Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω εχω την ixus i και τελευταια οταν μεταφερω τις φωτο στον υπολογιστη βλεπω μια χειροτερευση..Επειδη ειμαι αρχαριος δεν μπορω να φανταστω τι φταιει..Επισυναπτω μια φωτο με τις ιδιοτητες μιας φωτο που ειχε κακη ποιοτητα μηπως με βοηθησετε..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ τουλάχιστον, αν δεν δω την φωτογραφία δεν μπορώ να σου πω τι μπορεί να φταίει. Αλλά από την άλλη, δεν θεωρούμαι και ειδικός, ίσως λίγο ψαγμένος παραπάνω...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα αυτη η φωτογραφια. :worry:

Μερικές παρατηρήσεις και ερωτήσεις:

1. Γιατί είναι gif, δεν σώζει σε jpg;

2. Τι ανάλυση είναι αυτή η 1000x750; Την έχεις μετατρέψει ή τραβάει σε τέτοια ανάλυση; Μήπως έχεις χαμηλώσει την ανάλυση και δεν το έχεις καταλάβει;

3. Αν το πρόβλημά σου είναι ο κόκκος, τότε μπορεί να έχεις βάλει κατά λάθος μεγάλο ISO.

4. Αν το πρόβλημα είναι κάτι «στίγματα» που φαίνονται, ενδεχομένως να έχει σκονιστεί ή λερωθεί ο φακός.

5. Αν πάλι βλέπεις κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός από την ανάλυση, πες μου μήπως ξέρω τι είναι.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις και ερωτήσεις:

1. Γιατί είναι gif, δεν σώζει σε jpg;

2. Τι ανάλυση είναι αυτή η 1000x750; Την έχεις μετατρέψει ή τραβάει σε τέτοια ανάλυση; Μήπως έχεις χαμηλώσει την ανάλυση και δεν το έχεις καταλάβει;

3. Αν το πρόβλημά σου είναι ο κόκκος, τότε μπορεί να έχεις βάλει κατά λάθος μεγάλο ISO.

4. Αν το πρόβλημα είναι κάτι «στίγματα» που φαίνονται, ενδεχομένως να έχει σκονιστεί ή λερωθεί ο φακός.

5. Αν πάλι βλέπεις κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός από την ανάλυση, πες μου μήπως ξέρω τι είναι.

1.Σε jpg σωζει αλλα εγω κατα λαθος την εκανα gif

2.Την μετετρεψα σε 1000χ750 γιατι με 2200χ1700 ηταν τεραστια.

3.Λες?Αυτο ειναι το προβλημα μου.!

4.Θα το κοιταξω και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

3.Λες?Αυτο ειναι το προβλημα μου.!

4.Θα το κοιταξω και αυτο.

Πες μου τι έγινε όταν το κοιτάξεις, είμαι περίεργος...:)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Bασικα διαβαζω το manual να δω πως αλλαζει το iso..Σοορυ φιλε μου ,ειμαι τελειως ασχετος..

Για να είμαστε και ποιό σίγουροι: Δεν βλέπεις στις ιδιότητες με τι ISO τραβήχτηκε; Αν δεν το βλέπεις στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, αν έχεις XP πήγαινε στην εικόνα και δεξί click -> Properties -> Summary -> Advanced και θα το δεις σαν «ISO speed». Μην ψάχνουμε και τζάμπα... :o

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

To ISO συνήθως έχει τιμές 50, 100, 200, 400, 800 κτλ. Στην καρτέλα των ΧΡ, η τιμή του ISO βρίσκεται κάτω ακριβώς από το "Χρόνος Έκθεσης" και γράφει Ταχύτητα ISO: ISO-(νούμερο)
Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν το γράφει. Από την μηχανή σου, όταν πηγαίνεις στο preview mode, για να δεις τις φωτογραφίες που έχεις τραβήξει, λογικά εμφανίζει τις ιδιότητες της κάθε φωτογραφίας (αυτά που λέει και η καρτέλα των windows+ιστόγραμμα και διάφορα άλλα). Δοκίμασε μήπως στην μηχανή σου εμφανιστεί το ISO.

 

Αν δεν γίνει τίποτα, δοκίμασε με το Photoshop, στη καρτέλα

file-->file info-->camera data1-->ISO Ratings ή πάλι στο

file info-->Advanced-->EXIF Properties-->ISO Speed Ratings

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε τι γραφει η καρτελα που λεμε...Δεν εχει πουθενα ISO! :o

Scroll down έκανες; :o Εμένα πως γράφει; :worry: Από την άλλη, μπορεί να μη το σώζει η φωτογραφική...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου πήραν την W1!Χωρίς αυτό να φανεί εγωιστικό,ή του στυλ όσα δε φτάνει η αλεπού,νομίζω ότι είναι καλύτερα που μου πήραν αυτή την καμερα γιατί στην πορεία ανακάλυψα ότι η F88 έχει τον ίδιο φακό με την Τ1 της οποίας ο φακός είναι χάλια κ δε βγάζει καλές φωτογραφίες!Είναι μικρό το ccd νομίζω επειδή ήθελαν να εξοικονομίσουν χώρο ή τουλάχιστον κάτι τέτοιο!

...

Let's party...

Link to comment
Share on other sites

Scroll down έκανες; :o Εμένα πως γράφει; :worry: Από την άλλη, μπορεί να μη το σώζει η φωτογραφική...

Τελικα το βρηκα,ειχα βαλει αυτοματο iso,γι αυτο δεν το εγραφε.Το ρυθμισα τωρα χειροκινητα και το εβαλα στο 50.Ελπιζω να λυθει το προβλημα τωρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα,ειχα βαλει αυτοματο iso,γι αυτο δεν το εγραφε.Το ρυθμισα τωρα χειροκινητα και το εβαλα στο 50.Ελπιζω να λυθει το προβλημα τωρα! :)

Ώπα, πρόσεχε, 50 είναι πολύ λίγα. Τα ISO είναι μια αντιστοιχία από το καιρό του φιλμ και αφορά την ευαισθησία στο φως. Πολύ χονδρικά και ενδεικτικά σου λέω ότι 100 ISO είναι για ηλιόλουστη μέρα, 200 για συννεφιασμένη και 400 για νύχτα. Βάζοντας τώρα εσύ 50 ISO, η μηχανή σε μέτριες συνθήκες φωτός θα προσπαθεί να τα αντισταθμίσει φτιάχνοντας την φωτεινότητα και το χρόνο ανοίγματος του κλείστρου σε μεγαλύτερο. Αυτό θα έχει μεταξύ άλλων ως αποτέλεσμα οι φωτογραφίες σου να βγαίνουν κουνημένες αν δεν έχεις τρίποδο. Θα σου έλεγα βγάλε μια φωτογραφία με 100 ISO σε μια καλή από άποψη φωτός σκήνη και πες μας αν υπάρχει ακόμα ο κόκκος. Πάντως για το φως που είδα στην φωτογραφία που έστειλες, δεν νομίζω ότι υπήρχε λόγος το αυτόματο ISO να το αυξήσει υπέρμετρα, οπότε μπορεί να έχεις κλειδώσει το διάφραγμα σε μικρό χρόνο έκθεσης και για να αντεπεξέλθει στο μέτριο φως η μηχανή να αύξησε υπερβολικά την ευαισθησία στο φως, δηλαδή το ISO.

 

Επαναλαμβάνω πάντως ότι είμαι απλά «ψαγμένος» και όχι επαγγελματίας. Ίσως κάποιος με περισσότερες γνώσεις να πρέπει να δει το πρόβλημά σου. Ενδεχομένως να ήταν καλό να γραφόσουν και στο http://www.dpgr.gr και να κάνεις ένα post και εκεί.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Aιμιλιε σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας!!

Ο χρονος εκθεσης ειναι 1/60 δευτ.Ποιος θα επρεπε να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Aιμιλιε σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας!!

Ο χρονος εκθεσης ειναι 1/60 δευτ.Ποιος θα επρεπε να ειναι?

Δεν υπάρχει ιδανικός χρόνος έκθεσης (ταχύτητα κλείστρου). Το πως θα βγεί μια φωτογραφία είναι συνάρτηση πολλών παραμέτρων όπως η ταχύτητα κλείστρου, το διάφραγμα, η ταχύτητα ISO, η αντιστάθμιση φωτεινότητας κτλ. Ένα καλό σχετικό άρθρο είναι αυτό. Δεν μου λες, το ACDSee το έχεις; Εμένα μου βγάζει ακόμα και με αυτόματο ISO σε τι νούμερο τράβηξε τελικά (στα properties της εικόνας).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εχω irfanview και picasa2.

Eδιαφερον αρθρο!Αλλα ... πριν βγαλω μια φωτογραφια πρεπει να λαμβανω ολους αυτους τους παραγοντες υπ οψιν??

Link to comment
Share on other sites

Μπα, συνήθως οι ψηφιακές στο auto κάνουν καλή δουλειά. Απλά είναι καλό να ξέρεις αν παρουσιάζεται πρόβλημα, γιατί παρουσιάζεται. Και φυσικά υπάρχουν δύσκολα θέματα που για να τα φωτογραφίσεις, θέλουν λίγο παραπάνω ψάξιμο, καθώς το auto αποτυγχάνει οικτρά...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να προτείνει κανείς καμμια καλή λύση για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες οι οποίες προοριζονται για ψηφιακή?

θα προτιμούσα με φορτιστή.

Ποιές είναι οι καλύτερες "μάρκες"?

Έχω μια Nikon coolpix 3100 και παιρνει 2 ΑΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Κατι αλλο τωρα:Τελικα το irfanview εχει τις πληρεστερες πληροφοριες ΕXIF:

Make - Canon

Model - Canon DIGITAL IXUS i

Orientation - Top left

XResolution - 180

YResolution - 180

ResolutionUnit - Inch

DateTime - 2005:01:27 21:45:44

YCbCrPositioning - Centered

ExifOffset - 196

ExposureTime - 1/60 seconds

FNumber - 2.80

ExifVersion - 0220

DateTimeOriginal - 2005:01:27 21:45:44

DateTimeDigitized - 2005:01:27 21:45:44

ComponentsConfiguration - YCbCr

CompressedBitsPerPixel - 3 (bits/pixel)

ShutterSpeedValue - 1/60 seconds

ApertureValue - F 2.80

ExposureBiasValue - 0.00

MaxApertureValue - F 2.80

MeteringMode - Multi-segment

Flash - Flash fired, compulsory flash mode

FocalLength - 6.41 mm

UserComment -

FlashPixVersion - 0100

ColorSpace - sRGB

ExifImageWidth - 2272

ExifImageHeight - 1704

InteroperabilityOffset - 1840

FocalPlaneXResolution - 10142.86

FocalPlaneYResolution - 10142.86

FocalPlaneResolutionUnit - Inch

SensingMethod - One-chip color area sensor

FileSource - DSC - Digital still camera

CustomRendered - Normal process

ExposureMode - Auto

WhiteBalance - Auto

DigitalZoomRatio - 1.00 x

SceneCaptureType - Standard

 

Maker Note (Vendor): -

Macro mode - Normal

Self timer - Off

Quality - Fine

Flash mode - On

Sequence mode - Single or Timer

Focus mode - Single

Image size - Large

Easy shooting mode - Manual

Digital zoom - None

Contrast - Normal

Saturation - Normal

Sharpness - Normal

ISO Value - 100

Metering mode - Evaluative

Focus type - Auto

AF point selected -

Exposure mode - Easy shooting

Focal length - 205 - 205 mm

Flash activity - Fired

Sequence number - 0

White Balance - Auto

Image Type - IMG:DIGITAL IXUS i JPEG

Firmware Version - Firmware Version 1.00

Image Number - 1000032

Owner Name - BOMBER21

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να προτείνει κανείς καμμια καλή λύση για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες οι οποίες προοριζονται για ψηφιακή?

θα προτιμούσα με φορτιστή.

Ποιές είναι οι καλύτερες "μάρκες"?

Έχω μια Nikon coolpix 3100 και παιρνει 2 ΑΑ.

 

Φροντισε να παρεις αυτην την μαρκα αλλα σε πιο πολλα ma τουλαχιστον 1800 και σε σαφως καλυτερη τιμη.Τσεκαρε Δησσιο και μαγαζια με φωτογραφικες. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...