Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω ξανα για τη <βοηθεια>. Θα ειχα καταληξει στην ixus 75 αλλα με χαλασε οτι δεν εχει σταθεροποιησει εικονας,:cool: κατι που εχουν πολυ φθηνοτερα μοντελα.ΕΙναι σημαντικο χαρακτηριστικο?

Σιγουρα το dpgr ειναι το πληρεστερο site για ψηφιακες μηχανες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευχαριστω ξανα για τη <βοηθεια>. Θα ειχα καταληξει στην ixus 75 αλλα με χαλασε οτι δεν εχει σταθεροποιησει εικονας,:cool: κατι που εχουν πολυ φθηνοτερα μοντελα.ΕΙναι σημαντικο χαρακτηριστικο?

Σιγουρα το dpgr ειναι το πληρεστερο site για ψηφιακες μηχανες.

 

Το i.s. ειναι πολυ καλο συστημα γιατι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου σε αφηνει να τραβηξεις καθαρη φωτογραφια.Ετσι αν για παραδειγμα εισαι αναγκασμενος να τραβηξεις με f 5,6 (λογω tele φακου) και με 1/60 (λογω χαμηλου περιβαλλοντικου φωτισμου), που ειναι και μια συνηθισμενη κατασταση,χωρις i.s. μπορει να βγει ψιλοκουνημενη.Αντιθετα με i.s. μπορει να πας και σε 1/30 και να εχεις πεντακαθαρη εικονα!

 

Ομως σ'αυτη τη ζωη δεν μπορεις να τα εχεις ολα,ή τουλαχιστον για να εχεις περισσοτερα πρεπει να τα ακουμπησεις, οποτε συμβιβαζεσαι με λιγοτερα.Στην προκειμενη μαλλον ξεχνας το i.s. γιατι οπως ειπες καποια μοντελα που το ενσωματωνουν δεν προσφερουν καλη ποιοτητα φωτογραφιας αφου ειναι και φτηνοτερα,αρα λογικα χανουν καπου αλλου.Παντως μην το σκεφτεσαι και πολυ γιατι οσο το ψαχνεις χανεσαι και τρελαίνεσαι.Εγω δεν εχω i.s. σε καμια απο τις μηχανες μου και ειναι ελαχιστες,εως αμελητεες θα ελεγα, οι περιπτωσεις που το εχω αναζητησει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ξανα για τη <βοηθεια>. Θα ειχα καταληξει στην ixus 75 αλλα με χαλασε οτι δεν εχει σταθεροποιησει εικονας,:cool: κατι που εχουν πολυ φθηνοτερα μοντελα.ΕΙναι σημαντικο χαρακτηριστικο?

Σιγουρα το dpgr ειναι το πληρεστερο site για ψηφιακες μηχανες.

 

φιλε μου μια χαρα ειναι η μηχανη που ειχες διαλεξει για να παρεις,εγω παραγγειλα την ixus 860.

γενικα εχω παρει πολλες canon και ειτε με σταθεροποιητη ειτε με οχι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

H Sony εχασε το παιχνιδι,απο την στιγμη που τα περισσοτερα προιοντα της συναρμολογουνται κ κατασκευαζονται στην Κινα.Μονη εξαιρεση αποτελει το ps3 το οποιο κατασκευαζεται εξ ολοκληρου στην Ιαπωνια.Οσον αφορα τις ψηφιακες της,διαπιστωσα οτι στις compact μηχανες προτιμα να βαζει φακους λιγακι πιο σκοτεινους και ελλειπεις.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε για την ΟLΥΜΡUS X775? την εχει προσφορα το electroworld στα 99ευρω.απλα θελω μια ψηφιακη να κανω την δουλεια μου,κ ηθελα σε αυτα τα λεφτα πανω κατω.αν εχετε υποψη σαν μειονεκτηματα κ πλεονεκτηματα,θα ηταν πολυ χρησιμα..
Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι για απλη χρηση,αλλα θα σου προτεινα να ριξεις και καμια ματια και σε αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562213

χαμηλη τιμη και πλουσια χαρακτηριστικα!Ειναι και Pentax

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη επιλογη και αυτη!σαν μαρκα δεν ειχα γνωμη,αλλα μαλλον θα τη προτιμησω. thanks για τη βοηθεια!
Link to comment
Share on other sites

Mε απλα λογια..H pentax ειναι μια πολυ παλια εταιρια στον χωρο των φωτογραφικων μηχανων,η οποια εχει εντυπωσιασει αρκετες φορες κυριως με τους φακους της.Τελευται μαλιστα περα απο τις πολυ καλες δυνατοτητες που προσφερει,εχει βελτιωσει και το design των μηχανων της.Eιναι εταιρια ισαξια της canon

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την Sony DSC-W80:

μπορώ να τραβήξω βίντεο;

έχει usb στην συσκευασία της;

Υπάρχει και σε μαύρη;

τι έχει η συσκευασία;

τι τύπο memory card δέχεται;

έχει flash[εννοώ το φως όταν πάμε να βγάλουμε φώτο]?

 

Thanks!:D

 

--> Please, αν κάποιος ξέρει, ας μου απαντήσει το συντομότερο για να πάω να κοιτάξω σε καταστήματα...:O

Link to comment
Share on other sites

Με την Sony DSC-W80:

μπορώ να τραβήξω βίντεο;

έχει usb στην συσκευασία της;

Υπάρχει και σε μαύρη;

τι έχει η συσκευασία;

τι τύπο memory card δέχεται;

έχει flash[εννοώ το φως όταν πάμε να βγάλουμε φώτο]?

 

Thanks!:D

 

--> Please, αν κάποιος ξέρει, ας μου απαντήσει το συντομότερο για να πάω να κοιτάξω σε καταστήματα...:O

Ναι με ήχο (640 x 480, 30fps)

Μάλλον

Ναι

Δεν ξέρω

Memory Stick Duo / Pro Duo

Ναί

...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μια χαρα ειναι η μηχανη που ειχες διαλεξει για να παρεις,εγω παραγγειλα την ixus 860.

γενικα εχω παρει πολλες canon και ειτε με σταθεροποιητη ειτε με οχι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μια πολυ απλοικη ερωτηση...εχω μια sony cybershot η οποια ειχε οταν την αγορασα δυο επαναφορτιζομενες stamina 2100mAh.Επειδη ομως μετα απο τοσο καιρο τα εχουν παιξει θελω να παρω καινουριες τις οποιες να συνεχισω να φορτιζω με τον φορτιστη που ειχε μεσα η φωτογραφικη.Οι μπαταριες πρεπει οπωσδηποτε να ειναι 2100mAh ή δεν πειραζει να ειναι κ πιο πολυ;Οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο;Καμια καλη μαρκα που να εξασφαλιζει μεγαλο χρονο λειτουργιας;Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να παρεις ιδιες.Ολοιδιες ακριβως

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μια πολυ απλοικη ερωτηση...εχω μια sony cybershot η οποια ειχε οταν την αγορασα δυο επαναφορτιζομενες stamina 2100mAh.Επειδη ομως μετα απο τοσο καιρο τα εχουν παιξει θελω να παρω καινουριες τις οποιες να συνεχισω να φορτιζω με τον φορτιστη που ειχε μεσα η φωτογραφικη.Οι μπαταριες πρεπει οπωσδηποτε να ειναι 2100mAh ή δεν πειραζει να ειναι κ πιο πολυ;Οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο;Καμια καλη μαρκα που να εξασφαλιζει μεγαλο χρονο λειτουργιας;Ευχαριστω...

 

Με τον φορτιστη της Sony που αναφερεις εχω φορτισει πολλες και διαφορες μπαταριες, με διαφορετικα mAh και μεγεθη (ΑΑ & ΑΑΑ) και διαφορετικων εταιριων.Δεν εχει κανενα προβλημα, τις φορτιζει ολες μια χαρα (στις διακοπες δεν κουβαλαω δεκα φορτιστες).Ομως για τη μηχανη θα σου συνιστουσα να παρεις τις ιδιες μπαταριες για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οσον αφορα την αποδοση τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oταν λετε ιδιες αναφερεστε μονο στα mAh ή εννοειτε να παω να παρω sony stamina μπαταριες ολοιδιες με αυτες που ειχε μεσα η ψηφιακη;Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...
Link to comment
Share on other sites

Εννοουμε sony stamina σαν αυτες που ειχε μεσα

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ώρες έχω την canon eos 40d με τον φακό της canon: EF 50mmf/1.8 II. Τα πράγματα ήρθαν με courier από Αθήνα και μόλις είδα πως μέσα στον φακό έχει ένα πολύ μικρό σκουπιδάκι.. Λέτε να το στείλω πίσω για αντικατάσταση ή όχι;
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που εχεις την εγγυηση,δεν χανεις τιποτα το να παρεις ενα τηλ. και να ρωτησεις εαν μπορουν να σου αντικαταστησουν το φακο!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fujifilm - FinePix F40fd η Canon 720 IS ???

 

Ηδου η απορεια ...

Βασικα με ενδιαφερει :

1. να ειναι πεντακαθαρη η φωτογραφία!!!

2.το μέγεθος

3. Μου την σπαει που η Canon εχειμπαταρίες..ηθελα να ειχε λιθίου επαναφορτιζόμενη...

Εσεις ποια θα διαλέγατε ?

Help!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μια πολυ απλοικη ερωτηση...εχω μια sony cybershot η οποια ειχε οταν την αγορασα δυο επαναφορτιζομενες stamina 2100mAh.Επειδη ομως μετα απο τοσο καιρο τα εχουν παιξει θελω να παρω καινουριες τις οποιες να συνεχισω να φορτιζω με τον φορτιστη που ειχε μεσα η φωτογραφικη.Οι μπαταριες πρεπει οπωσδηποτε να ειναι 2100mAh ή δεν πειραζει να ειναι κ πιο πολυ;Οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο;Καμια καλη μαρκα που να εξασφαλιζει μεγαλο χρονο λειτουργιας;Ευχαριστω...

 

Όσο περισσότερα τα mAh τόσο μεγαλύτερη είναι και η διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Πρόσφατα αγόρασα μία Canon PowerShot S5 IS και πήρα 2 σετ μπαταριών.

 

Το πρώτο είναι 2700 mAh και το δεύτερο 2400 mAh. Η διαφορά είναι τουλάχιστον αισθητή! Ο χρόνος φόρτισης είναι περίπου ο ίδιος, αλλά η απόδοση με τις ίδιες περίπου συνθήκες χρήσης και λειτουργίας είναι υπέρ των 2700.

 

Θα σου πρότεινα λοιπόν να πας για μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες και θα δεις διαφορά σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Fujifilm - FinePix F40fd η Canon 720 IS ???

 

Ηδου η απορεια ...

Βασικα με ενδιαφερει :

1. να ειναι πεντακαθαρη η φωτογραφία!!!

2.το μέγεθος

3. Μου την σπαει που η Canon εχειμπαταρίες..ηθελα να ειχε λιθίου επαναφορτιζόμενη...

Εσεις ποια θα διαλέγατε ?

Help!!

 

φιλε την canon...δεν συγκρινεται η ποιοτητα φωτογραφιας που βγαζει

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

3. Μου την σπαει που η Canon εχειμπαταρίες..ηθελα να ειχε λιθίου επαναφορτιζόμενη...

Help!!

 

Δεν είναι και τόσο αρνητικό αυτό για την Canon. Τι θα κάνεις, αν ξαφνικά μείνεις από μπαταρία? Έχει ένα ζευγάρι δυνατές αλκαλικές στη θήκη σου ή τις αγοράζεις από το περίπτερο και συνεχίζεις απτόητος τις λήψεις σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Fujifilm - FinePix F40fd η Canon 720 IS ???

 

Ηδου η απορεια ...

Βασικα με ενδιαφερει :

1. να ειναι πεντακαθαρη η φωτογραφία!!!

2.το μέγεθος

3. Μου την σπαει που η Canon εχειμπαταρίες..ηθελα να ειχε λιθίου επαναφορτιζόμενη...

Εσεις ποια θα διαλέγατε ?

Help!!

Οταν λές Canon 720 IS ενοείς την Canon Α720 IS ?

Αν είναι αυτη τότε μιλάμε για μία μηχανή με 6Χ οπτικό ζούμ,οπότε έχουμε ήδη μία διαφορά που μπορεί να παίζει ρόλο στην επιλογή σου,απο εκεί και πέρα οι μηχανές τις fuji σειρά f δεν πιάνονται απο καμία άλλη κάμερα.

Tην μέρα με fuji-canon δεν βλέπεις διαφορές αλλά στην νυχτερινή φωτό ή με χαμηλό φωτισμό (iso 400-800) εκεί πλέον είναι που η canon χάνει το μπαλάκι.(Μιλαώ για canon sd σειρά κτλ.)

Μια βόλτα απο το dpreview θα σε κατατοπίσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο αρνητικό αυτό για την Canon. Τι θα κάνεις, αν ξαφνικά μείνεις από μπαταρία? Έχει ένα ζευγάρι δυνατές αλκαλικές στη θήκη σου ή τις αγοράζεις από το περίπτερο και συνεχίζεις απτόητος τις λήψεις σου... ;)

 

Αυτό το επιχείρημα έχω βαρεθεί να το ακούω ρε παιδιά! Παίρνεις μια δεύτερη λιθίου και την κουβαλάς μαζί σου πάντα φορτισμένη! Που είναι το πρόβλημα; Και σου λέω οτι δε θα τη χρειαστείς ποτέ. Στην πιο ξεφτυλισμένη κάμερα, η αυτονομία της μπαταρίας λιθίου "τραβάει" τουλάχιστον 100 φωτογραφίες! Πόσες θα "τραβήξεις" μέσα σε μια μέρα; Ταξίδι στο εξωτερικό πήγα και μέσα σε 10 μέρες "τράβηξα" 178 φωτογραφίες οι οποίες με υπερικανοποιούν τώρα που τις βλέπω στο σπίτι (εννοώ οτι δε λέω από μέσα μου "αχ να έβγαζα κι άλλες")! Έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις σε ένα ταξίδι από το να είσαι όλη τη μέρα με την κάμερα στο χέρι σαν τα Γιαπωνεζάκια μόνο και μόνο για να γυρίσεις πίσω και να κάνεις virtual ξενάγηση μέσω των φωτογραφιών στους φίλους σου!! Μια αυτονομία της τάξης των 100 φωτογραφιών είναι υπέρ-αρκετή αρκεί κάθε φορά που παίρνεις τους δρόμους να είναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία (οι λιθίου δεν έχουν πρόβλημα να φορτιστούν και μισογεμάτες άλλωστε)!!

 

Ας μη μιλήσω και για τις οικολογικές προεκτάσεις του θέματος και τα οικολογικά πλεονεκτήματα των μπαταριών λιθίου γιατί μάλλον δεν αφορά κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...