Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να κάνεις πιο προσεχτικές κινήσεις. Για παράδειγμα ανέβασε εδώ τα στατιστικά της γραμμής για να έχουμε μια εικόνα. Επιπλέον πριν αγοράσεις μόντεμ πάρε ένα τηλέφωνο τον OTE και ζήτα αντικατάσταση δωρεάν. Επιπλέον ρώτα και μάθε αν άλλοι στην περιοχή σου έχουν παρόμοια προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

σου έκανε αποσυνδέσεις κάθε 2-3 λεπτά όμως? Αυτό που συμβαίνει είναι εντελώς γελοίο. Και όταν ήρθε ο τεχνικός να συνδέσει το τηλέφωνο και έφερε το μόντεμ είπε πώς τις πρώτες μέρες η σύνδεση θα είναι ασταθης

 

Καθε 2-3 λεπτα ναι!!εκανε συνεχεια αποσυνδεσεις και ξεκινησε στην αρχη βραδυνες ωρες και μετα ολη τη μερα!εφερα τεχνικο ελεγξε τη γραμμη,αλλαξα την μπριζα,αλλαξα μοντεμ και παλι τα ιδια!!!και μενα τηλεφωνικα μου ελεγαν οτι να ναι!μολις εβαλα το thompson εξαφανιστηκε το προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δουλευω σε παροχο (οχι σε οτε).οι αποσυνδεσεις ειναι περιεργο πραγμα.π.χ καπιοι το κακο wifi το αναφερουν αποσυνδεση.Λογικα ο οτε δε μπορει να μη μπορει να δει αν εχεις dc(αποσυνδεσεις).Λογικα θα εχει προσβαση στο Α/Κ ή στο dslam .2 συμβαινουν..Ή φταιει ο χωρος σου ή ο βρογχος (καλωδιοση μεχρι το σπιτι).μπορει π.χ καποιος αθελα του να κανε ταρζανιες στο κατανεμητη της πολυκατοικιας σου.Να ευχεσαι να μην εχει προβλημα η καλωδιοση απο το πινακα μεχρι το χωρο σου.Αρχικα αλλαξε ολη την καλωδιοση σου απο την πριζα μεχρι το ρουτερ..(καλωδιο και σπλιτερακι).αν εχει φιλος σου 2ο ρουτερ για troubleshooting ειναι οτι πρεπει.Αν με τα καλωδια στρωσει τοτε οκ...σε καθε αλλη περηπτωση πιεζεις οτε..
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δουλευω σε παροχο (οχι σε οτε).οι αποσυνδεσεις ειναι περιεργο πραγμα.π.χ καπιοι το κακο wifi το αναφερουν αποσυνδεση.Λογικα ο οτε δε μπορει να μη μπορει να δει αν εχεις dc(αποσυνδεσεις).Λογικα θα εχει προσβαση στο Α/Κ ή στο dslam .2 συμβαινουν..Ή φταιει ο χωρος σου ή ο βρογχος (καλωδιοση μεχρι το σπιτι).μπορει π.χ καποιος αθελα του να κανε ταρζανιες στο κατανεμητη της πολυκατοικιας σου.Να ευχεσαι να μην εχει προβλημα η καλωδιοση απο το πινακα μεχρι το χωρο σου.Αρχικα αλλαξε ολη την καλωδιοση σου απο την πριζα μεχρι το ρουτερ..(καλωδιο και σπλιτερακι).αν εχει φιλος σου 2ο ρουτερ για troubleshooting ειναι οτι πρεπει.Αν με τα καλωδια στρωσει τοτε οκ...σε καθε αλλη περηπτωση πιεζεις οτε..

 

Δε μιλαμε για κακο wifi...μιλαμε οτι εσβηνε το λαμπακι του internet απο το modem μονο του(επανεκιννηση)και επανερχοταν μονο του μετα απο 2-3 λεπτα...και το εκανε συνεχεια...φυσικα και το εβλεπαν οτι υπηρχαν συνεχεις αποσυνδεσεις...μια εκαναν reset τη γραμμη,μια το router ωσπου εστειλαν τεχνικο...αλλαξε μπριζα,αλλαξε ολα τα καλωδια,αλλαξε modem και τιποτα..μολις εβαλα το δικο μου το thompson δουλευει ρολοι...αρα ειναι καθαρα θεμα modem...

Link to comment
Share on other sites

Ποιό πήρες αν επιτρέπεται ;

Η ταχύτητα ανέβηκε καθόλου ;

Edited by Grgasteus
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν θέμα Μοντεμ :p ΑΘΛΙΟ ZTE :angry:

πήγα και έδωσα 55 γιούρα να πάρω ένα TP-Link και είδα ασπρη μέρα

 

Ευχαριστώ παίδες :up:

 

Στο χα πει!!:):lol::p!!!να εισαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική ευθεία για κοινό brand OTE και COSMOTE

24/09/2015

Στην καθιέρωση μιας ενιαίας εμπορικής μάρκας με στόχο τη συνεχή βελτίωση της εμπειρίας του πελάτη, προχωράει, μέσα στο επόμενο διάστημα, ο Όμιλος ΟΤΕ. Ενώνοντας τις δυνάμεις του OTE και της COSMOTE, η μάρκα COSMOTE, με ανανεωμένο, μοντέρνο λογότυπο που αναδεικνύει την παρουσία του ΟΤΕ, θα «ντύσει» σύντομα τα προϊόντα και τις υπηρεσίες του Ομίλου σε σταθερή, κινητή και internet.

 

Με το νέο εμπορικό σήμα, οι καταναλωτές θα απολαμβάνουν ολοκληρωμένες, αναβαθμισμένες και καινοτόμες λύσεις για το σύνολο των τηλεπικοινωνιακών αναγκών τους, με απλό, κατανοητό και ενιαίο τρόπο. Το μέγεθος, η τεχνογνωσία και η εμπειρία του Ομίλου ΟΤΕ θα συνεχίσουν να αποτελούν εγγύηση για την ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών υπό την ενιαία πλέον εμπορική ονομασία.

 

Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ, δήλωσε σχετικά: «Ολοκληρώσαμε το μετασχηματισμό μας σε μία σύγχρονη ανταγωνιστική επιχείρηση, καθώς και τη λειτουργική ενοποίηση σταθερής και κινητής. Η καθιέρωση ενιαίας εικόνας για τις εμπορικές μας προτάσεις είναι φυσική εξέλιξη για τον Όμιλο ΟΤΕ. Γινόμαστε ακόμη καλύτεροι για τον πελάτη μας, με στόχο να είμαστε η επιλογή της καρδιάς του. Γι αυτό ενώνουμε τις δυνάμεις των δύο brands, OTE και COSMOTE, υπό το νέο εμπορικό μας σήμα. Η απόφαση αυτή είναι σύμφωνη με τις τάσεις της αγοράς σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο.»

 

Η προετοιμασία για το επερχόμενο rebranding, από την απλοποίηση των διαδικασιών που αφορούν στον πελάτη έως τη διαμόρφωση των εμπορικών προτάσεων, είναι ήδη σε εξέλιξη. Το λανσάρισμα του κοινού εμπορικού σήματος θα πραγματοποιηθεί μέσα στο επόμενο διάστημα.

https://www.ote.gr/web/guest/corporate/details/-/asset_publisher/gLfNzjIgW7PO/content/%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%BF-brand-ote-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-cosmote

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια δουλευει το gprs σε cosmote.Eχω συσκευη gps tracker και στελνει τα δεδομενα μεσα απο εκει και θελω να ρωτησω εαν το υποστηριζουν ή εαν το εκοψαν!
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ποτέ.

 

Πάντα ήθελα το κινητό μου να έχει δέκτη ραδιοφώνου, αλλά στη προκειμένη περίπτωση αυτό στο οποίο τελικά καταλήγω για να αντικαταστήσει το παλιό, με καλύπτει στα πάντα, εκτός από το ραδιόφωνο που δεν έχει.

Και ερωτώ... τι δεδομένα τρώει το ραδιόφωνο για να ακούσεις πχ ραδιοφωνικά έναν αγώνα ποδοσφαίρου? Συμφέρει?

 

και μια δεύτερη που αγνοώ

Όταν κάνεις videoκλήση, τι χρέωση έχει? Βασικά πώς χρεώνεσαι?

 

Θενκς

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

τι δεδομένα τρώει το ραδιόφωνο για να ακούσεις πχ ραδιοφωνικά έναν αγώνα ποδοσφαίρου? Συμφέρει?

Εξαρτάται απο την ποιότητα κλπ που χρησιμοποιεί το ράδιο για το streaming. O μέσος σταθμός χρησιμοποιεί ποιότητα 128Kbit/s (που σημαίνει οτι σου τρώει 16 kilobyte το δευτερόλεπτο ή 56,25mb αν ακούσεις για μια ώρα.)

 

Όταν κάνεις videoκλήση, τι χρέωση έχει? Βασικά πώς χρεώνεσαι?

 

Νομίζω πως είναι χρέωση ανα δευτερόλεπτο, αλλα δεν παίρνω και όρκο, οπότε ας απαντήσει κάποιος πιο σχετικός.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

και μια δεύτερη που αγνοώ

Όταν κάνεις videoκλήση, τι χρέωση έχει? Βασικά πώς χρεώνεσαι?

 

Θενκς

 

Η χρέωση είναι σαν απλή κλήση, αν έχεις δωρεάν λεπτά ομιλίας...αφαιρούνται από εκεί.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Σαν απλή κλήση; Εγώ έχω πάντα δωρεάν λεπτά από καρτοκινητό cosmote με χρέωση ανά 3λεπτο. Έτσι χρεώνομαι και με βιντεοκλήση; Εντύπωση μου κάνει!:confused:
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Σαν απλή κλήση; Εγώ έχω πάντα δωρεάν λεπτά από καρτοκινητό cosmote με χρέωση ανά 3λεπτο. Έτσι χρεώνομαι και με βιντεοκλήση; Εντύπωση μου κάνει!:confused:

 

Πρέπει να έχετε και οι δυο... 3g ή 4g κάλυψη και να το υποστηρίζουν τα κινητά σας , video κλήση από δίκτυο.

Γιατί πολλά από τα καινούρια υποστηρίζουν μόνο από skype κλπ. Σίγουρα το υποστηρίζουν όλα τα samsung .

ΚΑΙ ΝΑΙ η χρέωση είναι σαν να κάνεις απλή κλήση όποτε αφαιρείται από το εκάστοτε πακέτο σου. Δοκιμασμένο από έμενα 100%, μπορείς να το δεις και στις χρεώσεις στην σελίδα της cosmote. Νομίζω το λέει και όταν παίρνεις να μάθεις πόσο λεπτά χρόνου ομιλίας έχεις ακόμα...σου λέει έχεις χχχ λεπτά κλήσεων και βιντεοκλησεων, κάπως ετσι ...

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Επειδει φευγω επαγγελματικο ταξιδι και εκει που παω δε πιανει η wind ουτε η vodafone υπαρχει καποιο πακετο στην cosmote που να δινει αξιολογα mb πχ. στην wind εχω 5 ευρω 1gb 15 ευρω 5gb. Ασ ειναι και frog απλα εχω χασει το θεμα με τα πακετα στην cosmote.
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Επειδει φευγω επαγγελματικο ταξιδι και εκει που παω δε πιανει η wind ουτε η vodafone υπαρχει καποιο πακετο στην cosmote που να δινει αξιολογα mb πχ. στην wind εχω 5 ευρω 1gb 15 ευρω 5gb. Ασ ειναι και frog απλα εχω χασει το θεμα με τα πακετα στην cosmote.

 

Καλήμερα. Πάρε frog γιατί με την πρώτη ανανέωση κάθε μηνά με 10 ευρώ σου δίνει 1GB ΔΩΡΟ ή με κάρτα 5 ευρώ σου δίνει 500MB και σου μένουν τα χρήματα στην κάρτα. Αν δεν σου φτάσουν μπορείς να πάρεις πακέτο τον 5 ευρώ 500mb μέχρι 4 πακέτα σε ένα μήνα .

Τέλος αφου λες δεν έχει σήμα η wind μπορείς να πάρεις με 3 ευρώ 60 ή 120 λεπτά προς όλους, ανάλογα αν το ενεργοποίησης την πρώτη και τρίτη εβδομάδα του μήνα παίρνεις 120 λεπτά, αν το ενεργοποίησης δεύτερη και τετάρτη εβδομάδα παίρνεις 60 λεπτά προς όλους.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ απλα και το site της frog φαινεται παρατημενο
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν μπορεί κάποιος ας μου πει πως κάνω έγγραφη καταγγελία στην κοσμοτε. Καταγράφω δηλαδή σε μια κόλα χαρτί το πρόβλημα και το συμβάν και πάω σε ένα υποκατάστημα; Ή το στέλνω με φαξ; Μου χρέωσαν προγράματα που δεν τα έχω επιλέξει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν μπορεί κάποιος ας μου πει πως κάνω έγγραφη καταγγελία στην κοσμοτε. Καταγράφω δηλαδή σε μια κόλα χαρτί το πρόβλημα και το συμβάν και πάω σε ένα υποκατάστημα; Ή το στέλνω με φαξ; Μου χρέωσαν προγράματα που δεν τα έχω επιλέξει.

Καλά, πήγαινε πρώτα πρώτα από ένα κατάστημα, πες τους το πρόβλημα σου, και άσε τις καταγγελίες κατά μέρος. Συζήτησε το δηλαδή και θα σου πουν ακριβώς τί έχεις υπογράψει και τί πρόγραμμα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πήγαινε πρώτα πρώτα από ένα κατάστημα, πες τους το πρόβλημα σου, και άσε τις καταγγελίες κατά μέρος. Συζήτησε το δηλαδή και θα σου πουν ακριβώς τί έχεις υπογράψει και τί πρόγραμμα έχεις.

 

Το έκανα φίλε μου, και τηλέφωνα έκανα και εισέπραξα ειρωνείες.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι άσχετο το παρακάτω με το topic αλλά..

βρε παιδιά η ΚΟΤΕ κατάργησε το δωρεάν streaming για τους premium users της ή μου φαίνεται;;

(τι να τα κάνω τα 500 Mb δωρεάν streaming; ούτε για ζήτω δεν φτάνουν).

αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ... ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ :O :mad:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΛΛΑΞΕ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ

βρε παιδιά η ΚΟΤΕ κατάργησε το δωρεάν streaming για τους premium users της ή μου φαίνεται;;

(τι να τα κάνω τα 500 Mb δωρεάν streaming; ούτε για ζήτω δεν φτάνουν).

αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ... ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ :O :mad:

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΚΡΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/spotify/spotify.portal?_nfpb=true&_pageLabel=Terms#wlp_Terms

 

εδώ μάλλον θα βρεις μια απάντηση.

 

παντως δεν νομιζω να ειχε ποτε δωρεαν απεριοριστο streaming.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι.... Ήδη στο app της cosmote υπάρχει ξεχώριστος μετρητης για τα mb του streaming.... Μόλις 500mb ..... Δυστυχώς......
http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...