Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τώρα έχω την κάρτα γραφικών Nvidia 1030 εάν λέει κάτι αυτό!

 

εντάξει οκ 9 χρόνων είναι αλλά δεν είναι κακός τόσο! και γιατί μόνο στο ΝΒΑ; και αλλού βλέπω full HD μια χαρά! αυτά είναι και 720 μόνο!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τόσος παλιός επεξεργαστής, αν δεν είναι και από τους δυνατούς της εποχής ακόμα και με την 1030 θα έχει Bottleneck. Σε ένα τέτοιο σύστημα πολλοί οι λόγοι που μπορει να κάνει κολλήματα και δεν είναι περίεργο να το κάνει πιο έντονα σε ένα game. To απλά πράματα που ίσως μπορείς να δεις είναι ο σκληρός δίσκος, αν τυχόν είναι παλιός και ρίξτου και καμία ανασυγκρότηση, αλλιώς να γίνει και ένα format αν έχει καιρό να γίνει. Απο κει και πέρα μόνο αναβάθμιση.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τόσος παλιός επεξεργαστής, αν δεν είναι και από τους δυνατούς της εποχής ακόμα και με την 1030 θα έχει Bottleneck. Σε ένα τέτοιο σύστημα πολλοί οι λόγοι που μπορει να κάνει κολλήματα και δεν είναι περίεργο να το κάνει πιο έντονα σε ένα game. To απλά πράματα που ίσως μπορείς να δεις είναι ο σκληρός δίσκος, αν τυχόν είναι παλιός και ρίξτου και καμία ανασυγκρότηση, αλλιώς να γίνει και ένα format αν έχει καιρό να γίνει. Απο κει και πέρα μόνο αναβάθμιση.
πάντως τα κολλήματα μόνο σε στιγμιότυπα ΝΒΑ τα κάνει ακόμα και σε ανάλυση 480, 320 που δοκιμάζω! κάτι άλλο πρέπει να παίζει νομίζω!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσος παλιός επεξεργαστής, αν δεν είναι και από τους δυνατούς της εποχής ακόμα και με την 1030 θα έχει Bottleneck. Σε ένα τέτοιο σύστημα πολλοί οι λόγοι που μπορει να κάνει κολλήματα και δεν είναι περίεργο να το κάνει πιο έντονα σε ένα game. To απλά πράματα που ίσως μπορείς να δεις είναι ο σκληρός δίσκος, αν τυχόν είναι παλιός και ρίξτου και καμία ανασυγκρότηση, αλλιώς να γίνει και ένα format αν έχει καιρό να γίνει. Απο κει και πέρα μόνο αναβάθμιση.
Εδώ desktop CPU αρχαίο (PHENOM 4) και παίζω νέα παιχνίδια,.όπως NFS PAYBACK σε ανάλυση 1920x1080 με High graphics με την RX570 χωρίς προβλήματα.

Οπότε μάλλον εξαρτάται και από δίσκο όπως λες ή άλλους παράγοντες.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο παιζει με σένα! Tα πλέον light παιχνίδια! Επίσης ο επεξεργαστής δεν είναι το βασικό, την δουλειά την κάνει η κάρτα γραφικών αλλά για να παίζει σε 1030 και 750 τότε πόσο παλιότερη κάρτα μπορεί να έχεις για να μην παίζει.

Τι μπορεί να παίζει; Δεν βγάζω καθόλου frame. Κι εγώ πιστευα απ ότι διαβαζα πως θα παίζω τέτοια παιχνίδια αλλά δεν... Αν έχεις κάποια ιδέα θα σου ήμουν ευγνώμον

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Εδώ desktop CPU αρχαίο (PHENOM 4) και παίζω νέα παιχνίδια,.όπως NFS PAYBACK σε ανάλυση 1920x1080 με High graphics με την RX570 χωρίς προβλήματα.

Οπότε μάλλον εξαρτάται και από δίσκο όπως λες ή άλλους παράγοντες.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Aλλο GT1030 και άλλο RX570.

 

 

Τι μπορεί να παίζει; Δεν βγάζω καθόλου frame. Κι εγώ πιστευα απ ότι διαβαζα πως θα παίζω τέτοια παιχνίδια αλλά δεν... Αν έχεις κάποια ιδέα θα σου ήμουν ευγνώμον

 

Eσυ είσαι που έχεις i5 τελευταίας γενιάς, 16gb και ssd; Δε θα ρωτήσω τι κάρτα γραφικών έχεις γιατί υποθέτω ότι έχεις κάτι τελευταίο! Δε μπορείς να παίξεις γενικά ή μόνο το FIFA; Οτι και να παιζεις δε δικαιολογείται, αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι! Αν στο κάνει σε αυτό το game μόνο κάνε απεγκατάσταση και ξανα εγκατάσταση και κοίτα και τους drivers της κάρτας γραφικών.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Eσυ είσαι που έχεις i5 τελευταίας γενιάς, 16gb και ssd; Δε θα ρωτήσω τι κάρτα γραφικών έχεις γιατί υποθέτω ότι έχεις κάτι τελευταίο! Δε μπορείς να παίξεις γενικά ή μόνο το FIFA; Οτι και να παιζεις δε δικαιολογείται, αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι! Αν στο κάνει σε αυτό το game μόνο κάνε απεγκατάσταση και ξανα εγκατάσταση και κοίτα και τους drivers της κάρτας γραφικών.

ΝΑι εγώ είμαι. Δεν έχω ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Εχω την ενσωματωμένη. Απλά κάπου ειπώθηκε πως κι έτσι παίζεις fifa και διάφορα άλλα παιχνίδια μικρών απαιτήσεων.

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

ΝΑι εγώ είμαι. Δεν έχω ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Εχω την ενσωματωμένη. Απλά κάπου ειπώθηκε πως κι έτσι παίζεις fifa και διάφορα άλλα παιχνίδια μικρών απαιτήσεων.

 

1080p παιζεις γτ είναι οριακό αυτό το chip! Λογικό κάπου να τρώει σκαλώματα, το ότι μπορείς να παίξεις δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις σε κάποιες περιπτώσεις πρόβλημα. Εξαρτάται για ποιον i5 μιλάμε και για σε τι settings επίσης.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα παλιό υπολογιστή και θέλω να τον αναβαθμίσω γιατί αργεί ΠΟΛΥ :

 

Επεξεργαστής : AMD ATHLON II X4 3GHZ

Μητρική : Gigabyte GA-880GM-UD2H http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-880gm-ud2h_10#kf

Μνήμη 2*2GB DDR 3, 1600mhz KINGSTON KHX1600C9D3X1K2

Σκληρός WD 500GB 7200rpm SATA

Κάρτα γραφικών HD 4600 (δεν μ'ενδιαφέρει η αναβάθμιση της)

 

Πείτε μου τι να κάνω γιατί θα το σπάσω..

 

ευχαριστώ !

Edited by Nrg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα παλιό υπολογιστή και θέλω να τον αναβαθμίσω γιατί αργεί ΠΟΛΥ :

 

Επεξεργαστής : AMD ATHLON II X4 3GHZ

Μητρική : Gigabyte GA-880GM-UD2H http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-880gm-ud2h_10#kf

Μνήμη 2*2GB DDR 3, 1600mhz KINGSTON KHX1600C9D3X1K2

Σκληρός WD 500GB 7200rpm SATA

Κάρτα γραφικών HD 4600 (δεν μ'ενδιαφέρει η αναβάθμιση της)

 

Πείτε μου τι να κάνω γιατί θα το σπάσω..

 

ευχαριστώ !

Ssd θέλει+ 8Gb Ram

Θα είναι άλλο pc.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις που θα είναι συμβατό με το pc μου ?
Για τον δίσκο, όλοι συμβατοί είναι. Ανάλογα το budget σου, προτείνω κάποιον με 256gb, αλλιώς minimum 128gb. Πολύ καλοί οι Samsung Evo 850

 

Για Ραμ δες τι υποστηρίζει η μητρική και πάρε 2χ4gb

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα μια μνήμη 4GB και είδα ΜΕΓΑΛΗ διαφορά https://www.skroutz.gr/s/4719286/HyperX-Fury-Black-4GB-DDR3-1600MHz-HX316C10FB-4.html .

 

Επίσης χρειάζομαι ένα νέο μηχάνημα για δουλειά γραφείου με πολλά προγράμματα ανοιχτά ταυτόχρονα (μεταξύ αυτών και το autocad) .

 

Είδα αυτή τη προσφορά του eshop https://www.e-shop.gr/innovator-3-office-power-7100-black-me-windows-10-p-PER.910002

 

Τι λέτε; Μ' ενδιαφέρουν τα γνήσια windows.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει αν ξέρει.

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο μηχάνημα . Κάπου διάβασα ότι οι καινούργιες κάρτες γραφικών που θα βγουν (1180,1160 κτλ) θα χρειάζονται άλλες καινούργιες θύρες στην μητρική ,άρα και και καινούργια μητρική .αυτό ισχύει ;

Επίσης ξέρουμε περίπου πότε θα βγουν οι καινούργιες κάρτες γραφικών και αν αξίζει να περιμένω ;

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

έχω έναν σχετικά παλιό υπολογιστή που τα βγάζει πέρα, αλλά έχει πρόβλημα ο σκληρός δίσκος και αργεί πολύ στα αρχεία όταν διαβάζει ή γράφει, έχω σκοπό να πάρω ένα καινούργιο.

Το ερώτημα μου είναι: μπορώ να βάλω τον δεύτερο σκληρό να εγκαταστήσω windows etc και μετέπειτα να μεταφέρω τα αρχεία απο τον παλιό στον νέο; και αν ναι πως :$\

 

edit: toshiba DT01ACA100 ή WD10EZEX ή seagate ST1000DM010

Edited by anastas95
That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

έχω έναν υπολογιστή "πύργο" win10 8gb ram, 750gb σκληρο. του 2009. πάει καλά και με την νέα κάρτα γραφικών 1000 κάτι της Nvidia.

απλά το μόνο που θα ήθελα είναι να έβαζα έναν ssd αντίστοιχης χωρητικότητας. γίνεται όμως ΌΛΑ (προγράμματα, αρχεία, , Windows) απλά να μεταφερθούν στον ssd για να μην τα ξανά περνάω η μπα;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμα κανεις image ή clone τον δισκο με καποιο acronis πχ.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

έχω έναν υπολογιστή "πύργο" win10 8gb ram, 750gb σκληρο. του 2009. πάει καλά και με την νέα κάρτα γραφικών 1000 κάτι της Nvidia.

απλά το μόνο που θα ήθελα είναι να έβαζα έναν ssd αντίστοιχης χωρητικότητας. γίνεται όμως ΌΛΑ (προγράμματα, αρχεία, , Windows) απλά να μεταφερθούν στον ssd για να μην τα ξανά περνάω η μπα;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ναι αν είναι ίδιο μέγεθος. Η μικρότερος αν χωράει αλλά δε το προτείνω.

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν είναι ίδιο μέγεθος. Η μικρότερος αν χωράει αλλά δε το προτείνω.
μέγεθος εννοείς την χωρητικότητα η το πραγματικό μέγεθος; (εκατοστά κλπ)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρητικοτητα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μέγεθος εννοείς την χωρητικότητα η το πραγματικό μέγεθος; (εκατοστά κλπ)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Γίνεται το μέγεθος του κουτιού να επηρεάζει την αντιγραφή αρχείων;;;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια ,θα αγορασω μια gtx 760 που εχει 1 6πινο και 1 8πινο connector (του cpu ειναι 4πινο )και θελω να παρω ενα καινουργιο τροφοδοτικο με 40-50 ευρω το πολυ διοτι δεν βγαινω αλλιως και αυτο που εχω τωρα τα εχει φαει τα ψωμια του:).

τι εχετε να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό των 40€ είναι Ρίσκο.

Τώρα τι φοράς;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...