Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven (26 Μάρ. 2004 , 10:27)

 

Αν δεις όμως tests, θα καταλάβεις ότι το νέο superCCD απέχει από το να χαρακτηριστεί "αριστούργημα". Και φυσικά καμία επαγγελματική δεν πρόκειται ποτέ να την ζηλέψει. Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολύ καλύτερες compact, μην κολλάτε στα MPixels, δεν παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο.

 

Φυσικά και δεν θα την ζηλέψει καμία επαγγελματική, τι να τα κάνεις τα Mpixels αν οι φωτογραφίες εμφανίζουν διάφορες ατέλιες... μην μου πείτε ότι θα τραβάτε σε ανάλυση 2816 x 2112 :p ....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven (26 Μάρ. 2004 , 08:27)

 

Αν δεις όμως tests, θα καταλάβεις ότι το νέο superCCD απέχει από το να χαρακτηριστεί "αριστούργημα". Και φυσικά καμία επαγγελματική δεν πρόκειται ποτέ να την ζηλέψει. Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολύ καλύτερες compact, μην κολλάτε στα MPixels, δεν παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο.

 

 

 

germaniko periodiko photografias (apoklistika) tin evgale "sehr gut"...

mporeis na mou doseis links?

 

ta 6.2Mpix me tin xrisimopoiisi tou dinamic range kanoun thavmata...

kai simfono o diplasiasmos (ta polla 12.4Mpix) de prosferei tipota se photos 9x15...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gka (26 Μάρ. 2004 , 10:04)

 

Φυσικά και δεν θα την ζηλέψει καμία επαγγελματική, τι να τα κάνεις τα Mpixels αν οι φωτογραφίες εμφανίζουν διάφορες ατέλιες... μην μου πείτε ότι θα τραβάτε σε ανάλυση 2816 x 2112 :p ....

 

 

e, kala... den tha exei kaliteres photos apo tis epagelmatikes... giati oudepote exei ginei sigrisi sta xronika me compactVSpro...

Link to comment
Share on other sites

GIA PAIDIA EIMAI KAINOURGIOS STO MYPHONE KAI ASXETOS ME TIS MIXANES.

THELW NA PARW PSIFIAKI ME 400-450e

THELW NA EINAI MIKROULA ME ZOOM 3x,VIDEO ME IXO.

POIA THA MOU PROTINATE?

A EPISIS AXIZEI NA PARAGILIS APO XENO SITE MIXANI?GIATI EKEI EINAI POLI POIO FTINES

EUXARISTW

sieze the day!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy (26 Μάρ. 2004 , 13:05)

 

germaniko periodiko photografias (apoklistika) tin evgale "sehr gut"...

mporeis na mou doseis links?

 

ta 6.2Mpix me tin xrisimopoiisi tou dinamic range kanoun thavmata...

kai simfono o diplasiasmos (ta polla 12.4Mpix) de prosferei tipota se photos 9x15...

 

Test για τη συγκεκριμένη μηχανή δεν έχω δει. Αλλά στα tests της 7000 δεν έχουν ακουστεί κολακευτικά σχόλια για το SuperCCD. Δες πχ στο Dpreview.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tsou74 (26 Μάρ. 2004 , 19:21)

 

GIA PAIDIA EIMAI KAINOURGIOS STO MYPHONE KAI ASXETOS ME TIS MIXANES.

THELW NA PARW PSIFIAKI ME 400-450e

THELW NA EINAI MIKROULA ME ZOOM 3x,VIDEO ME IXO.

POIA THA MOU PROTINATE?

A EPISIS AXIZEI NA PARAGILIS APO XENO SITE MIXANI?GIATI EKEI EINAI POLI POIO FTINES

EUXARISTW

 

Θα σου πρότεινα αυτή που πήρα πρόσφατα (casio exilim ex-z4) πολύ μικρό μέγεθος και έχει φακό pentax, αυτό λέει πολλά ;) .
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven (26 Μάρ. 2004 , 18:11)

 

Test για τη συγκεκριμένη μηχανή δεν έχω δει. Αλλά στα tests της 7000 δεν έχουν ακουστεί κολακευτικά σχόλια για το SuperCCD. Δες πχ στο Dpreview.

 

 

ma i s7000 einai imi-epagermatiko mondelo reflect(sosta to eipa?)

gia compact ektos tou oti einai apo tis liges 6.3Mpix... exei apistefta specs...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy (27 Μάρ. 2004 , 11:53)

 

ma i s7000 einai imi-epagermatiko mondelo reflect(sosta to eipa?)

gia compact ektos tou oti einai apo tis liges 6.3Mpix... exei apistefta specs...

 

Η 7000 δεν είναι SLR, ανήκει στις λεγόμενες "prosumer". Αν ο αισθητήρας δεν αποδίδει καλά, όσα χαρακτηριστικά και αν έχει η μηχανή, το καρπούζι είναι μάπα :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papathvas (27 Μάρ. 2004 , 14:39)

 

mipos iparxei kanenas adaptoras pou gia xd->mmc ?????????

 

giati exo enan 7->1 card reader alla den diavazei tis xd :( :(

 

Νομίζω πως δεν υπάρχει....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven (27 Μάρ. 2004 , 14:09)

 

Η 7000 δεν είναι SLR, ανήκει στις λεγόμενες "prosumer". Αν ο αισθητήρας δεν αποδίδει καλά, όσα χαρακτηριστικά και αν έχει η μηχανή, το καρπούζι είναι μάπα :)

 

 

anyway... milame ipothetika... eno ola ta periodika stin germania tis dinoun apo 5/5 'i ano tou 85% sti vathmologia...

de mporei na exei plirosei 10periodika i fuji!!! :)

kapoia alitheia tha iparxei...

einai i ipsiloteri vathmologia pou exei parei pote compact mixani...

kai mi ksexnate video (motion jpg) analisis 640x480 30fps xoris orio xronou (mono apothikefsis) pou me enan metatropea kanete apistefta avi me 25fps analisis pou tha zilevan kai kapoies cam-corders...

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια ρε παιδια,ειμαι αναμεσα σε OLYMPOUS C-50, KAI OLYMPOUS C-760,ποια λετε ειναι καλυτερη απο τις δυο; :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gjimmys (28 Μάρ. 2004 , 18:51)

 

Μια βοηθεια ρε παιδια,ειμαι αναμεσα σε OLYMPOUS C-50, KAI OLYMPOUS C-760,ποια λετε ειναι καλυτερη απο τις δυο; :D

 

Θα σου πω μόνο για την C-760 ότι έχει μεν τεράστιο zoom αλλά στον ευρυγώνιο δεν είναι αρκετά ευρυγώνια (νομίζω είναι 42-420).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DjCensor (29 Μάρ. 2004 , 23:19)

 

exo tin Olympus camedia c-5000 zoom...sta video pou travao den iparxei ixos...ti prepei na kano???mipos i photografiki den ipostirizei ixo??perimeno apantisis giati den ksero ti na kano....

 

 

Μην παιδευεσαι. Δυστηχώς δεν υποστηρίζει ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα τη Τρίτη την ixus 400 της canon από το Φωτόδεσμο μόνο 380 ευρώ και 70ευρώ μια καρτούλα 256ΜΒ!! Ευτυχώς που πρόλαβα γιατί έχει σχεδόν παντού εξαντληθεί και τώρα θα φέρουν την ixus 430 που είναι χειρότερη λίγο σε όσα reviews έχω διαβάσει. Είναι πραγματικά κουκλί, σαν κόσμημα, έτσι γιαλυστερή και κυρίως μικρή που είναι. Άντε καλές μου φωτογραφίες!!

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 ( 2 Απρ. 2004 , 16:46)

 

Εγώ πάντως πήρα τη Τρίτη την ixus 400 της canon από το Φωτόδεσμο μόνο 380 ευρώ και 70ευρώ μια καρτούλα 256ΜΒ!! Ευτυχώς που πρόλαβα γιατί έχει σχεδόν παντού εξαντληθεί και τώρα θα φέρουν την ixus 430 που είναι χειρότερη λίγο σε όσα reviews έχω διαβάσει. Είναι πραγματικά κουκλί, σαν κόσμημα, έτσι γιαλυστερή και κυρίως μικρή που είναι. Άντε καλές μου φωτογραφίες!!

 

 

Καλωριζικη! :) Τι καρτες παιρνει η ixus και τις πουλαει μονο 70€ ο Φωτοδεσμος;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι θελω τα φωτα σας .Θελω να παρω μια ψηφιακη μηχανη που να εχει.1.Μικρο μεγεθος,2.3x τουλαχιστον οπτικο zoom,3.3-4 megapixel,4.ISO εως 400 τουλαχιστον,5.video[640x480] με ηχο,6.manual set up,7.LITHION BATTERY. Oποιος ξερει ποια μηχανη εχει αυτά τα χαρακτηριστικα παρακαλω να μου πει.Δεν με νοιαζει τι μαρκα θα είναι.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :D :D :D :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης ( 2 Απρ. 2004 , 20:18)

 

Καλωριζικη! :) Τι καρτες παιρνει η ixus και τις πουλαει μονο 70€ ο Φωτοδεσμος;; :confused:

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε, όντως compact flash παίρνει και τόσο κάνουν περίπου, στα 40ευρώ τα 128ΜΒ και στα 70ευρώ τα 256ΜΒ. Έχουν πέσει αρκετά οι τιμές όντως.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gjimmys ( 2 Απρ. 2004 , 20:55)

 

Καλησπερα και παλι θελω τα φωτα σας .Θελω να παρω μια ψηφιακη μηχανη που να εχει.1.Μικρο μεγεθος,2.3x τουλαχιστον οπτικο zoom,3.3-4 megapixel,4.ISO εως 400 τουλαχιστον,5.video[640x480] με ηχο,6.manual set up,7.LITHION BATTERY. Oποιος ξερει ποια μηχανη εχει αυτά τα χαρακτηριστικα παρακαλω να μου πει.Δεν με νοιαζει τι μαρκα θα είναι.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :D :D :D :D

 

 

Kοίτα όλα αυτά νομίζω μια μηχανή τα περικλείει και αναμένετε μέσα στη βδομάδα αν δεν ήρθε ήδη, canon ixus 500 από τις ελάχιστες που καλύπτουν και το αίτημα του video 640Χ480 μιας και είναι πολύ σπάνιο για μια μηχανή, είναι βέβαια στα 5ΜΡ αλλά δε νομίζω να σε χαλάει αυτό;; Γύρω στα 480 πρέπει να κάνει. Δες εδώ http://www.intersys.gr/products_services/products/d_ixus_500_430.html

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα την sony DSC-V1, Παιδια ειναι φοβερη η μηχανη δεν παιζεται ,αλλα νομιζω οτι δεν ειναι web camera.Αν ξερει κανεις τιποτα ας πει :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gjimmys ( 3 Απρ. 2004 , 17:18)

 

Τελικα πηρα την sony DSC-V1, Παιδια ειναι φοβερη η μηχανη δεν παιζεται ,αλλα νομιζω οτι δεν ειναι web camera.Αν ξερει κανεις τιποτα ας πει :D

 

Όχι δεν είναι, αλλά είναι πράγματι πολύ καλή καλορίζικη!

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα να βρω και εγώ το φως μου...

 

Μέχρι τώρα είχα σχεδόν καταλήξει στην Canon A80 ώσπου ήρθε ο πατέρας μου και άρχισε να... υμνεί την Olympous C750. Εντάξει, καλά τα 5 ΜΡ και το 10x οπτικό zoom.... αλλά θεωρείται καλύτερη της Α80 ή τζάμπα ξύνομαι; Θεωρώ ότι τα 4 με τα 5 ΜΡ δεν έχουν τόση μεγάλη διαφορά για μένα, οπότε προσπαθώ να επικεντρωθώ στα άλλα χαρακτηριστικά.

 

Όχι, μην με στείλετε στο Steve's Digicams. Πήγα, είδα φωτό και... μπερδεύτικα περισσότερο. Η ποιότητά τους μου φαίνεται ίδια!

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...