Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανερχομαι με το θεμα που σας ειχα ρωτησει σε προηγουμενο post μου. Βρηκα αυτα τα ετοιμα συστηματα απο το e-direct

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=52524

και

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=50661

Φυσικα...στην περιπτωση τωω 512 μνημης θα προστεθουν αλλα 512.

Πως τα βλεπετε τα μηχανακια...για εναν φοιτητη επαναλαμβανω;

Εχει αγορασει κανεις απο e-direct να μαθουμε αν ειναι αξιοπιστοι.

 

Βασικο: θα παιζουν τα pcakia το pro evolution και σηκωνουν σχετικα ανετα το Vista οταν αυτα έρθουν ??? :)

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και τα 2 τα συστηματακια ειναι συμπαθητικα και σε σχετικα καλη τιμη αλλα αν επαιρνες καποια κομματια και απο τους δυο και τα εβαζες σ'ενα συστημα θα ηταν πολυ καλυτερα να ξερεις οτι η εταιριες στα ετοιμα συστηματα για να τα κανουν πιο προσιτα βαζουν ενα με δυο κομματια καλα και σε ριχνουν στα υπολοιπα. Αν τωρα ντε και καλα θες καποιο απο τα 2 παρε το πρωτο το παιχνιδι θα στο παιξει οσο για τα vista δεν ειμαι σιγουρη.
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με το θεμα που σας ειχα ρωτησει σε προηγουμενο post μου. Βρηκα αυτα τα ετοιμα συστηματα απο το e-direct

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=52524

και

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=50661

Φυσικα...στην περιπτωση τωω 512 μνημης θα προστεθουν αλλα 512.

Πως τα βλεπετε τα μηχανακια...για εναν φοιτητη επαναλαμβανω;

Εχει αγορασει κανεις απο e-direct να μαθουμε αν ειναι αξιοπιστοι.

 

Βασικο: θα παιζουν τα pcakia το pro evolution και σηκωνουν σχετικα ανετα το Vista οταν αυτα έρθουν ??? :)

 

Γείτονα πήγαινε και στη "Γραμμή" (Λαμπράκη-απέναντι απο Ευαγγελίστρια) γιατι πιστεύω πως έχει καλύτερες και πιο οικονομικές λύσεις.

Πάντως το καλύτερο είναι να συνθέσεις ένα δικό σου σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα την συνθεση απο γραμμη...δειτε εικονα.

Συνολο...920,76euro...

Εχετε ενστασεις; Θα μπορουσαμε να κόψουμε κάποιο παραπανήσιο κόστος;

 

MIDI 6097CA BLACK 450W

INTEL CORE 2 DUO E6300

MSI P965 NEO F

DDR 1024MB/667 LIFETIME WARR

MSI NX7600GS 256MB TV PCI-E

WD 160GB 7200 8MB SATA2

DRIVE 1.44 BLACK

NEC DVDR 7173 18+/18-/8DL LB BLACK

MS BLACK BASIC PACK DSP (KEYBOARD)

MS COMPACT 500 BLACK

VIEWSONIC VA702 17"

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα και απο μενα παιδες.Λοιπον επειδη εχω χασει λιγο την μπαλα μπορειτε να μου πειτε τη διαφορα εχει ο επεξεργαστης που εχω τωρα intel pentium 4 2,8gh με του καινουργιους?Να πχ αυτος INTEL CORE 2 DUO E6600 2.40 GHZ τη παραπανω εχει?Τωρα σκεφτομαι και γω μια συνθεση γιατι δεν παει αλλο..Το συστημα μου εχει αρχισει να παρακμαζει...αναλυτικα

INTEL 4 2,8GH

Καρτα γραφικων geforce 5700fx chaintech nvidia

Μνημη 512mb

Σκληρος 200gb sata I

motherboard μια αλβατρον που την ειχα παρει πριν 2,5 χρονια 90ευρω η οποια φανταζομαι τωρα ειναι παναρχαια

 

Τωρα μηπως μπορειτε να υπολογισεται ποσο θα κοστισει περιπου μια κεντρικη μοναδα η οποια θα με κρατησει 2 χρονακια?

Δηλαδη βαλτε μεσα μητρικη,επεξεργαστη,καρτα γραφικων,τροφοδοτικο και μνημες.Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι αμεσα αναβαθμιση.

Απλως παρε μια μετρια καρτα γραφικων με 100-150 ευρω και θα εισαι κομπλε για 1 μπορει και 2 χρονια.

Εγω φαντασου με Ρ4 2.4GH, 512RAM και μια geforce 6800ΧΤ (την πηρα 140ευρω πριν κατι μηνες) παιζω ανετα τα παντα!

 

 

Αν θες καινουριο PC, περιμενε λιγο να πεσουν οι τιμες στις geforce-8

Link to comment
Share on other sites

καποιος εσβησε το μηνυμα μου.

το ξαναγραφω!

 

revolution7 αν ειναι δυνατον να ζητας κεντρικη μοναδα που να αντεξει δυο χρονακια..

χαχαχαχα(μαλλον για τα γελια μου σβηστηκε το προηγουμενο μηνυμα μου, ομως εγω τα ξαναβαζω)

οι απαιτησεις των παιχνιδιων σαβως κ αυξανονται.

για αυτο κ οι επεξεργαστες θα περασουν στην γενια 4(τεσσαρων) πυρηνων!

 

ομως αν εσυ εχεις απαιτησεις, εγω τι πρεπει να εχω;;;

με pentium2 128ραμ 7,5σκληρο??

χαχαχα

 

και κατι ακομα που εγραψα στο τελος:

εισαι σχεδιαστης στη νασα? ή σχεδιαζεις ουρανοξυστες;;

χαχαχα :P

Link to comment
Share on other sites

Βασικα βλεπω οτι τα καινουργια παιχνιδια εχουν ολα απαιτησεις 512 mb και μερικα και 1gb γι αυτο το λεω!

Για τη RAM εννοεις? μπορεις να βρεις με 40 ευρω μια επιπλεον 512 αν δεν σε καλυπτει.(αν εχεις ελευθερο slot στη μητρικη)

Για νεο μηχανιμα θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο μετα τις γιορτες, ειδικα για την καρτα γραφικων.

Και για τον επεξεργαστη, καλο θα ηταν να παρεις αργοτερα εναν intel xeon με 4 πυρηνες, αλλα θα περασει καιρος μεχρι να βγουν προγραμματα που να τον αξιοποιουν.

Οποτε μπορεις να αγορασεις σε λιγο καιρο μια καλη καρτα που θα μπορεις να τη βαλεις και στο επονενο pc, αν εχει PCI-express η τωρινη μητρικη σου. Αν δεν εχει, βολεψου για κανενα χρονο με μια AGP των 100 ευρω

 

 

 

ΥΓ: Τωρα εχει προβλημα με τα παιχνιδια το pc σου?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ασχετο (μην ανοιγω νεο θεμα): Για να αξιοποιηθουν πληρως οι επεξεργαστες duo 2 χρειαζονται τα windows xp-64?
Link to comment
Share on other sites

απο που προτεινεται να αγοραζω νεο υπολογιστη;

απο καταστηματα οπως(πλαισιο, eshop, multirama, κωτσοβολος, carrefour ka.) ή απο μικρα καταστηματα;

Link to comment
Share on other sites

απο που προτεινεται να αγοραζω νεο υπολογιστη;

απο καταστηματα οπως(πλαισιο, eshop, multirama, κωτσοβολος, carrefour ka.) ή απο μικρα καταστηματα;

polles fores mikrotera magazia exoun kaluteres times a pareis ena pc se kommatia !!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδες,

 

ειπα να αλλαξω κουτι αλλα δεν μπορω να κανω τις νεες συνδεσεις.Υπαρχει καποιο site με οδηγιες;Δεν μπορω να συνδεσω τα καλωδια του νεου κουτιου με την μητρικη.Ειναι διαφορετικα απο του προηγουμενου.Οι υπολοιπες συνδεσεις εχουν γινει.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κουτι ειναι καλο?

http://www.plaisio.gr/ProductBPCPreview.aspx?product=728993

 

ειναι καλυτερο να παρω μια μνημη 1GB ή 2Χ512ΜΒ ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κουτι ειναι καλο?

http://www.plaisio.gr/ProductBPCPreview.aspx?product=728993

 

ειναι καλυτερο να παρω μια μνημη 1GB ή 2Χ512ΜΒ ?

Αν η μητρική σου υποστηρίζει Dual Channel τότε 2x512mb.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα και ποσες θεσεις εχει η μητρικη, αν εχει μονο 2 καλο ειναι να παρεις 1GB, ωσε να μπορεις ευκολα να προσθεσεις και μεγαλυτερη μνημη αργοτερα
Link to comment
Share on other sites

Λέω πως είναι καιρός για ένα νέο PC μιας και το υπάρχων έχει κλείσει 5ετια χωρίς καμία αναβάθμιση.

Δεδομένου ότι η τεχνολογία προχωρεί με τρελούς ρυθμούς και οι δικοί μου ρυθμοί μάθησης είναι εκ διαμέτρου αντίθετοι, θα ήθελα την βοήθεια σας στο να φτιάξουμε ένα PC μαζί.

Η συνήθης χρήση του υπολογιστή είναι :

Κειμενογράφος (Word)

Power Point

Να επεξεργάζομαι φωτογραφίες με το Photoshop

Να αποθηκεύω Video από μια miniDV

Να κατεβάζω τραγούδια και ταινίες από το ιντερνέτ (DC++)

Με ένα «σχετικό» μια κουβέντα που είχα μου πρότεινε τα εξής:

Athlon k8320,μνημη 1γιγα,ATI X 1300 ,δίσκο 250 γιγα, και κάποια μητρική με wifi για την κάμερα.

Μπορείτε να μου προτείνεται μια σύνθεση??.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από επεξεργαστή το λογικό είναι να πάρεις intel core2duo. π.χ. τον 6300 εδώ

ή αν δώσεις κάτι παραπάνω τον 6400 εδώ

 

Όσον αφορά αυτό που λες Wifi είναι λάθος.Wifi είναι για ασύρματη δικτύωση κλπ.

Το σωστό είναι FireWire.

Τώρα με την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών είναι ότι πιο απλό μπορείς να πάρεις και γενικά να μην έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτά τα οποία θέλεις να κάνεις στο PC.

 

Βέβαια το σημαντικότερο είναι το πόσα χρήματα έχεις σκοπό να δώσεις, οπότε ανάφερε και αυτό για να διευκολύνεις τις προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από επεξεργαστή το λογικό είναι να πάρεις intel core2duo. π.χ. τον 6300 εδώ

ή αν δώσεις κάτι παραπάνω τον 6400 εδώ

 

Όσον αφορά αυτό που λες Wifi είναι λάθος.Wifi είναι για ασύρματη δικτύωση κλπ.

Το σωστό είναι FireWire.

Τώρα με την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών είναι ότι πιο απλό μπορείς να πάρεις και γενικά να μην έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτά τα οποία θέλεις να κάνεις στο PC.

 

Βέβαια το σημαντικότερο είναι το πόσα χρήματα έχεις σκοπό να δώσεις, οπότε ανάφερε και αυτό για να διευκολύνεις τις προτάσεις.

 

 

 

στα 600ευρω (χωρις οθονη)

αυτα που κανω οντως δεν ειναι τρελα πραγματα .

Φωτογραφιες επεξεργαζομε (οσο ξερω), τις ανεβαζω στο ιντερνετ και κατεβαζω τραγουδια.

αυτο που εχω ειναι

AMD Athlon xp1800+

1,54 GHz

768Mb Ram

Link to comment
Share on other sites

M/B : Asrock 945 G-DVI (s775, 945, DDR2, VGA)

CPU : Intel Core 2 Duo 6300 (s775, 1.866Ghz)

Κουτί : Turbo-X DU09AL Λευκό(με 420W)

Μνήμη : Jetram Ram 1GB DDR-2 DIMM PC2 4200-533

Κάρτα Γραφικών : Albatron 7600 GT 256 MB

DVD - RW : LG LScribe H22LRBB (Bulk) - Black

HD : Western Digital 250GB - (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2)

 

Σύνολο 639 Ευρώ με ΦΠΑ.(ΠΛΑΙΣΙΟ)Μπες ΕΔΩ και δες.

 

Βέβαια με μια πολύ καλύτερη κάρτα από αυτήν που σου πρότειναν και αξίζει να δώσεις 20 Ευρώ διαφορά για να την πάρεις (αλλιώς δηλαδή θα έβγαινε 610 Ευρώ με την Χ1300)

Link to comment
Share on other sites

paidia na sas rotiso k ego kati: (mporei na einai vlakeia,alla nomizo oti exei kapoia simasia)

 

to kouti mou exei 4 theseis 5,25'' .exo dvd rom,dvd rw,media panel( me card reader,usb 2.0,firewire,card reader k.a) k ena cooler ( psiksi) sklirou diskou 5,25''.

 

pos nomizete oti prepei na ta topothetiso xorotaksika??na valo to cooler pano pano i teleutaio;

skeftomai ti seira os eksis apo pano pros ta kato:dvd rw,dvd rom,media panel,cooler sklirou.

 

an nomizete oti exoun simasia ta parapano pls help.

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα το cooler στην κάτω-κάτω θέση για να ψύχει όλο το σύστημα, αμέσως από πάνω το DVD-ROM, από πάνω το DVD-RW και στην κορυφή το panel για γρήγορη πρόσβαση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...