Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι αναμεσα στις HP PHOTOSMART R967 κ Sony DSC-T10/B τι μου προτινετε να παρω? Επειδη δεν ξερω κ παρα πολλα απο ψηφιακες χρειαζομαι βοηθεια να επιλεξω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σας θέλω να μου προτείνεται μια καλή φωτογραφική μηχανή αξίας μέχρι και 450€ το μέγιστο το οποίο φυσικά να'χει καλή ανάλυση κ.α

Απλά κυκλοφορούν πάρα πολλά στην αγορά και έχω μπερδευτεί. :wacko:

γεια σου...πιστευω οτι πρωτα θα πρεπει να μας πεις καποια πραγματακια...

οπως αν θες να εχει συγκεκριμενο φορμα καρτας μνημης αν θες να ειναι μια Compact χωρις πολλες χειροκινητες ρυθμισεις..η μια τυπου SLR με πολλες ρυθμισεις .αν θες μεγαλο οπτικο ζουμ..αν θες με μπαταριες απλες η Λιθιου...

καθως επισης αν θα την χρησιμοποιησεις μονο για αναμνηστικες φωτογραφιες η και σε ποιο απαιτητικα αντικειμενα οπως τοπια-αγρια φυση-εν κινησει στοχους κλπ...

επισης βασικο ρολο παιζει και το βαρος...

απαντησε σε αυτα και πολυ ευχαριστως να σου προτεινουμε!!!!!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

τελικα την ixus 800 την απεσυραν αγνωστο το γιατι αλλα απο οτι συζητανε βγηκε πολυ προβληματικη σαν ψηφιακη,εμενα δεν μου ειχε βγαλει κατι ομως καλου κακου αν ενδιαφερετε κανεις να την παρει καλυτερα και να την βρει καπου ας δει κατι αλλο.οχι τιποτα αλλο αλλα μην του βγει προβληματικη.παραξενο παντως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.:)

Ψάχνω μια οικονομική ψηφιακή και μάλλον σκέφτομαι για την Nikon l6 στα 180 ευρώ.

Ποιά είναι η άποψή σας??

Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή στα ίδια ή έστω λίγο παραπάνω χρήματα??

(ας είναι και 5 mpxls, κυρίως με ενδιαφέρει η ποιότητα των φώτο)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε για αυτη?

 

Αξιζει?

 

http://wwwgr.kodak.com/GR/el/consumer/cameras/digital/P880.shtml

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε για αυτη?

 

Αξιζει?

 

http://wwwgr.kodak.com/GR/el/consumer/cameras/digital/P880.shtml

 

παρα πολυ καλη μηχανη αν δεν σε ενδιαφερουν φωτογραφιες κινησης...

ιδανικη για τοπια με τον ευρυγωνιο φακο της

μεγαλος αισθητηρας...πολλες ρυθμισεις χειροκινητες...μεγαλο σχολειο για την φωτογραφια γενικοτερα

απλα να την βρεις κατω απο 300 και τοτε αρπαξε τη!!!(Katerelos)

θα μεινεις ευχαριστημενος.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλη μηχανη αν δεν σε ενδιαφερουν φωτογραφιες κινησης...

ιδανικη για τοπια με τον ευρυγωνιο φακο της

μεγαλος αισθητηρας...πολλες ρυθμισεις χειροκινητες...μεγαλο σχολειο για την φωτογραφια γενικοτερα

απλα να την βρεις κατω απο 300 και τοτε αρπαξε τη!!!

θα μεινεις ευχαριστημενος.

 

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου.

Ακριβως για αυτο τη θελω

Στατικες και φωτογραφιες τοπιων!

 

Και οντως αυτο μου αρεσει οτι εχει πολλες χειροκινητες ρυθμισεις και

πολλα κουμπια πανω της που μπορεις να μαθεις φωτογραφια...

 

Τοσο τη βρηκα ! (299) απο http://www.eshop.gr και χτυπησα το τελευταιο κομματι!

 

Με βοηθησες πολυ.Να σαι καλα...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα στις HP PHOTOSMART R967 κ Sony DSC-T10/B τι μου προτινετε να παρω? Επειδη δεν ξερω κ παρα πολλα απο ψηφιακες χρειαζομαι βοηθεια να επιλεξω!

 

Anyone?:!:

Link to comment
Share on other sites

μια θηκη για την 7070

που ειναι

116x87x66 mm

υπαρχει;;; ΤΗΝΧ

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Anyone?:!:

 

μισο λεπτακι να το ψαξω...

 

λοιπον....μαλλον την 967...αν μη τι αλλο εχει καλο αισθητηρα και αναλυση...

οι Σονυ δεν μου αρεσουν...αλλα πρεπει να σου πω οτι εχουν μεγαλη ανταποκριση και πουλανε μουρη...

οχι οτι ειναι κακη απλα δεν μου αρεσει....

βλεπω ομως η ΗΡ δεν εχει σταθεροποιητη...οχι οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε αυτη την κατηγορια...

σε ενδιαφερει τι φορμα θα εχει η μνημη?εχεις πχ καρτα SD\MemoryStic...

μαλλον δεν μπορω να σε βοηθησω πολυ γιατι εγω θα σου προτεινα να παρεις την Κανον

Ιξους 65...

 

σε μπερδεψα εε???

 

για να ακριβολογω...θα επαιρνα την κανον 65 για πολλους λογους.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω προς την 967 πηγαινα...βλεπω ομως οτι κ η ιξους 65 ειναι καλη..ειναι κ κανον.Πολυ μπερδεμα η κατασταση ειναι τοσα μοντελα, δεν ξερω κ τι θελω!!(μιας κ ανεφερες για την καρτα μνημης βλεπω sd 1gb με διαφορες ταχυτητες αναγνωσης, τι να προτιμησω παιζει καποιο ρολο η ταχυτητα-εκτος της τιμης?) Thanks για τη βοηθεια:)
Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημερα και καλη σαρακοστη σε ολους...

 

εγω προτιμησα Κανον οταν εκανα το πρωτο βημα μου στη φωτογραφια και δεν το εχω μετανιωσει...πηρα μια 750 ειναι φοβερη...να σου πω τη γνωμη μου?μην παρεις αλλη εταιρια εκτος Νικον και κανον...οι αλες οχι οτι δεν ειναι καλες απλα ειναι περισσοτερο αποτελεσμα Μαρκετινκ...

 

ειδικα στις Κομπακτ...καλυτερα κανον..την 65 και εισαι αρχηγος...δεν θα το μετανειωσεις...

 

τα λεμε!!!!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Με την μικρη μου γνωση θα πω οτι οι φωτογραφιες που βγαινουν με dslr δεν βγαινουν με καμια compact. Το λεω αυτο επειδη υπαρχουν compact me 400-500 ευρω οπου με λιγο παραπανω παιρνει καποιος dslr. Ογκος βεβαια, αλλα απιστευτες δυνατοτητες, ακομα και με εναν φακο. ;)

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

babi αυτο εννοειται....δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ τους...γι αυτο το λογο αλλωστε δεν αξιζει τον κοπο να δωσει κανεις πανω απο 350Ε για απλη φωτογραφικη τυπου κομπακτ

...αλλα και παλι παιζει ρολο τι θελει κανεις και τι τον βολευει...μπορει ο αλλος να μην θελει να εχει μαζι του 2 φακους ενα σωμα για να βγαζει φωτογραφιες και να θελει και μεγαλο ζουμ οποτε αν εχει απαιτησεις αλλα δεν θελει να χαλασει και πολλα παιρνει μια ενδιαμεση τυπου Φουτζι 6500 Κανον S3IS και καθαριζει...απλα αξιζει να τις βρει οσο το δυνατον φθηνοτερα(κατω απο 400Ε)...

 

η αληθεια ειναι οτι στα 500Ε πλεον υπαρχουν και dSLR (Nikon D40 D50 )

και αν καποιος θελει να ασχοληθει με την φωτογραφια καλυτερα να κανει το μεγαλο βημα...

 

ομως αν πρωτα θελει να μαθεi καποια βασικα σε σχεση με τις χειροκινητες ρυθμισεις ακομα και αλλου ειδους φωτογραφικες Kodak P880 Fuji S6500FD Canon S3IS Canon G7 Panasonic FZ8 Sony H2) αξιζουν αλλα καλο ειναι να τις βρισκει καποιος οσο πιο φθηνα μπορει...

 

το ιδανικο εχω την εντυπωση ειναι μια καλη μικρη Κομπακτ εως 300Ε για καταστασεις με φιλους συγγενεις παρτυ κλπ οπου δεν μπορεις να εχεις το οπλο την μεγαλη dSLR (τουλαζιστον αν δεν εισαι σπιτι σου)και εχεις μια καλη SLR για το σπιτι σου τα ατομα που εσυ αγαπας την οικογενεια και για να αποθανατιζεις ο.τι θεωρεις πιο σημαντικο...

 

αλλα και παλι εχει να κανει με το τι θελει κανεις...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημερα και καλη σαρακοστη σε ολους...

 

εγω προτιμησα Κανον οταν εκανα το πρωτο βημα μου στη φωτογραφια και δεν το εχω μετανιωσει...πηρα μια 750 ειναι φοβερη...να σου πω τη γνωμη μου?μην παρεις αλλη εταιρια εκτος Νικον και κανον...οι αλες οχι οτι δεν ειναι καλες απλα ειναι περισσοτερο αποτελεσμα Μαρκετινκ...

 

ειδικα στις Κομπακτ...καλυτερα κανον..την 65 και εισαι αρχηγος...δεν θα το μετανειωσεις...

 

τα λεμε!!!!

σε παω:) κι εγω με την 750 ιχα ξεκινησει κι απο κει κι επειτα δεν αλλαξα ξανα μαρκα περα απο canon,και οι Nikon οπως λες ειναι καλες αν και δεν μας εχουν παρουσιασει τωρα τελευταια κατι πολυ καλο σε compact.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημερα και καλη σαρακοστη σε ολους...

 

εγω προτιμησα Κανον οταν εκανα το πρωτο βημα μου στη φωτογραφια και δεν το εχω μετανιωσει...πηρα μια 750 ειναι φοβερη...να σου πω τη γνωμη μου?μην παρεις αλλη εταιρια εκτος Νικον και κανον...οι αλες οχι οτι δεν ειναι καλες απλα ειναι περισσοτερο αποτελεσμα Μαρκετινκ...

 

ειδικα στις Κομπακτ...καλυτερα κανον..την 65 και εισαι αρχηγος...δεν θα το μετανειωσεις...

 

τα λεμε!!!!

 

Πολυ καλη η 65 ομως μου αρεσει περισσοτερο η Ixus 850IS, βλεπω οτι εχει κ σταθεροποιητή εικόνας..μονο για την τιμη το σκεφτομαι, μαζι με καρτα μνημης θα φτασει 400βαλε.. εχω μπερδευτει αλλα μαλλον μια απο τις δυο κανον θα παρω κ οχι την hp R967:happy:

Link to comment
Share on other sites

paidia tha mporousate na mou dwsete kapoies plirofories gia tin parapanw fotografiki mixani?

stin siskeuasia iparxoun ta eksis:

Επαναφορτιζόμενη Μπαταρία Li-ion EN-EL8, Μετασχηματιστής AC EH-64, COOL-STATION MV-15, Καλώδιο Βίντεο και Ήχου EG-E5000, Καλώδιο USB UC-E10, Λουράκι AN-CP14, Βάση Εκτυπωτή PV-11, PictureProject CD-ROM

 

apo ta parapanw ti einai to kalwdio video kai ixou?mipws gia na traviksw video prepei na exw ayto to kalwdio?ti kanei?peite mou gia tin parapanw mixani!!!

Link to comment
Share on other sites

την εχω την 850 και ειναι αρκετα καλη,ειδε φωτος και ο φιλος manos the greek και τελικα του αρεσαν πολυ απ οτι μου ειπε.παντως εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και την προτεινω,η 800 ετσι κι αλλιως καταργηθηκε λογω προβληματος που ειχε στο λογισμικο της.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντα πιστευα οτι μεχρι 400Ε καλυτερα μια Κομπατκ Κανον μετα μεχρι 700Ε μια dSLR Nikon D40 D50 και μετα τα 700Ε μια dSLR Canon 400D...

 

οντως δεν ειχε καλες Κομπακτ η ΝΙΚΟΝ αλλα με αυτο http://nikonimaging.com/global/news/2007/0220_01.htm μαλλον ειναι σε καλο δρομο...

θα την προτημουσα σε σχεση με μια 900Τι γιατι εχει χειροκινητες ρυθμισεις...

 

αντιπαλος της G7????

 

ειναι και αρκετα μικρη...αν κανει μεχρι 350 το πολυ τοτε μιλαμε για καλο κομματι..

 

παντως φιλαρακι ταξιδιωτη τα καλυτερα ερχονται...!!!!!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου...πιστευω οτι πρωτα θα πρεπει να μας πεις καποια πραγματακια...

οπως αν θες να εχει συγκεκριμενο φορμα καρτας μνημης αν θες να ειναι μια Compact χωρις πολλες χειροκινητες ρυθμισεις..η μια τυπου SLR με πολλες ρυθμισεις .αν θες μεγαλο οπτικο ζουμ..αν θες με μπαταριες απλες η Λιθιου...

καθως επισης αν θα την χρησιμοποιησεις μονο για αναμνηστικες φωτογραφιες η και σε ποιο απαιτητικα αντικειμενα οπως τοπια-αγρια φυση-εν κινησει στοχους κλπ...

επισης βασικο ρολο παιζει και το βαρος...

απαντησε σε αυτα και πολυ ευχαριστως να σου προτεινουμε!!!!!

 

Σ'ευχαριστώ αλλά έχω ήδη αγοράσει μια:http://www.olympus.com.gr/consumer/29_FE-190.htm

Είναι μεν πολύ πιο οικονομική από αυτό που ζητούσα ,απλά ελπίζω να είναι και καλή. :)

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

την εχω την 850 και ειναι αρκετα καλη,ειδε φωτος και ο φιλος manos the greek και τελικα του αρεσαν πολυ απ οτι μου ειπε.παντως εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και την προτεινω,η 800 ετσι κι αλλιως καταργηθηκε λογω προβληματος που ειχε στο λογισμικο της.

 

τελικα πηρα σημερα την 850 κ ειμαι ενθουσιασμενος!:D απο το λιγο που την εχω ψαξει ειμαι πολυ ικανοποιημενος..παρα πολυ καλη ποιοτητα φωτο και το image stabilization κανει καλη δουλεια.Τhanks οσους με βοηθησαν να επιλεξω:)

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα σημερα την 850 κ ειμαι ενθουσιασμενος!:D απο το λιγο που την εχω ψαξει ειμαι πολυ ικανοποιημενος..παρα πολυ καλη ποιοτητα φωτο και το image stabilization κανει καλη δουλεια.Τhanks οσους με βοηθησαν να επιλεξω:)

 

πολυ καλη η επιλογη σου,καλοριζικη:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου έχει δωθεί η εντύπωση οτι το thread είναι αποκλειστικά για canon!! Κάνω λάθος; Φοβάμαι να ποστάρω μήπως με φάτε!! :lol: :lol:

Έχω αποκτήσει πρόσφατα μια Pentax A20. Τι γνώμη έχετε; Προσωπικά είναι η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο της ψηφιακής φωτογραφίας και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Νομίζω πως ήταν και η πρώτη compact στα 10 MP! Κάνω λάθος; Ο λόγος που την προτίμησα ήταν το οτι η Pentax είναι μια εταιρία που ασχολείται αποκλειστικά με τη φωτογραφία και με τίποτε άλλο. Περιμένω τα σχόλιά σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...