Jump to content

Προτάσεις για προγράμματα προστασίας


stratos_diethnes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι νέοπας στο χώρο του computing και τώρα τελευταία αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα για την προστασία μου στο ιντερνετ το Norton System Works και τα σχετικά παραφερνάλια του(internet security κλπ.) που τα είχε εγκατεστημένα ο υπολογιστής απο την αρχή.

 

Τώρα όμως που έληξε το norton σκέφτομαι να είτε να ξαναβρώ(μήπως γνωρίζει κανείς που?) κάποια έκδοσή του και να την ξαναπεράσω,είτε να κοιτάξω εναλλακτικά για διάφορα άλλα προγράμματα που θα μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν εξίσου καλά.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια προγραμματάκια που χρησιμοποιείται εσείς για ασφάλεια στο διαδίκτυο, ανιχνευση ιών, firewall, clean up registry, fix tools και γενικότερα τέτοιου είδους?

Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν μου λέγατε και που θα μπορούσα να τα βρώ αυτά για κατέβασμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για antivirus διάβασε το αντίστοιχο θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=785

Εγώ προτείνω NOD32.

 

Για firewall νομίζω σε καλύπτει αυτό των Windows αν έχεις SP2. Διαφορετικά δες το ZoneAlarm ή το Cygate.

 

Registry Cleaner και τα συναφή καλύτερα να τα αποφύγεις.

 

Όλα τα παραπάνω μπορείς να τα βρεις σε κάποιο p2p πρόγραμμα, π.χ. emule.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέοπας στο χώρο του computing και τώρα τελευταία αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα για την προστασία μου στο ιντερνετ το Norton System Works και τα σχετικά παραφερνάλια του(internet security κλπ.) που τα είχε εγκατεστημένα ο υπολογιστής απο την αρχή.

 

Τώρα όμως που έληξε το norton σκέφτομαι να είτε να ξαναβρώ(μήπως γνωρίζει κανείς που?) κάποια έκδοσή του και να την ξαναπεράσω,είτε να κοιτάξω εναλλακτικά για διάφορα άλλα προγράμματα που θα μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν εξίσου καλά.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια προγραμματάκια που χρησιμοποιείται εσείς για ασφάλεια στο διαδίκτυο, ανιχνευση ιών, firewall, clean up registry, fix tools και γενικότερα τέτοιου είδους?

Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν μου λέγατε και που θα μπορούσα να τα βρώ αυτά για κατέβασμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα...

Ο δικός μου συνδυασμός ακούει στο AntiVir XP , Firewall των windows (SP2) , XoftSpy και CCleaner (για registry)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω Kaspersy Internet Security 2006 (εχει antivirus, firewall, antispy κλπ) και για καθαρισμο της registry το ccleaner :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για μένα η καλύτερη προστασία επιτυγχάνεται με:

 

1.Kaspersky Internet Security (ελαφρύ, εύκολο στη χρήση και αποτελεσματικότατο!)

2.Αd-aware SE Personal : Πολύ καλό για να καθαρίζεται τα διάφορα malware και spyware που μαζεύονται συχνά πυκνά στον HDD.

3.Και κάποιο registry cleaning πρόγραμμα (π.χ. registry cleaner)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Mε απλά λόγια: NOD32 για antivirus. Και Sygate Personal Firewall Pro για τοίχο! ;)
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω kaspersky internet Security 2006 ,spyware doctor,zone alarm,fireflox and nod 32 without real time protection

KASPERSKY FOREVER

 

A. To ZoneAlarm δεν το χρειάζεσαι. Γενικευμένα, η συγκεκριμένη εφαρμογή πάσχει.

Β. Kaspersky Internet Security 2006 σε συνδυασμό με κάποιο καλό anti-spyware ή NOD32 σε συνδυασμό με ένα καλό firewall.

Link to comment
Share on other sites

A. To ZoneAlarm δεν το χρειάζεσαι. Γενικευμένα, η συγκεκριμένη εφαρμογή πάσχει.
Το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια σε πολλούς υπολογιστές χωρίς σοβαρά προβλήματα. Χρειάζεται μερικές ρυθμίσεις, όπως τα περισσότερα προγράμματα. Το pro έχει μερικές λειτουργίες που μπορεί να φανούν χρήσιμες, αλλά ίσως και ενοχλητικές καμιά φορά. Πάντως τη δουλειά του την κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Well, χαίρομαι που δουλεύει, μα!, όσο οι εκδόσεις ανεβαίνουν σε νούμερα, οι αποδόσεις δεν βελτιώνονται. Υπάρχουν περιπτώσεις απο ξένα φορά υποστήριξης όπου αποδεδειγμένα σε πολλα προβλήματα ευθύνοταν η εφαρμογή. Ενυγουεη, είναι λιγάκι περίπλοκο. Αυτά όσων αφορά το δικό μου σχόλιο.

 

Επι του θέματος, ο φίλος μας εχει εγκατεστημένο το Kaspersky Internet Security με ενσωματωμένο Firewall και IDS, εξού και η συμβουλή «Δεν το χρειάζεσαι» και ακολούθως το προσωπικό σχόλιο. Δυο antivirus να τρέχουν μαζί... οφ δε ρέκορντ και χωρίς να το συνιστώ σε κανέναν, ΓΙΝΕΤΑΙ!, μα... δυο firewall Να εκτελούνται ταυτόχρονα, εκεί είναι πιο περίεργα τα πράγματα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να βάλω το Nod32 συγχρόνως μαζί με το Zone Alarm Security Suite που έχω ή θα υπάρξει πρόβλημα γιατί θα υπάρχουν δύο antivirus ταυτόχρονα και πως μπορώ να ξεπεράσω αυτό το θέμα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Ρούξι Ψυχάρα για πάντα Τριφυλλάρα.
Link to comment
Share on other sites

ΜcAfee και εγώ. Το εγκατέστησα δοκιμαστικά όταν το είδα στο intranet του πανεπιστημίου, και από τότε χρησιμοποιώ αυτό μόνο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να βάλω το Nod32 συγχρόνως μαζί με το Zone Alarm Security Suite που έχω ή θα υπάρξει πρόβλημα γιατί θα υπάρχουν δύο antivirus ταυτόχρονα και πως μπορώ να ξεπεράσω αυτό το θέμα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Απλά θα απενεργοποιήσεις το antivir του ZA :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...