Jump to content

Wind GPRS: download εώs 1024kb


Mitsos15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

re paides, gia na baloume ta pragmata se mia "seira": Yparxei kapoios/kapoia pou me THN IDIA SYSKEYH na eixe katebasei paliotera arxeio >1MB kai twra pali me THN IDIA SYSKEYH na min mporei na katebasei arxeio >1MB?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

re paides, gia na baloume ta pragmata se mia "seira": Yparxei kapoios/kapoia pou me THN IDIA SYSKEYH na eixe katebasei paliotera arxeio >1MB kai twra pali me THN IDIA SYSKEYH na min mporei na katebasei arxeio >1MB?

Εγώ κατεβάζω εώs 1024ΚΒ(1ΜΒ) και όχι παραπάνω...!

Link to comment
Share on other sites

Egw katebazw ews 1024KB(1MB) kai oxi parapanw...!

 

auto den mas boi8aei mitso: Prepei na kanoume sygkrisi: 8eloume kapoion pou kapote MPOROYSE na katebasei >1MB kai twra DEN mporei, alla me tis idies syn8ikes (idia syskeui - idies ry8miseis klp)

Link to comment
Share on other sites

ε, δεν νομίζω να κάνουν τέτοιες διακρίσεις σε TIM branded και μη TIM branded συσκευές... Ακραίο είναι αυτό που λέτε.

 

 

Δεν μπορουν να κανουν τετοια διακριση .

οχι γιατι ειναι παρανομο κλπ κλπ απλα επειδη δεν ειναι τεχνικα εφικτο .

Μπορουν να αναγνωρισουν την καθε συσκευη που χρησιμοποιει ο χρηστης (http header λεγεται ) αλλα δεν μπορουν να το περιορισουν ετσι αφου η ιδια συσκευη σαν non-branded συνηθως εχει ακριβως τον ιδιο header .

Link to comment
Share on other sites

Μετα θελουν να λενε οτι δινουν 4 γιγκα στα συμβολαια με την καρτα δεδομενων...νισαφι πια..

5GB και αυτό δεν έχει καμία σχέση με το WAP...

Link to comment
Share on other sites

http://www.wapsville.com/index.wml (η διευθυνση προφανως ειναι για να εισαχθει σε wap browser) σε αυτο το κατα βαση πονηρου περιεχομενου site , υπαρχει κατηγορια news . Σε αυτη μπορει να βρει κανεις και να δοκιμασει να κατεβασει αρχεια αρκετα μεγαλυτερα απο 1ΜΒ και διαφορων μορφων .

Εμενα προσωπικα με gwap και χωρις non stop κατεβαινουν κανονικα τα παντα ασχετως μεγεθους .

Με gint φυσικα γινονται τα παντα ετσι και αλλιως...

 

Ειναι συνηθης τακτικη ανα τον πλανητη να θετουν τα δικτυα περιορισμους στον τυπο των αρχειων και στο μεγεθος τους .

Αυτοι οι περιορισμοι τιθονται στον gateway του δικτυου που χρησιμοποιειται για την προσβαση σε wap σελιδες . (στην περιπτωση της ΤΙΜ ειναι αυτο που απανταει στο 192.168.200.10) .

Δεν μπορει ομως ο gateway αυτος να αναγνωρισει το αν υπαρχει ενεργοποιημενο το non stop ή οχι .

 

 

Μερικες ακομα λεπτομερειες .

Το τι μνημη εχει μια συσκευη δεν παιζει απαραιτητα ρολο .

Σε πολλα νοκια π.χ. ενα αρχειο κατα την διαρκεια του κατεβασματος αποθηκευεται στην μνημη της συσκευης και μονο οταν τελειωσει το κατεβασμα του μπορει ο χρηστης να διαλεξει την μνημη που μπορει να αποθηκευθει .

Σε αυτη την περιπτωση μια καρτα μνημης με 300ΜΒ ελευθερα δεν βοηθα αν το αρχειο ειναι π.χ. 30ΜΒ και η συσκευη εχει ελευθερα 5 .

 

Προσωπικα μου εχει τυχει πολλες φορες και με πολλες συσκευες να κολλαει το κατεβασμα σε καποιο σημειο και να πρεπει να το ακυρωσω και να το αρχισω παλι .

Αυτο συμβαινει περισσοτερο αν εκεινη την στιγμη ερθει κατι στην συσκευη , αν αλλαξει συχνοτητα (εχει και 900 και 1800 και η ΤΙΜ) ή αν απλα το μετακινησω .

(τα χαρακτηριστικα λειτουργιας του GPRS και ακομα περισσοτερο του UMTS ειναι τετοια που επιρεαζεται η μεταδοση ιδιαιτερα απο την κινηση και την ποιοτητα της καλυψης )

 

 

Παντως η ΤΙΜ λογω προθεσης να προσθεσει μια ακομα "σημαντικη" δυνατοτητα στο δικτυο της , εχει αρχισει καποιες αλλαγες σε συστηματα και πλατφορμες που απο οσο ξερω εχουν αρχισει και προκαλουν καποια προβληματα...

 

Να προσθεσω κατι ακομα .

Μεχρι πριν λιγο καιρο τουλαχιστον , η ροη δεδομενων στο gwap δεν ηταν ακριβως απο τον server που εχει το αρχειο απευθειας στο κινητο .

Στις περισσοτερες περιπτωσεις και ειδικα για μεγαλα αρχεια , ο gateway κατεβαζε το αρχειο και στην συνεχεια το μετεδιδε στην συσκευη .

 

Το προσεξα τυχαια ανεβαζοντας IIS server στο PC μου και δοκιμαζοντας να κατεβασω mp3 μεσω gwap .

Η μεταφορα δεδομενων απο τον υπολογιστη μου προς τα εξω τελειωνε αρκετα πιο γρηγορα απο οτι η μεταφορα αυτων στην συνεχεια προς το κινητο μεσω του δικτυου .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εμένα μου κολλάει εντελώς το GPRS και ενώ έμπαινα κανονικά στο Ιντερνετ, απο χθες δεν μπορω να συνδεθω... Έχει κανεις παρόμοιο πρόβλημα? Non Stop Plus εχω...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εμένα μου κολλάει εντελώς το GPRS και ενώ έμπαινα κανονικά στο Ιντερνετ, απο χθες δεν μπορω να συνδεθω... Έχει κανεις παρόμοιο πρόβλημα? Non Stop Plus εχω...

Και εμένα κολούσε από χθέs το βράδυ μέχρι σήμερα στιs 11:00. Αλλά τώρα μπαίνω κανονικά!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.wapsville.com/index.wml Μπήκα από ΤΙΜ plus non-stop και προσπάθησα να κατεβάζω αρχείο 3gp μεγέθουs 1,7ΜΒ. Δεν κατέβηκε το συγκεκριμένο αρχείο, ενώ από cosmote κατέβηκε κανονικά...!

 

Εμένα πάλι όχι! Τι γίνεται ρε παιδιά;

Μήπως με φοβούνται;;; :p

Για ποιό λόγο να σε φοβούνται???

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3230/2.0 (3.0505.2) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Elega oti pira til sto 1231 kai epesa se kalo texniko pou mou eipe oti to gwap den einai gia anoigma web selidon kai kati tetoim an ginetai einai paranomo kai ofeiletai se lathos. Mou eipe oti apo to diktyo den iparxei kapoios periorismos sto download apo wap sites. Tora apo web den mporei na mou pei an iparxei kapoios periorismos afou to gwap den einai gia web sites. An thelo lei na katebaso apo web tote na mpo me gint. Eseis mporeite na mou peitd kapoia wap sites pou na exoun arxeia pano apo 1mb oste na do ki ego an mou katebazei? Mou eipe pos an do problima se kapoia selida wap tote na paro til kai na koitaksoum kai autoi

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3230/2.0 (3.0505.2) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Μπεs στο site που αναγράφετε παραπάνω και δεs. Στοίχημα ό,τι με gwap δεν μπορείs να κατεβάσειs τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

RIP,μόλις πήρα το 1231 και μου είπαν ότι πράγματι δεν υπάρχει περιορισμός.Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που να επιτρέπει download μεγάλων αρχείων; Μπορείς να μας πεις τις ρυθμίσεις σου;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

molis katevasa video megethous 3.1mb(3.152kb) ! den yparxei kanena orio.. Proteinw o titlos tou thematos na allaksei afou den isxyei.

Link to comment
Share on other sites

apo pou to katebases to video sideras?

Dose mas ti dieuthinsi gia na to katebasoume ki emeis oste na sigoureutoume!

Me gwap to katebases i mipos me gint?

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

apo pou to katebases to video sideras?

Dose mas ti dieuthinsi gia na to katebasoume ki emeis oste na sigoureutoume!

Me gwap to katebases i mipos me gint?

 

me gwap to katevasa...

Link to comment
Share on other sites

mporeis na mou doseis to url?
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε το url sideras. Περίεργο μου φένεται αυτό.

 

apo pou to katebases to video sideras?

Dose mas ti dieuthinsi gia na to katebasoume ki emeis oste na sigoureutoume!

Me gwap to katebases i mipos me gint?

Αν το έχει κατεβάσει με gint τώρα θα τον είχε πιάσει η καρδιά του... :)

 

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

molis katevasa video megethous 3.1mb(3.152kb) ! den yparxei kanena orio.. Proteinw o titlos tou thematos na allaksei afou den isxyei.

Δεν νομίζω να αλλάξει ο τίτλοs του thread διότι τα περισότερα κινητά δεν κατεβάζουν πάνω απο 1ΜΒ εφόσον έχει βάλει όριο η ΤΙΜ.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

molis katevasa video megethous 3.1mb(3.152kb) ! den yparxei kanena orio.. Proteinw o titlos tou thematos na allaksei afou den isxyei.

Δεν νομίζω να αλλάξει ο τίτλοs του thread διότι τα περισότερα κινητά δεν κατεβάζουν πάνω απο 1ΜΒ εφόσον έχει βάλει όριο η ΤΙΜ.

 

file den yparxei kanena orio. sou stelnw me pm tin dieythinsi na deis...

Link to comment
Share on other sites

file sideras, mallon ksexases na mou steileis ti dieuthinsi me PM...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

ίσως τότε κάτι να παίζει με τις συσκευές ή τις ρυθμίσεις της ΤΙΜ. Γιατί εσύ sidera vodafone live κινητό δεν έχεις;

 

exw motorola v1050...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

 

 

file den yparxei kanena orio. sou stelnw me pm tin dieythinsi na deis...

Φίλε sidera πρέπει να έχειs στείλει λάθοs την σελίδα. Δεν μπαίνει...

 

ίσως τότε κάτι να παίζει με τις συσκευές ή τις ρυθμίσεις της ΤΙΜ. Γιατί εσύ sidera vodafone live κινητό δεν έχεις;

Έχει σημασία αν έχει vf live κινητο? Τα κινητά δεν είναι σίγουρα. Κάτι με τιs ρυθμίσειs παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία αν έχει vf live κινητο? Τα κινητά δεν είναι σίγουρα. Κάτι με τιs ρυθμίσειs παίζει.

Αυτό λέω. ρυθμίσεις σε συνάρτηση με την συσκευή...

Για... think about...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...