Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομαι να παρω μια ψηφιακη μεχρι 200 ευρω μαζι με την καρτα,αντε αν ειναι για να παρω κατι πιο καλο 200 ευρω μονο η ψηφιακη!τι να κοιταξω εκτος απο τα μεγαπυξελς και οπτικο zoom?
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

σκεφτομαι να παρω μια ψηφιακη μεχρι 200 ευρω μαζι με την καρτα,αντε αν ειναι για να παρω κατι πιο καλο 200 ευρω μονο η ψηφιακη!τι να κοιταξω εκτος απο τα μεγαπυξελς και οπτικο zoom?

 

Πέρα από τα "προσόντα" της κάθε μηχανής, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι πριν την αγοράσεις να την πάρεις στα χέρια σου για να δεις αν σε βολεύει.

Στα κυβικά που ψάχνεις, αρκετές από αυτές χρειάζεται να έχεις δάκτυλα πιανίστα ώστε να μπορείς να την δουλέψεις και τόσο μικρά όσο του Κοντορεβιθούλη.

 

Προσπάθησε να βρεις μηχανή που να έχει σταθεροποιητή εικόνας (λίγο δύσκολο με τα χρήματα που διαθέτεις), ειδικά αν βγάζεις πολλές νυχτερινές και την αυτονομία της,

ώστε να μη χρειάζεσαι κάθε λίγο και λιγάκι να αλλάζεις ή να φορτίζεις μπαταρίες.

Και τέλος την εγγύηση που σου δίνουν.

Από εκεί και πέρα σκέψου εσύ γιατί την θες και ανάλογα κάνε την αγορά σου.

 

Περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες κοίτα εδώ: http://www.dpgr.gr/

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα βολευομουν με το κινητο οσον αφορα τις φωτογραφιες μου!εχω ενα k800i και πιο πριν ειχα ενα n73 k n70.δεν εχω τρελλες απαιτησεις απο την φωτογραφικη.Οσον αφορα την αυτονομια τι ειναι καλυτερο?να εχει επαναφορτιζομενη μπαταρια η αλκαλικες?εγγυηση ?ολες 2 χρονια δεν εχουν?

 

 

Πέρα από τα "προσόντα" της κάθε μηχανής, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι πριν την αγοράσεις να την πάρεις στα χέρια σου για να δεις αν σε βολεύει.

Στα κυβικά που ψάχνεις, αρκετές από αυτές χρειάζεται να έχεις δάκτυλα πιανίστα ώστε να μπορείς να την δουλέψεις και τόσο μικρά όσο του Κοντορεβιθούλη.

 

Προσπάθησε να βρεις μηχανή που να έχει σταθεροποιητή εικόνας (λίγο δύσκολο με τα χρήματα που διαθέτεις), ειδικά αν βγάζεις πολλές νυχτερινές και την αυτονομία της,

ώστε να μη χρειάζεσαι κάθε λίγο και λιγάκι να αλλάζεις ή να φορτίζεις μπαταρίες.

Και τέλος την εγγύηση που σου δίνουν.

Από εκεί και πέρα σκέψου εσύ γιατί την θες και ανάλογα κάνε την αγορά σου.

 

Περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες κοίτα εδώ: http://www.dpgr.gr/

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα βολευομουν με το κινητο οσον αφορα τις φωτογραφιες μου!εχω ενα k800i και πιο πριν ειχα ενα n73 k n70.δεν εχω τρελλες απαιτησεις απο την φωτογραφικη.Οσον αφορα την αυτονομια τι ειναι καλυτερο?να εχει επαναφορτιζομενη μπαταρια η αλκαλικες?εγγυηση ?ολες 2 χρονια δεν εχουν?

 

Από τη στιγμή που μέχρι τώρα βολευόσουν με το κινητό για τις φωτογραφίες σου τότε σίγουρα δεν έχεις πολλές απαιτήσεις.

Οπότε με τα λεφτά που θες να διαθέσεις σίγουρα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Για μένα είναι καλύτερα η μηχανή να έχει επαναφορτιζόμενη μπαταρία, αλλά και πάλι με άλλη μια επιπλέον ώστε να μη ξεμένεις ποτέ.

Αλλά είναι δύσκολο με 200€ να βρεις κάτι τέτοιο.

Όσο για την εγγύηση, το θέμα δεν είναι τόσο η χρονική διάρκεια (σημαντική μεν), όσο σε τι θα σε καλύπτει και από ποιες ζημιές.

 

Στα γράφω αυτά για να καταλάβεις ότι όσο σημαντική είναι η αγορά του προϊόντος (όση αξία και να έχει) άλλο τόσο σημαντική είναι και η εξυπηρέτιση που θα έχεις από αυτή και για αυτή.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι μου ειπαν και sto dpgr καλο θα ειναι να εχει σταθεροποιητη εικονας!το κινητο δεν εχει ?γιατι μεχρι τωρα δεν εχω βγαλει κουνημενη φωτο!

ποια μοντελα προτεινεις ?

 

 

Από τη στιγμή που μέχρι τώρα βολευόσουν με το κινητό για τις φωτογραφίες σου τότε σίγουρα δεν έχεις πολλές απαιτήσεις.

Οπότε με τα λεφτά που θες να διαθέσεις σίγουρα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Για μένα είναι καλύτερα η μηχανή να έχει επαναφορτιζόμενη μπαταρία, αλλά και πάλι με άλλη μια επιπλέον ώστε να μη ξεμένεις ποτέ.

Αλλά είναι δύσκολο με 200€ να βρεις κάτι τέτοιο.

Όσο για την εγγύηση, το θέμα δεν είναι τόσο η χρονική διάρκεια (σημαντική μεν), όσο σε τι θα σε καλύπτει και από ποιες ζημιές.

 

Στα γράφω αυτά για να καταλάβεις ότι όσο σημαντική είναι η αγορά του προϊόντος (όση αξία και να έχει) άλλο τόσο σημαντική είναι και η εξυπηρέτιση που θα έχεις από αυτή και για αυτή.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω να πάρεις την Panasonic FX10 με φακούς Leica... Εγώ την πήρα πριν από ένα μήνα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, βέβαια δεν είχα και μεγάλες απαιτήσεις από την φωτογραφική που θα αγόραζα. Έχει και σταθεροποιητή εικόνας mega o.i.s. που σε ενδιαφέρει... Σου ξαναλέω ότι εγώ είμαι ευχαριστημένος από την μηχανή καθώς δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και δεν ξέρω και πολλά από φωτογραφικές μηχανές. Δεν ξέρω τι θα σου πουν τα παιδιά που ξέρουν από μηχανές...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

απ'οτι μου ειπαν και sto dpgr καλο θα ειναι να εχει σταθεροποιητη εικονας!το κινητο δεν εχει ?γιατι μεχρι τωρα δεν εχω βγαλει κουνημενη φωτο!

ποια μοντελα προτεινεις ?

 

Όπως σου έγραψα και παραπάνω ο σταθεροποιητής παίζει σημαντικό ρόλο στις νυχτερινές λήψεις και ιδιαίτερα σε εξωτερικούς χώρους.

 

Όσο για μοντέλα θα σου πρότεινα κάτι σε Canon (προσωπική άποψη) αλλά

και η "Panasonic FX10" που αναφέρει ο "djuan1988" είναι αρκετά καλό κομμάτι για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον ενδιαφέρει κάνει 180€ και την πήρα από το multirama. Συνολικά μου βγήκε ~200€ μαζί με μια θήκη και κάρτα 1gb... Στην προτείνω ανεπιφύλακτα!
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και παραπάνω ο σταθεροποιητής παίζει σημαντικό ρόλο στις νυχτερινές λήψεις και ιδιαίτερα σε εξωτερικούς χώρους.

 

Όσο για μοντέλα θα σου πρότεινα κάτι σε Canon (προσωπική άποψη) αλλά

και η "Panasonic FX10" που αναφέρει ο "djuan1988" είναι αρκετά καλό κομμάτι για τα λεφτά του.

 

ποια ειναι πιο καλη μιας και τα λεφτα ειναι πανω κατω τα ιδια...

μαλλον για panasonic Παω εκτος και αν εχετε καμια καλη προταση απο canon!

 

απο panasonic ποια ειναι πιο καλη?fx 07 fx 10 fx 12?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

H fx10 είναι 6 megapixel ενώ η fx12 είναι 7.2 megapixel, στα υπόλοιπα νομίζω είναι ακριβώς ίδιες καθώς έχουν και την ίδια συσκευασία πώλησης όπου γράφει και τα 2 μοντέλα. Η FX07 αν και δεν είμαι σίγουρος νομίζω έχει ευρυγώνιους φακούς και στην εύρευνα αγοράς που είχα κάνει κόστιζε 200€ στο πλαίσιο...

Δες και στο site της Panasonic

http://www.panasonic.co.jp/pavc/global/lumix/fx12_10/index.html

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι πιο καλη μιας και τα λεφτα ειναι πανω κατω τα ιδια...

μαλλον για panasonic Παω εκτος και αν εχετε καμια καλη προταση απο canon!

 

απο panasonic ποια ειναι πιο καλη?fx 07 fx 10 fx 12?

 

Το ποια είναι πιο καλή είναι σχετικό.

Εγώ από τη πλευρά μου θα σου πρότεινα την Canon "PowerShot A570IS" (LCD οθόνη 2.5 ιντσών, φακός με 4x οπτικό zoom,

σταθεροποιητής εικόνας, συμβατή με επιπρόσθετους φακούς) αλλά και η panasonic fx10 αξίζει τα χρήματα της.

 

Πάντως αν και "οπαδός" και πολλά χρόνια χρήστης μηχανών Canon περισσότερο θα κοιτούσα την panasonic και αυτό γιατί πιστεύω πως με τα 6mp

θα κάνεις αρκετά καλά τη δουλειά σου. Εκτός αν θες να τυπώνεις πόστερ. Τα πολλά mp γεμίζουν πιο εύκολα και γρήγορα τη κάρτα και τον υπολογιστή.

 

Στις συνηθισμένες φόρμες εκτύπωσης φωτογραφίας τα 5-6mp, είναι υπερ - αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα παρελαβα την sony t20 και την τεσταρα για λιγο,ωραια ποιοτητα κατασκευης και αρκετα καλη η ποιοτητα στις φωτογραφιες τουλαχιστον σε συνθηκες μερας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι για μια φωτογραφικη μηχανη μοντελο της SONY με το ονομα sony DSC-T200 και θελω να μου πειτε 3 πραγματα σχετικα.

 

1.Ειναι καλη επιλογη η συγκεκριμενη φωτογραφικη? 8,1 mpixels

2.Πια ειναι η τιμη της?? αν καπιος μπορει να βρει

3.Εχει εγγραφη video?και αν ναι τι αναλυση??? εγω θα ηθελα να εχει αναλυση 640 x 480

 

 

ξερετε ενδιαφερομαι αρκετα για υψηλες αναλυσεις και 8,1 mpixels σε φωτογραφια καθως και video 640 x 480 + θα ικανοποιουσε τις απαιτησεις μου

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:!:

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μια ultra compact camera και είμαι ανάμεσα σε:

Canon Ixus 75

Casio S770

Casio S880

Casio Z1050

Casio Z75

 

Mάλλον έχω μια προτίμηση στις casio λόγω πάχους!:p

Ποιά μου προτείνετε; Δέχομαι και εναλλακτικές προτάσεις, αλλά σε αυτό το στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Τις είδα από κοντά και οι επιλογές περιορίζονται στις:

Canon Ixus 75

Casio S770

Casio S880

 

Kαμιά βοήθεια;

 

Για να πω την αλήθεια η Canon με εντυπωσίασε περισσότερο ίσως κυρίως της οθόνης της, αλλά μάλλον casio θα πάρω!:p

Link to comment
Share on other sites

Τις είδα από κοντά και οι επιλογές περιορίζονται στις:

Canon Ixus 75

Casio S770

Casio S880

 

Kαμιά βοήθεια;

 

Για να πω την αλήθεια η Canon με εντυπωσίασε περισσότερο ίσως κυρίως της οθόνης της, αλλά μάλλον casio θα πάρω!:p

 

Έχω στην κατοχή μου την Canon Ixus 75, από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.. Δεν μπορώ να αποκλείσω τις άλλες 2 βέβαια γιατί δεν τις έχω χρησιμοποιήσει αλλά μπορώ με σιγουριά να πω πως με την Canon θα μείνεις ικανοποιημένος. (Τουλάχιστον είναι καλύτερη από μια exilim που είχα)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου την Canon Ixus 75, από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.. Δεν μπορώ να αποκλείσω τις άλλες 2 βέβαια γιατί δεν τις έχω χρησιμοποιήσει αλλά μπορώ με σιγουριά να πω πως με την Canon θα μείνεις ικανοποιημένος. (Τουλάχιστον είναι καλύτερη από μια exilim που είχα)

 

symfono exilim eixa ki ego den evgaze kales foto canon exoyn filoi einai skales anoterh:)

Link to comment
Share on other sites

Mε προβληματίζετε τώρα καθώς η exilim είναι πιο λεπτή, sexy και χρωματιστή.:D

Βέβαια η κατηγορία ultracompact είναι ξεχωριστή και ενώ μπορεί μια canon να είναι καλύτερη σε compact σε τόσο περιορισμένο μέγεθος να μην τα καταφέρνει τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Mε προβληματίζετε τώρα καθώς η exilim είναι πιο λεπτή, sexy και χρωματιστή.:D

Βέβαια η κατηγορία ultracompact είναι ξεχωριστή και ενώ μπορεί μια canon να είναι καλύτερη σε compact σε τόσο περιορισμένο μέγεθος να μην τα καταφέρνει τόσο καλά.

 

Κι εγώ για ultra compact μιλούσα στην σύγκριση exilim-ixus.. Πάνε σε κάποιο μεγάλο κατάστημα και δοκίμασε τες. Εγώ γοητεύτηκα από κάτι χαζές λεπτομέρειες της ixus και κατέληξα εκεί (και τελικά καλά έκανα).

Από θέμα ποιότητας δεν νομίζω να υπάρχουν τρελές διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα που λες, άμα είναι στην ίδια τιμή πάνω-κάτω.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για ultra compact μιλούσα στην σύγκριση exilim-ixus.. Πάνε σε κάποιο μεγάλο κατάστημα και δοκίμασε τες. Εγώ γοητεύτηκα από κάτι χαζές λεπτομέρειες της ixus και κατέληξα εκεί (και τελικά καλά έκανα).

Από θέμα ποιότητας δεν νομίζω να υπάρχουν τρελές διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα που λες, άμα είναι στην ίδια τιμή πάνω-κάτω.

Tις είδα δίπλα δίπλα και μου άρεσε περισσότερο σε εμφάνιση η exilim.

Στην οθόνη έχω την εντύπωση οτι τα έβλεπα καλύτερα στην canon, αλλά στην exilim είχα όλες τις ρυθμίσεις εκεί που τις θέλω και επίσης δε μου φάνηκε βολικός ο διακόπτης του zoom στην canon.

Link to comment
Share on other sites

Tις είδα δίπλα δίπλα και μου άρεσε περισσότερο σε εμφάνιση η exilim.

Στην οθόνη έχω την εντύπωση οτι τα έβλεπα καλύτερα στην canon, αλλά στην exilim είχα όλες τις ρυθμίσεις εκεί που τις θέλω και επίσης δε μου φάνηκε βολικός ο διακόπτης του zoom στην canon.

 

Ε μην το σκέφτεσαι παραπάνω τότε.. Έφυγες για casio!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα την τσιμπησα την Canon Digital Ixus 75 μαζι με μια Sandisk SDHC 4GB και ενα τριποδακι απο katerelos.gr και μπορω να πω οτι ειναι απιστευτη...Παρα πολυ ωραια και εμφανισιακα και σε λειτουργιες.Συστηνεται ανεπιφυλακτα ...!!!
Link to comment
Share on other sites

Το ποια είναι πιο καλή είναι σχετικό.

Εγώ από τη πλευρά μου θα σου πρότεινα την Canon "PowerShot A570IS" (LCD οθόνη 2.5 ιντσών, φακός με 4x οπτικό zoom,

σταθεροποιητής εικόνας, συμβατή με επιπρόσθετους φακούς) αλλά και η panasonic fx10 αξίζει τα χρήματα της.

 

Πάντως αν και "οπαδός" και πολλά χρόνια χρήστης μηχανών Canon περισσότερο θα κοιτούσα την panasonic και αυτό γιατί πιστεύω πως με τα 6mp

θα κάνεις αρκετά καλά τη δουλειά σου. Εκτός αν θες να τυπώνεις πόστερ. Τα πολλά mp γεμίζουν πιο εύκολα και γρήγορα τη κάρτα και τον υπολογιστή.

 

Στις συνηθισμένες φόρμες εκτύπωσης φωτογραφίας τα 5-6mp, είναι υπερ - αρκετά.

 

 

την canon την αφηνω λογω της τιμης της!ειναι πανακριβη!ειδα σημερα παλι μια panasonic fx01 ειχε και σταθεροποιητη και 28mm φακο.ειναι πιο καλη απο την fx07 ?μπορει κ αυριο το απογευμα να παω να παρω..

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες βρηκα την panasonic fx10 με 159 ευρακια+11 την μνημη 1 gb 170 συνολικα.

Τι λετε αξιζει?Ελεγα να πηγαινα για την w80+512mb+θηκη 250 ευρω αλλα απο μερικα reviews που ειδα δεν εχουν και την φοβερη διαφορα αφηστε που γλιτωνω και 80 ευρωπουλα..

Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...