Jump to content

Αγωγές και μηνύσεις


PowerZ
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σορι δεν ηξερα που να το βαλω και για να μην ειμαι οφ τοπικ ειπα να το βαλω εδω(ελπιζω να μην ειμαι και δω).

Μολις δεχτηκα απιστευτες βρισιες και απειλες για την σωματικη μου ακαιρεοτητα απο εναν μεθυστακα που ειχε πιει τον αγλεορα και δεν ηξερε τι του γινοτανε.Με απειλησε, πηγε να με δειρει, εσπαγε πραγματα και πεταγε οτι εβρισκε μπροστα του οπου εβρισκε και ολα αυτα χωρις μα χωρις κανενα λογο ειλικρινα!! Το μονο που εκανα ηταν να του πω οσο ειμασταν σε δικο του ιδιοκτητο χωρο αν μπορει να παει παραπερα γιατι εκανε κατι που ενοχλουσε πολλους οχι μονο εμενα, το τι εκανε ειναι ασχετο και δεν εχει να κανει.Το θεμα ειναι τωρα οτι εγω και μαζι ενας αλλος που μας εβρισε απιστευτα παιδια δεν μπορειτε να φανταστητε θελουμε να του κανουμε μυνηση και αν ειναι δυνατον ασφαλιστικα μετρα γιατι ειναι ενας ανθρωπος επικινδυνος και με ιστορια πισω του δλδ δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο, ο συγκεκριμενος μολις πιει γινεται θηριο, τον εχω ικανο δηλαδη να σκοτωσει και ανθρωπο.

Μπορω να του κανω μια μυνηση? και αν ναι του παει αυτουνου χαρτη? τι ακριβως θα του λεει? αν μετα την αγωγη το συνεχισει?

παει δικαστικα?

αν μπορειτε και εχετε καποια ιδεα ριχτε την γιατι τα πραγματα ειναι σοβαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορι δεν ηξερα που να το βαλω και για να μην ειμαι οφ τοπικ ειπα να το βαλω εδω(ελπιζω να μην ειμαι και δω).

Μολις δεχτηκα απιστευτες βρισιες και απειλες για την σωματικη μου ακαιρεοτητα απο εναν μεθυστακα που ειχε πιει τον αγλεορα και δεν ηξερε τι του γινοτανε.Με απειλησε, πηγε να με δειρει, εσπαγε πραγματα και πεταγε οτι εβρισκε μπροστα του οπου εβρισκε και ολα αυτα χωρις μα χωρις κανενα λογο ειλικρινα!! Το μονο που εκανα ηταν να του πω οσο ειμασταν σε δικο του ιδιοκτητο χωρο αν μπορει να παει παραπερα γιατι εκανε κατι που ενοχλουσε πολλους οχι μονο εμενα, το τι εκανε ειναι ασχετο και δεν εχει να κανει.Το θεμα ειναι τωρα οτι εγω και μαζι ενας αλλος που μας εβρισε απιστευτα παιδια δεν μπορειτε να φανταστητε θελουμε να του κανουμε μυνηση και αν ειναι δυνατον ασφαλιστικα μετρα γιατι ειναι ενας ανθρωπος επικινδυνος και με ιστορια πισω του δλδ δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο, ο συγκεκριμενος μολις πιει γινεται θηριο, τον εχω ικανο δηλαδη να σκοτωσει και ανθρωπο.

Μπορω να του κανω μια μυνηση? και αν ναι του παει αυτουνου χαρτη? τι ακριβως θα του λεει? αν μετα την αγωγη το συνεχισει?

παει δικαστικα?

αν μπορειτε και εχετε καποια ιδεα ριχτε την γιατι τα πραγματα ειναι σοβαρα!!

καλυτερα να ξεκοψετε εντελως απο παρεα. ολα τα αλλα μου φαινονται ασκοπα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μήνυση για απειλή, εξύβριση κλπ.

Νομιζω πως θα του έρθει κλήση για δικαστήριο και πως μπορείς να διεκδικήσεις και κάποια χρήματα.

Φυσικά θα σου συνιστούσα να συμβουλευτείς δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα η γνωμη μου ειναι να μεινεις μακρια του καλυτερα,αφου λες κιολας οτι εχει ασχημο παρελθον καλυτερα να σου λειπουν τυχων μελλοντικα μπλεξιματα με αυτον γιατι δεν ξερεις τι μπορει να συμβει,<<ειδε ο τρελος τον μεθυσμενο και φοβηθηκε>> λενε καποιοι παλιοι και ξερουν τι λενε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να του κάνεις μήνυση,για εξύβριση,σωματικές βλάβες(αν σ'ακούμπησε που λογικα θα είναι ελαφριες),για απηλη(χώσε στη μήνυση και δικά σου όπως οτι είπε οτι θα με σκοτώση) και εννοείτε να κάνεις ασφαλιστικά μέτρα που αν παραβιαστούν να σου δωθεί η αποζημίωση. Το κακό είναι οτι η αστυνομία θα σε βοηθήσει,αλλά οι νόμοι που έχουμε στην Ελλάδα θα αφύσουν το τύπο στα ελαφριά.Εννοώ ότι για την εξύβριση θα του ρύξουν(αν το αποδείξεις εννοείτε οτι σε εξίβρυσε) κανα 2μήνο με αναστολή(άρα θα μείνει ελεύθερο και δε θα πρέπει να ξαναπασχολήσει την αστυνομία μέσα στους 2 μήνες).Οι ελαφριές σωματικές βλάβες πλέον δε στοιχειοθετήτε στο δικαστήριο,γιατί θέλει εκθεση πραγματογνώμοντα(ο οποίος δε θα βρεις τπτ γιατι θα ειναι ελαφριες οι βλάβες,εκτος και σε ενα γρατσουνήσει με κανα γυαλί).Το μόνο που σε σώζει αν ειναι να απαλαγείς από τον τύπο ειναι η μύνηση για απηλή(εννοείτε στην απολογία σου θα ρύξεις τα μούτρα σου και θα πεις οτι φοβήθηκε πολύ με αυτά που μου έλεγε,γιατί αλλιώς δε στοιχειοθετήτε ούτε η απηλή)και τα ασφαλιστικά μέτρα που πρέπει να το εγκήνει το δικαστήριο.Βέβαια πρέπει να σου πω ότι και να κατηγορηθεί πχ για όλα τα αδικήματα,όλα τα αδικήματα ειναι εφέσημα και μπορεί να τα εξαγοράσει...Καταλαβαίνεις,ότι θα τρέχεις για πολύ καιρό στα δικαστήρια και αν κερδίσεις θα είναι μονο ηθική ικανοποίηση και τπτ άλλο,γιατι θα έχεις ξοδέψει πολλά για να μην απομακρινθεί ο τύπος από κοντά σου(εκτός και εχεις κάνει ασφαλιστικά μέτρα)

Τώρα μη με ρωτήσεις που τα ξέρω αυτά,απλά...

Καλό κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορι δεν ηξερα που να το βαλω και για να μην ειμαι οφ τοπικ ειπα να το βαλω εδω(ελπιζω να μην ειμαι και δω).

Μολις δεχτηκα απιστευτες βρισιες και απειλες για την σωματικη μου ακαιρεοτητα απο εναν μεθυστακα που ειχε πιει τον αγλεορα και δεν ηξερε τι του γινοτανε.Με απειλησε, πηγε να με δειρει, εσπαγε πραγματα και πεταγε οτι εβρισκε μπροστα του οπου εβρισκε και ολα αυτα χωρις μα χωρις κανενα λογο ειλικρινα!! Το μονο που εκανα ηταν να του πω οσο ειμασταν σε δικο του ιδιοκτητο χωρο αν μπορει να παει παραπερα γιατι εκανε κατι που ενοχλουσε πολλους οχι μονο εμενα, το τι εκανε ειναι ασχετο και δεν εχει να κανει.Το θεμα ειναι τωρα οτι εγω και μαζι ενας αλλος που μας εβρισε απιστευτα παιδια δεν μπορειτε να φανταστητε θελουμε να του κανουμε μυνηση και αν ειναι δυνατον ασφαλιστικα μετρα γιατι ειναι ενας ανθρωπος επικινδυνος και με ιστορια πισω του δλδ δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο, ο συγκεκριμενος μολις πιει γινεται θηριο, τον εχω ικανο δηλαδη να σκοτωσει και ανθρωπο.

Μπορω να του κανω μια μυνηση? και αν ναι του παει αυτουνου χαρτη? τι ακριβως θα του λεει? αν μετα την αγωγη το συνεχισει?

παει δικαστικα?

αν μπορειτε και εχετε καποια ιδεα ριχτε την γιατι τα πραγματα ειναι σοβαρα!!

 

lipon gia na to pio pio 3ekafara apeili me ta logia den 8a piasis tipote ..kai logika 8a bgi kai a8wos gia poloys logoys ..kai munhsh mporis na toy kanis kai na soy kani k.l.p alla apeili me logia 8a tin glitosi opos tin glitonoyme me polles pio palies apofasis apo anotato dikastirio..ayta;)

Τα μεγαλα μετωπα που πεθαινουν και τα μεγαλα ματια που ομορφα κλεινουν...!"...και θα πεθανω μια βραδια σαν ολες τις βραδιες ,χωρις να σχισω τη θολη γραμμη των οριζοντων..."
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πας στο τμήμα Παρασκευή μεσημέρι και να του κάνεις μήνυση όταν θα ξέρεις που είναι, μόλις τον συλάβουνε (είναι αυτόφορη διαδικασία) θα περάσει στο κρατητήριο το παρασκευοσαββατοκύριακό του μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση την Δευτέρα το πρωϊ :lol:

Θα πρέπει να πληρώσεις περίπου 50? ευρώ που είναι το παράβολο για την μήνυση, πάντως δεν θα βγάλεις εύκολα άκρη...

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σοβαρά μιλάτε; Μέθυσος είναι, δεν στέκει. Τι απάνθρωπη κοινωνία καταντήσαμε;

Μην τον κάνεις παρέα κοπελιά. Και δεν μας λες και τι του είπες. Έτσι στο ξαφνικό, και εσύ παραδέχεσαι πως δεν το ξεκίνησε. Κατι του είπες που για σένα δεν ειναι σημαντικό. (βέβαια, ποιός παραδέχεται οτι η γλώσσα μας κόκκαλα τσακίζει; ) Γι'αυτόν όμως είναι ίσως και προσβλητικό. Σύν την κατάστασή του, αυτό διογκόνεται στο μυαλό του. Κούλ λοιπόν και καλές διακοπές. (Απαραίτητες)

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστικά μέτρα τύπου temporary restraining order, να μην πλησιάζει στα 100 μέτρα κλπ. σαν τις αμερικάνικες ταινίες δεν έχουμε στην Ελλάδα.

Μπορείς να κάνεις μήνυση στο αστυνομικό τμήμα για απόπειρα απλής (; ) σωματικής βλάβης και εξύβριση.

Πρόσεχε όμως μη σε κυνηγάει μετά. Σε ξέρει, που μένεις κλπ.; Σκέψου το αρκετά.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

τι μυνηισεις βρε παιδια..

πατε 2-3 εκει σπαστε του τα μουτρα,ριχτε του και κανενα μπουκαλι στο κεφαλι και τελειωσε.

χαμπαρι δεν θα παρει! :p

 

ή το πιο δημοκρατικο,μη του δινεις σημασια και τελειωσε.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σοβαρά μιλάτε; Μέθυσος είναι, δεν στέκει. Τι απάνθρωπη κοινωνία καταντήσαμε;

Μην τον κάνεις παρέα κοπελιά. Και δεν μας λες και τι του είπες. Έτσι στο ξαφνικό, και εσύ παραδέχεσαι πως δεν το ξεκίνησε. Κατι του είπες που για σένα δεν ειναι σημαντικό. (βέβαια, ποιός παραδέχεται οτι η γλώσσα μας κόκκαλα τσακίζει; ) Γι'αυτόν όμως είναι ίσως και προσβλητικό. Σύν την κατάστασή του, αυτό διογκόνεται στο μυαλό του. Κούλ λοιπόν και καλές διακοπές. (Απαραίτητες)

Βασικα για να σας δωσω να καταλαβετε, ο συγκεκριμενος εχει εναν αθλητικο ομιλο στον οποιο ανηκω και ειναι 50 χρονων ο ανθρωπος δεν κανουμε παρεα απλα εχουμε τις τυπικες σχεσεις ιδιοκτητη-πελατη.

Το θεμα ειναι οτι εχει ξανασυμβει αυτο στο παρελθον με αποτελεσμα τοτε να αδειασει εντελως ο ομιλος και αυτος να μπει για αποτοξινωση στο τρελαδικο!

Χθες εχω και μαρτυρες αλλους 30 που ηταν μπροστα δεν του ειπα τιποτα, μονο αν μπορει να παει παραπερα τιποτε περισσοτερο τιποτα λιγοτερο, αυτος προφανως θυχτηκε γιατι ενειωσε σαν να του λεω να φυγει απο τον χωρο που του ανηκει ηταν και μεθυσμενος καργα και αρχισε το βρισιδι και το κακο ειναι οτι οσο εβριζε συνεχιζε να πινει και επειδη η σερβιτορα εκει αργησε να του παει την επομενη μπυρα μπηκε μεσα και αρχισε να σπαει πραγματα ενω της πεταγε πορτοκαλια στο κεφαλι και στο στομαχι:worry:

Link to comment
Share on other sites

Egw tha sumfwnisw me to filo billakosss!

Ase tis miniseis, giati mporei na vretheis k apo katw..

H pio swsti kinisi itan na ton g******e sto ksilo ton ...sti!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για να σας δωσω να καταλαβετε, ο συγκεκριμενος εχει εναν αθλητικο ομιλο στον οποιο ανηκω και ειναι 50 χρονων ο ανθρωπος δεν κανουμε παρεα απλα εχουμε τις τυπικες σχεσεις ιδιοκτητη-πελατη.

Το θεμα ειναι οτι εχει ξανασυμβει αυτο στο παρελθον με αποτελεσμα τοτε να αδειασει εντελως ο ομιλος και αυτος να μπει για αποτοξινωση στο τρελαδικο!

Χθες εχω και μαρτυρες αλλους 30 που ηταν μπροστα δεν του ειπα τιποτα, μονο αν μπορει να παει παραπερα τιποτε περισσοτερο τιποτα λιγοτερο, αυτος προφανως θυχτηκε γιατι ενειωσε σαν να του λεω να φυγει απο τον χωρο που του ανηκει ηταν και μεθυσμενος καργα και αρχισε το βρισιδι και το κακο ειναι οτι οσο εβριζε συνεχιζε να πινει και επειδη η σερβιτορα εκει αργησε να του παει την επομενη μπυρα μπηκε μεσα και αρχισε να σπαει πραγματα ενω της πεταγε πορτοκαλια στο κεφαλι και στο στομαχι:worry:

 

Γιατί δεν φωνάξατε την αστυνομία επιτόπου;Τι περιμένατε,να σκοτώσει την σερβιτόρα ίσως;:worry: Αφού είσαι αποφασισμένη για μηνύσεις κλπ,θα ήταν πιο εύκολο να το ξεκινήσεις εκείνη την ώρα έχοντας και τους μάρτυρες μπροστά..

Link to comment
Share on other sites

Αστυνομία καλέσατε εκείνη την ώρα; Αυτοι θα σας λέγαν αν θέλετε να κάνετε μύνηση.

 

Αν θέλετε να το σοβαρέψετε το πράμα υπάρχουν κι άλλες μη νόμιμες λύσεις...

 

Πάντως καλού κακού οι κοπέλες καλά είναι να έχουν απο αυτά τα σπρεί μαζί τους (πιπεριού λέγονται; ).

Link to comment
Share on other sites

κλασσικο φαινομενο λενε στα δικασηρια οι αλληλομηνυσεις...

ειπαμε κ μεις θα μπλεξε με κανεναν μαφιοζο...κ συ μας ειπες με εναν μπεκρη.

την επομενη μερα δεν θα θυμαται τιποτα οποτε τι φοβασαι?ας μην πηγαινεται στον ομιλο του,τοσοι ηταν εκει ολοι την κοτα?

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστικά μέτρα τύπου temporary restraining order, να μην πλησιάζει στα 100 μέτρα κλπ. σαν τις αμερικάνικες ταινίες δεν έχουμε στην Ελλάδα.

Μπορείς να κάνεις μήνυση στο αστυνομικό τμήμα για απόπειρα απλής (; ) σωματικής βλάβης και εξύβριση.

Πρόσεχε όμως μη σε κυνηγάει μετά. Σε ξέρει, που μένεις κλπ.; Σκέψου το αρκετά.

 

Σώπα καημένε που θα την κυνηγήσει κιόλας. Κάψιμο το μαγαζί αν κάνει καμιά μαλάκια. Για καψίματα εγώ πάντα μέσα (και δε θέλω και φράγκα).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πορτοκάλια το καλοκαίρι;

Γιατί εντείνουν να εκλείψουν;

 

PowerZ ακόμα θες να προχωρήσεις το θέμα δικαστικά;

...
Link to comment
Share on other sites

Πολλές ταινίες βλέπετε. Τι να του κάψει το μαγαζί και να τον πλακώσει στο ξύλο λέτε λες και ζούμε στο Far West... :alien:

Ας φέρνατε την αστυνομία εκείνη την ώρα. Από εκει και πέρα, όσο το τραβήξεις τόσο περισσότερο θα μπλέξεις σε ανούσιες διαμάχες/μηνύσεις/δικαστήρια και δε συμμαζεύεται με τον κίνδυνο να σε κυνηγάει μετά όπως προείπαν.

Καλύτερα να το ξεχάσεις. Μια φασαρία ήταν και τέρμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα, άμα σ'ενοχλεί κάποιος με κλήσεις συνέχεια΄εδώ και έναν χρόνο περίπου και σου χει στείλει και κάποια μηνύματα που σε απειλεί πώς οτι έχετε πεί θα το δημοσιεύσει στο νετ και σε βρίζει μπορείς να του κάνεις μήνυση? μπορώ να πάω εισαγγελέα και να βρεί ποιος είναι? είναι συμβόλαιο το κιν που με πέρνει..και άμα τον βρεί τι μπορεί να κάνει?

μου έχουν πεί πως μπορώ να του πάρω πολλά λεφτά για όλο αυτό το διάστημα που μ'ενοχλεί..

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

αν παρεις την ειδικη αδεια (απο εισαγγελεα) μπορεις να βρεις ποιος ειναι.μετα πας σε εναν δικηγορο,του κανει αγωγη η οποια επιδιδεται σε 2-3 μερες οπου γραφει λεπτομερως(αυτο ειναι δουλεια του δικηγορου) τι εγινε και τι αιτησαι..

ε μετα περιμενεις κινηση.

η ικανοποιουνται τα αιτηματα σου ή πατε σε δικη...

 

 

οσο για το θεμα της παουρ ζου δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα..η μαλλον μπορει αλλα υπαρχει πιθανοτητα να βρει και αυτη τον μπελα της.

1ον ηταν σε δικο του ιδιοκτητο χωρο(οπως η ιδια ειπε)

2ον μπορει να ισχυριστει και αυτος λεκτικες απειλες και με την διακαιολογια του "ειχα πιει και ενα ποτηρακι παραπανω" να ελαφρυνει αφενοσ την δικη του θεση αλλα αφετερου να μπλεξει την παουερ ζου

3ον σε τετοιες περιπτωσεις οποιαδηποτε απο τις δυο πλευρες μπορει να αναφερει παλαιοτερα περιστατικα.η παουερ ζου μπορει να πει οτι και στο παρελθον εχει ξανασυμβει παρομοιο περιστατικο κτλ κτλ.αν ομως η αλλη πλευρα σκαλισει πιο πολυ τα πραγματα για την συμφορουμιτισσα;(απο οσο θυμαμαι ειχε καποιες εκκρεμοτητες)

συνεπως καλα θα ηταν να το ξανασκεφτει

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ωραία δεν αξίζει αλλά αν λέμε ΑΝ πάει κανείς να κάνει μήνυση για τέτοιο θέμα τι γίνεται? είναι κακό που θέλω να μάθω την διαδικασία?

ας πούμε εγώ πάω σε δικηγόρο ή σε εισαγγελέα για να προχωρήσει το θέμα?

και αυτοί τι κάνουν μετά? απλά πραγματάκια.......

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...