Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!θελω να αγορασω και εγω επιτελους μια ψηφιακη φωτογραφικη και ειμαι μεταξυ nikon 5900 και sony T33.ποια μου προτεινεται...εγω τινο προς την sony λογο μεγεθους.Απο ποιοτητα φωτογραφιας ομως τι λενε? :confused:

 

 

Άσε την Nikon και πιάσε την Sony!

 

 

Χθες πήρα την Τ3 και είναι πραγματικά υπέροχη!

Έχουν το ίδιο φακό με την Τ3 αλλά η Τ33 νομίζω είναι λίγο πιο μικρή!

 

ΠΑΙΔΙΑ!

 

Θέλω την βοήθειά σας!

Χθες όπως είπα πήρα την Τ3 και θέλω να μου πείτε ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για λήψη φωτογραφιών σε εσωτερικούς χώρους, την νύχτα, αντίθετα στον ήλιο και όταν έχει πολύ ήλιο!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Ακόμα που μπορώ να αγοράσω την μικρότερη MS duo pro (την μικρή) 256?

Θένκς!

 

:) :O :w00t:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άσε την Nikon και πιάσε την Sony!

 

 

Χθες πήρα την Τ3 και είναι πραγματικά υπέροχη!

Έχουν το ίδιο φακό με την Τ3 αλλά η Τ33 νομίζω είναι λίγο πιο μικρή!

 

ΠΑΙΔΙΑ!

 

Θέλω την βοήθειά σας!

Χθες όπως είπα πήρα την Τ3 και θέλω να μου πείτε ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για λήψη φωτογραφιών σε εσωτερικούς χώρους, την νύχτα, αντίθετα στον ήλιο και όταν έχει πολύ ήλιο!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Ακόμα που μπορώ να αγοράσω την μικρότερη MS duo pro (την μικρή) 256?

Θένκς!

 

:) :O :w00t:

ποσο την αγορασες?το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν ειναι πολυ ευκρινης η οθονη σε χαμηλο φωτισμο και δεν ειναι καλο flashακι του...γιαυτο το σκεφτομαι..τι διαφορες εχει Τ3 με Τ33?

Link to comment
Share on other sites

ποσο την αγορασες?το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν ειναι πολυ ευκρινης η οθονη σε χαμηλο φωτισμο και δεν ειναι καλο flashακι του...γιαυτο το σκεφτομαι..τι διαφορες εχει Τ3 με Τ33?

 

 

Πήρα την μαύρη Τ3 και είναι τέλεια από το pixmania.com 337 μαζί με τα μεταφορικά! Η οθόνη της είναι πάρα πολύ ευκρινής μια χαρά την βρίσκω.

Και το φλας μου φαίνεται καλό εμένα με ικανοποιεί.

 

Τώρα θα σε γελάσω το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι είναι λίγο πιο μικρή ειναι η Τ33

 

:) :O :w00t:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την μαύρη Τ3 και είναι τέλεια από το pixmania.com 337 μαζί με τα μεταφορικά! Η οθόνη της είναι πάρα πολύ ευκρινής μια χαρά την βρίσκω.

Και το φλας μου φαίνεται καλό εμένα με ικανοποιεί.

 

Τώρα θα σε γελάσω το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι είναι λίγο πιο μικρή ειναι η Τ33

 

:) :O :w00t:

Η Τ3 ειναι πιο μικρη....Να σε ρωτησω σου εχει επιλογη για red eye redaction?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την παρήγγειλα κ εγώ απο το pixmania.com. Πόσο καιρό θα κάνουν να μου την φέρουν? Ανυπομωνώ... :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την παρήγγειλα κ εγώ απο το pixmania.com. Πόσο καιρό θα κάνουν να μου την φέρουν? Ανυπομωνώ... :)

 

Φυσικά και έχει τέτοια επιλογή μέσα στα settings!

 

Μην ανυσυχείς σε 2 μέρες θα είναι εκεί DHL rulez!

 

Είναι φοβερή!

Μου αρέσει τόσο πολύ που είναι τόσο μικρή μπαίνει σε τσέπη jean δεν «φουσκώνει» είναι πανέμορφη υψηλή ποιότητα κατασκευής.

 

Γενικά τα λεφτά μου έπιασαν τόπο!

 

:) :O :w00t:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει τέτοια επιλογή μέσα στα settings!

 

Μην ανυσυχείς σε 2 μέρες θα είναι εκεί DHL rulez!

 

Είναι φοβερή!

Μου αρέσει τόσο πολύ που είναι τόσο μικρή μπαίνει σε τσέπη jean δεν «φουσκώνει» είναι πανέμορφη υψηλή ποιότητα κατασκευής.

 

Γενικά τα λεφτά μου έπιασαν τόπο!

 

:) :O :w00t:

Τελικα με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι Τριτη θα την εχω σπιτι μου!!! :D Οντως και εγω πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα της.Αρκετα καλο και το site που ομολογω δεν το ηξερα..Σε ευχαριστω Μανο

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μήπως πήρε το μάτι σας κάπου για ένα Sony Memory Stick Pro Duo Adapter για slot SD θέλω να πάρω μια μηχανή Sony αλλά το pocket PC δέχεται μόνο SD/MMC card.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Πρέπει να αγοράσω μια ψηφιακή μηχανή.Στέλνω τέτοια ώρα γιατί πρέπει να μαθω γρήγορα ποια μηχανη θα πάρω. Να πάρω την nikon 5900 ή την Sony Cyber-shot DSC-S60 ?

Ποια έχει καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας?

 

Αν έχετε να μου πήτε καμια καλυτερη μηχανή από αυτές τις δυο εώς 320 ευρώ θα το εκτιμήσω

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

paidia h new canon ixus 50 ti leei?thn koitazw me kalo mati.Pantos egw an kai 8yamazw thn etairia sony gia thn poiothta kataskeyhs ths den proteinw sony pshfiakh.Eidikotera thn seira T.diabaste kana review se kana site.dysthxws ta poli neokykloforh8enta montela den exoune review.

 

Ps http://www.dpreview.com/ gia na 3estrabwnomaste ligo :D :X :w00t:

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αναμεσα στις Sony Cyber-shot P200 kai Canon 40. Ξερω 7.2 εναντιας 4.0 megapixel αλλα σημασια για μενα εχει η ποιοτητα της φοτωγραφιας και οχι το μεγεθος. Πια λετε οτι ειναι καλυτερη σε ποιοτητα; Σε μεγεθος και σε ποιοτητα κατασκευης μου φαινεται καλυτερη η Canon...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει τέτοια επιλογή μέσα στα settings!

 

Μην ανυσυχείς σε 2 μέρες θα είναι εκεί DHL rulez!

 

Είναι φοβερή!

Μου αρέσει τόσο πολύ που είναι τόσο μικρή μπαίνει σε τσέπη jean δεν «φουσκώνει» είναι πανέμορφη υψηλή ποιότητα κατασκευής.

 

Γενικά τα λεφτά μου έπιασαν τόπο!

 

:) :O :w00t:

Μια ερώτηση η Sony T-3 έχει ψηφιακό zoom γιατί στο site του πλαισίου λέει όχι.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και θελω να κανω και γω μια αγορα ψηφιακης μηχανης θα ηθελα την συμβουλη σας. Επειδη οικονομικη δυνατοτητα δεν παιζει μιας και θα τα δωσω σε βιντεοκαμερα θα ηθελα την φθηνοτερη αλλα καλη επιλογη. Ειμαι μεταξυ στην canon A400 και στην olympus c-170. Eχετε καμια εμπειρια. Ποια ειναι καλυτερη σ’αυτα τα λεφτα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η casio exilim ez-57 ή ez-55 τι λέει; Αξίζει σαν αγορά; Γενικά η casio στις φωτογραφικές μηχανές τι θεωρείται; καλή, μέτρια, άσχετη, ποιοτική;

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αναμεσα στις Sony Cyber-shot P200 kai Canon 40. Ξερω 7.2 εναντιας 4.0 megapixel αλλα σημασια για μενα εχει η ποιοτητα της φοτωγραφιας και οχι το μεγεθος. Πια λετε οτι ειναι καλυτερη σε ποιοτητα; Σε μεγεθος και σε ποιοτητα κατασκευης μου φαινεται καλυτερη η Canon...

 

 

Giati na pareis thn ixus 40 kai oxi thn ixus 50 pou prosgfata bghke?Sony psifiakes exoune problhma sto white balance(kata thn gnwmh mou)

 

PS makrya apo thn seira T ths sony

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Προς τα παιδιά που ψάχνουν για καινούρια ψηφιακή γύρω στα 300 ευρώ...

 

Δοκιμάστε και την KONICA MINOLTA DiMAGE E 50.

Ως νυν κάτοχος της -και πρώην χρήστης SONY- την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει μια καλή πρόταση με έναν πολύ καλό φακό και ευκολία στη χρήση.

Και φυλλάδιο με οδηγίες στα ελληνικά -για εκείνους που το χρειάζονται..-

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Προς τα παιδιά που ψάχνουν για καινούρια ψηφιακή γύρω στα 300 ευρώ...

 

Δοκιμάστε και την KONICA MINOLTA DiMAGE E 50.

Ως νυν κάτοχος της -και πρώην χρήστης SONY- την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει μια καλή πρόταση με έναν πολύ καλό φακό και ευκολία στη χρήση.

Και φυλλάδιο με οδηγίες στα ελληνικά -για εκείνους που το χρειάζονται..-

mia pou hsouna katoxos sony gia pes edypwseis?giati arketa paidia rwtane gia tis sony

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Την Τ1 είχα φίλε μου και είχα σοβαρό πρόβλημα με τις νυχτερινές λήψεις -και δεν μιλάμε για μακρινές αποστάσεις, έτσι;- Επίσης παρατήρησα ότι η οθόνη του είχε πρόβλημα με την αντίθεση και συχνά δεν καταλάβαινα τι έβλεπα, ειδικά σε περιπτώσεις που υπήρχε αυξημένος πίσω φωτισμός.

 

Δεν είμαι και επαγγελματίας βέβαια, αλλά με την Ε 50 είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Φαντάζομαι πως θα υπάρχουν και καλύτερες.Άκουσα ότι η αναμενόμενη NIKON Coolpix S1 θα είναι επίσης πολύ καλή στην συγκεκριμένη κατηγορία πάντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

ego paidia phra thn coolpix 5900 einai apisteuta kalh digital

mikro mege8os

polu kalh poiothta foto

to programma tou pc kanei papades

exei kalo video kai to zoom paizei kai sto video (to mono kako einai oti to format einai .mov kai bgazei megala arxeia...exo parei 2 kartes apo 1gb kai exo brei thn ushxia mou)

grhgorh estiash

kales foto to bradu pou me endiefere

kai thn phra mono 350euro mazi me 8hkh 1gb mnhmh extra mpataria....

auta apo mena............

an exete kapoia erothsh peite mou

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος στο χώρο της ψηφιακής φωτογραφίας για αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας. Θέλω να αγοράσω μια ψηφιακή μηχανή με τιμή απο 250-350 ευρώ που θα χρησιμοποιείται κυρίως για φωτογραφίσεις στις διακοπές και τα ταξίδια μου.

Μετα απο μικρή έρευνα αγορας εχω καταληξει στις εξης SONY: DSC-W1

και στην DSC-W12 . Και οι δυο ειναι πανομοιοτυπες με τη διαφορα οτι η δευτερη εχει εξτρα μπαταριες. Το μονο που με προβληματιζει παντως στις SONY ειναι τα πανακριβα memory sticks.. Κατα τα άλλα ποια ειναι η γνωμη σας για τις μηχανες που σας ειπα οσο αναφορα την ποιοτητα των φωτογραφιων που παραγουν..????

επισης οποιαδηποτε προταση για οποιαδηποτε αλλη μηχανη στην τιμή που ανεφερα ειναι καλοδεχουμενη.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο ψαξιμο στο ιντερνετ διαβασα οτι οι φωτογραφιες βγαινουν γενικα θολες και οτι χωρις το τριποδο δεν πας πουθενα... κατα ποσο ειναι αληθεια αυτο;;; ολες οι ψηφιακες δεν εχουν προβλημα οταν δεν ειναι σταθερες κατα την ληψη;
Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο ψαξιμο στο ιντερνετ διαβασα οτι οι φωτογραφιες βγαινουν γενικα θολες και οτι χωρις το τριποδο δεν πας πουθενα... κατα ποσο ειναι αληθεια αυτο;;; ολες οι ψηφιακες δεν εχουν προβλημα οταν δεν ειναι σταθερες κατα την ληψη;

 

Γιατί δεν κοιτάς την σειρά Ρ της sony; τα Ρ150-120 είναι αρκετά καλά. Αν δεν θέλεις sony, η nikon έχει την 4900 ή 4200, δεν θυμάμαι καλά, και είναι αρκετά καλή. Από Canon μεριά, οι ixus 40 κτλ. είναι επίσης ωραίες μηχανές.

Τώρα για το πρόβλημα που αναφέρεις, αν η μηχανή που επιλέξεις έχει καλό φακό και χειροκίνητες ρυθμίσεις, ώστε να ορίζεις εσύ τις βασικές παραμέτρους λήψης της κάθε σου φωτογραφίας, δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Σε αυτή την κατηγορία τιμής το βασικό πρόβλημα είναι η υστέρηση λήψης φωτογραφιών. Εσύ πατάς το κουμπί και περιμένεις ως και 1 sec για να τραβήξει την φωτο, με αποτέλεσμα συχνά να χάνεις το κάδρο σου. Κοίτα να έχει όσο το δυνατόν μικρότερο χρόνο καθυστέρησης.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο ψαξιμο στο ιντερνετ διαβασα οτι οι φωτογραφιες βγαινουν γενικα θολες και οτι χωρις το τριποδο δεν πας πουθενα... κατα ποσο ειναι αληθεια αυτο;;; ολες οι ψηφιακες δεν εχουν προβλημα οταν δεν ειναι σταθερες κατα την ληψη;
Τώρα για το πρόβλημα που αναφέρεις, αν η μηχανή που επιλέξεις έχει καλό φακό και χειροκίνητες ρυθμίσεις, ώστε να ορίζεις εσύ τις βασικές παραμέτρους λήψης της κάθε σου φωτογραφίας, δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Σε αυτή την κατηγορία τιμής το βασικό πρόβλημα είναι η υστέρηση λήψης φωτογραφιών. Εσύ πατάς το κουμπί και περιμένεις ως και 1 sec για να τραβήξει την φωτο, με αποτέλεσμα συχνά να χάνεις το κάδρο σου. Κοίτα να έχει όσο το δυνατόν μικρότερο χρόνο καθυστέρησης.
Το οποίο συμβαίνει σε συνθήκες συνήθως χαμηλού φωτισμού όπου το κλείστρο (ή διάφραγμα, πάντα τα μπέρδευα αυτά... :O) μένει ανοικτό περισσότερο για να μπει περισσότερο φως. Συμβαίνει ακόμα και σε μικρούς χρόνους έκθεσης όταν το zoom είναι μεγάλο. Το τρίποδο το θεωρώ πια παραπάνω από απαραίτητο και εγώ προσωπικά έχω ένα μικρό (με μήκος γύρω στα 10+ εκατοστά) για να ακουμπάω πάνω σε αυτοκίνητα, τραπέζια, μάντρες κτλ.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

αρα μου λετε οτι δεν ειναι αδυναμια της συγκεκριμενης μηχανης αλλα ενα πολυ συχνο φαινομενο στις ψηφιακες,ε;

 

Βασικά το να βγάζει μια φωτογραφική μηχανή συνεχώς θολές φωτογραφίες δεν είναι κάτι φυσιολογικό. Πάντως, συνήθως σε ''περίεργες'' καταστάσεις, όπως πχ. σε τοπία ομίχλης ή πιο συχνά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού όπως είπε κι ο aimilios, το σύστημα αυτόματης εστίασης της μηχανής δυσκολεύεται να δουλέψει σωστά, και έτσι βγαίνουν θολές οι φωτογραφίες. Πάντως την κατάσταση βοηθά ένας καλός φακός και η επιλογή σημείου εστίασης χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...