Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΘΕΛΩ ΕΥΡΥΓΩΝΙΟ 28mm ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΡ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΥΜ ΣΤΟ PC . ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΕΞΩ . ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ? ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΘΕΛΩ ΕΥΡΥΓΩΝΙΟ 28mm ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΡ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΥΜ ΣΤΟ PC . ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΕΞΩ . ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ? ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ

 

Αν ψάχνεις για compact FujiFilm F100 fd ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δώσε και μια δεύτερη επιλογή για εναλλακτική , έτσι για τα μάτια γιατί την είδα την f100 και μου άρεσε αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη .

Είναι και πολύ σπάνια ρε αδερφέ η f100 , μόνο σε ένα ελληνικό site την βρήκα και πουθενά αλλού .

Link to comment
Share on other sites

Panasonic Lumix DMC FX 100 ????????

 

αν αντεχεις το Noise της...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

hey καλησπέρα πρώτη φορά στο topic!

αν μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 dslr,φτηνές ,για κάποιον που αρχίζει τώρα να ασχολείτε με την φωτογραφία?

και κανα καλό site για reviews μηχανών να ξέρετε!

thnx in advance!

Link to comment
Share on other sites

hey καλησπέρα πρώτη φορά στο topic!

αν μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 dslr,φτηνές ,για κάποιον που αρχίζει τώρα να ασχολείτε με την φωτογραφία?

και κανα καλό site για reviews μηχανών να ξέρετε!

thnx in advance!

 

Όλες οι γνωστές εταιρίες (Nikon,Canon,Olympus,Pentax,Sony) έχουν κάποιο entry level kit (σώμα & φακό 18-55 περίπου) σε ανταγωνιστικές και παραπλήσιες τιμές μεταξύ τους. Προσωπικά είμαι Canonάκιας και το έχω ξαναδηλώσει!Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως και τα άλλα μοντέλα των υπολοίπων εταιριών δεν είναι εξίσου καλά.Η επιλογή είναι δική σου.

 

Το πληρέστερο, κατά τη γνώμη μου, site είναι το http://www.dpreview.com .Πολύ καλό επίσης είναι και το http://www.megapixel.net, με λιγότερα όμως reviews. Για Canon υπάρχει και το http://www.the-digital-picture.com .

 

Καλό σερφάρισμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι γνωστές εταιρίες (Nikon,Canon,Olympus,Pentax,Sony) έχουν κάποιο entry level kit (σώμα & φακό 18-55 περίπου) σε ανταγωνιστικές και παραπλήσιες τιμές μεταξύ τους. Προσωπικά είμαι Canonάκιας και το έχω ξαναδηλώσει!Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως και τα άλλα μοντέλα των υπολοίπων εταιριών δεν είναι εξίσου καλά.Η επιλογή είναι δική σου.

 

Το πληρέστερο, κατά τη γνώμη μου, site είναι το http://www.dpreview.com .Πολύ καλό επίσης είναι και το http://www.megapixel.net, με λιγότερα όμως reviews. Για Canon υπάρχει και το http://www.the-digital-picture.com .

 

Καλό σερφάρισμα!

καταρχάς thanx για την απάντηση!

με ένα γρήγορο search βρήκα μερικές και ως ψιλοάσχετος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω,so αν μπορεί να μου που κάποιος ποιά θεωρείτε η καλύτερη entry level,και ποια value for money!

 

Προσπαθώ να μην ξεφύγω από τα 500 ευρώ.Πώς το βλέπετε σαν budget?

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς thanx για την απάντηση!

με ένα γρήγορο search βρήκα μερικές και ως ψιλοάσχετος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω,so αν μπορεί να μου που κάποιος ποιά θεωρείτε η καλύτερη entry level,και ποια value for money!

 

Προσπαθώ να μην ξεφύγω από τα 500 ευρώ.Πώς το βλέπετε σαν budget?

 

Αν ενδιαφέρεσαι για kit (σώμα & φακό), που μάλλον ενδιαφέρεσαι, αφού τώρα ξεκινάς, θα πρέπει να υπολογίζεις για πάνω από 600 για αντιπροσωπείας και κοντά στα 600 για παράλληλης εισαγωγής (δεν μ'αρέσει ο όρος παραεισαγωγή).

 

Τώρα αν ρωτάς ποια να διαλέξεις, η απάντησή μου είναι μία: :bow: CANON :bow:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν το αντέχεις οικονομικά πήγαινε για την 450d καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.Από την πείρα μου ξέρω πως συνήθως όταν αγοράσεις κάτι πιο οικονομικό μετά λες: δεν έδινα κάτι παραπάνω να πάρω το επόμενο μοντέλο!Εκτός αν τα έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου αυτά περί marketing και δεν επηρρεάζεσαι (μεγάλη συζήτηση σηκώνει το θέμα).Άλλωστε έτσι πως έχει καταντήσει, ώσπου να χαρείς για το ένα μοντέλο έχει βγει το επόμενο!

 

Η 400d για μένα είναι άριστη! Εγώ χρησιμοποιώ ακόμη την 300d και είναι σκυλί. Άλλωστε η 450d είναι ακόμη φρέσκια και δεν ξέρουμε τι θα βγάλει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν το αντέχεις οικονομικά πήγαινε για την 450d καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.Από την πείρα μου ξέρω πως συνήθως όταν αγοράσεις κάτι πιο οικονομικό μετά λες: δεν έδινα κάτι παραπάνω να πάρω το επόμενο μοντέλο!Εκτός αν τα έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου αυτά περί marketing και δεν επηρρεάζεσαι (μεγάλη συζήτηση σηκώνει το θέμα).Άλλωστε έτσι πως έχει καταντήσει, ώσπου να χαρείς για το ένα μοντέλο έχει βγει το επόμενο!

 

Η 400d για μένα είναι άριστη! Εγώ χρησιμοποιώ ακόμη την 300d και είναι σκυλί. Άλλωστε η 450d είναι ακόμη φρέσκια και δεν ξέρουμε τι θα βγάλει.

 

+1 και όχι μόνο ;)

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεσαι για kit (σώμα & φακό), που μάλλον ενδιαφέρεσαι, αφού τώρα ξεκινάς, θα πρέπει να υπολογίζεις για πάνω από 600 για αντιπροσωπείας και κοντά στα 600 για παράλληλης εισαγωγής (δεν μ'αρέσει ο όρος παραεισαγωγή).

 

Τώρα αν ρωτάς ποια να διαλέξεις, η απάντησή μου είναι μία: :bow: CANON :bow:

η απαντηση σου φιλε μου πραγματικα δειχνει οτι ξερεις να διαλεγεις;)η canon ειναι μια,και προτεινω την 400d

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα την Casio Exilim EX-S770. Επειδή είναι η πρώτη ψηφιακή που παίρνω με επαναφορτιζόμενη μπαταρία μπορείται να μου πείτε πόση ώρα πρέπει να διαρκέσει η πρώτη φόρτιση;

Στο manual λέει: "A full charge takes about 2 hours". To ίδιο ισχύει και για την πρώτη φόρτιση;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΘΕΛΩ ΕΥΡΥΓΩΝΙΟ 28mm ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΡ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΥΜ ΣΤΟ PC . ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΕΞΩ . ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ? ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ

 

Έχω την Canon PowerShot SD800 IS http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_sd800is.asp

Ευρυγώνιος φακός και IS!!!

Τώρα σου προτείνω το νέο μοντέλο, Canon PowerShot SD870 IS.

Why don't we just take the safety labels off everything and let stupidity sort itself out?
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΛΕΣ "και IS!!!" ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ .

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ .

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ MP ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 8ΜΡ ΕΝΩ Η FUJIFILM F100 ΕΧΕΙ 12ΜΡ.

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΗ Η CANON ΕΣΤΩ KAI ME ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΜΡ ?

ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΠΟΛΛΑ ΜΡ ΓΙΑ ΜΕΓΕΝΘΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΨΙΜΟ ΤΩΝ ΦΩΤΟ .

ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΔΥΟ ΛΟΓΑΚΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΟΝ .

Link to comment
Share on other sites

"Wide-angle lens with optical IS

A 28mm (equivalent) wide-angle lens with 3.8x zoom enables the capture of large scenes from closer range. Canon's optical Image Stabilizer (IS) technology counteracts camera shake for blur-free shots at slower shutter speeds and full zoom."

 

Tα 12μπ είναι πολύ περισσότερα από τα 8μπ, αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις στο διαδίκτυο φωτογραφίες και από τις δύο και να συγκρίνεις την ποιότητά τους.

Γιατί αν η fujifilm δεν έχει καλή ποιότητα, τότε "πεταμένα" θα πάνε και τα 12μπ!

Why don't we just take the safety labels off everything and let stupidity sort itself out?
Link to comment
Share on other sites

gia psifiaki olympus i sony?? ti lete??

 

Αν είσαι ΜΟΝΟ ανάμεσα σε αυτές τις δυο εταιρίες, προσωπική μου άποψη είναι Olympus με κλειστά τα μάτια! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα. Όπως είπα και πριν αγόρασα την Casio Exilim EX-S770. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ την έχω βάλει στη βάση να φορτίσει και το λαμπάκι θα έπρεπε να είναι κόκκινο ως ένδειξη φόρτισης, αυτό αναβοσβήνει. Το άφησα έτσι για πολλές ώρες (κοντά στις 22 είναι τωρα) αλλά καμία αλλαγή. Μετά από αναζήτηση στο Ίντερνετ βρήκα αυτό από το επίσημο site της Casio:

 

When I put my camera on the cradle, why does the charge light- - -

A) Not come on? Answer: Battery missing or AC Adaptor not plugged in.

B) Blink red? Answer: Battery defective.

C) Never turn green? Answer: Battery defective.

 

Το θέμα είναι ότι την αγόρασα από ένα κατάστημα του ebay (Αγγλία). Έχει όλα τα χαρτιά μέσα. Πιστεύετε ότι θα πετύχω τίποτα αν απευθυνθώ στην ελληνική Casio; :worry:

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Πια μοντέλα σε ενδιαφέρουν;

 

vasika dn eimai akoma sigouros oute gia montelo oute gia etairia!! exete na proteinete kati gurw sta 7-8Mpixels...?? kuriws 7..... apo olympus tin 710 nomizw eixa dei..... alla peite protaseis eseis pou to psaxnete perissotero to thema....;)

ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ. ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.....!!!!
Link to comment
Share on other sites

"Wide-angle lens with optical IS

A 28mm (equivalent) wide-angle lens with 3.8x zoom enables the capture of large scenes from closer range. Canon's optical Image Stabilizer (IS) technology counteracts camera shake for blur-free shots at slower shutter speeds and full zoom."

 

Tα 12μπ είναι πολύ περισσότερα από τα 8μπ, αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις στο διαδίκτυο φωτογραφίες και από τις δύο και να συγκρίνεις την ποιότητά τους.

Γιατί αν η fujifilm δεν έχει καλή ποιότητα, τότε "πεταμένα" θα πάνε και τα 12μπ!

 

Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να δω φωτογραφίες από τα ανωτέρω μοντέλα; Σχετικά με τη Sony τι λες;

Είδα τη καινούρια DSC-W300 η οποία είναι 13,6MP - άραγε από ποιότητα τι λέει; Ξέρεις που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Adhs διάβασε λίγα post πιο πάνω ...

 

διαβασα κ το μονο που βρηκα ηταν αλλη μια ερωτηση απο εναν φιλο ο οποιοσ ουτε αυτοσ ειχε παρει απαντηση για την ιδια μηχανη (ixus 75) αλλα to late γιατι την εχω στα χερια μου τωρα την μηχανη.ειναι φοβερη,με πολλες δυνατοτητες κ φοβερη ποιοτητα...

X P E R I A

N E O V

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να δω φωτογραφίες από τα ανωτέρω μοντέλα; Σχετικά με τη Sony τι λες;

Είδα τη καινούρια DSC-W300 η οποία είναι 13,6MP - άραγε από ποιότητα τι λέει; Ξέρεις που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες;

 

Το dpreview.com είναι πολύ καλό!

Έχει δείγματα από όλες τις φωτογραφικές που έχει κάνει review.

http://www.dpreview.com/reviews/

 

Για παράδειγμα: http://www.dpreview.com/reviews/canonsd870is/page12.asp

 

Γενικά, ψάξε στο google για review όποιας φωτογραφικής σε ενδιαφέρει.

Why don't we just take the safety labels off everything and let stupidity sort itself out?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...