Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To αυτόματο focus εννοείς μάλλον. Koίτα υπάρχουν εξαιρετικοί prime lenses όπως ο παραπάνω Carl Zeiss, όχι όμως τόσο καλοί zoom φακοί. Aν υπήρχαν τα χρήματα (γιατί χρειάζεται και ο αντίστοιχος αντάπτορας) θα έπαιρνα έναν Tamron f2.8 Vc
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημερα απο την πλευρα μου. Ειμαι ενας μετριος χρηστης ψηφιακης μηχανης και θα ηθελα να αγορασω μια καινουρια. Ισως και μεταχειρισμενη αν βρω. Μεχρι 300 με 350Ε. Τι μπορειτε να μου προτεινετε? Καμμια Samsung NX300 με απλο φακο? Καμμια Dslr? Δεν με ενδιαφερουν ζουμ μεγαλα απλα καθαρες καλες εικονες και μαλιστα και με χαμηλο φωτισμο.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου dslr θα παρει αυτος που θελει ν ασχοληθεια με τη φωτογραφια, που σκοπευει να αγοραζει φακους αναλογα με την περισταση.

 

Φωτο με χαμηλο φωτισμο παντως χωρις φλας, τις ξεχνας.. Μονο με τριποδο!

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου dslr θα παρει αυτος που θελει ν ασχοληθεια με τη φωτογραφια, που σκοπευει να αγοραζει φακους αναλογα με την περισταση.

 

Φωτο με χαμηλο φωτισμο παντως χωρις φλας, τις ξεχνας.. Μονο με τριποδο!

Μαργαρίτα, συμφωνώ με το πιστεύω σου για τις DSLR. Αλλά και με τις Mirrorless ,όπως Samsung NX300 που σκέφτομαι να πάρω και πάλι μπαίνω στο τρυπάκι για αλλαγές φακών. Αλλά όπως ανέφερα, δεν έχω σκοπό να κάνω ζουμαρίσματα. Και τελικώς θα πάρω και το εξωτερικό του Φλας. Απλά, παρόλο που διάβασα τις περισσότερες από τις σελίδες αυτού του θέματος και μελέτησα αρκετά για σωστότερη επιλογή, πιθανόν καταλήγω στην NX300. Υπάρχει κάποιος που έχει στην ιδιοκτησία του αυτήν την μηχανή να μου πει εντυπώσεις? Ή οποιαδήποτε άλλη γνώμη έχει οποιοσδήποτε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mια καλή και προσιτή λύση σε MILC είναι η Sony a3000 ή εναλλακτικά τώρα που βγήκαν οι νέες α5000 και α6000, μπορείς να βρείς σε πολύ χαμηλές τιμές τις NEX-5T και ΝΕΧ-6.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mια καλή και προσιτή λύση σε MILC είναι η Sony a3000 ή εναλλακτικά τώρα που βγήκαν οι νέες α5000 και α6000, μπορείς να βρείς σε πολύ χαμηλές τιμές τις NEX-5T και ΝΕΧ-6.

Ευχαριστώ πολύ gnt αλλά παρατηρώ ότι ξεφεύγουν λίγο στις τιμές και η αλήθεια είναι πως πληρώνεις την SONY αδρά (αν και γνωρίζω τι καλούδια βγάζει ακόμα και στις ψηφιακές μηχανές).

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές ξεφεύγουν στην Ελλάδα. Αν αγοράσεις από ΕΕ ή ακόμα καλύτερα από ΗΠΑ, η τιμολόγηση είναι πιο λογική.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ τέτοιες αγορές ειδικά από ΗΠΑ. Από ότι παρατηρώ όμως (amazon κλπ.) η διαφορές με skroutz είναι περίπου 40Ε, δεν είναι τραγικές. Από που αλλού μπορώ να κοιτάζω?
Link to comment
Share on other sites

To Amazon είναι η πιο αξιόπιστη πρόταση. Κάθε μήνα έχουν photography specials με πολύ καλές προσφορές.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα . Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια φωτογραφική μηχανή ψηφιακή φτηνή όμως γιατί πρώτη φορα θα αγοράσω και θέλω κάτι απλό φτηνό και όσο καλό γίνεται ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απο την πλευρα μου. Ειμαι ενας μετριος χρηστης ψηφιακης μηχανης και θα ηθελα να αγορασω μια καινουρια. Ισως και μεταχειρισμενη αν βρω. Μεχρι 300 με 350Ε. Τι μπορειτε να μου προτεινετε? Καμμια Samsung NX300 με απλο φακο? Καμμια Dslr? Δεν με ενδιαφερουν ζουμ μεγαλα απλα καθαρες καλες εικονες και μαλιστα και με χαμηλο φωτισμο.

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Καλησπέρα φίλε μου, είμαι στην ΙΔΙΑ ακριβώς θέση με σένα,

και τελικά κατέληξα στην SONY NEX-3N . την βρίσκεις στην Ελλάδα στα 300€ και πραγματικά η ΝΧ300 της samsung δεν την ξεπερνάει σε image quality, παρά μόνο σε άλλους τομείς που δεν με πολυενδιαφέρουν, ή μάλλον με ενδιαφέρουν , απλά όταν θα καταλήξω σε 2-3-4 μηχανές θα επιλέξω αυτήν με την καλύτερη πιότητα εικόνας, και τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα. σε καθαρή σύγκριση image quality η ΝΕΧ-3Ν με την ΝΧ300 της samsung , η ΝΕΧ-3Ν είναι καλύτερη. Φοράει την σένσορα της σειράς ΝΕΧ-5 και 6 που είναι πανάκριβες κάμερες, ενώ η ΝΧ300 φοράει της ΝΧ1000 και ΝΧ2000 που δεν είναι καλύτερος σένσορας απο της ΝΕΧ.

 

Αυτά απο μένα, αν καταλήξεις κάπου ενημέρωσέ μας.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σευχαριστώ για την απάντησή σου MIB. Μόλις σήμερα απέκτησα την NX300. Μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε αρκετα. Ίσως έχεις δίκιο για τους σένσορες της Samsung, ΜΙΒ. Προς το παρόν είναι υπό δοκιμή σε πολλά σημεία, αν και πρέπει να αποκτήσω λίγη παραπάνω εμπειρία ως προς σωστές χειροκίνητες φωτογραφίες και όχι αυτόματου τύπου. Φυσικά, θα τραβήξω και στο αυτόματο και θα σας δείξω τα αποτελέσματα να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σευχαριστώ για την απάντησή σου MIB. Μόλις σήμερα απέκτησα την NX300. Μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε αρκετα. Ίσως έχεις δίκιο για τους σένσορες της Samsung, ΜΙΒ. Προς το παρόν είναι υπό δοκιμή σε πολλά σημεία, αν και πρέπει να αποκτήσω λίγη παραπάνω εμπειρία ως προς σωστές χειροκίνητες φωτογραφίες και όχι αυτόματου τύπου. Φυσικά, θα τραβήξω και στο αυτόματο και θα σας δείξω τα αποτελέσματα να μου πείτε.

 

Καλή επιλογή η NX300, σε τιμή την βρήκες αν επιτρέπετε; Είμαι στο ψάξιμο και εγώ, γιαυτο ρωταω ;)

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα 2ο χέρι, αλλά με 500 κλικς με τσαντάκι, 2η μπαταρία, τριποδάκι και 2 κάρτες SD 10άρες 16GB 350E όλα. Geomous, πιστεύω ότι είναι μία από τις καλύτερες επιλογές. Έβγαλα κάποιες φώτο με φως από το φεγγάρι σε δωμάτιο και δεν είχε πολύ θόρυβο. Πιστεύω ότι αν το έψαχνα περισσότερο θα μπορούσα να βγάλω μία καθαρή φώτο με αρκετό φωτισμό και ζωντάνια. Αξίζει πάντως!!!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ polioan!

Σίγουρα θα την ευχαριστηθείς

 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να επισυνάψω link απο άλλο forum (ας με σινγχορέσουν οι MODs) αλλά θα επισινάψω ένα site με "ειδικούς" που συζητάνε για την SONY NEX-3n και την SAMSUNG ΝΧ300... έχει ενδιαφέρον η συζήτηση.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι νέο μέλος στη παρέα και έχω ένα πρόβλημα. Η φωτογραφική μου D5100 της Nikon έχει παει 3 φορές στο service και την έχω απο το Νοέμβριο , μετά απο ενάμιση μήνα την έστειλα στο service με πρόβλημα στο κλείστρο, τη διόρθωσαν . Αρχές Μαρτίου δεν μπορούσα να βγάλω φωτογραφίες απο το σκόπευτρο τη πήγα ξανά είχε πρόβλημα στο καθρέπτη. Με το που την πήρα , εξονυχιστηκά πλέον κοίταξα μήπως έχει κάποιο άλλο πρόβλημα και διαπίστωσα ότι ο φακός δεν κουμπώνει καλά και έχει ένα μικρό κενό. Πάλι service .Εχω αγανακτήσει και δεν μπορώ άλλο θέλω αντικατασταση! Γνωρίζει κανείς πως πρέπει να κινηθώ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι νέο μέλος στη παρέα και έχω ένα πρόβλημα. Η φωτογραφική μου D5100 της Nikon έχει παει 3 φορές στο service και την έχω απο το Νοέμβριο , μετά απο ενάμιση μήνα την έστειλα στο service με πρόβλημα στο κλείστρο, τη διόρθωσαν . Αρχές Μαρτίου δεν μπορούσα να βγάλω φωτογραφίες απο το σκόπευτρο τη πήγα ξανά είχε πρόβλημα στο καθρέπτη. Με το που την πήρα , εξονυχιστηκά πλέον κοίταξα μήπως έχει κάποιο άλλο πρόβλημα και διαπίστωσα ότι ο φακός δεν κουμπώνει καλά και έχει ένα μικρό κενό. Πάλι service .Εχω αγανακτήσει και δεν μπορώ άλλο θέλω αντικατασταση! Γνωρίζει κανείς πως πρέπει να κινηθώ?

 

Μιλησε με εναν υπευθυνο στο τμημα πωλησεων και οχι με τα παιδια του σερβις. Εξηγησε του ακριβως τι εχει συμβει και ζητησε την αντικατασταση της. Καινουργιο προιον και μεσα σε 6 μηνες να εχει παει τρεις φορες στο σερβις με συνεχη διαφορετικα προβληματα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oι Τier 1 κατασκευαστές είναι οι Canon, Nikon και Sony. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως αυτή για παράδειγμα:

 

Samsung DV150F

 

Μια άλλη λύση κοντά στο budget σου είναι oι

-Sony DSC-W810

-Nikon Coolpix L30

-Canon PowerShot A3500 IS

 

Mια πρόταση με καλύτερο φακό και οπτικό σταθεροποιητή εικόνας είναι η Sony DSC-W730 αλλά ξεφεύγει κάπως από το budget σου.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oι Τier 1 κατασκευαστές είναι οι Canon, Nikon και Sony. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως αυτή για παράδειγμα:

 

Samsung DV150F

 

Μια άλλη λύση κοντά στο budget σου είναι oι

-Sony DSC-W810

-Nikon Coolpix L30

-Canon PowerShot A3500 IS

 

Mια πρόταση με καλύτερο φακό και οπτικό σταθεροποιητή εικόνας είναι η Sony DSC-W730 αλλά ξεφεύγει κάπως από το budget σου.

 

Tην Nikon την εχω σταμπαρει και γω.Δυστηχως δεν μπορω να ξεφυγω απτο budget μου.αναμεσα στην Nikon Coolpix L30 και την Samsung DV150F ποια προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Η Νikon έχει καλύτερα οπτικά και απόδοση υπό μειωμένο φως. Η Samsung έχει Wi-Fi και πιο μεγάλη οθόνη. Εγώ θα έπαιρνα τη Nikon.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...