Jump to content

[Επίσημο] HTC P3300 (Artemis)


SIRHC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κ εγω λιγα ξερω...τωρα αρα εχεισ την touch 4.02 ?

 

Ναι. Έβαλα μόλις τώρα από πάνω το ξεχωριστό αρχείο radio 3.21.90 και μπήκε κανονικά. Απ' ότι φαίνεται, το radio είναι μεμονωμένο αρχείο. Τώρα ψάχνω να δω τι άλλες επιλογές εγκατάστασης έχω... Αν δεν βρω κάτι να μου αρέσει περισσότερο, θα μείνω με αυτή.

 

Πως θα αναζητήσω κανονική rom; Έχετε να μου προτείνετε κάποια; Αλλά προτείνετε και site γιατί δεν ξέρω να ξεχωρίζω τη rom από την radio...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Αν δεν βρω κάτι να μου αρέσει περισσότερο, θα μείνω με αυτή.

 

Δεν θα βρεις κάτι καλύτερο από αυτή για τη συσκευή σου. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις κάτι καλύτερο από αυτή για τη συσκευή σου. :rolleyes:

 

Θα μείνω με αυτή τότε, ευχαριστώ :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! παιδιά πωσ μπορώ να επαναφέρω την original rom της ACE για το στέιλω για εγγυηση γιατι τα εχει παίξει το artemaki μου????
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! παιδιά πωσ μπορώ να επαναφέρω την original rom της ACE για το στέιλω για εγγυηση γιατι τα εχει παίξει το artemaki μου????

 

Κατέβασε την από το site της HTC και flashaρε το κανονικά όπως και με την cooked χωρίς να τρέξεις το ξεκλείδωμα.

Οδηγίες έχει εδώ: http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=5949

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα ! παιδιά πωσ μπορώ να επαναφέρω την original rom της ACE για το στέιλω για εγγυηση γιατι τα εχει παίξει το artemaki μου????

 

Ti exei pathei diladi?

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To Radio έχει να κάνει με την έκδοση του λογισμικού για τις επικοινωνίες. Δηλαδή με το πόσο καλό σήμα έχει η συσκευή, το wifi, το GPS κάτι που επηρεάζει ακόμα και την απόδοση της μπαταρίας. Παρόλο που δεν είναι άμεσα ορατή η παρουσία του... είναι εξίσου σημαντική.

Μήν ξεχνάμε επίσης οτι πρέπει να ξέρουμε τί περνάμε στο κινητό γιατί αν ένα τόσο σημαντικό κομμάτι πειραχτεί απο κανένα γύφτουλα/φύτουλα και σου ψήνει τον εγκέφαλο η σου κάνει ζημιά τρέχα γύρευε μετά. Πόσοι απο αυτούς που πειράζουν radio έχουν και gsm testers η όργανα για να είναι σίγουροι οτι το αποτέλεσμα είναι ασφαλές? Τα προτότυπα περνάνε απο πιστοποιήσεις με μηχανήματα πολλών χιλιάδων ευρώ.

 

γινεται να το περασουν εγγυηση μετα απο cooking rom?????

Ναι γίνεται αρκεί όλα να έχουν επιστραφεί στο εργοσταδιακό. Και Bootloader και rom.

Link to comment
Share on other sites

Μήν ξεχνάμε επίσης οτι πρέπει να ξέρουμε τί περνάμε στο κινητό γιατί αν ένα τόσο σημαντικό κομμάτι πειραχτεί απο κανένα γύφτουλα/φύτουλα και σου ψήνει τον εγκέφαλο η σου κάνει ζημιά τρέχα γύρευε μετά. Πόσοι απο αυτούς που πειράζουν radio έχουν και gsm testers η όργανα για να είναι σίγουροι οτι το αποτέλεσμα είναι ασφαλές? Τα προτότυπα περνάνε απο πιστοποιήσεις με μηχανήματα πολλών χιλιάδων ευρώ.

 

 

Ναι γίνεται αρκεί όλα να έχουν επιστραφεί στο εργοσταδιακό. Και Bootloader και rom.

κ πωσ γινεται αυτο?απλα κανοντασ τισ οδηγιεσ που λεει εδω???

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

To Radio έχει να κάνει με την έκδοση του λογισμικού για τις επικοινωνίες. Δηλαδή με το πόσο καλό σήμα έχει η συσκευή, το wifi, το GPS κάτι που επηρεάζει ακόμα και την απόδοση της μπαταρίας. Παρόλο που δεν είναι άμεσα ορατή η παρουσία του... είναι εξίσου σημαντική.

 

Μήν ξεχνάμε επίσης οτι πρέπει να ξέρουμε τί περνάμε στο κινητό γιατί αν ένα τόσο σημαντικό κομμάτι πειραχτεί απο κανένα γύφτουλα/φύτουλα και σου ψήνει τον εγκέφαλο η σου κάνει ζημιά τρέχα γύρευε μετά. Πόσοι απο αυτούς που πειράζουν radio έχουν και gsm testers η όργανα για να είναι σίγουροι οτι το αποτέλεσμα είναι ασφαλές? Τα προτότυπα περνάνε απο πιστοποιήσεις με μηχανήματα πολλών χιλιάδων ευρώ.

 

Αναφέρεσαι στο sar; Αν ναι, αν το radio βελτιώνει την απόδοση της μπαταρίας όπως φαίνεται, αυτό σημαίνει προφανώς ότι θα μειώνει λίγο την ισχύ του σήματος, κι επομένως θα προκαλεί μικρότερο sar... Εικασίες κάνω, όποιος ξέρει σχετικά ας πει αναλυτικότερα τι γίνεται με αυτό το θέμα.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω την touch 4.02 κ εχει pocket cm 0.11b κ δεν μπορω με τιποτα να βαλω ελληνικα..βαζω ελληνικα μεσα στο φακελο windows τιποτα..βαζω το pocketcm 0.20 κ βαζω ελληνικα κ τα βγαζει κινεζκα..τι προτεινετε παιδια??
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο sar; Αν ναι, αν το radio βελτιώνει την απόδοση της μπαταρίας όπως φαίνεται, αυτό σημαίνει προφανώς ότι θα μειώνει λίγο την ισχύ του σήματος, κι επομένως θα προκαλεί μικρότερο sar... Εικασίες κάνω, όποιος ξέρει σχετικά ας πει αναλυτικότερα τι γίνεται με αυτό το θέμα.

Χλωμό..... χλώμό εως άσπρο....

Το να πειράζεις απλώς τις ενδείξεις δε μου λέει τίποτα αυτό το κάνει και η γιαγιά μου στο χωριό. Το να κάνεις τη μπαταρία να έχει άλλες ενδείξεις η να το κάνεις να δείχνει συνέχεια φούλ σήμα είναι απλά βιτρίνα. Αυτό που με προβληματίζει είναι οταν πειραχτεί το radio κατα πόσο έχει ξεφύγει απο τους διεθνείς κανονισμούς ασφαλείας. Λογικά αν έπρεπε να συμβιβαστούν με τους κανονισμούς ασφαλείας τότε θα έπρεπε να μείνει ανέπαφο. Εκτός και αν έχουν στο σπίτι τους απο ένα CMU200 και ελέγχουν GSM/GPRS/WCDMA/Bluetooth/WiFi etc http://www2.rohde-schwarz.com/live/rs/mediadb/pspic/image/98/cmu200fron452a3b8fbe5d0.jpg

Πράγμα που είναι απίθανο.

 

Επίσης το radio δεν περιέχει μόνο σήματα αλλα και ζωτικής σημασιας για τη συσκευή δεδομένα (ΙΜΕΙ, calibration data κλπ). Αν πειράξεις πολύ θα το πάρεις στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό..... χλώμό εως άσπρο....

Το να πειράζεις απλώς τις ενδείξεις δε μου λέει τίποτα αυτό το κάνει και η γιαγιά μου στο χωριό. Το να κάνεις τη μπαταρία να έχει άλλες ενδείξεις η να το κάνεις να δείχνει συνέχεια φούλ σήμα είναι απλά βιτρίνα. Αυτό που με προβληματίζει είναι οταν πειραχτεί το radio κατα πόσο έχει ξεφύγει απο τους διεθνείς κανονισμούς ασφαλείας. Λογικά αν έπρεπε να συμβιβαστούν με τους κανονισμούς ασφαλείας τότε θα έπρεπε να μείνει ανέπαφο. Εκτός και αν έχουν στο σπίτι τους απο ένα CMU200 και ελέγχουν GSM/GPRS/WCDMA/Bluetooth/WiFi etc http://www2.rohde-schwarz.com/live/rs/mediadb/pspic/image/98/cmu200fron452a3b8fbe5d0.jpg

Πράγμα που είναι απίθανο.

 

Επίσης το radio δεν περιέχει μόνο σήματα αλλα και ζωτικής σημασιας για τη συσκευή δεδομένα (ΙΜΕΙ, calibration data κλπ). Αν πειράξεις πολύ θα το πάρεις στο χέρι.

 

Όλα αυτά που αναφέρεις, εξαρτώνται από το hardware της συσκευής, ή από το software; Αν εξαρτώνται από το πρώτο, τότε κανείς δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα, παρά μόνο η εταιρία. Αν εξαρτώνται από το δεύτερο, τότε μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην υπάρχουν περιορισμοί στο hardware που να μην επιτρέπουν το πείραγμα σε "επικίνδυνα" επίπεδα. Βέβαια ίσως κάπου να σκέφτομαι λάθος (μια και δεν ξέρω από αυτά).

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, κάθε πληροφορία είναι δεκτή :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρεις, εξαρτώνται από το hardware της συσκευής, ή από το software; Αν εξαρτώνται από το πρώτο, τότε κανείς δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα, παρά μόνο η εταιρία. Αν εξαρτώνται από το δεύτερο, τότε μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην υπάρχουν περιορισμοί στο hardware που να μην επιτρέπουν το πείραγμα σε "επικίνδυνα" επίπεδα. Βέβαια ίσως κάπου να σκέφτομαι λάθος (μια και δεν ξέρω από αυτά).

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, κάθε πληροφορία είναι δεκτή :)

Προσπαθώ να σου πώ οτι το hardware έχει κάποιες δυνατότητες που σίγουρα ξεπερνούν τις προδιαγραφές ασφαλείας (έχουν και όριο όμωςπου καθορίζεται απο το hardware) αλλα απο κεί και πέρα ρυθμίζεται αποκλειστικά απο το λογισμικό ωστε να παραμένει σε προκαθορισμένα όρια, αν πειράξεις το λογισμικό και το φέρεις εκτός πώς θα το ξέρεις χωρίς να έχεις κάνει μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να σου πώ οτι το hardware έχει κάποιες δυνατότητες που σίγουρα ξεπερνούν τις προδιαγραφές ασφαλείας (έχουν και όριο όμωςπου καθορίζεται απο το hardware) αλλα απο κεί και πέρα ρυθμίζεται αποκλειστικά απο το λογισμικό ωστε να παραμένει σε προκαθορισμένα όρια, αν πειράξεις το λογισμικό και το φέρεις εκτός πώς θα το ξέρεις χωρίς να έχεις κάνει μετρήσεις?

 

Μάλιστα, κατάλαβα... Το σωστό θα ήταν να μην έχει δυνατότητες που να ξεπερνούν τις προδιαγραφές ασφαλείας που αναφέρεις. Δηλαδή τα ανώτατα επίπεδα που θα μπορούσε να φτάσει το hardware, να παραμένουν μέσα στις προδιαγραφές ασφαλείας. Αλλά όπως λες, κάτι τέτοιο δεν ισχύει... Ευχαριστώ :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέτε έχουν μια θεωρητική βάση, άλλα είναι πολύ extreme.

Το μέγιστο όριο για την Ευρώπη είναι 2 W/kg.

Η τιμή του sar, αν αυτή αλλάζει με μια αλλαγή της radio rom, είναι απειροελάχιστη.

Ήδη το sar του Artemis είναι μεγάλο.

Άλλωστε για να ξεπεράσει το όριο, πρέπει να γίνουν αλλαγές στο hardware..

Link to comment
Share on other sites

Θές να σου πώ οτι το Ρ.Α. του 3300 βγάζει και πιό πάνω απο 2 βάττ σαν ισχύ οχι σαν τιμή sar :P

Το sar είναι ο συντελεστής απορρόφησης και όχι η ισχύς εκπομπής.

Δύσκολο να γίνουν οι αλλαγές μέσω software αλλα μπορούν να γίνουν.

Για το hardware το ξεχνάμε φυσικά.

Τότε γιατί ισχυρίζονται κάποιοι οτι έχουν φτιάξει radio με καλύτερο σήμα? Αρα ολα είναι μπαρούφες και απλά έχουν αλλάξει οι ενδείξεις και η version.

 

 

 

Ο λόγος που το hardware δεν έχει όριο τις προδιαγραφές ασφαλείας είναι οτι κατα τις δοκιμές μπορεί η συσκευή να εκπέμπει χαμηλά και να χρειαστεί ανέβασμα.

Μπορεί π.χ. (προ χριστού) εσύ να έχεις ρυθμίσει εναν πομπό να δουλεύει στα 2 βάτ αλλα λόγω απωλειών (diplexers, band pass filters etc) το τελικό αποτέλεσμα στις μετρήσεις να είναι χαμηλότερο. Οπότε ξαναρυθμίζεται σύμφωνα με τις προδιαγραφές του.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήν ξεχνάμε επίσης οτι πρέπει να ξέρουμε τί περνάμε στο κινητό γιατί αν ένα τόσο σημαντικό κομμάτι πειραχτεί απο κανένα γύφτουλα/φύτουλα και σου ψήνει τον εγκέφαλο η σου κάνει ζημιά τρέχα γύρευε μετά.

 

Εννοείται αυτό. Σε τέτοια θέματα πρέπει να είμαστε πολύ ενημερωμένοι πριν πειράξουμε οτιδήποτε στη συσκευή. :rolleyes:

 

(Δεν το λέω για σένα... αλλά για όσους διαβάζουν)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα αρτεμις πανω απο χρονο με το οποιο δεν ειχα ασχοληθει καθολου το χρησιμοποιουσα μονο σαν κινητο και καμμια φορα ναβιγκειτορ εχει το ναβιμειτ και ειπα να του κανω αναβαθμιση σε wm6. μετα την αναβαθμιση χαθηκε απ'το today το ναβιμειτ και η μπαρα της μπαταριας και της μνημης kai δεν δουλευει το gps.μηπως καποιος θα μπορουσε να μου πει πως θα επαναφερω το today οπως ηταν πριν και πως θα κανω το ναβιμειτ να δουλεψει ξανα καθοτι ασχετος?ευχαριστω.:worry:
Link to comment
Share on other sites

... μετα την αναβαθμιση χαθηκε απ'το today το ναβιμειτ και η μπαρα της μπαταριας και της μνημης μηπως καποιος θα μπορουσε να μου πει πως θα επαναφερω το today οπως ηταν πριν

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά αν εννοείς οι συντομεύσεις που βγάζει στην Today, αυτές μπαίνουν από Start->Settings->Today. Πρέπει φυσικά να ξαναεγκαταστήσεις το Nanimate πρώτα.

 

kai δεν δουλευει το gps.

 

Τι εννοείς δεν δουλεύει? Πως το κατάλαβες αφού δεν έχεις πρόγραμμα navigation εγκατεστημένο?

 

και πως θα κανω το ναβιμειτ να δουλεψει ξανα καθοτι ασχετος?ευχαριστω.:worry:

Πρέπει να το ξαναεγκαταστήσεις (install).

Εδώ πρέπει να ρωτήσεις για το Navimate. Ακόμα κι εμείς που το αγοράσαμε (πριν 2 χρόνια) δεν το δουλέψαμε ποτέ. Οπότε ρώτα τους ίδιους γιατί θέλει και license.

 

http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=4888

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

το navimate ειναι στην καρτα μνημης καθοτι το ειχα αγορασει το τηλ. ετσι και το ανοιγω τωρα απο το εναρξη ανοιγει κανονικα οπως πριν αλλα δεν βρισκει δορυφορους οπως πρωτα τωρα για το today εχω τσεκαρει ολα τα στοιχεια αλλα οι μπαρες μπαταριας και μνημης δεν εμφανιστηκαν ξανα μπορω να προσθεσω στοιχεια στο today η να αντικαταστησω τα ηδη υπαρχοντα? και μια αλλη ερωτηση ποιο προγραμμα destinator μου συστηνετε για το αρτεμις το 6η το 7?ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

το navimate ειναι στην καρτα μνημης καθοτι το ειχα αγορασει το τηλ. ετσι και το ανοιγω τωρα απο το εναρξη ανοιγει κανονικα οπως πριν αλλα δεν βρισκει δορυφορους οπως πρωτα τωρα

 

Όταν το αγόρασες υπήρχε στην κάρτα μνήμης ένας φάκελος με όνομα 2577 (κάτι τέτοιο) με το setup του προγράμματος και την πρωτή φορά που άνοιξες τη συσκευή έκανε την εγκατάσταση. Πιθανόν να τρέχει απευθείας από το exe αλλά δεν είναι σίγουρο ότι τρέχει σωστά.

Επίσης την πρώτη φορά μετά το update πρέπει να περιμένεις λίγο παραπάνω για να "κλειδώσει" το GPS. Ρίξε μια ματιά και στις ρυθμίσεις του GPS και του navimate να έχουν την ίδια "πόρτα" com 4.

 

για το today εχω τσεκαρει ολα τα στοιχεια αλλα οι μπαρες μπαταριας και μνημης δεν εμφανιστηκαν ξανα μπορω να προσθεσω στοιχεια στο today η να αντικαταστησω τα ηδη υπαρχοντα?

 

To setup του κάθε προγράμματος αν έχει και Today plugin φτιάχνει μόνο του την αντίστοιχη επιλογή. Διαφορετικά με επέμβαση στη registry και το κατάλληλο dll στον φάκελο των windows, αλλά πάει μακρυά η βαλίτσα.

 

και μια αλλη ερωτηση ποιο προγραμμα destinator μου συστηνετε για το αρτεμις το 6η το 7?ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Έχω χτεσινό ψωμί και σημερινό ψωμί. Ποιό διαλέγεις? :lol:

Αφού και τα δύο παίζουν γιατί να μην βάλεις το τελευταίο?

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω την rom touch 4.02 κ εχει το pocket cm κ επειδη δενμπορω να βαλω ελληνικα σε αυτο το προγραμμα εχω το resco keyboard κ κανω αναζητηση με αυτο...οταν γραφω μυνηματα γραφει 70 χαρακτηρεσ στα ελληνικα αλλα στα αγγλικα στελνει 160...τι να κανω παιδια?????
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
χρησιμοποιω την rom touch 4.02 κ εχει το pocket cm κ επειδη δενμπορω να βαλω ελληνικα σε αυτο το προγραμμα εχω το resco keyboard κ κανω αναζητηση με αυτο...οταν γραφω μυνηματα γραφει 70 χαρακτηρεσ στα ελληνικα αλλα στα αγγλικα στελνει 160...τι να κανω παιδια?????

 

Έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή Unicode στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων;

 

Πάντως εάν ακολουθήσεις ακριβώς τα βήματα που περιγράφονται εδώ δεν θα έχεις πρόβλημα στη χρήση του Pocket CM Keyboard που κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο αλλά και free!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...