Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Epidi to plaisio 8a argisei na ferei tin A80 giauto skeptomoun na paro tin g5.Alla einai poli akribi opote skeftika an kanei kana 100 evro parapano na paro tin g3.Einai palio montelo diladi i g3?Ti diafores exei i g3 apo ton A80?Aksizei ta parapano xrimata?Apo autonomia ti leei i g3?

 

Euxaristo poli gia ti boi8ia

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john75 (10 Ιαν. 2004 , 18:35)

 

Epidi to plaisio 8a argisei na ferei tin A80 giauto skeptomoun na paro tin g5.Alla einai poli akribi opote skeftika an kanei kana 100 evro parapano na paro tin g3.Einai palio montelo diladi i g3?Ti diafores exei i g3 apo ton A80?Aksizei ta parapano xrimata?Apo autonomia ti leei i g3?

 

Euxaristo poli gia ti boi8ia

 

 

Thn A80 thn phra apo ton fwtodesmo 390 euro. Apla TELEIA!!!!

 

Toso kanei kai apo technikdirekt

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

To ksero oti einai kali.Kai ego tin ixa parei apo to plaisio,alla ixe gratzounia sto fako,kai tin edosa piso kai tora perimeno na ksanaferoun!Gia na min perimeno toso poli ipa na paro tin g3.Telika ti parapano exei i g3 apo tin A80?

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john75 (10 Ιαν. 2004 , 20:21)

Telika ti parapano exei i g3 apo tin A80?

 

Η απάντηση στην πιο κάτω διεύθυνση:

http://www.dpreview.com/reviews/sidebyside.asp

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Se euxaristo poli gia ti boi8ia.Telika ebgala akri.8a perimeno tin A80.

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john75 (11 Ιαν. 2004 , 15:19)

 

Se euxaristo poli gia ti boi8ia.Telika ebgala akri.8a perimeno tin A80.

 

 

δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλά επιμένω.προτήμησε την G3.είναι καλύτερη μηχανή.Είναι μια κλάση παραπάνω και h διaφορά τιμής τους είναι μικρή.

μόνο και μόνο ο ποιο φωτεινός φακός (2.0 έναντι 2.8 της Α80) και το 4Χ ζουμ (έναντι 3χ της Α80) αξίζουν.

Άσε την μεγαλύτερη οθόνη(1,8'' έναντι 1.5")

Και το σημαντικό (για όποιον τον ενδιαφερει) η δυνατότητα για λήψη σε RAW αρχεία που έχει η G3 και δεν έχει η Α80.

 

Η G3 είναι λίγο πιο μεγάλη αλλα και οι 2 δεν ανήκουν στιν μικρές μηχανές.

Οσο αφορά στην αυτονομία δεν ξερω για την Α80 αλλα την G3 Πραγματικά ξεχνάω να την φορτίσω!!! επίσεις βρίσκω πολυ πρακτικό το οτι η φόρτιση της g3 γίνεται απ ευθείας με το τροφοδοτικό της χωρις να χρειάζεται να βγάζεις τις μπαταρίες και να τις βάζεις σε εξωτερικό φορτιστή όπως στην Α80

Με λίγα λόγια πέρα απο τα νούμερα με την G3 θα βγάλεις ποιοτικότερες φωτογραφίες απο οτι με την Α80 στις ιδιες πάντα συνθήκες.

Αυτη είναι η γνώμη μου.

Αλλα και τα ψυχρά νούμερα λένε.....G3.

Link to comment
Share on other sites

"μόνο και μόνο ο ποιο φωτεινός φακός (2.0 έναντι 2.8 της Α80)"Diladi oso pio ligo toso kalitera?

 

Basika poso parapano kanei i g3?Apo apopsi autonomias me eixe kalipsei i A80.I g3 poses foto bgazei me pliros fortismeni mpataria?Einai kenourgio montelo i g3?Iparxei periptosi se ligo kero na bgei anatikatastatis?

 

Euxaristo poli gia ti boi8ia sou :)

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john75 (12 Ιαν. 2004 , 00:02)

 

"μόνο και μόνο ο ποιο φωτεινός φακός (2.0 έναντι 2.8 της Α80)"Diladi oso pio ligo toso kalitera?

 

Basika poso parapano kanei i g3?Apo apopsi autonomias me eixe kalipsei i A80.I g3 poses foto bgazei me pliros fortismeni mpataria?Einai kenourgio montelo i g3?Iparxei periptosi se ligo kero na bgei anatikatastatis?

 

Euxaristo poli gia ti boi8ia sou :)

 

 

ναι ,όσο μικρότερο τόσο καλύτερες φωτογραφίες βγάζεις σε δύσκολες φωτιστικές συνθήκες.

 

Απο αυτονομία μπαταρίας με την G3 και χρήση του LCD βγάζω κάπου 400 φωτογραφίες. σε καλύπτει? :lol:

 

Η G3 είναι παλιότερο μοντέλο αν και έχει λιγότερο απο χρόνο που έχει πρωτοκυκλοφορήσει.Έχει αντικατασταθεί απο την G5 που διαφέρει μόνο στο 1 παραπάνω megapixel απο την G3 και έχει (η G5) 877 Euro στο πλαίσιο.

Την G3 υπάρχει περίπτωση και να την βρείς (με λίγο ψάξιμο) και γύρω στα 600euro ενω η Α80 στο πλαίσιο έχει 460.

 

Πάντος η σχέση απόδοσης τιμής είναι συντρηπτικά υπέρ της G3.

 

Και να έχεις υπόψιν σου οτι οι G5-G3 είναι οι ναυαρχίδες της canon στην κατηγορία των compact μηχανών.

Link to comment
Share on other sites

Me kalipses apolita.Na se kala!Telia apo autonomia :) Sto plaisio ixan ena kommati alla itan sti bitrina den ixan allo.Elpizo na feroun omos.Sti selida tous sto internet den tin exoun ka8olou pantos.Exei stamatisei i paragogi tis g3?Na tin paro?8a iparxei ipostiriksi i na perimeno kana kenourgio montelo antikatastati tis g3 g5 pou 8a bgei sintoma?An bgei sintoma!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john75 (12 Ιαν. 2004 , 01:26)

 

Me kalipses apolita.Na se kala!Telia apo autonomia :) Sto plaisio ixan ena kommati alla itan sti bitrina den ixan allo.Elpizo na feroun omos.Sti selida tous sto internet den tin exoun ka8olou pantos.Exei stamatisei i paragogi tis g3?Na tin paro?8a iparxei ipostiriksi i na perimeno kana kenourgio montelo antikatastati tis g3 g5 pou 8a bgei sintoma?An bgei sintoma!

 

 

η G5 (G3 στην ουσία) μόλις πριν 1-2 μήνες κυκλοφόρισε και δεν έχει ανακοινωθεί κάποια αντικατάσταση σε αυτη τη κατηγορία.

Η γνώμη μου βέβαια είναι να μήν πάρεις την μηχανή σου απο το πλαίσιο.σε φωτογραφικά καταστήματα όπως φωτοδεσμός θα πετύχεις πολυ καλύτερη τιμή.Η G3 νομίζω οτι αντικαταστάθηκε πλήρως απο την G5 με την έννοια οτι ίσως να μην την κάνουν πλέον εισαγωγή.για αυτό σου είπα να την ψάξεις σε stock σε καταστήματα και με καλή τιμή.Εγω στην θέση σου ακόμα και μεταχειρισμένη να την έβρισκα θα την έπαιρνα :) άλλωστε και την δική μου μεταχειρισμένη την πήρα με 400 euro απο ένα φίλο που πήρε την 300d .

Link to comment
Share on other sites

To problima einai pos exo ena pistotiko apo tin psifiaki pou eixai problina apo to plaisio opote apo ekei 8a tin paro tin mixani.Autoi ixan mia sti bitrina kai den ksero an 8a ksanaferoun kommatia.Apo apopsi ipostiriksis canon den nomizo na iparxei problima?Logo tou oti den kikloforei to montelo.

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john75 (12 Ιαν. 2004 , 10:36)

 

Apo apopsi ipostiriksis canon den nomizo na iparxei problima?Logo tou oti den kikloforei to montelo.

 

 

κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Se euxaristo poli gia ti boi8ia sou :)

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Endiaferomai gia digital camera pou na bgazei mikris diarkias video.gia lefta diathetw ews 250 euro.yparxei kapoio modelo pou na antapokrinetai stis prosdokies mou?an nai poio kai apo pou simferei na kanw tin agora?
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Τα Makro έβγαλαν σε προσφορά την Kodak CX6330 στα 150Ε+φπα

Δες εδώ, την είχαν παλιότερα τα Carrefour προσφορά 179Ε τελική. Την αγόρασα για δεύτερη μηχανή και είναι μια χαρά.

Μην ξεχνάς ότι πρέπει να αγοράσεις και κάρτα μνήμης και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Η συγκεκριμένη μηχανή είναι, ίσως η μοναδική, που προσφέρει αξιοπρεπείς επιδόσεις στην τιμή (συνολικά) που θέλεις...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven (12 Ιαν. 2004 , 18:48)

 

Τα Makro έβγαλαν σε προσφορά την Kodak CX6330 στα 150Ε+φπα

Δες εδώ, την είχαν παλιότερα τα Carrefour προσφορά 179Ε τελική. Την αγόρασα για δεύτερη μηχανή και είναι μια χαρά.

Μην ξεχνάς ότι πρέπει να αγοράσεις και κάρτα μνήμης και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Η συγκεκριμένη μηχανή είναι, ίσως η μοναδική, που προσφέρει αξιοπρεπείς επιδόσεις στην τιμή (συνολικά) που θέλεις...

 

150e einai poli kali timi.i sigekrimeni psifiaki diladi den exei diki tis mnimi?i mnimi sti siskeuasia?poso kanei mia karta mnimis?sti siskeuasia emperiexetai kalwdio usb gia sindesi me ton ipologisti?travaei mikris diarkias video?telos poso kostizoun oi epanafortizomenes mpataries?diladi an i mixani kostizei 150 poso tha mou bgei teliki timi mazi me mpataries kai karta mnimis?otan les aksioprepeis epidoseis ti akrivws ennoeis?
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ένα-ένα :)

-Η τιμή είναι 150+18% ΦΠΑ.

-Έχει ενσωματωμένη μνήμη, αλλά δεν είναι αρκετή (νομίζω χωράει γύρω στις 20 φωτό). Η μνήμη είναι απαραίτητη.

-Μια 128ρα πρέπει να έχει γύρω στα 60Ε. Ένας μικρός φορτιστής με 4 μπαταρίες έχει γύρω στα 30Ε. Τελικά η μηχανή θα σου έρθει 177+60+30=257 με ΦΠΑ (χοντρικά)

-Έχει USB στη συσκευασία.

-Ναι, τραβάει video με ήχο, 320X240/15fps.

-Με το αξιοπρεπείς επιδόσεις εννοώ ότι ότι είναι μια χαρά για χρήση φωτογραφιών στον υπολογιστή, για εκτυπώσεις 10Χ15 με πολύ καλύτερη απόδοση από κάτι λύσεις του τύπου Crypto, Jaga και κάτι άλλες άγνωστες μάρκες.

 

Περισσότερα δες εδώ και στο link που σου έδωσα στο προηγούμενο μήνυμα.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven (13 Ιαν. 2004 , 10:11)

 

Ένα-ένα :)

-Η τιμή είναι 150+18% ΦΠΑ.

-Έχει ενσωματωμένη μνήμη, αλλά δεν είναι αρκετή (νομίζω χωράει γύρω στις 20 φωτό). Η μνήμη είναι απαραίτητη.

-Μια 128ρα πρέπει να έχει γύρω στα 60Ε. Ένας μικρός φορτιστής με 4 μπαταρίες έχει γύρω στα 30Ε. Τελικά η μηχανή θα σου έρθει 177+60+30=257 με ΦΠΑ (χοντρικά)

-Έχει USB στη συσκευασία.

-Ναι, τραβάει video με ήχο, 320X240/15fps.

-Με το αξιοπρεπείς επιδόσεις εννοώ ότι ότι είναι μια χαρά για χρήση φωτογραφιών στον υπολογιστή, για εκτυπώσεις 10Χ15 με πολύ καλύτερη απόδοση από κάτι λύσεις του τύπου Crypto, Jaga και κάτι άλλες άγνωστες μάρκες.

 

Περισσότερα δες εδώ και στο link που σου έδωσα στο προηγούμενο μήνυμα.

 

gia mnimi pairnei tis idies mmc pou pairnoun kai ta kinita?sorry gia tis polles erwtiseis gia to idio thema
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR (14 Ιαν. 2004 , 02:14)

 

sti thessaloniki ksereis se poio magazi mporw na brw se prosfora tin sigekrimeni psifiaki camera?

 

 

Ένα είναι το http://www.tael.gr

Πολλά περισσότερα θα βρεις εδώ:

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=10;action=display;threadid=337

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dr_Michael (14 Ιαν. 2004 , 04:20)

 

Ένα είναι το http://www.tael.gr

Πολλά περισσότερα θα βρεις εδώ:

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=10;action=display;threadid=337

 

sto proto site pou edoses den iparxei i sigekrimeni psifiaki kamera alla kati alla modela tis kodak.

to deutero site pou edoses den anaferetai se magazia pou mporeis na promitheuteis tin sigekrimeni psifiaki kamera sti thessaloniki..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα από την αρχή το thread (βιαστικά βέβαια) αλλά δεν είδα πουθενά αναφορά σε ψηφιακή μηχανή με bluetooth.

Υπάρχει τίποτα σε λογική τιμή (δηλαδή κάτω από 500 ευρώ).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να βρεις αυτό που θέλεις...

Κατ' αρχάς δεν φαίνεται να είναι χρήσιμο το bluetooth παρά μόνο για τη μεταφορά αρχείων στον υπολογιστή. Αλλά είναι αργός τρόπος και δεν έχει νόμημα. Υπάρχει μια μηχανή που δέχεται 802.11b, αλλά μάλλον δεν είναι αυτό που ζητάς ;)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...