Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι θέμα του BIOS γιατί στον παλιό Hhd που είχε το λάπτοπ έχω πάλι Windows 10 και δεν έχει θέμα απλά δεν του είχα κάνει ποτέ φορμάτ και γι'αυτό έχει τους drivers από την μάνα του. Τώρα με το νέο SSD έγινε και φορμάτ οπότε κάτι από τα drivers θα είναι γιατί δεν έχω το CD του πλαίσιο με τα drivers. Και στο site τους δεν μπορώ να τους βρω.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο εμενα.Θα ηθελα μια προταση για χτισιμο νεου pc.Η κυρια χρηση του θα ειναι επεξεργασια βιντεο(οχι επαγγελματικη) μεχρι και 4κ αναλυση.Να αναφερω οτι οθονη και και πληκτρολογιο εχω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θέλω να πάρω έναν υπολογιστή για γραφείο.

Η χρήση θα είναι για διαχείριση ιστοσελίδας επεξεργασία φωτογραφιών και κάποια προγράμματα.

Θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι πού να έχει ένα βάθος χρόνου και φυσικά να μην κολλάει.

Έχω μείνει πολύ πίσω στους υπολογιστές γι αυτό και ζητάω την βοήθεια σάς.

Link to comment
Share on other sites

έχετε καμια πρόταση για πληκτρολόγιο και pad σε ένα, να αράζω καναπέ και να μπορώ να χειρίζομαι το υπολογιστη που έχω συνδεδεμένο με την τηλεόραση για καμιά ταινία και λίγο browsing. Μήπως να πάω σε Airpad, θα με εξυπηρετήσει?
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το logitech k400 plus

Γύρω στα 30-40 κοστιζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το logitech k400 plus

εχω άλλα εχω και trackball logitech m57 και το touchpad Ou k400+ δεν το παίζω.

για εμένα σε σαλόνι το trackball ειναι must

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

έχετε καμια πρόταση για πληκτρολόγιο και pad σε ένα, να αράζω καναπέ και να μπορώ να χειρίζομαι το υπολογιστη που έχω συνδεδεμένο με την τηλεόραση για καμιά ταινία και λίγο browsing. Μήπως να πάω σε Airpad, θα με εξυπηρετήσει?
Άμα είναι ένα δώσεις 40€ για ένα remote, δίνεις τα ίδια για ένα tv box που ούτε θόρυβο κάνει, ούτε ρεύμα καίει όσο ένα pc.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι ένα δώσεις 40€ για ένα remote, δίνεις τα ίδια για ένα tv box που ούτε θόρυβο κάνει, ούτε ρεύμα καίει όσο ένα pc.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Εκατό δίκια έχεις.. Αλλά πάλι θα χρειαστώ ένα airmouse..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε γιατί μετά από εγκατάσταση SSD και format το λάπτοπ δεν μπαίνει σε αναστολή λειτουργίας αλλά μόνο κλείνει είτε με καπάκι είτε με κουμπί?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Θα ηθελα μια προταση για χτισιμο νεου pc.Η κυρια χρηση του θα ειναι επεξεργασια βιντεο(οχι επαγγελματικη) μεχρι και 4κ αναλυση.Να αναφερω οτι οθονη και και πληκτρολογιο εχω.

Ευχαριστω.

Καλημερα.Επειτα απο αρκετο ψαξιμο,διαβασμα και αρκετη σκεψη κατεληξα σε

Cpu:ryzen 5 2600

Mobo:Gigabyte Motherboard B450 Aorus M

Τωρα εχω κολησει στη καρτα γραφικων.

Καποια προταση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η παραπομπή που βάλατε ανταποκρίνετε σε δεκάδες προιόντα.
Link to comment
Share on other sites

@hlias74

Τη μητρική θα κουμπώσει θα φροντίσεις να πάρεις από το παλιό κουτί το i/o shield αυτό που έιναι πίσω μέρος οι θύρες USB printer Δεν βλέπω στο screenshot που έβαλες τη κάρτα γραφικών έχει εκτός αν δεν έχει, το κουτί που παράθεσες χωράεϊ μέχρι 43 εκατοστά μήκος κάρτας γραφικών 1 x 5.25"(DVD καταγραφικό), 2 x 3.5"(Σκληρός δίσκος μηχανικός), 2 x 2.5"(Σκληρός δίσκος μηχανικός - SSD).

Link to comment
Share on other sites

@hlias74

SSD Sata 2.5"

Το κουτί που θα διαλέξεις να υποστηρίζει μέγεθος μετρητικής ATX / Mini ITX / micro ATX για μελλοντική αναβάθμιση ώστε να χωράει η μητρική πχ CoolerMaster MasterBox MB510L

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα στην παρεα! Θα ηθελα προτασεις για gaming pc build, για tower, χωρις περιφερειακα, μεχρι 900-1000€!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Στάλθηκε από το LG-H870DS μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πετάγομαι κι εγώ κι ίσως εκτός θέματος, αλλά θα ήθελα κάποια γνώμη για ασφαλές backup των αρχείων μου, κυρίως φωτογραφίες.

εχω ένα εξωτερικό δίσκο 1 terra πολλά χρόνια και φοβάμαι μη χαλάσει και χάσω τις φωτογραφίες της οικογένειας.

Ποιοί τρόποι υπάρχουν για ασφαλή αντίγραφα;;

1. σκέφτηκα αγορά HDD SSD που είχα ακούσει ότι δεν χάνονται ποτέ, ισχύει; είναι κι ακριβοί 2 τερα 333 ευρώ...

2. αν πάρω κλασικό hdd που δεν χρησιμοποιείται παρά μόνο για backup εγγραφές, έχει πιθανότητες να χαλάσει με τα χρόνια;

3. σκέφτηκα bluray discs , εδώ υπάρχει κάνας φόβος να υπάρχουν σε αποθήκη καμιά 20ρια δισκάκια; αν δεν χρησιμοποιούνται χαλάνε ποτέ;;

αυτά κι αν υπάρχει άλλη λύση ευχαρίστως να την ακούσω

(online Ποτέ όμως)

ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

πετάγομαι κι εγώ κι ίσως εκτός θέματος, αλλά θα ήθελα κάποια γνώμη για ασφαλές backup των αρχείων μου, κυρίως φωτογραφίες.

 

εχω ένα εξωτερικό δίσκο 1 terra πολλά χρόνια και φοβάμαι μη χαλάσει και χάσω τις φωτογραφίες της οικογένειας.

 

Ποιοί τρόποι υπάρχουν για ασφαλή αντίγραφα;;

 

1. σκέφτηκα αγορά HDD SSD που είχα ακούσει ότι δεν χάνονται ποτέ, ισχύει; είναι κι ακριβοί 2 τερα 333 ευρώ...

 

2. αν πάρω κλασικό hdd που δεν χρησιμοποιείται παρά μόνο για backup εγγραφές, έχει πιθανότητες να χαλάσει με τα χρόνια;

 

3. σκέφτηκα bluray discs , εδώ υπάρχει κάνας φόβος να υπάρχουν σε αποθήκη καμιά 20ρια δισκάκια; αν δεν χρησιμοποιούνται χαλάνε ποτέ;;

 

αυτά κι αν υπάρχει άλλη λύση ευχαρίστως να την ακούσω

 

(online Ποτέ όμως)

 

ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

πάρε έναν hdd 4 τερα εγώ πήρα έναν 120 ευρώ wd και γενικά έχε τα αρχεία σου σε ΔΎΟ σκληρούς δίσκους πάντα. εγώ έχω 7 σκληρούς με ταινίες, αρχεία μουσικά αθλητικά αρχεία (1987, 2004 Ολυμπιάδα δεν πρέπει να χαθούν ποτέ!) και τα αρχεία τα έχω πάντα σε 2 σκληρούς

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πετάγομαι κι εγώ κι ίσως εκτός θέματος, αλλά θα ήθελα κάποια γνώμη για ασφαλές backup των αρχείων μου, κυρίως φωτογραφίες.

 

εχω ένα εξωτερικό δίσκο 1 terra πολλά χρόνια και φοβάμαι μη χαλάσει και χάσω τις φωτογραφίες της οικογένειας.

 

Ποιοί τρόποι υπάρχουν για ασφαλή αντίγραφα;;

 

1. σκέφτηκα αγορά HDD SSD που είχα ακούσει ότι δεν χάνονται ποτέ, ισχύει; είναι κι ακριβοί 2 τερα 333 ευρώ...

 

2. αν πάρω κλασικό hdd που δεν χρησιμοποιείται παρά μόνο για backup εγγραφές, έχει πιθανότητες να χαλάσει με τα χρόνια;

 

3. σκέφτηκα bluray discs , εδώ υπάρχει κάνας φόβος να υπάρχουν σε αποθήκη καμιά 20ρια δισκάκια; αν δεν χρησιμοποιούνται χαλάνε ποτέ;;

 

αυτά κι αν υπάρχει άλλη λύση ευχαρίστως να την ακούσω

 

(online Ποτέ όμως)

 

ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Oi SSD.l δεν είναι για back-up.

Καλύτερα συμβατικός hdd και εκεί που δεν χάνονται σχεδόν με τίποτα, είναι στο cloud. Είτε κάποια δωρεάν λύση, είτε με πληρωμή για πιο πολύ χώρο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ελπιζω να μην ειμαι εκτος στο παρόν θέμα, θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας για την τοποθέτηση της ψύκτρας cpu στο κουτι μου.

Όπως θα δείτε στο σχεδιο αυτη ειναι η τωρινη διαταξη του κουτιου μου, η ψύκτρα του επεξεργαστη μπορει να τοποθετηθει μονο "οριζόντια" δηλ να στελνει αερα είτε προς επανω είτε προς κατω. Φοβαμαι πως στελνοντας επανω τον θερμο αερα ζοριζει το τροφοδοτικο. Αντιθετα εαν την αντιστρεψω θεωρω πως θα τραβανε απο το ιδιο σημειο και της cpu και του psu, αρα μικρη ροη αερα. Τι προτεινετε καλυτερα; να προσθεσω ανεμιστηρες να το βοηθησω ισως;

https://imgur.com/a/eVOlp6T

Edited by ginalovu
photo added
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ελπιζω να μην ειμαι εκτος στο παρόν θέμα, θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας για την τοποθέτηση της ψύκτρας cpu στο κουτι μου.

Όπως θα δείτε στο σχεδιο αυτη ειναι η τωρινη διαταξη του κουτιου μου, η ψύκτρα του επεξεργαστη μπορει να τοποθετηθει μονο "οριζόντια" δηλ να στελνει αερα είτε προς επανω είτε προς κατω. Φοβαμαι πως στελνοντας επανω τον θερμο αερα ζοριζει το τροφοδοτικο. Αντιθετα εαν την αντιστρεψω θεωρω πως θα τραβανε απο το ιδιο σημειο και της cpu και του psu, αρα μικρη ροη αερα. Τι προτεινετε καλυτερα; να προσθεσω ανεμιστηρες να το βοηθησω ισως;

https://imgur.com/a/eVOlp6T

Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να φυσάει προς την ψύκτρα και cpu.

Από εκεί και πέρα σαφώς και θα βοηθήσει να πηγαίνει φρέσκος αέρας προς τα εκεί

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να φυσάει προς την ψύκτρα και cpu.

Από εκεί και πέρα σαφώς και θα βοηθήσει να πηγαίνει φρέσκος αέρας προς τα εκεί

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Χωρις να ειμαι σιγουρος τι εννοείς, καταλαβαίνω οτι το να βαλω 12ριδες ανεμιστηρες για να εχω συνολικα καλυτερα ροη απο εμπρος προς πισω στο κουτι, θα βοηθησει. Η ψυκτρα του cpu ειναι aftermarket και ο ανεμιστηρας της ειναι παραλληλος με το πατωμα. Το θέμα ειναι να τον αφησω να στελνει ζεστο αερα προς επανω που ειναι το τροφοδοτικο, ή να τον γυρισω 180 μοιρες και να στελνει αερα κάτω;

Τα ρωταω γιατι πριν λιγες μερες καηκα..... πεταξα μητρικη και τροφοδοτικο, και τωρα με τον καυσωνα φοβαμαι να τον ανοιξω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος τι εννοείς, καταλαβαίνω οτι το να βαλω 12ριδες ανεμιστηρες για να εχω συνολικα καλυτερα ροη απο εμπρος προς πισω στο κουτι, θα βοηθησει. Η ψυκτρα του cpu ειναι aftermarket και ο ανεμιστηρας της ειναι παραλληλος με το πατωμα. Το θέμα ειναι να τον αφησω να στελνει ζεστο αερα προς επανω που ειναι το τροφοδοτικο, ή να τον γυρισω 180 μοιρες και να στελνει αερα κάτω;

 

Τα ρωταω γιατι πριν λιγες μερες καηκα..... πεταξα μητρικη και τροφοδοτικο, και τωρα με τον καυσωνα φοβαμαι να τον ανοιξω.

 

Ο ανεμιστήρας της cpu πρέπει πάντα να φυσάει προς την ψύκτρα της CPU.

 

Αλλά θες και καλή ροή μέσα στο κουτί και χώρο.

Κοίτα το δικό μου, μόλις το έστησα με Ryzen.d676d0161ced1e538b185718a1485fd3.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστήρας της cpu πρέπει πάντα να φυσάει προς την ψύκτρα της CPU.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ευάερο ευήλιο φίλε μου! βλεπω 2 μεγαλους να βγαζουν απο το κουτι, αλλα ποιος βάζει αέρα;

Το παραπανω που γραφεις ισχυει παντα, https://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685 δες την.

Link to comment
Share on other sites

Ευάερο ευήλιο φίλε μου! βλεπω 2 μεγαλους να βγαζουν απο το κουτι, αλλα ποιος βάζει αέρα;

 

Το παραπανω που γραφεις ισχυει παντα, https://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685 δες την.

Δεν ξέρω πού είδες τι βγάζει τι.

Όλοι βάζουν αέρα μέσα εκτός από τον μικρό δίπλα στην CPU.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πού είδες τι βγάζει τι.

Όλοι βάζουν αέρα μέσα εκτός από τον μικρό δίπλα στην CPU.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Απο τις κούρμπες των ανεμιστήρων σου αυτό καταλαβα για τη φορά του αέρα, πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...