Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, VIPdriver said:

Η μοναδική εταιρία που έχει ελπίδες να απειλήσει την κοσμοτέ είναι η Nova. 

Η βόνταφον δεν έχει λεφτά και ξεπουλάει. Μόνο μάρκετινγκ μπορεί να κάνει, με διαγωνισμούς και ταξίδια. 

Απλά μεταξύ πράσινης και μαύρης θα υπάρχει ένας τεράστιος ανταγωνισμός.. την πράσινη δεν θα την περάσει η μαύρη καθώς έχει και πολλούς σταθμούς σε χωριά και γενικά κτήρια ιδιοκτησίας του ΟΤΕ 

47 minutes ago, johnny_htc said:

Α καλή εξέλιξη αυτή. Η περιοχή είναι μάπα από σήμα, σίγουρα ψάχνουν να την φτιάξουν αλλά δεν βρίσκουν. Άμα έχεις κάποιον γνωστό με επιχείρηση και θέλει, πρότεινε το και θα προχωρήσουν το αίτημα. Τους είχα προτείνει και γω κάποια στιγμή παλιότερα (μου είχαν ζητήσει να τους πω) και μετά απάντησαν από το αρμόδιο τμήμα ότι δεν ενδιαφέρονται για την συγκεκριμένη τοποθεσία (γι; τους δικούς τους λόγους που προφανώς δεν θα μάθεις 😛

Έχω γύρω γύρω επιχειρήσεις,το θέμα είναι δεν ξέρω τους ιδιοκτήτες 😂😅 οπότε και να αναφέρω στην Cosmote τις επιχειρήσεις λογικά θα τους πουν από ποιόν θα Έγινε πρόταση και που θα ξέρω εάν δεχτούν 🌚

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, elkons said:

Απλά μεταξύ πράσινης και μαύρης θα υπάρχει ένας τεράστιος ανταγωνισμός.. την πράσινη δεν θα την περάσει η μαύρη καθώς έχει και πολλούς σταθμούς σε χωριά και γενικά κτήρια ιδιοκτησίας του ΟΤΕ 

Έχω γύρω γύρω επιχειρήσεις,το θέμα είναι δεν ξέρω τους ιδιοκτήτες 😂😅 οπότε και να αναφέρω στην Cosmote τις επιχειρήσεις λογικά θα τους πουν από ποιόν θα Έγινε πρόταση και που θα ξέρω εάν δεχτούν 🌚

Ούτε καν. Μπορεί να τους προσεγγίσουν απλά και να τους προτείνουν. Εσένα προφανώς διατηρούν την ανωνυμία σου. Μπορείς να το ξεκαθαρίσεις αυτό μαζί τους. Αλλιώς το ξεχνάς προφανώς.. Επίσης φράγκα θα κονομήσει η επιχείρηση, με τα χίλια θα θέλει να βάλει αφού θα της πληρώσουν ενοίκιο. 😏

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, elkons said:

Γιατί αμφιβάλεις επειδή στην περιοχή σου δεν είναι καλή δεν σημαίνει πως είναι έτσι πανελλαδικά!

https://www.speedtest.net/my-result/a/10042464833 δεν νομίζω να το έχει αγγίξει ποτέ ο ανταγωνιστής 

Δεν αμφιβάλλω, απλώς μου κάνει εντύπωση ο ενθουσιασμός σου και ο φανατισμός σου, με τις ταχύτητες. Προσωπικά ας πούμε ότι τα 100mbps, τώρα με καλύπτουν. Δεν πα να πιάνει 1500; Δεν μου χρειαζόνται και δεν καταλαβαίνω και την διαφορά, για να είμαι ειλικρινής. Αυτό

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sou_d said:

Δεν αμφιβάλλω, απλώς μου κάνει εντύπωση ο ενθουσιασμός σου και ο φανατισμός σου, με τις ταχύτητες. Προσωπικά ας πούμε ότι τα 100mbps, τώρα με καλύπτουν. Δεν πα να πιάνει 1500; Δεν μου χρειαζόνται και δεν καταλαβαίνω και την διαφορά, για να είμαι ειλικρινής. Αυτό

Πολύ ωραία.. τότε επειδή είπα και δίκτυο της Cosmote λογικά δεν σου άρεσε επειδή απλά δεν είναι καλή στην περιοχή σου..δεν σημαίνει πως επειδή δεν είναι καλή εκεί δεν είναι παντού... Ο κάθε καταναλωτής με βάση τις προτιμήσεις του επιλέγει τον πάροχο που καλύπτει τις ανάγκες του ,τότε ποιο είναι το πρόβλημα!

47 minutes ago, johnny_htc said:

Ούτε καν. Μπορεί να τους προσεγγίσουν απλά και να τους προτείνουν. Εσένα προφανώς διατηρούν την ανωνυμία σου. Μπορείς να το ξεκαθαρίσεις αυτό μαζί τους. Αλλιώς το ξεχνάς προφανώς.. Επίσης φράγκα θα κονομήσει η επιχείρηση, με τα χίλια θα θέλει να βάλει αφού θα της πληρώσουν ενοίκιο. 😏

Δηλαδή θα προσπαθήσουν να ψήσουν την επιχείρηση ότι θα πάρουν λεφτά σωστά; Εάν ναι αυτός που την έχει είναι φιλοχρήματος οπότε θα πει ναι το θέμα είναι πως θα μάθω εάν δέχτηκε

3 ώρες πριν, elkons said:

 

Δηλαδή θα προσπαθήσουν να ψήσουν την επιχείρηση ότι θα πάρουν λεφτά σωστά; Εάν ναι αυτός που την έχει είναι φιλοχρήματος οπότε θα πει ναι το θέμα είναι πως θα μάθω εάν δέχτηκε

Ξανά update 

-Τα αιτήματα για τέτοιου είδους ενέργειες γίνονται επώνυμα 🥲

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, elkons said:

Πολύ ωραία.. τότε επειδή είπα και δίκτυο της Cosmote λογικά δεν σου άρεσε επειδή απλά δεν είναι καλή στην περιοχή σου.

Βρε δεν είναι αυτό. Έχω ακόμα 3 αριθμούς στην cosmote. Πριν είχα τον κύριο μου αριθμό, όταν ήμουν σε άλλη πόλη. Αλλά την εκθειάζεις επειδή έχει το καλύτερο δίκτυο στα χαρτιά και δεν μπορώ να το αντιληφθώ όλο αυτό. Δεν είναι άψογη. Πριν λίγο καιρό άλλαξα ρούτερ, γιατί είχα πρόβλημα με τις ταχύτητες. Πριν έναν χρόνο, παιδευόμουν 3 μήνες, γιατί δεν μου περνούσαν τις εκπτώσεις στον λογαριασμό μου. Anyway, όλα καλά 😀

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sou_d said:

Βρε δεν είναι αυτό. Έχω ακόμα 3 αριθμούς στην cosmote. Πριν είχα τον κύριο μου αριθμό, όταν ήμουν σε άλλη πόλη. Αλλά την εκθειάζεις επειδή έχει το καλύτερο δίκτυο στα χαρτιά και δεν μπορώ να το αντιληφθώ όλο αυτό. Δεν είναι άψογη. Πριν λίγο καιρό άλλαξα ρούτερ, γιατί είχα πρόβλημα με τις ταχύτητες. Πριν έναν χρόνο, παιδευόμουν 3 μήνες, γιατί δεν μου περνούσαν τις εκπτώσεις στον λογαριασμό μου. Anyway, όλα καλά 😀

Α εγώ με το ρούτερ, είχε χαλάσει με κεραυνό και έσβηνε μόνο του οπότε ήθελε 😂 οι ταχύτητες από 50 ξαφνικά πήγαν 10, έπαιρνα 13888 1 ώρα + αναμονή νευρίασα... Πήγα στον Γερμανό της περιοχής μου και μου είπαν πάρε 13788 για βλάβες, πήγα σπίτι πήρα εκεί έπιασα αμέσως γραμμή εξήγησα τι έγινε μου είπαν να περάσω από Γερμανό να δώσω παλιό ρούτερ να πάρω το νέο (όλο αυτό σε διάστημα μόλις 15λ) έβαλα το νέο ρουτερ και είχα 51 mbps επιτέλους (50αρα απλή έχω). Ήταν ευκαιρία να πάρω νέο ρουτερ είχα μείνει με ένα σάπιο Speedport entry 2i και τώρα έχω το Arcadyan Speedport plus 2 και είναι πολύ καλό ειδικά στα 5Ghz 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, elkons said:

Απλά μεταξύ πράσινης και μαύρης θα υπάρχει ένας τεράστιος ανταγωνισμός..

Χριστούλη μου, τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Serafeim1981 said:

Χριστούλη μου, τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα...

Εάν δεν σ αρέσει απλά μην μπαίνεις στο Topic !

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις πενήντα μηνύματα την ημέρα, εκ των οποίων τα 49 είναι ανούσια (τύπου chat). Πού θα πάει, θα βαρεθείς κι ο ίδιος...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Serafeim1981 said:

Γράφεις πενήντα μηνύματα την ημέρα, εκ των οποίων τα 49 είναι ανούσια (τύπου chat). Πού θα πάει, θα βαρεθείς κι ο ίδιος...

Who asked 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2024 at 4:41 ΜΜ, VIPdriver said:

Η μοναδική εταιρία που έχει ελπίδες να απειλήσει την κοσμοτέ είναι η Nova. 

Η βόνταφον δεν έχει λεφτά και ξεπουλάει. Μόνο μάρκετινγκ μπορεί να κάνει, με διαγωνισμούς και ταξίδια. 

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Αν επιτρεπόταν, η Vodafone θα είχε αγοράσει τη Nova. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, TakeOverNet said:

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Αν επιτρεπόταν, η Vodafone θα είχε αγοράσει τη Nova. 

Και γω το πιστεύω αυτό. Βγάζεις off έναν "μπελά" και επιπλέον έχεις και όλο το δίκτυο δικό σου. Αλλά εκεί το τίμημα θα ανέβαινε πιστεύω περισσότερο απ ο, τι να πουληθεί σε κάποιον άλλον επενδυτή (αν γινόταν ποτέ αυτό θεωρητικά 😏

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Και γω το πιστεύω αυτό. Βγάζεις off έναν "μπελά" και επιπλέον έχεις και όλο το δίκτυο δικό σου. Αλλά εκεί το τίμημα θα ανέβαινε πιστεύω περισσότερο απ ο, τι να πουληθεί σε κάποιον άλλον επενδυτή (αν γινόταν ποτέ αυτό θεωρητικά 😏

Αυτό συνέβη και στην Γερμανία όπου ο 4ος παίκτης τοτε η o2 Germany (Telefonica) εξαγόρασε την E-plus.
 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, zerokill said:

Αυτό συνέβη και στην Γερμανία όπου ο 4ος παίκτης τοτε η o2 Germany (Telefonica) εξαγόρασε την E-plus.
 

Ε, άλλη αγορά εκεί, άλλοι κανόνες από τον ρυθμιστή,οπότε επετράπη η αγορά αυτή. Πάντως εδώ το πιστεύω, αν αγόραζε η βοντα την νόβα, μόνο τότε θα έβλεπε σοβαρή απειλή η Cosmote. Γενικά θα δούλευε τελείως αλλιώς η βονταφον κσι θα έβλεπε φως στο αδιέξοδο της 😏

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, johnny_htc said:

Ε, άλλη αγορά εκεί, άλλοι κανόνες από τον ρυθμιστή,οπότε επετράπη η αγορά αυτή. Πάντως εδώ το πιστεύω, αν αγόραζε η βοντα την νόβα, μόνο τότε θα έβλεπε σοβαρή απειλή η Cosmote. Γενικά θα δούλευε τελείως αλλιώς η βονταφον κσι θα έβλεπε φως στο αδιέξοδο της 😏

Μόνο που οι πιθανότητες να ενωθεί Vodafone με Nova είναι σχεδόν μηδενικές 🥲

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Μόνο που οι πιθανότητες να ενωθεί Vodafone με Nova είναι σχεδόν μηδενικές 🥲

Ε ναι..

Link to comment
Share on other sites

Η κοσμοτε δεν θα εχει ποτέ απειλή απο την βονταφον. Ισως απο την Νοβα, εαν την αγορασουν οι Αραβες και ριξουν πολύ χρήμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VIPdriver said:

Η κοσμοτε δεν θα εχει ποτέ απειλή απο την βονταφον. Ισως απο την Νοβα, εαν την αγορασουν οι Αραβες και ριξουν πολύ χρήμα. 

Ισχύει. Θέλει κάποιος να ρίξει χρήμα. Ένας από τους δύο. Απλά το είπα στην περίπτωση που αγόραζε τη νόβα, αυτόματα της έφευγε ένας μπελάς να ανταγωνιστεί 😏

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Η κοσμοτε δεν θα εχει ποτέ απειλή απο την βονταφον. Ισως απο την Νοβα, εαν την αγορασουν οι Αραβες και ριξουν πολύ χρήμα. 

Άραβες vs Γερμανούς.. θα πέσει πολύ ανταγωνισμός και πόλεμος τιμών μεταξύ τους στην προκειμένη περίπτωση εάν γίνει έτσι 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, johnny_htc said:

Ισχύει. Θέλει κάποιος να ρίξει χρήμα. Ένας από τους δύο. Απλά το είπα στην περίπτωση που αγόραζε τη νόβα, αυτόματα της έφευγε ένας μπελάς να ανταγωνιστεί 😏

Η πολυεθνικη βονταφον που ξεραμε τελείωσε. Καθε χρονο ειναι πτωχοτερη

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VIPdriver said:

Η πολυεθνικη βονταφον που ξεραμε τελείωσε. Καθε χρονο ειναι πτωχοτερη

Ισχύει όντως. Μόνο τα παραρτήματα άμα κάτσουν και δουλέψουν σε κάποιον ορίζοντα πες τριετίας να "αυτονομηθούν" και να ανέβουν πολύ. Αλλά εκεί θα μου πεις θα τους ανοίξει η όρεξη για ξεπούλημα άμα πάει καλά το εγχείρημα τους. Συμβαίνει στη βιομηχανία πολλές φορές αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, VIPdriver said:

Η πολυεθνικη βονταφον που ξεραμε τελείωσε. Καθε χρονο ειναι πτωχοτερη

 

5 minutes ago, johnny_htc said:

Ισχύει όντως. Μόνο τα παραρτήματα άμα κάτσουν και δουλέψουν σε κάποιον ορίζοντα πες τριετίας να "αυτονομηθούν" και να ανέβουν πολύ. Αλλά εκεί θα μου πεις θα τους ανοίξει η όρεξη για ξεπούλημα άμα πάει καλά το εγχείρημα τους. Συμβαίνει στη βιομηχανία πολλές φορές αυτό. 

Έχει ξεκινήσει η ανάκαμψη του ομίλου όμως μέσα από επώδυνα μέτρα όπως απολύσεις και πωλήσεις θυγατρικών. Μένει να δούμε πως θα εκμεταλλευτεί ο Όμιλος αυτήν την ανάκαμψη 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, johnny_htc said:

Ε, άλλη αγορά εκεί, άλλοι κανόνες από τον ρυθμιστή,οπότε επετράπη η αγορά αυτή. Πάντως εδώ το πιστεύω, αν αγόραζε η βοντα την νόβα, μόνο τότε θα έβλεπε σοβαρή απειλή η Cosmote. Γενικά θα δούλευε τελείως αλλιώς η βονταφον κσι θα έβλεπε φως στο αδιέξοδο της 😏

Σε όλες τις αγορές, όταν οι πάροχοι ελαττώνονται (και πάντα όταν είναι τρεις ή λιγότεροι) ο ανταγωνισμός γίνεται ασθενέστερος. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα για τους καταναλωτές...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, minast said:

Σε όλες τις αγορές, όταν οι πάροχοι ελαττώνονται (και πάντα όταν είναι τρεις ή λιγότεροι) ο ανταγωνισμός γίνεται ασθενέστερος. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα για τους καταναλωτές...

Προφανώς. Μόνο μεταξύ τους ευνοούνται οι εταιρείες σε τέτοιες περιπτώσεις. Απλά εδώ στην περίπτωση της βονταφον θα έβλεπες άνεση το να σου προσφέρει δίκτυο σε σχέση με τώρα που δυσκολεύεται. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Τεχνικά ας πουμε κερδίζει και ο καταναλωτής, στα υπόλοιπα με δύο παρόχους και φουλ τέλεια δίκτυα σίγουρα θα βαρέσουν στο ψαχνό αφού δεν λαμβάνουν υπόψιν καν την αγοραστική μας δυνατότητα και φυσικά τους τα σκάμε γιατί δεν έχουμε μάθει να κάνουμε σωστές διαπραγματεύσεις.. Βέβαια εδώ συνεχίζουν να "καρτελιαζουν" μέχρι και σήμερα θα έλεγα στις τιμές 😏

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ε, άλλη αγορά εκεί, άλλοι κανόνες από τον ρυθμιστή,οπότε επετράπη η αγορά αυτή. Πάντως εδώ το πιστεύω, αν αγόραζε η βοντα την νόβα, μόνο τότε θα έβλεπε σοβαρή απειλή η Cosmote. Γενικά θα δούλευε τελείως αλλιώς η βονταφον κσι θα έβλεπε φως στο αδιέξοδο της 😏

Υποτίθεται ότι έχουμε κοινό ρυθμιστή στην ευρωπη. Η ευρωπαϊκή επιτροπή ανταγωνισμού ελέγχει όλες αυτές τις συγχωνεύσεις και το πλαίσιο είναι κοινό για όλους.Ακόμα και η ελληνική επιτροπή ανταγωνισμού να φρενάρει κάτι παει στη κομισιον και αν πει εκείνη ναι τοτε γεια χαρά.Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...