Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ζητησω και εγω μια βοηθεια....?:O :O

Μπορειτε να μου πειτε καμια μηχανουλα μεχρι 150 ευρώ....? γιατι ειμαι ασχετος σε αυτο το ειδος?

 

Εχω δει και αυτή . Τι λετε αξιζει?

 

Compact μηχανή και 10 Mpixels δεν είναι και ο καλύτερος συνδιασμός.

 

Το pixel όσο μεγαλύτερες φυσικές διαστάσεις έχει τόσο καλύτερα καταγράφει το φως και τα χρώματα. Οι εταιρίες για να χωρέσουν πολλά pixels στους μικρούς αισθητήρες των compact μηχανών συνεχώς μειώνουν το φυσικό μέγεθος των pixel αλλά και την απόσταση μεταξύ τους. Αυτό έχει αρνητικές επιπτώσεις στη ποιότητα της φωτογραφίας όπως παρουσίαση θορύβου, κυρίως κατά τις λήψεις με περιορισμένο φως.

 

Τα πολλά mpixels που προβάλλουν οι εταιρίες στα compact μοντέλα τους είναι

καθαρά θέμα μάρκετινκ και απευθύνονται στο ευρύ καταναλωτικό κοινό που είναι και σχετικά άσχετο με το θέμα.

 

Σε μια compact μηχανή, κατά τη γνώμη μου, το ιδανικό είναι μέχρι 6 mpixels, περισσότερα mpixels δεν θα σας δώσουν τίποτε καλύτερο. (οι slr μηχανές είναι άλλη ιστορία).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Compact μηχανή και 10 Mpixels δεν είναι και ο καλύτερος συνδιασμός.

 

Το pixel όσο μεγαλύτερες φυσικές διαστάσεις έχει τόσο καλύτερα καταγράφει το φως και τα χρώματα. Οι εταιρίες για να χωρέσουν πολλά pixels στους μικρούς αισθητήρες των compact μηχανών συνεχώς μειώνουν το φυσικό μέγεθος των pixel αλλά και την απόσταση μεταξύ τους. Αυτό έχει αρνητικές επιπτώσεις στη ποιότητα της φωτογραφίας όπως παρουσίαση θορύβου, κυρίως κατά τις λήψεις με περιορισμένο φως.

 

Τα πολλά mpixels που προβάλλουν οι εταιρίες στα compact μοντέλα τους είναι

καθαρά θέμα μάρκετινκ και απευθύνονται στο ευρύ καταναλωτικό κοινό που είναι και σχετικά άσχετο με το θέμα.

 

Σε μια compact μηχανή, κατά τη γνώμη μου, το ιδανικό είναι μέχρι 6 mpixels, περισσότερα mpixels δεν θα σας δώσουν τίποτε καλύτερο. (οι slr μηχανές είναι άλλη ιστορία).

 

Δηλαδή η sony T100 που σκόπευα να πάρω δεν θα έχει πολύ καλή απόδοση; Έχεις καμία εναλλακτική πρόταση για ultra compact ψηφιακή μέχρι 400€;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η sony T100 που σκόπευα να πάρω δεν θα έχει πολύ καλή απόδοση; Έχεις καμία εναλλακτική πρόταση για ultra compact ψηφιακή μέχρι 400€;

 

 

Mεσα στην επομενη εβδομαδα, σκοπευω και εγω να αγορασω την Τ100, γιατι να μην εχει καλη αποδοση? Ο φιλος προφανως αναφεροταν σε καμερες μικροτερου budget.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η sony T100 που σκόπευα να πάρω δεν θα έχει πολύ καλή απόδοση; Έχεις καμία εναλλακτική πρόταση για ultra compact ψηφιακή μέχρι 400€;

 

Δεν ξέρω αν η Τ-100 έχει καλή απόδοση, λογικά σε καλές φωτιστικές συνθήκες η απόδοσή της θα σε ικανοποιήσει απόλυτα, σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού δεν είμαι και τόσο σίγουρος χωρίς όμως να αποκλείω και οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η Τ-100 έχει καλή απόδοση, λογικά σε καλές φωτιστικές συνθήκες η απόδοσή της θα σε ικανοποιήσει απόλυτα, σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού δεν είμαι και τόσο σίγουρος χωρίς όμως να αποκλείω και οτιδήποτε.

 

Έχεις κάποια άλλη πρόταση για ultra campact μέχρι 400€; Δεν ενδιαφέρομαι κα για το άψογο αποτέλεσμα, έχω μια dslr για πιο επαγγελματικές photo.. Απλά θέλω να την έχω συνεχώς στο αυτόματο και να με ικανοποιεί το αποτέλεσμα!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για δώστε λιγακι τα φώτα σας, ποια απο τις δυο αξιζει να πάρω??

 

Βασικα προτιμώ την Τ100 λόγω μικροτερου μεγέθους και 5χ ζουμ αλλα αναρωτιεμαι μηπως ο μεγαλυτερος φακος της W200 βγαζει καλυτερες φωτο(ειδικα το βραδυ)

 

Ποια η γνωμη σας??

 

Τ100

 

W200

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχασα την ψηφιακή μου ixus700 από την οποία μπορώ να πω ότι είμουν σχετικά ευχαριστημένος. Επειδή θα ξαναπάω σε canon, πάντα compact, και σκοπεύω να πάρω κάτι πολύ καλό, ποια είναι η γνώμη σας μεταξύ των ixus 900ti kai ixus 950 is ? ενώ η TI έχει πιο πολλά πιξελς μήπως στο αποτέλεσμα η IS είναι καλύτερη???? Δώστε μου τα φώτα σας γιατί εκεί έξω μας κοροιδεύουν!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχασα την ψηφιακή μου ixus700 από την οποία μπορώ να πω ότι είμουν σχετικά ευχαριστημένος. Επειδή θα ξαναπάω σε canon, πάντα compact, και σκοπεύω να πάρω κάτι πολύ καλό, ποια είναι η γνώμη σας μεταξύ των ixus 900ti kai ixus 950 is ? ενώ η TI έχει πιο πολλά πιξελς μήπως στο αποτέλεσμα η IS είναι καλύτερη???? Δώστε μου τα φώτα σας γιατί εκεί έξω μας κοροιδεύουν!!!

 

Σίγουρα θα διάλεγα την ixus 950 is με κλειστά μάτια. Το IS=image stabiliser σε βοηθάει σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ή χαμηλής ταχύτητας κλείστρου ώστε οι φωτό να μη βγαίνουν "κουνημένες". Αυτό θα καταλάβεις στην περίπτωση που τραβήξεις την ίδια φωτό με το IS on και ακριβώς την ίδια με το IS of. πχ ένα αντικείμενο στο σπίτι χωρίς φλας.

Σχετικά με τα Μpixel τα 8 είναι υπέρ αρκετά για ερασιτεχνική χρήση.

Αν τα χρήματα και το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος δεν σου είναι πρόβλημα τότε θα πρότεινα και την Canon G7

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Stardrive σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! image stabilizer νομίζω πως έχει και η 950ti. Τα χρήματα σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι θέμα μιας και οι στιγμές μας είναι ανεκτίμητες...αλλά το μέγεθος είναι πρόβλημα, μιας και το καλοκαίρι βάζω την μηχανή στην κολότσεπη και αποθανατίζω μέχρι και στην παραλία. Σε αυτό το μέγεθος, χωρίς να υπάρχει θέμα χρημάτων, υπάρχει τίποτα καλύτερο από την 950IS?
Link to comment
Share on other sites

Stardrive σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! image stabilizer νομίζω πως έχει και η 950ti. Τα χρήματα σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι θέμα μιας και οι στιγμές μας είναι ανεκτίμητες...αλλά το μέγεθος είναι πρόβλημα, μιας και το καλοκαίρι βάζω την μηχανή στην κολότσεπη και αποθανατίζω μέχρι και στην παραλία. Σε αυτό το μέγεθος, χωρίς να υπάρχει θέμα χρημάτων, υπάρχει τίποτα καλύτερο από την 950IS?

 

Πιστεύω πως στην κατηγορία αυτή ultra compact είναι από τις κορυφαίες.

Θα μπορούσες να κοιτάξεις και την Panasonic DMC LX2 αλλά και την Sony DSC-W200.

 

Προσωπικά θα έπαιρνα την Canon, βέβαια και οι τρείς δεν είναι καλύτερες από την G7, οπότε αφού στα χρήματα είσαι οκ καλό θα ήταν να τις δεις όλες από κοντά και να αποφασίσεις!!!!

Και κάτι ακόμη μην ακούς τι λένε οι πωλητές για τα Megapixels παίζουν και άλλα πολύ σημαντικό ρόλο όπως π.χ. η φωτεινότητα του φακού το μέγεθος του αισθητήρα, το is (είναι σημαντικό να υπάρχει), η ταχύτητα του Continuous Shooting και άλλα. Για πιο πολλά στείλε μου πμ

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια άλλη πρόταση για ultra campact μέχρι 400€; Δεν ενδιαφέρομαι κα για το άψογο αποτέλεσμα, έχω μια dslr για πιο επαγγελματικές photo.. Απλά θέλω να την έχω συνεχώς στο αυτόματο και να με ικανοποιεί το αποτέλεσμα!

 

Νομίζω για το σκοπό που τη θέλεις θα σε ικανοποηήσει και η Τ100. Λίγο πολύ τα χαρακτηριστικά και οι επιδόσεις όλων των μοντέλων σ' αυτή τη κατηγορία είναι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας και παλι και μαλιστα επειγοντως....

Εχει ενας φιλος μια SLR cannon Eos 50(την πηρε μεταχειρισμενη προσφατα...)και του ειπε καποιος που υποτιθετε ξερει..οτι εχει προβλημα με τις ταχυτητες.

Τι ακριβως προβλημα ειναι αυτο?

Μπορει να μου το εξηγησει καποιος απλα?

Σε τι επηρεαζει την λειτουργια της μηχανης? και ειναι σοβαρο προβλημα?

Μπορει αν εχει οντως τετοιο προβλημα ,να βγαζει φωτο κανονικα?

 

Για πειτε ρε παιδια.......:( :O

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας και παλι και μαλιστα επειγοντως....

Εχει ενας φιλος μια SLR cannon Eos 50(την πηρε μεταχειρισμενη προσφατα...)και του ειπε καποιος που υποτιθετε ξερει..οτι εχει προβλημα με τις ταχυτητες.

Τι ακριβως προβλημα ειναι αυτο?

Μπορει να μου το εξηγησει καποιος απλα?

Σε τι επηρεαζει την λειτουργια της μηχανης? και ειναι σοβαρο προβλημα?

Μπορει αν εχει οντως τετοιο προβλημα ,να βγαζει φωτο κανονικα?

 

Για πειτε ρε παιδια.......:( :O

 

H Eos 50 ειναι ενα πολυ καλο μοντελο της Canon ( την εχω αρκετα χρονια και δουλευει αψογα ).Δεν ξερω βεβαια το μεγεθος το προβληματος του συγκεκριμενου σωματος του φιλου σου,αλλα οι ταχυτητες παιζουν το σημαντικοτερο ρολο σε μια μηχανη για το αποτελεσμα (φωτογραφια)!Αν οντως εχει προβλημα (δεν εισαι και πολυ συγκεκριμενος για το πως το συμπερανες)θα πρεπει αμεσα να παει στο service.Δυστυχως με προβλημα στις ταχυτητες δεν μπορεις να ελεγξεις την εκθεση στο φως και κατα συνεπεια δεν βγαζεις σωστες φωτογραφιες:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H Eos 50 ειναι ενα πολυ καλο μοντελο της Canon ( την εχω αρκετα χρονια και δουλευει αψογα ).Δεν ξερω βεβαια το μεγεθος το προβληματος του συγκεκριμενου σωματος του φιλου σου,αλλα οι ταχυτητες παιζουν το σημαντικοτερο ρολο σε μια μηχανη για το αποτελεσμα (φωτογραφια)!Αν οντως εχει προβλημα (δεν εισαι και πολυ συγκεκριμενος για το πως το συμπερανες)θα πρεπει αμεσα να παει στο service.Δυστυχως με προβλημα στις ταχυτητες δεν μπορεις να ελεγξεις την εκθεση στο φως και κατα συνεπεια δεν βγαζεις σωστες φωτογραφιες:cry:

 

 

Λοιπον ...ετσι για ενημερωση....

Οταν βαζει την ταχυτητα στο "500" το κλειστρο κολαει...

Επικοινωνησε σημερα με το service και του ειπαν αλλαγη κλειστρου.

Τιμη μαζι με εργασια 230 ευρω!!!!

Ευχαριστω για την απαντηση

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ...ετσι για ενημερωση....

Οταν βαζει την ταχυτητα στο "500" το κλειστρο κολαει...

Επικοινωνησε σημερα με το service και του ειπαν αλλαγη κλειστρου.

Τιμη μαζι με εργασια 230 ευρω!!!!

Ευχαριστω για την απαντηση

 

Τοτε δεν εχουν προβλημα οι ταχυτητες αλλα προφανως το κλειστρο.Στην προκειμενη την δουλευεις με ταχυτητες κατω του 1/500 (ουτως ή αλλως το 1/500 ειναι εξεζητημενο και για ληψη κινουμενων αντικειμενων περισσοτερο).Σε νορμαλ καταστασεις ηλιοφανειας το 1/250 ειναι υπερ αρκετο.Οσο αντεξει γιατι σε λιγο καιρο θα αρχισει μαλλον να το εμφανιζει και σε μικροτερες ταχυτητες.Πάντως για επισκευη ουτε να το σκεφτει, με αυτα τα χρηματα παιρνει μεταχειρισμενο σωμα DSLR (π.χ. Canon Eos 300d) και κραταει τους φακους κ.λ.π. ή καινουρια μια πολυ καλη compact.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι ειναι η πρωτη ψηφιακη που θα αγορασω μεχρι 200ευρω .δεν εχω δουλεψει καμια και θελω ευκολια και οσο καλη γινεται σε αυτα τα χρηματα εχω βαλει στο ματι την CASIO ΕΧ-Ζ75 την εχει προσφορα ο γερμανος 175ευρω αξιζει ?αναμεσα σε αυτην και την sony w55?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν εχουν προβλημα οι ταχυτητες αλλα προφανως το κλειστρο.Στην προκειμενη την δουλευεις με ταχυτητες κατω του 1/500 (ουτως ή αλλως το 1/500 ειναι εξεζητημενο και για ληψη κινουμενων αντικειμενων περισσοτερο).Σε νορμαλ καταστασεις ηλιοφανειας το 1/250 ειναι υπερ αρκετο.Οσο αντεξει γιατι σε λιγο καιρο θα αρχισει μαλλον να το εμφανιζει και σε μικροτερες ταχυτητες.Πάντως για επισκευη ουτε να το σκεφτει, με αυτα τα χρηματα παιρνει μεταχειρισμενο σωμα DSLR (π.χ. Canon Eos 300d) και κραταει τους φακους κ.λ.π. ή καινουρια μια πολυ καλη compact.

 

Ναι δυστυχως ...η δουλεια που την θελει απαιτει ταχυτητες τουλαχιστον 1/500.

Παντως και εγω δεν νομιζω να την φτιαξει!!!

Μαλλον σε μια τετοια λυση θα παει.

Ευχαριστώ πολυ για τον χρονο σου.

:) :) :)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση!! Ποια είναι καλύτερη από τις 3??? Η fujifilm f30 , f31fd ή η 40fd??? Έχουν μεγάλες διαφορές???
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση!! Ποια είναι καλύτερη από τις 3??? Η fujifilm f30 , f31fd ή η 40fd??? Έχουν μεγάλες διαφορές???

 

Καταλαβαίνεις φίλε μου ότι σύγκριση ανάμεσα σε μοντέλα που θεωρητικά βγήκαν για να αντικαταστήσουν το ένα το άλλο

είναι λίγο μετέωρη.Για να δούμε όμως τι ακριβώς παίζει.

 

Η 40 έχει περισσότερα ΜΡ 8.3 σε σύγκριση με τα 6.3 των άλλων 2.

Μεγαλύτερη ανάλυση κατά συνέπεια 3200Χ2500.

Αισθητήρες ίδιοι

Τα ISO είναι έως 3200 για τις πρώτες 2, έως 2000 με φυσικό φως για την 40.

Ετοιμες σκηνές και βίντεο ίδια, εκεί που αλλάζει κάτι είναι ότι η 40 παίρνει και SD κάρτα εκτός από την xD.

Επϊσης η 40 είναι και ελάχιτα μεγαλύτερη από τις άλλες.

 

Η κάρτα SD είναι ελκυστική επιλογή πάντως....

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις φίλε μου ότι σύγκριση ανάμεσα σε μοντέλα που θεωρητικά βγήκαν για να αντικαταστήσουν το ένα το άλλο

είναι λίγο μετέωρη.Για να δούμε όμως τι ακριβώς παίζει.

 

Η 40 έχει περισσότερα ΜΡ 8.3 σε σύγκριση με τα 6.3 των άλλων 2.

Μεγαλύτερη ανάλυση κατά συνέπεια 3200Χ2500.

Αισθητήρες ίδιοι

Τα ISO είναι έως 3200 για τις πρώτες 2, έως 2000 με φυσικό φως για την 40.

Ετοιμες σκηνές και βίντεο ίδια, εκεί που αλλάζει κάτι είναι ότι η 40 παίρνει και SD κάρτα εκτός από την xD.

Επϊσης η 40 είναι και ελάχιτα μεγαλύτερη από τις άλλες.

 

Η κάρτα SD είναι ελκυστική επιλογή πάντως....

 

Και εγω ημουν στο ιδιο διλημμα και κατεληξα στην F31fd. Οντως η καρτα με τραβουσε προς την F40, αλλα πηγα στην 31 για τη νυχτερινη φωτογραφηση και τις πιο χειροκινητες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Είμαι καινούριος σ' αυτά τα πράγματα οπότε θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

Θέλω να αγοράσω μια μηχανή η οποία θα έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, δηλ. φωτογραφίες!! αφού όπως καταλάβατε είμαι μεν ερασιτέχνης, μ' αρέσει όμως αυτό που έχω βγάλει σε φωτο να ανταποκρίνεται σε αυτό που είχα μπροστά μου εκείνη τη στιγμή!!!

Λοιπόν έχω διαβάσει πολλά από τα μηνύματα που έχετε στο site και έχω καταλάβει ότι μια από τις καλύτερες επιλογές είναι η canon G7.

Είδα όμως και τη Canon Digital IXUS 950 IS.

Αναφορικά με την πρώτη της έριξα μια ματιά στο internet, δεν με ικανοποιεί όμως απόλυτα το μέγεθός της!!!Αν και δεν θα είναι αυτό το τελικό κριτήριο.

Στην ίδια ή σε αντίστοιχη κατηγορία θα μπορούσατε να μου προτίνετε κάτι???

ΑΑΑΑ!!! Μέχρι 500 ευρώ διαθέτει το κατάστημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...