Jump to content

Heroes - Heroes Reborn (NBC)


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό και το 3x03, τυπικό Heroes επεισόδιο χωρίς ιδιαίτερες εξάρσεις, απλά προχωρά η ιστορία.

Το είδα ευχάριστα, και αυτό ίσως να οφείλεται εν μέρει στο γεγονός ότι δεν έπαιξαν ο Mohinder και η Maya, που είναι ανυπόφοροι ως χαρακτήρες για μένα... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και πάλι με το 3x03 είμαι πολύ μπερδεμένος. Για κάποιο λόγο επέλεξαν φέτος να αυξήσουν τους ρυθμούς στην ιστορία και όλα αυτά τα βιαστικά βήματα οδηγούν σε πολύ άκυρες καταστάσεις (αν όχι εντελώς αδικαιολόγητες) και αψυχολόγητες αντιδράσεις/πράξεις από πολλούς ήρωες.

 

Νομίζω ότι αρχίζει να με πιάνει και εδώ το σύνδρομο του Matrix Reloaded/Revolutions, όπου το βλέπεις ότι η ταινία είναι μπαρούφα, νομίζεις ότι ζεις εφιαλτή και ότι δεν μπορεί να καταστρέφει κάποιος με τέτοιο οικτρό sequel την αγαπημένη σου ταινία, και πιστεύεις ακόμα ότι η κατάσταση μπορεί να σωθεί (αρκεί η λύση να είναι πολύ ανατρεπτική).

 

Πχ εδώ θα μπορούσαν να το πάνε αλα Donnie Darko και

να πούνε ότι επειδή το βλαμμένο ο Peter έκανε συνεχώς time jumps και άλλαζε το μέλλον, δημιουργήθηκε αυτό το ασταθές σύμπαν όπου όλοι συμπεριφέρονται κάπως off -αν όχι εντελώς παράλογα- και εν τέλει αυτό το σύμπαν πάει προς καταστροφή εκτος και αν....(αυτό το σημείο μου λείπει)... οπότε όλα θα επανέλθουν σε (πιο) κανονικούς ρυθμούς

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Καλό και το 3x03, τυπικό Heroes επεισόδιο χωρίς ιδιαίτερες εξάρσεις, απλά προχωρά η ιστορία.

Το είδα ευχάριστα, και αυτό ίσως να οφείλεται εν μέρει στο γεγονός ότι δεν έπαιξαν ο Mohinder και η Maya, που είναι ανυπόφοροι ως χαρακτήρες για μένα... :p

 

Για τον Mohinder +1000 :D

 

Ειδικά στον 1ο κύκλο εκεί με τα όνειρά του κλπ... έκοβα φλέβες :p

 

Πάντως γενικά κυλάει πολύ καλά ο 3ος κύκλος μέχρι στιγμής.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι το συγκρίνουν με Lost όσον αφορά τα αναπάντητα ερωτήματα... Νομίζω δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης καθώς στο Heroes τα πάντα εξηγούνται έστω και υπερφυσικά :rolleyes: (αν όχι άμεσα, σε επόμενα επεισόδια σίγουρα!!)

 

+επίσης νομίζω ότι χρειάζεται να αναφερθώ στο ότι γέλασα για πρώτη φορά με Sylar στη φάση που το παίζει FBI και ζητάει καφέ ντεκαφεϊνέ από τον αστυνομικό.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω θετικες εντυπωσεις απο το 3ο επεισοδιο, που ηταν καλυτερο των προηγουμενων 2....:up:

Ενδιαφερον θα χει η συνεργασια Νοα-Σαιλερ αν συνεχιστει, ενω αναρωτιεμαι τι εξυπηρετει ο θανατος της Νικι και η εμφανιση της ιδιας με αλλο ονομα....;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω θετικες εντυπωσεις απο το 3ο επεισοδιο, που ηταν καλυτερο των προηγουμενων 2....:up:

Ενδιαφερον θα χει η συνεργασια Νοα-Σαιλερ αν συνεχιστει, ενω αναρωτιεμαι τι εξυπηρετει ο θανατος της Νικι και η εμφανιση της ιδιας με αλλο ονομα....;)

noumera:lol::lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Εμ... το ξέραμε ήδη ότι η Νικι είχε μια δίδυμη αδερφή, την Jessica, την οποία είδε να την στραγγαλίζει ο πατέρας τους ( ; ) αν θυμάμαι καλά. Άρα μπορεί να παίξουν με αυτό το στόρι ή να το επεκτείνουν (πχ ότι ήταν τρίδυμα ή περισσότερα και κάποια τα έδωσαν για υιοθεσια ή κάτι τέτοιο).
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η φράση του δόκτωρ "Εγώ σε έφτιαξα" μου δημιουργεί την υποψία οτι θα το πάνε προς κλωνοποίηση μεριά.

 

Πάνως ότι και αν τρέχει με την Τρέισι/Νίκι, μπορεί σίγουρα να γενικευθεί και με τους υπόλοιπους ήρωες. Να μας πουν δηλάδή ότι όλοι όσοι έχουν δυνάμεις τις απέχτησαν έπειτα απο πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

ωχ...φτου! δεν επρεπε να μπω στο τοπικ...διαβασα τα σχολια της τελευταιας σελιδας που λέτε οτι εχουν αρχισει κ την καταστρεφουν τη σειρα...

εγω τωρα την ξεκίνησα - θα δω το 1x13 τωρα το βράδυ κ τα προηγούμενα 12 τα χω δει σχεδόν μονορούφι, απολαμβάνοντάς τα 100%...κ να φανταστείτε οτι γενικώς δε μου αρέσουν οι σειρές του είδους...αυτη ομως εχει μια τόσο σφιχτη πλοκή μεχρι τώρα που δε σου κάνει καρδια να την αφήσεις...προβλέπω ξενύχτια μεχρι να φτασω στην 3η σεζον..[κ εννοειται μεχρι τοτε δν ξαναμπαινω στο θρεντ μη μου ρθει παλι κανα σποιλερ κατακεφαλα...-πως την πατησα ετσι?:O]

 

 

PS Πεθαινω με το γιαπωνεζο! τι φατσα ειναι αυτη?? κορυφή!:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο σαφέστατα το 3x03 από τα άλλα δύο (άλλωστε δε γινόταν και χειρότερο των 3x01-2 - λίγο ακόμα και θα χτυπάγανε πάτο).

 

Στα μείον...ότι δεν έπαιζε η Kristen Bell :p

Στα συν... τα υπόλοιπα. Επίσης έχω να δηλώσω πως δεν καταλαβαίνω nada από όλα όσα συμβαίνουν με τον Sylar αλλά είναι και γ@μω τους villains :p Και ο Quinto έχει την απόλυτη psycho-φατσα. Τα φρύδια του δε είναι σα να ζωγραφίστηκαν για να παίζει τον psycho killer!! :lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και το I Am Become Death. Δημιουργούνται νέα ερωτήματα αλλά μαθαίνουμε πως θα εξελιχθούν πολλοί χαρακτήρες. Ευτυχώς που δεν δείχνουν πολύ Μοχίντερ γιατί έχει γίνει πολύ κουραστικός. Ελπίζω σε επόμενο επεισόδιο να μας δοθούν περισσότερες λεπτομέριες για το τι συμβαίνει με τον ορό.
Link to comment
Share on other sites

έφτασα κι εγώ στο 3x04 (είδα 2 - κ κάτι - σεζόν σε 2 βδομάδες...μιλαμε για κάψιμο)

 

αν είναι να κάνω ένα σύντομο απολογισμό κ των 3ών σεζόν θα λεγα πως η πρώτη είναι η πιο δυνατή κ πιο ενδιαφέρουσα κ φυσικά πιο ολοκληρωμένη - η δεύτερη δεν ήταν κακή απλά τελειώνει απότομα -προφανώς λόγω της απεργίας της WGA κ των μόλις 11 επεισοδίων (από τη 2η σεζον έβρισκα πιο ξεκάρφωτη την ιστορία με τον Τακενζο Κεσι αλλα οκ, κάπως κούμπωσε στο τέλος)...πιστεύω θα ήταν καλύτερο αν δεν τελείωνε τόσο απότομα το θέμα με το θανατηφόρο ιό κ εξακολουθούσε να ναι το ζητούμενο και στην 3η σεζόν, γιατί τώρα φαίνεται σα να ζορίζονται να βρουν τη νέα απειλή για τον κόσμο...

Το 3x01 το βρήκα παιδαριώδες - σα να μπαζε απο παντού το σενάριο: ο Νειθαν σώζεται απο το Λιντερμαν - ο οποίος όμως εξακολουθεί να ναι νεκρός ή είναι φάντασμα ή άγγελος??Η Νικι δεν ειναι πια νίκη αλλα ή τρίδυμη αδελφή της??Ο Μοχιντερ τρώει φλασιά κ ανακαλύπτει τη μαγική φόρμουλα χωρίς ούτε μια ώρα έρευνας - τσακ μπαμ- κ επιπλέον χάνει όλη τη σύνεση που τον διέκρινε και βιάζεται να κάνει την ένεση??Ο Πικατσου ανεμίζει το φάκελο με το υποτιθέμενο deadly secret κ μία τύπισα που τρέχει σαν το Φλας μπαίνει στο δωμάτιο ακριβώς το δευτερόλεπτο που ανοίγει το φάκελο κ του παίρνει τη φόρμουλα??Η Κλαιρ δεν μπορεί να πεθάνει με τίποτα - αλλά τότε προς τι το "Save the cheerleader" του πρώτου κύκλου??

Απ το 3x02 κ μετά κάπως φτιάχνουν τα πράγματα αλλα βασικό μειονέκτημα είναι οτι δεν ξερουμε απο τι πρέπει να πρωτο -σωθεί ο κόσμος

-από τη φόρμουλα που δίνει σε όλους δυνάμεις?

-απο το να εκτεθεί το μυστικό αυτών που έχουν δυνάμεις?

-απο το να εκραγεί πάλι ο Σαιλερ κ να κάψει την Κοστα Βερντε?

σαν πολύ ανακατεμένο έχει γίνει το σενάριο...

 

Μιας κ λέτε για το Σουρές: εγώ διαφωνώ - ήταν μεχρι τώρα από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες. Πρώτος φυσικά έρχεται ο Πίκατσου:p μετά έρχονται ο μπάτσος κ ο Πιτερ κ ο Σαιλερ βέβαια...Αυτός που δεν αντέχω να βλέπω είναι ο Νειθαν (μου θυμίζει το Σβαρτζενεγκερ μπλιαχ)

 

κορυφαία στιγμή γέλιου σε όλο το σήριαλ: ο Σαιλερ με την ποδιά να φτιάχνει βάφλες!:lol::lol: -έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι το ποιός είναι... o villain της 4ης σεζόν.

 

Ο Sylar δε θεωρείται πια ο πιο επικίνδυνος.

Οι άλλοι που το σκασαν, εντάξει...δε μας πολυνοιάζουν έχουμε άλλα στο κεφάλι μας.

Δεν καταλαβαίνω στο παρόν με ποιόν παλεύουν οι "καλοί". Γιατί στο μέλλον παλεύουν με του μελλοντικούς εαυτούς τους.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν καταλήξει ακόμα. Μπορεί να μας έρθει απο Μοχίντερ μεριά, απο επίπεδο 5 μεριά, απο το μέλλον μεριά ή να εμφανιστεί κάποιος νέος χαρακτήρας στο παρόν.

 

Την φόρμουλα μας έχει πει η Δάφνη ή να έχουμε καταλάβει για ποιόν την έκλεψε; Δηλαδή σε ποιανού τα χέρια θα πέσει η φόρμουλα;

 

Και αν κατάλαβα καλά,

αυτή βοηθάει στην αποκρυπτογράφηση της πηγής δύναμης του κάθε ήρωα. Και γι'αυτό τον λόγο μπόρεσαν στο μέλλον να δώσουν δύναμη και στους απλούς πολίτες και, ίσως, ελεγχόμενα στο τι δύναμη θα αποχτήσει ο καθένας.

Ελπίζω να μας δώσουν περισσότερες πληροφορίες στα επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ναι (στα spoiler-ερωτήματά σου)

 

Οπως το πάνε, θέλουν να μας πούνε πως η φόρμουλα είναι το κλειδί για να πάρουν όλοι οι άνθρωποι δυνάμεις. Και εννοείτε πως στο μέλλον που μας δείξανε το τι δυνάμεις θα πάρει ο καθένας είναι ελεγχόμενο. Άλλωστε δε θα μπορούσε να δικαιολογηθεί αλλιώς το γεγονός πως στο μέλλον όλοι πετούσανε ;)

 

 

Πάντως επιμένω.

ΟΚ, καλό είναι που ξεφεύγει και λίγο από το κλασσικό μοτίβο "άνθρωποι με υπερδυνάμεις - κινδυνεύουν άνθρωποι γύρω τους - τους σώζουν - τέλος επεισοδίου" και αυτά τα a la Lost flashbacks/flashforwards είναι αρκετά ενδιαφέροντα - αν και απο τη φύση τους πολύ μπερδεμένα, αλλά θα μπορούσαν να το είχαν κάνει όλο πιο απλό.

 

Δε χρειάζεται να είναι κάτι τελείως ακαταλαβίστικο για να μας πείσει ότι είναι "something big" :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

auto me th formoula einai telios copy apo 4400 ekei me th surigga edo me th formoula:confused: auto gia to spoiler pou ekane o desert kai de me arese auth h xafnikh allagh tou syler.sto proto kyklo adistaktos dolofonos pou tha mas katestrefe.sto deutero kyklo o dolofonos IS ALIVE:cry::cry: sto trito kyklo.

o dolofonos kai o nathan kai o peter einai..ADERFIA??:blink::lol: kai tora TI ????

O DOLOFONOS EINAI THUMA THS KOINONIAS GIA AUTO EGINE ETSI??? ligo blakodes:lol

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

auto me th formoula einai telios copy apo 4400 ekei me th surigga edo me th formoula:confused:

 

Χμ.. Αναρωτιέμαι, ποια ήταν η βασικη υπόθεση της 1ης ταινίας X-men ? :rolleyes:

Δύσκολο να υπάρξει original θέμα σε σειρά με υπερήρωες, αφού τα περισσότερα, ακόμα και τα πιο extreme εχουν ήδη καλυφθεί από ταινίες και τα άπειρα κομιξ/anime ηπερηρώων.

Η δύναμη του Heroes στην 1η season δεν ήταν στα εφέ, ούτε στον Sylar, ούτε στην "απειλή". Ήταν στην ανάπτυξη της ιστορίας, των χαρακτήρων, το κονσεπτ "συνηθισμένοι άνθρωποι ανακαλύπτουν πως έχουν ασυνήθιστες ικανότητες" και πως αυτό επηρεάζει τη ζωή τους. Ok και στα ωραία cliffhnagers, στην πετυχημένη comic-like σκηνοθεσία/φωτογραφία (καμία σχέση με 4400), στο γεγονός ότι το 1ο κεφάλαιο ολοκληρώθηκε σε μία season, και στο καλό buildup της αγωνίας μέχρι το τέλος.

Η δεύτερη season ενώ imho ξεκίνησε καλά και υποσχόμενη, έκανε πάρα πολλά λάθη (κυρίως δεν βρήκε ρυθμούς/τους έχανε συνεχώς και οι παράλληλες ιστορίες ήταν ξεκάθαρα "διαφορετικών ταχυτήτων") και την χτύπησε και η απεργία της WGA.

 

Τώρα για το προφανές χάλι του storytelling της 3ης δεν μπορώ να βρω άλλη δικαιολογία -πέρα από όπως είπα μια υποψία ότι είναι σκόπιμο. Δηλαδή μπορώ να δω κάτι να υπάρχει πίσω από όλα αυτά που θα δώσει μια λύση (το τέλος του κεφαλαίου είναι στο 13ο επεισόδιο btw), αλλά θα προτιμούσα πολύ καλύτερη αφήγηση και σκηνοθεσία στα επεισόδια μέχρι τώρα. Γιατί ως τώρα η αφηγηση φωνάζει "ας δούμε πόσο σκατά μπορούμε να τα κάνουμε τα πράγματα -σε σημείο να μπουκώσουμε το μυαλό του θεατή και να μην αφήσουμε περιθώρια για θεωρίες και λογικές ερμηνείες"....

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά... αλλά εγώ όσο βλέπω την 3η σεζόν μου δίνει την ίδια αίσθηση που έχουμε όταν βλέπουμε τον Joey στα φιλαράκια να ονειρεύεται ότι η Rachel είναι έγγυος στο παιδί του και πως το παιδί τελικά είναι ο Ross σε μικρογραφία :p Με λίγα λόγια, "ξέρω ότι αυτό που βλέπω είναι ψεύτικο... όμως το διασκεδάζω μέχρι να τελειώσει".

 

Και εννοώ ότι σαν να έχω την εντύπωση ότι όλη η τρίτη σεζόν θα ακυρωθεί στο τέλος... Ότι θα γυρίσει κάποιος το χρόνο πίσω, θα πείσει τον Mohinder να μην κάνει την ένεση... ή κάτι τέτοιο... Τι λέτε; :rolleyes:

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Η αντιγραφή της αντιγραφής..

Όλο το νέο Concept θυμίζει καθαρά το 4400 για το θέμα των δυνάμεων.

Ο Μοχίντερ γίνεται όπως ο μύγας στην ταινία: The Fly.Περπατάει σε τοίχους και ταβάνια, έχει φοβερή δύναμη και μαμάει!!:lol::lol::lol:Ήδη άρχισαν οι παρενέργειες και ξεφλουδίζει η πλάτη.Σε λίγο θα του πέφτουν τα δόντια και τα νύχια!!:p:p

Μα καλά τόσο στέρεψαν τα μυαλά των σεναριογράφων??

Πρόσεξε κανείς ότι η Δάφνη (η γκόμενα flash) είναι αλλοίθωρη?Παιδιά αναρωτιέμαι πώς την έβαλαν και παίζει..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Και πολύ μάλιστα.

 

Και έλεγα να το πω απο την αρχή αλλά, σκέφτηκα μήπως είναι η ιδέα μου. Και λίγο χοντροκ@λα είναι. :lol:

 

Είχα κάποιες ελπίδες για το πως θα εξελιγθούν τα συμπτώματα του Μοχίντερ αλλά μόλις τον είδα με την κουκούλα στο κοντινό μέλλον, ξενέρωσα. Δυστυχώς η ιστορία του Μοχίντερ στην 3 σεζόν είναι για τα μπάζα.

 

Μόνο ο Χίρο παρουσιάζει ενδιαφέρον.

 

Πρέπει να μάθουμε ακόμα τι ακριβώς έκανε ο Πίτερ και ανάγκασε τους ήρωες να στραφούν εναντίον του.

 

Ο Σάιλερ μου άρεσε πάρα πάρα πολύ στον νέο του ρόλο. Ελπίζω να βγει γρήγορα στους δρόμους.

 

Σήμερα παίζεται το 5ο. Angels And Monsters. Για να δούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε κανείς ότι η Δάφνη (η γκόμενα flash) είναι αλλοίθωρη?Παιδιά αναρωτιέμαι πώς την έβαλαν και παίζει..

χαχα! κ εγω το προσεξα!το ένα μάτι εδώ και τ' άλλο...

 

[Εντιτ: πρέπει να διαβάζω καλύτερα τα προηγούμενα ποστ]

 

Ποια λετε να ναι η γυναικα του Σαιλερ στο μέλλον? Θέλω να ξαναδώ Σαιλερ χαρωπή νοικοκυρούλα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παρολο το μπερδεμα μ'αρεσει...:p

Το ευχαριστηθηκα το επεισοδιο....

Και ο σαιλερ τρα σπαει!!!!:up:

 

Αλλα συμφωνω οσο δεν παει αλλο με την ρηση του stroggoff:

""ας δούμε πόσο σκατά μπορούμε να τα κάνουμε τα πράγματα -σε σημείο να μπουκώσουμε το μυαλό του θεατή και να μην αφήσουμε περιθώρια για θεωρίες και λογικές ερμηνείες"

 

Η αφηγηση εχει καταντησει σαν παιχνιδι εκεινου που κανει το μονταζ...

Λες και εβαλε το 5χρονο παιδι του να βαλει τη μια ακυρη σκηνη μετα την αλλη.... Ενας χαμος!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...