Jump to content

Οδήγηση με αυτόματο ή χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων;


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mou to poulaei 4300. pedia den xero kata poso einai kalo. akoma den to exw kanei volta. tin tetarti 8a paw se mantra na koitaxw kai ekei. pros to paron to sugekrimeno einai se anamoni.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

mou to poulaei 4300. pedia den xero kata poso einai kalo. akoma den to exw kanei volta. tin tetarti 8a paw se mantra na koitaxw kai ekei. pros to paron to sugekrimeno einai se anamoni.

 

Pisteuw pws se auta ta lefta apo idiwti pou exei anagki ta xrimata evriskes kai 106 1.4 75ps tou 99 me udrauliko timoni;)Psaxe kala prwtou pareis amaksi;)Idiws mias kai 8a einai to prwto sou!!!

Epeisis kalo 8a itan an exeis kapoio gnwsto o opoios asxoleitai kai einai ligo psagmenos zita tin voi8eia tou:)

Auta apo mena kai elpizw na vreis to kalitero amaksaki gia sena:)

 

Filika

 

Nikolas:p;)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

mou to poulaei 4300. pedia den xero kata poso einai kalo. akoma den to exw kanei volta. tin tetarti 8a paw se mantra na koitaxw kai ekei. pros to paron to sugekrimeno einai se anamoni.

 

Τα λεφτά που σου ζητάει είναι πάρα πολλά .

Το ίδιο μοντέλο (χωρίς υδραυλικό ,55000χιλ.) το πήρε η πεθερά μου πριν 2 μήνες 3500ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Αν η αγορά μεταχειρισμένου είναι λίγο... "λαχείο", η αγορά μεταχειρισμένου από εταιρεία ενοικίασης είναι ρώσικη ρουλέτα.

 

Όσο για το μηχανικό τιμόνι του saxo δεν είναι τίποτα τραγικό. Όπως ήδη ειπώθηκε θα σε "παιδέψει" μόνο όταν χρειαστεί να κάνεις πολλές μανούβρες.

Link to comment
Share on other sites

opote me sunvouleuetai na min parw apo enoikiazomeno autokinito?

 

1)posa xiliometra prepi na exei ena metaxeirismeno gia na theorite se kali katastasi?

 

2)pia theorite kala metaxeirismena montela mexri 1200cc mikra se megethos opws to saxo kai na einai svelta ligo?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το σκεφτόμουν κ γω για αυτόματο.. στην παρούσα φάση έχω Alfa Romeo 1.4 Boxer 95PS (με ταχυτητες) αλλά σε 1.5 χρονο περιπου που θα αλλάξω αμάξι, σκεφτόμουν το Opel Corsa με αυτόματες.. τι λέτε, καλό ειναι??? Αν το χει κ καποιος.. ας μου πει καμια συμβουλη..
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το σκεφτόμουν κ γω για αυτόματο.. στην παρούσα φάση έχω Alfa Romeo 1.4 Boxer 95PS (με ταχυτητες) αλλά σε 1.5 χρονο περιπου που θα αλλάξω αμάξι, σκεφτόμουν το Opel Corsa με αυτόματες.. τι λέτε, καλό ειναι??? Αν το χει κ καποιος.. ας μου πει καμια συμβουλη..

 

Αν δε σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις (καρου) καλη επιλογη αλλιως οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τα αυτόματα κιβώτια

http://www.auto24.gr/html/ent/974/ent.31974.asp

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ανοίγω αυτό το θέμα για να με βοηθήσετε να καταλάβω το συγκεκριμενο κιβώτιο.

 

P

 

R

N

D

 

S

ευχαριστω.

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

ανοίγω αυτό το θέμα για να με βοηθήσετε να καταλάβω το συγκεκριμενο κιβώτιο.

 

P

 

R

N

D

 

S

ευχαριστω.

 

P = Parking

R = Oπισθεν

N = Νεκρά

D = Drive

Οταν έχεις σταματιμένο το αμάξι βάζεις το P ( Οχι σε φανάρια )

Με το R κάνεις οπισθεν

Με το Ν έχεις νεκρά στο κιβώτιο

Με το D όταν οδηγάς ( Στην πορεία )

Τωρα το S τι είναι δεν μπορω να σου πω γιατί το κάθε αυτοκίνητο έχει τα δικά του!!! ( Μπορεί να είναι τοα σειριακό κιβώτιο )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τον φίλο για την απάντηση

αλλά δεν κατάλαβα, όταν ανάβει το φανάρι κόκκινο το βάζουμε στο N και πατάμε το φρένο και στην συνέχεια περιμένουμε να ξαναγινει πράσινο για να το βάλουμε στο D?

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα πατας φρενο.Το Ν το βαζεις οταν θα χρειαστει να σπρωξεις το αυτοκινητο για καποιον λογο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασικά το S από όσο ξέρω γιατί σπίτι μου έχω 2 καινούργια αυτοκίνητα αυτόματα είναι η sport ταχύτητα ... κατάλαβες ?
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα πατας φρενο.Το Ν το βαζεις οταν θα χρειαστει να σπρωξεις το αυτοκινητο για καποιον λογο.
Η όταν το βάζεις σε αυτόματο πλυντήριο. ;) Σπρώξιμο θα μου πεις θεωρείται και αυτό... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

χα χα σωστός αιμίλιος...

λοιπόν s είναι το sport... σε ορισμένα αυτοκίνητα μάλιστα αλλάζει κ όλη η συμπεριφορά του αυτοκινήτου (αναρτήσεις κλπ)

κ για όσους έχουν 4χ4΄θα έχουν πιθανόν και

2---μέχρι 2 ταχύτητες (60χλμ)

L---χαμηλές ταχύτητες (μόνο για απότομη κατηφόρα η δύσκολη πορεία)

 

Πάντως το αυτόματο δν το αλλάζω πια και ειδικά σε 4χ4 είναι κ καλύερο κτός δρόμου

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

2---μέχρι 2 ταχύτητες (60χλμ) και όταν έχεις κάποιο τροχόσπιτο ή κάτι τέτοιο.Είναι για να σου κόβει την ταχύτητα. Δηλαδή κόφτης στα 60χλμ/ώρα.

Έχω την εντύπωση ότι το L είναι και για απότομες ανηφόρες.

Link to comment
Share on other sites

σορυ κ για ανηφόρες (γενικά σκληροτράχηλα εδάφη)΄έχεις δικιο mol

καλό όμως είναι κ στη 2 να μην το ζορίζεις παραπάνω...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ο κολλητός μου πήρε το Audi A5 2.0T, έδωσε 51.500 ευρώ και ο βλάκας δεν έβαλε το multitronic κιβωτιο, φυσικα το εκραξα αγρια αλλα τη να το κανεις:(
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
προσωπικά και στο επόμενο αυτοκίνητό μου αυτόματο θα αγοράσω...

 

Επειδή λοιπόν ήρθε η ώρα να αγοράσω το νέο μου αυτοκίνητο και φυσικά θα είναι αυτόματο έχω μερικές απορίες-ερωτήσεις..

 

Είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα..Το πρώτο είναι το Honda Jazz και το δεύτερο είναι το Toyota Yaris...

 

Οι χρόνοι παράδοσης γνωρίζει κανείς πόσο είναι?!?Την τελευταία φορά που το είχα ψάξει ήταν κάπου 2μήνες αλλά πάνω και 2,5 χρόνια από τότε..

 

Επίσης το αυτόματο συνεχούς μεταβαλλόμενης σχέσης του Honda με το ημιαυτόματο του Yaris ποιες διαφορές έχουν ως προς το θέμα βλάβες?Δλδ. ποιο από τα 2 είναι πιο επιρρεπές?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν ήρθε η ώρα να αγοράσω το νέο μου αυτοκίνητο και φυσικά θα είναι αυτόματο έχω μερικές απορίες-ερωτήσεις..

 

Είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα..Το πρώτο είναι το Honda Jazz και το δεύτερο είναι το Toyota Yaris...

 

Οι χρόνοι παράδοσης γνωρίζει κανείς πόσο είναι?!?Την τελευταία φορά που το είχα ψάξει ήταν κάπου 2μήνες αλλά πάνω και 2,5 χρόνια από τότε..

 

Επίσης το αυτόματο συνεχούς μεταβαλλόμενης σχέσης του Honda με το ημιαυτόματο του Yaris ποιες διαφορές έχουν ως προς το θέμα βλάβες?Δλδ. ποιο από τα 2 είναι πιο επιρρεπές?

 

Θα έλεγα ότι είναι καλύτερα πρώτα να διαβάσεις αυτό και αφού διαλέξεις την κατάλληλη κατηγορία να γράψεις στο επίσημο θέμα για το δίλημμα που έχεις για την αγορά.Κι αυτό επειδή εδώ συζητάμε γενικά για αυτόματα ή χειροκίνητα και όχι για μοντέλα συγκεκριμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι είναι καλύτερα πρώτα να διαβάσεις αυτό και αφού διαλέξεις την κατάλληλη κατηγορία να γράψεις στο επίσημο θέμα για το δίλημμα που έχεις για την αγορά.Κι αυτό επειδή εδώ συζητάμε γενικά για αυτόματα ή χειροκίνητα και όχι για μοντέλα συγκεκριμένα. :)

 

Γνωρίζω πολύ καλά ότι υπάρχει ειδικό θέμα για τα διλήμματα που έχουμε ως αγοραστές αλλά η δική μου ερώτηση αφορούσε το θέμα βλάβες στα αυτόματα κιβώτια των CVT και MMT και όχι ποιο αυτοκίνητο απο τα 2 να επιλέξω..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...