιούνται το κινητό έχει το original nokia software, και όχι κάποιο τροποποιημένο Vodafone Live!

Μου έχει συμβεί κι εμένα 2 φορές, αν και έχω Music Edition.

Κι εγώ, μόνο με επανεκκίνηση το λύνω κάθε φορά. Δεν νομίζω ότι φτιάχνεται, ίσως μόνο με κάποια αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο το μπλε που εχουν καποιες φωτο του Ν73 εχει φτιαξει με καμια αναβα8μιση?

Απο το πρώτο firmware που είχα μεχρι το τελευταια στην M.e ναι,τεράστια βελτιωση,εχει σχεδόν εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια για εναν αναποφασιστο αγοραστη! να παρω το απλο n73 που εχει 50 ευρω διαφορα απο το me και μετα να του βαλω μια kingston 2gb που βρηκα 20 ευρω και το LCG jukebox θα ειμαι ok? και γλυτονω 30 ευρω η το me? και κατι αλλο οι εφαρμογες ολες θελουν sighn η υπαρχουν σπασμενες?και τελευταιο απο παιχνιδια τι λεει, γιατι εχω το 3230 με 256 καρτα και εχω ευχαριστηθει sis και ncage παιχνιδακια.
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια για εναν αναποφασιστο αγοραστη! να παρω το απλο n73 που εχει 50 ευρω διαφορα απο το me και μετα να του βαλω μια kingston 2gb που βρηκα 20 ευρω και το LCG jukebox θα ειμαι ok? και γλυτονω 30 ευρω η το me? και κατι αλλο οι εφαρμογες ολες θελουν sighn η υπαρχουν σπασμενες?και τελευταιο απο παιχνιδια τι λεει, γιατι εχω το 3230 με 256 καρτα και εχω ευχαριστηθει sis και ncage παιχνιδακια.

Φίλε το m.e συμφέρει περισσότερο..

Εγώ πήρα το απλό και μετα εκανα παραπάνω έξοδα.

Γιατί πήρα τα ακουστικα που ειναι σαν τα walkman της s.e γύρω στα 30 ευρώ,αλλα 75 για κάρτα μνήμης sandisk 2gb την γρήγορη..

Επίσης το M.e εχει καλύτερο μενου μουσικης,πιο σταθερό γενικά,και με περισσότερες επιλογές στον ήχο.

Εγώ πήρα το απλο επειδη δεν μου άρεσε το μαυρο...

Αλλα τώρα πλέον ειναι M.e(Μενου,καρτα,ακουστικα)

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανω αναβαθμιση σε me θα χασει την εγγυηση?Και απ"οτι ειδα τα ακουστικα δεν ειναι σαν τα s.e δηλ. δεν μπαινουν μεσα στο αυτι,ειναι τα μεγαλα απλα εχουν υποδοχη για mini jack που παλι θα πρεπει να αγορασεις καλυτερα? με τα παιxνιδια τι γινετε παιζει sis-ncage?
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να βαλουμε της επαφες μας σε μια σηρα?? παλιοτερα στο 6680 μου πατουσα το Δ και μου ξεκινουσε το Δ απο την αρχη τορα μου βγαζει αλλα και αλλα :(
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτί τελικά βολεύει πιο πολύ η μέθοδος του Ν73, απλά θέλει λίγο χρόνο να τη συνηθίσεις.

Ουσιαστικά όταν πατάς "Δ" σου βγάζει αλφαβητικά τις επαφές που έχουν Δ, είτε στο επώνυμο είτε στο όνομα. Οπότε, αν πληκτρολογήσεις "ΔΗΜ" θα σου βγάλει πχ. όλα τα ονόματα/επίθετα με "ΔΗΜ". Εμένα αυτό με βόλεψε, γιατί μπορείς πχ. να πληκτρολογείς το επώνυμο, και στο βγάζει κατευθείαν.

Μόνο πρόσεξε για καλύτερη αναζήτηση να επιλέξεις ρυθμίσεις-->προβολή ονομάτων "όνομα επώνυμο" και όχι "επώνυμο, όνομα".

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...