Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον niknik

 

Υπάρχει κανείς??????

 

Εχω ξετρελλαθεί με την Pentax S4! Θέλω μηχανή όσο το δυνατό πιο μικρή και με καλό zoom. Πώς σας φαίνεται? Επίσης θα ήθελα να ξέρω πόσες φωτογραφίες χωράνε σε κάρτα 256 στην μέγιστη ανάλυση των 4Mp (fine) και αν μπορώ να εκτυπώσω φωτογραφίες στα περισσότερα μαγαζιά της Αθήνας?

 

 

Και πολυ καλα κανεις φιλε μου! Εγω εχω την Optio S στα 3,2 Megapixel και ειναι απλα τελεια! Φοβερα χρωματα, απιστευτο μεγεθος, πολυ καλες δυνατοτητες και μπαταρια καταπληκτικη σε διαρκεια! Ασε που ολοι οταν σε βλεπουν να την κρατας παθαινουν ΤΗΝ πλακα!! Στα 4Μρ με full την ποιοτητα η καθε φωτο ισως να πλησιαζει και τα 2 mb!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

paidia eidate tin sony dsc v-1?

einai mia F717 se pocket mege8os... Me apla logia ta kanei ta panta kai xoraei kai stin tsepi...

einai kai koukla...

xe xe to perimeno to moro mou se 2weeks 8a exei er8ei stin agalia mou :rolleyes:

 

Gia osous exoun 8eio stin ameriki

$444 :rolleyes: (me taxidromika forous ola mesa) apo to cameratopia

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον MAX POWER

 

paidia eidate tin sony dsc v-1?

einai mia F717 se pocket mege8os... Me apla logia ta kanei ta

H 717 έχει κάποιες πολύ σημαντικές διαφορές σε σχέση με την V1. Μπορεί να φαίνονται μικρές, αλλά είναι αυτές που κάνουν τη διαφορά. Η V1 πάντως είναι πολύ καλή για την κατηγορία της.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω αν ενδιαφέρεστε, αλλά βρήκα την Olympus C-740 Ultra Zoom 388€ στο TECHNIKdirekt. Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή τιμή, όταν η φτηνότερη που βρήκα στο κέντρο της Αθήνας ήταν 500€. Τι λέτε;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον aimilios

 

Παιδιά, δεν ξέρω αν ενδιαφέρεστε, αλλά βρήκα την Olympus C-740 Ultra Zoom 388€ στο TECHNIKdirekt. Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή τιμή, όταν η φτηνότερη που βρήκα στο κέντρο της Αθήνας ήταν 500€. Τι λέτε;

 

 

Είναι παλιά, γνωστή, πικρή ιστορία οι τιμές των μηχανών στην Ελλάδα. Για περισσότερα http://www.dpgr.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

H 717 έχει κάποιες πολύ σημαντικές διαφορές σε σχέση με την V1. Μπορεί να φαίνονται μικρές, αλλά είναι αυτές που κάνουν τη διαφορά. Η V1 πάντως είναι πολύ καλή για την κατηγορία της.

 

Koita i mia einai SLR kai i alli pocket auto apo mono tou tis bazei se alli katigoria...san na sygrineis ena coupe me ena oikogeniako autokinito...sigoura einai diaforetika ...pera apo auto oi diafores einai asymantes...kai basika oi mones pou ego ksero einai...

oti

Exei elaxista mikrotero ais8itira kai fysika ligo mikroteroTELE ...

Kata ta alla bgazoun kai oi dyo paromoias (koryfaias) poiotitas fotgrafies... Opoios 8elei mporei na diabasei to ar8ro se auto to (arketa kalo) site...

http://www.megapixel.net/html/issueindex.php?lang=en

...ena apo ta polla +++ pou exei einai oti einai i moni kai i proti compact mixani me InfraRed...(kati poly symantiko gia emena...oxi toso gia to nightshot oso...gia to nightframing)

 

In conclusion, the V1 is very likely to satisfy the hopes of those who were hoping it would be a "pocketable" version of the F717 . Indeed, the capabilities of the DSC-V1 equal those of its bigger brother, and overall so does its image quality . Put simply, any choice between these two cameras will be based on size, and not function or image quality.

Link to comment
Share on other sites

H 717 δεν είναι SLR, είναι απλά μια μεγάλη compact :)

Οι κύριες διαφορές μεταξύ V1 και 717, όπως έχω ξαναγράψει, είναι:

 

-Η 717 έχει φακό με μεγαλύτερο zoom: 5Χ έναντι 4Χ

-Η 717 έχει φωτεινότερο φακό: F2.0 - F2.4 / F8.0 έναντι F2.8 - F4.0 / F8.0

-Η 717 έχει καλύτερο macro 2 cm έναντι 10 cm

-Η 717 έχει δυνατότερο flash, GN 5 έναντι 3.5

-Η 717 έχει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία.

-Η V1 κάνει TTL φλασομέτρηση με το εξωτερικό flash F32X (τιμή στην Ελλάδα 270€)

-H V1 έχει 3fps έναντι 2fps σε συνεχόμενη λήψη

-Η V1 έχει 5 WB presets έναντι 3 της 717

-H V1 τραβάει video 640X480 έναντι 320Χ240

-Η V1 έχει οπτικό σκόπευτρο, ενώ η 717 ηλεκτρονικό.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

H 717 δεν είναι SLR, είναι απλά μια μεγάλη compact :)

Οι κύριες διαφορές μεταξύ V1 και 717, όπως έχω ξαναγράψει, είναι:

 

-Η 717 έχει φακό με μεγαλύτερο zoom: 5Χ έναντι 4Χ

-Η 717 έχει φωτεινότερο φακό: F2.0 - F2.4 / F8.0 έναντι F2.8 - F4.0 / F8.0

-Η 717 έχει καλύτερο macro 2 cm έναντι 10 cm

-Η 717 έχει δυνατότερο flash, GN 5 έναντι 3.5

-Η 717 έχει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία.

-Η V1 κάνει TTL φλασομέτρηση με το εξωτερικό flash F32X (τιμή στην Ελλάδα 270€)

-H V1 έχει 3fps έναντι 2fps σε συνεχόμενη λήψη

-Η V1 έχει 5 WB presets έναντι 3 της 717

-H V1 τραβάει video 640X480 έναντι 320Χ240

-Η V1 έχει οπτικό σκόπευτρο, ενώ η 717 ηλεκτρονικό.

 

SLR einai i mixanes pou blepeis to pragmatiko eidolo mesa apo ka8reuti etsi den einai? :o

An einai etsi tin stigmi pou i 717 exei psifiako skopeutro...exeis dikio den einai SLR...alla profanos telika den yparxei anagi gia kati tetoio afou kai stis dyo periptoseis blepeis auto pou bgainei kai peripou auto pou bgainei...

Ta perissotera apo to epomena sxolia ta iksera i ta perimena logos tou mege8ous "fortigou" tis 717 (tin xrisimopoiousa to kalokairi einai den mporousa na tin pao pou8ena xoris karotsi :cool: )

Den katalaba ti einai to WB ("Η V1 έχει 5 WB presets έναντι 3 της 717 ") oso gia to skopeutro telika den poly exei aksia ti einai tin stigmi pou yparxei i o8onoula...

 

Mia kai mou fainete eisai "gnostis" tou antikeimenou unforgiven an mporeis pls apantise mou sta ekseis...

8elo na paro enan eurigonio fako (genika i proigoumeni mixani mou eixe ena ekpliktiko 28-110 fako kai auto to 28 poly mou leipei :( ) kai skeftomai gia auton tis sony pou bebaia opos isos diabases kai sto parapano test kanei ligi paramorfosi...

Ego auto pou i8ela na se rotiso einai

1)ean yparxoun gakoi (autos einai 19aris nomizo) pou na min kanoun paramorfosi (se rotao giati mou fainete pera gia pera logiko enas eyrigonios 19aris na kanei paramorfosi)

2)Sto ebay exo brei apires aggelies me fakous gia tin v1 pou exoun $30-$40 mia etaireias pou legete "digital optics"

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=2963925988&category=30070

i tis Kenko

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=2963365153&category=30069

 

Ksereis kamia apo tis etairies autes?

8a me symbouleues na dokimaso i na paro ton original tis sony?

 

Asxeto...i v1 stin ellada poso peripou kanei?

Link to comment
Share on other sites

Οι SLR δουλεύουν με πολύ διαφορετικό τρόπο απ' ό,τι οι υπόλοιπες ψηφιακές. Γι' αυτό και έχουν και πολλά πλεονεκτήματα, αλλά και μειονεκτήματα. Η 717 δεν είναι SLR, αλλά έχει σκόπευση TTL, δηλαδή βλέπουμε όταν σκοπεύουμε μέσα από τον φακό.

Το WB είναι το White Balance ή Ισορροπία λευκού.

Το σκόπευτρο έχει μεγάλη σημασία σε καταστάσεις έντονης ηλιοφάνειας. Άλλοι το προτιμούν οπτικό και άλλοι ηλεκτρονικό.

Για πρόσθετους φακούς (ή πιο σωστά, converters) για τη V1 δεν έχω ιδέα. Μπορείς να βρεις πληροφορίες ή να ρωτήσεις στο http://www.dpgr.gr

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Σάββατο θα έχω μια Sony P32(Σε καφετέρια δουλεύω, δεν βγάζω και τα τρελά ευρώ.. ούτως ή άλλως 17 είμαι και πιστεύω τα 3,2MP είναι καλή αρχή..). Θέλω να ρωτήσω, πόσες φωτογραφία χωράνε στα 16 ΜΒ, σε fine mode? :confused:
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον MiKe-Dee

 

Θέλω να ρωτήσω, πόσες φωτογραφία χωράνε στα 16 ΜΒ, σε fine mode? :confused:

 

 

Απελπιστικά λίγες. :'( Χρειάζεσαι οπωσδήποτε επιπλέον μνήμη. Αυτό ισχύει για όλες τις μηχανές που πουλιούνται.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν η P32 έρχεται με καλώδιο σύνδεσης με Η/Υ ; Αν βγάζω φωτογραφίες πρέπει να αγοράσω καλώδιο ή reader για να τις βάζω στον υπολογιστή; :confused:
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον MiKe-Dee

 

Μήπως ξέρετε αν η P32 έρχεται με καλώδιο σύνδεσης με Η/Υ ; Αν βγάζω φωτογραφίες πρέπει να αγοράσω καλώδιο ή reader για να τις βάζω στον υπολογιστή; :confused:

 

 

Έχει καλώδιο, όλες έχουν. Θα μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου με αυτό. Με ένα Flash media adapter πάντως είναι καλύτερα. Πιο γρήγορη μεταφορά, δεν ξοδεύεις μπαταρία και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για μεταφορά αρχείων ανάμεσα σε διάφορους υπολογιστές!

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν έφτασε στα χέρια μου η P32. Παιδιά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΙΚΡΗ!!! Δεν περίμενα τέτοιο μέγεθος!! Έχει μέσα όλα αυτά που λέγαμε για καλώδια και έχει και ολόκληρο φορτιστή για τις μπαταρίες.. αλήθεια, έχω 4 επαναφορτιζόμενες μπταρίες ΛΙΘΙΟΥ. Μπορώ να τις φορτίσω σε αυτό το φορτιστή; Η σόνυ στο μάνουαλ λέει όχι αλλά.. γίνεται;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου πρότεινε κάποια ψηφιακή μηχανή με μαξ πολύ μαξ 220ευρο

Θα προτιμούσα επέκτασης μνήμης να έχει SD

Και επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε τι πρέπει να προσέξω πριν αποφασίσω τι να αγοράσω

 

Αυτή που μου φαίνεται καλή είναι http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.565506

Εσείς τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον MiKe-Dee

 

Σήμερα λοιπόν έφτασε στα χέρια μου η P32. Παιδιά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΙΚΡΗ!!! Δεν περίμενα τέτοιο μέγεθος!! Έχει μέσα όλα αυτά που λέγαμε για καλώδια και έχει και ολόκληρο φορτιστή για τις μπαταρίες.. αλήθεια, έχω 4 επαναφορτιζόμενες μπταρίες ΛΙΘΙΟΥ. Μπορώ να τις φορτίσω σε αυτό το φορτιστή; Η σόνυ στο μάνουαλ λέει όχι αλλά.. γίνεται;

 

 

Αν ειναι μικρη αυτη τοτε η αλλη σειρα της Σονυ (πχ η Ρ10 που χω εγω...) τι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Zer0cooL24

 

Αν ειναι μικρη αυτη τοτε η αλλη σειρα της Σονυ (πχ η Ρ10 που χω εγω...) τι ειναι ?

 

 

H σειρά U από την Sony είναι οι πραγματικά μικρές...

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις ψηφιακες της Jaga τι λετε?Τις διαφιμιζουν αρκετα περιοδικα και η τιμη τους για τις δυνατοτητες που παρεχει ειναι πολυ καλη για αληθεινη..Αξιζει?Αν ξερει καποιος ας ποσταρει..

 

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν, κατά τη γνώμη μου, δύο βασικά μειονεκτήματα:

1. Είναι παντελώς άγνωστης μάρκας και άρα όχι και τόσο αξιόπιστες και φαντάζομαι με φακούς της πλάκας...

2. Δεν έχουν zoom (αν θυμάμαι καλά).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον hellenicsun

Σχετικα με τις ψηφιακες της Jaga τι λετε?Τις διαφιμιζουν αρκετα περιοδικα και η τιμη τους για τις δυνατοτητες που παρεχει ειναι πολυ καλη για αληθεινη..Αξιζει?Αν ξερει καποιος ας ποσταρει..

 

Ωραία όλα αυτά που γράφουν στα διαφημιστικά, η ποιότητα των φωτογραφιών ωστόσο είναι ανάλογη της τιμής τους...

Δεν αξίζει! (εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρουν πολλά πράγματα πέρα από την τιμή οπότε... πάσο!)

all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω αυτό αλλά.. την έβγαλα σήμερα και μου άρεσε πολύ!!!!

 

http://users.acn.gr/mixalm/zaharw.gif

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

re paidia... min me plakosete stis fapes... alla vrika aftin tin mixani...

 

http://www.lidl.at/C1256C790050C7BC/images/DE.03_4682/$file/03_4682_b.jpg

 

5Mpix einai kai me polla extra: karta 128MB sd, kalodio usb, kalodio tv, thiki metaforas, fortistis, mpataries... me 299 euro... sto lidl afstrias...

tha vgei to proion stis 17dekemvri... kai an ginete na me diafotisete mexri tote... an einai na stitho apo tis 6 gia tin kamera afti...:

Camera

 

exo mia pentax advantix vasika... kai de kaigomai gia mixani... alla mipos einai kali efkeria?

 

doste to weitere information gia peretero info....

sorry... germanika... alla ta specs einai... specs! :)

 

BITTE HILFE! :p

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Μακρυά!

Αν σκεφτείς ότι η εξαιρετική Α70 με 128ρα μνήμη έχει 350?, δεν αξίζει να ασχοληθείς μαζί της (ούτε με αυτή ούτε με καμμία άλλη αγνώστου πατρός :))

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...