Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κάποιος σταματήσει το :spam:, συγκεντρώσει/διατυπώσει καλύτερα τις ιδέες του χωρίς εμπάθεια και τσατίλα τότε ίσως και να συζητήσω μαζί του. Άλλωστε συζήτηση κάνουμε, αν είναι να πωρωνόμαστε, καλύτερα να πάμε στο γήπεδο και όχι στο forum... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι ακριβως εννοεις "ποιοτητα φωτογραφιας"?

 

Το πως θα τις βλεπεις στο μονιτορ?

Το πως θα φαινονται τυπωμενες σε 13χ17?

Το πως θα φαινονται τα κροπαρισματα που θελεις να κανεις?

Το πως θα φαινονται τυπωμενες σε γιγαντοαφισες?

 

το 1 και το 2...

 

δεν θα ασχοληθω να κανω κροπαρισματα... ουτε θελω να τυπωσω για γιγαντοαφισα...

 

τι προτεινεις απο τις δυο αυτες??? (SD870 VS TZ5)

 

και γιατι???

 

Thanx in advance...

Link to comment
Share on other sites

το 1 και το 2...

 

δεν θα ασχοληθω να κανω κροπαρισματα... ουτε θελω να τυπωσω για γιγαντοαφισα...

 

τι προτεινεις απο τις δυο αυτες??? (SD870 VS TZ5)

 

και γιατι???

 

Thanx in advance...

 

Προσωπικα -αν η διαφορα στο οικονομικο δε με πειραζε- θα επερνα την πανασονικ γιατι εχει καλυτερο συστημα σταθεροποιησης, μεγαλυτερο ζουμ, μεγαλυτερης αναλυσης οθονη, 16/9 επιλογη, HD video, ζουμ στο βιντεο και καποια αλλα μικροτερης σημασιας.

 

Τα παραπανω θα εγερναν τη πλαστιγγα προς την πανασονικ.

 

Για τη χρηση που θελεις και οι δυο ειναι το ιδιο καλες.... διαφορα δε θα καταλαβεις. Ισως λιγο καλυτερη -υπο συγκεκριμενες συνθηκες - η κανον αλλα και παλι.... δυσκολα να κανει σημαντικη διαφορα.

 

Η λογικη μου ειναι οτι για point & shoot χρηση και οι δυο στεκονται αξιοπρεπεστατα στα βασικα, οποτε κοιταω με τα χρηματα μου, τι παραπανω μπορω να παρω.

 

 

http://www.dpreview.com/reviews/canonsd870is/page12.asp

 

 

http://www.dpreview.com/reviews/panasonictz5/page11.asp

 

Σημαντικο ειναι να τις πιασεις και στο χερι σου να δεις και τι σε βολευει σαν μεγεθος... η πανασονικ ειναι μεγαλυτερη απο την κανον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα την CANON IXUS 970 IS θένκς stefidis και από εδώ, ακόμα δεν έχω βγάλει καμία photo γιατί φορτίζω την μπαταρία, όμως είμαι σίγουρος ότι έχω κάνει μια πολύ καλή επιλογή, σίγουρα θα υπάρχουν κι' άλλες εξίσου καλές ψηφιακές δεν λέω αλλά η σιγκεκριμένη μου έκανε και εμφανησιακά πολύ!

Θα επανέλθω κάποια στιγμή με photos για όσους ενδιαφέροντε!

Link to comment
Share on other sites

Kαλοριζικη.. σιγουρα θελουμε να δουμε δειγματα...

 

Ποσο την πηρες και απο που?

 

Ευχαριστώ, ήταν να την πάρω από adorama που την είχε 285 ευρώ αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτη και την πήρα από Πλαίσιο με 330.

Αυτά παθαίνεις αν δεν έχεις χρόνο βλέπεις .:(

Δευτέρα την κάνω για διακοπές και την ήθελα από σήμερα για να έχω τον χρόνο να την μάθω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη ποια θα μου προτείνατε;

Διαθετω 340 ευρω και δεν με πειραζει αν ειναι απο το εξωτερικο .

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα την CANON IXUS 970 IS θένκς stefidis και από εδώ, ακόμα δεν έχω βγάλει καμία photo γιατί φορτίζω την μπαταρία, όμως είμαι σίγουρος ότι έχω κάνει μια πολύ καλή επιλογή, σίγουρα θα υπάρχουν κι' άλλες εξίσου καλές ψηφιακές δεν λέω αλλά η σιγκεκριμένη μου έκανε και εμφανησιακά πολύ!

Θα επανέλθω κάποια στιγμή με photos για όσους ενδιαφέροντε!

 

Μεγειά σου κι από το topic! Σου τα είπα αναλυτικά στο pm αλλά σου τα λέω κι από δώ! Μια που την κάνεις και για διακοπές (τυχερέ εμένα τελείωσε η άδειά μου και από Δευτέρα πάλι δουλειά) και είναι και καλοκαιράκι, κοίτα να τη λιώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη ποια θα μου προτείνατε;

Διαθετω 340 ευρω και δεν με πειραζει αν ειναι απο το εξωτερικο .

 

Εντελώς φιλικά θα σου πρότεινα να βάλεις τουλάχιστον κανένα κατοστάρικο ακόμα και να πας σε μια φτηνή dslr.

Να δώσεις τόσα λεφτά για compact είναι κρίμα.

Αν πάλι θέλεις μια compact με 200-250 το πολύ παίρνεις πολύ καλή μηχανή.

Σκέψου το και τα ξαναλέμε:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορεί κάποιος να θέλει και κάτι ενδιάμεσο ανάμεσα στις compact του διακοσάρικου και τις dSLR. Μπορεί κάποιος να θέλει τα μεγάλα zoom (και μάλιστα όχι χειροκίνητα ;)) και την προεπισκόπηση της φωτογραφίας μέσω μιας μεγάλης οθόνης LCD (χωρίς το κόστος μιας liveview dSLR ;)) και να μην κουβαλάει φακούς για κάθε περίσταση μαζί του και να πλησιάζει (έστω και λίγο) την ποιότητα των φωτογραφιών μιας dSLR. Για παράδειγμα, μια συνάδελφός μου πήρε την Sony DSC-H50 και μου άρεσε και εμένα πολύ και είναι και γύρω στο ποσό που θέλει ο bluefinikas. Η αν θέλει και μια φωτογραφική που να χωράει στην τσέπη του και να μην κουβαλάει παντού μια θήκη να πάρει και μια slim compact (θυσιάζοντας φυσικά φωτεινότητα φακού, μεγάλο zoom κ.ο.κ.). Εντάξει, δεν λεω, φανταστικές οι dSLR (πήρε άλλος συνάδελφος πρόσφατα την Sony DSLR-A350 με έναν φοβερό φακό και εντυπωσιάστηκα - αλλά πλήρωσε και ανάλογα βέβαια), αλλά δεν είναι και οι μοναδικές που κυκλοφορούν... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά σου κι από το topic! Σου τα είπα αναλυτικά στο pm αλλά σου τα λέω κι από δώ! Μια που την κάνεις και για διακοπές (τυχερέ εμένα τελείωσε η άδειά μου και από Δευτέρα πάλι δουλειά) και είναι και καλοκαιράκι, κοίτα να τη λιώσεις!

 

Ευχαριστώ, ευχαριστώ! :) αυτό θα τις κάνω ακριβώς! :p

 

Φίλε αν διαθέτεις 340 και θέλεις compact πήγαινε να δείς την canon που πήρα κι' εγώ! Μπορεί να είναι όντως ακριβή για compact που λέει και ο φίλος, αλλά είναι μπόμπα! Είναι και θέμα τι θέλεις, εγώ π.χ. προτίμησα compact για το μέγεθός της, (πιο μικρή και από το κηνιτό μου) και βγάζει πάρα πολύ καλές photos, αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος όντως βάλε κάτι παραπάνω και πάρε μια dSLR

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια δεν θελω dslr θελω μια compact που ειναι και ποιο μικρη.Μου ειπαν για μια canon νομιζω ειναι αυτη που αναφερεις.Μου ειπαν ακομη οτι ειναι φοβερη!!!

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την ΗΡ Μ447 για να πει κάποιες εντυπώσεις?

 

Την βρήκα στον Κωτσόβολο πακέτο με τον εκτυπωτή Α440 προς 69 €€€ και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο...

 

Πιο πολύ η μηχανή με ενδιαφέρει, προορίζεται για δώρο, αλλά πιθανόν να την χρησιμοποιήσω και εγώ κάποιες φορές. Γενικώς, για ευχάριστες οικογενειακές στιγμές θα χρησιμοποιηθεί. Τπτ ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα τις προαλλες να την παρω."τσιμπησα" στην προσφορα λογω και εκτυπωτη.

πηγα στον Κωτσοβολο και ρωτησα τον πωλητη..μου εδειξε μια που ειχε εκει,μου φανηκε πολυ ψευτικη και απο λειτουργιες απλη! επισης ειναι 5mp

ρωτησα και κατι παιδια που ξερουν φωτογραφικες μηχανες και μου ειπανε οτι..να μην την παρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την ΗΡ Μ447 για να πει κάποιες εντυπώσεις?

 

Την βρήκα στον Κωτσόβολο πακέτο με τον εκτυπωτή Α440 προς 69 €€€ και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο...

 

Πιο πολύ η μηχανή με ενδιαφέρει, προορίζεται για δώρο, αλλά πιθανόν να την χρησιμοποιήσω και εγώ κάποιες φορές. Γενικώς, για ευχάριστες οικογενειακές στιγμές θα χρησιμοποιηθεί. Τπτ ιδιαίτερο.

 

Καταλαβαίνω για τι χρήση την θέλεις.

Με 30 ευρώ πιο πάνω μπορείς να βρείς την nikon L 11.

Για την κατηγορία της είναι κορυφαία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω για τι χρήση την θέλεις.

Με 30 ευρώ πιο πάνω μπορείς να βρείς την nikon L 11.

Για την κατηγορία της είναι κορυφαία.

 

Υποθέτω με βάση την ονοματολογία ότι όσο ανεβαίνει ο αριθμός είναι και καλύτερο το μοντέλο. Δηλαδή τυπικά η L 16 είναι ακόμα καλύτερη?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663296

 

Ρωτάω γιατί είναι στα 94 ευρώ τελική δλδ 25 όχι 30 €€€ επιπλέον.

 

Καλό πακετάκι και αυτό πάντως. Έστω και χωρίς εκτυπωτή.

Link to comment
Share on other sites

Ξ₯ΟΞΏΞΈΞ*ΟΟ ΞΌΞ΅ Ξ²Ξ¬ΟΞ· ΟΞ·Ξ½ ΞΏΞ½ΞΏΞΌΞ±Οολογία ΟΟΞΉ ΟΟΞΏ ανΡβαίνΡι ΞΏ Ξ±ΟΞΉΞΈΞΌΟΟ Ξ΅Ξ―Ξ½Ξ±ΞΉ ΞΊΞ±ΞΉ ΞΊΞ±Ξ»ΟΟΞ΅ΟΞΏ ΟΞΏ ΞΌΞΏΞ½ΟΞ*λο. ΞηλαδΠΟΟΟΞΉΞΊΞ¬ Ξ· L 16 Ρίναι Ξ±ΞΊΟΞΌΞ± ΞΊΞ±Ξ»ΟΟΞ΅ΟΞ·?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663296

 

Ξ‘ΟΟΞ¬Ο Ξ³ΞΉΞ±ΟΞ― Ρίναι ΟΟΞ± 94 Ξ΅ΟΟΟ ΟΡλικΠδλδ 25 ΟΟΞΉ 30 οΏ½οΏ½οΏ½ Ξ΅ΟΞΉΟΞ»Ξ*ΞΏΞ½.

 

ΞΞ±Ξ»Ο ΟΞ±ΞΊΞ΅Οάκι ΞΊΞ±ΞΉ Ξ±ΟΟΟ ΟάνΟΟΟ. ΞΟΟΟ ΞΊΞ±ΞΉ ΟΟΟΞ―Ο Ξ΅ΞΊΟΟΟΟΟΞ.

Vasika o fakos prepei na einai idios. Kai exei aprosdokita kali apodosi gia ta lefta tou.kai kalo video episis. Pare tote tin L16 pou einai neotero montelo

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

fuji f100 h sony w300?

 

 

Το 1,κάτι παραπάνω megapixel της Sony είναι αδιάφορο αφού δε προσφέρει ουσιαστικά τίποτα περισσότερο.

Ο φακός της Fuji πλεονεκτεί στο ευρυγώνιο (και στο tele αλλά αυτό έχει μικρότερη σημασία, εκτός αν τραβάς από πολύ μεγάλες αποστάσεις οπότε μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις σε άλλη κατηγορία μηχανών) αλλά ο φακός της Sony είναι πιο φωτεινός σε αυτό αλλά πιο σκοτεινός στο tele (αλλά είπαμε αυτό δεν έχει τόση σημασία εκτός αν τραβάς συνεχώς σε μεγάλες αποστάσεις).

Στο φλας πλεονεκτεί η Sony, αν τραβάς συχνά σε νύχτα κ.λ.π. είναι πλεονέκτημα.

Στη λήψη βίντεο είναι ίδιες σχεδόν.

 

Αυτά είναι λίγα που γνωρίζω.

Η Sony γενικότερα είναι πιο εύκολες στη χρήση και αυτό αν δε θες να ψάχνεις συνεχώς ρυθμίσεις κ.λ.π. είναι πλεονέκτημα.

Σε τι τιμές τις βρίσκεις, γιατί αυτό είναι που μετρά περισσότερο σε ίδιες ουσιαστικά μηχανές.

Link to comment
Share on other sites

θελω πολυ συγκεκριμενα πραγματα απο τη μηχανη μου

καθαρες φωτογραφιες, νυχτερινες τραβαω πολλες αλλα στο 90 % ΧΩΡΙΣ ΦΛΑΣ , αρα με ενδιαφερουν τα iso και το αποτελεσμα τους. Μικρο μεγεθος και να χει δυνατοτητα για 16/9 ληψη

 

Η Τ10 που εχω τωρα οπως εχω ξαναγραψει πλεον δε με καλυπτει σε πολλα. Ουτε νυχτερινες πολλες, ουτε η τοσο λεπτομερεια... Τιμη τις βρηκα σχεδον ιδια

 

280 η μια , 290 η αλλη

δεν αλλαζει κατι. Απλα και σε φωτογραφο που ειχε κομπακτ fuji και μου δειχνε δειγματα επαθα πλακα και νομιζω οτι κανουν πολλα παραπανω απο τις αλλες. Αλλος φακος, αλλη λεπτομερεια...

:X
Link to comment
Share on other sites

pare th fuji h kapoia allh giati h sony stis nyxterines exoyn poly noise exo xronia sony mhxanes kai ksero einai poly kales alla exoyn ayto to elatoma.
Link to comment
Share on other sites

κι εγω προτενω fuji,καμια σχεση με sony στις νυχτερινες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω προτενω fuji,καμια σχεση με sony στις νυχτερινες.

 

Οι fuji είναι οι ιδανικότερες σε αυτές τις κατηγορίες φωτογραφικών.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...