Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, εκανα μια αναβαθμιση την ραμ μου, ειχα 2*2gb ddr3 στα 1333 και τωρα εβαλα μια 8gb στα 1600, απ οτι ειδα ομως τρεχει στα 1333 αυτην που εβαλα..η μητρικη σηκωνει μεχρι 1800, οποτε τι μπορω να κανω, απο που αλλαζει αν γινεται κατι;; ή θα γινει απο μονο του οταν νιωσει λιγο το συστημα την αλλαγη;; αν χρειαζεται καποια αλλη πληροφορια να σας δωσω πειτε μου να το ψαξω, μην παει χαμενη η μεγαλυτερη συχνοτητα δηλαδη και υπολειτουργει..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια, εκανα μια αναβαθμιση την ραμ μου, ειχα 2*2gb ddr3 στα 1333 και τωρα εβαλα μια 8gb στα 1600, απ οτι ειδα ομως τρεχει στα 1333 αυτην που εβαλα..η μητρικη σηκωνει μεχρι 1800, οποτε τι μπορω να κανω, απο που αλλαζει αν γινεται κατι;; ή θα γινει απο μονο του οταν νιωσει λιγο το συστημα την αλλαγη;; αν χρειαζεται καποια αλλη πληροφορια να σας δωσω πειτε μου να το ψαξω, μην παει χαμενη η μεγαλυτερη συχνοτητα δηλαδη και υπολειτουργει..

 

Πρέπει να μπεις στο BIOS και να την βάλεις χειροκίνητα την συχνότητα η να ενεργοποιήσεις το xmp για τις ram αν έχει

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μπεις στο BIOS και να την βάλεις χειροκίνητα την συχνότητα η να ενεργοποιήσεις το xmp για τις ram αν έχει

 

Μπορεις να μου πεις που περιπου θα το ψαξω αυτο γιατι δεν το γνωριζω καλα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Η διαφορα στην τιμη ειναι πολυ μικρη οποτε ποια απο τις 2 ειναι καλυτερη και γιατι δυσκολευομαι να αποφασισω η Asus Maximus VIII Hero ή Asus Rog Maximus VIII Hero Alpha ??? Υπαρχει μηπως κατι καλυτερο ή ποιο καινουριο σε αυτο το ευρος τιμης; κοντα στο 200αρικο δλδ.

 

Η Hero Alpha βλέπω πως έχει και ενσωματωμένα bluetooth και WiFi. H Hero έχει 2 επιπλέον SATA και 2 επιπλέον USB. Εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου και το τι σου χρειάζεται περισσότερο!

Άλλα, γιατί όχι μια Z270; Πχ την Asus ROG Maximus IX Hero.

 

Από εκεί και πέρα, αν θα σε ενδιέφεραι, εγώ έχω την MSI Z270 Gaming Pro Carbon που είναι πιο οικονομική.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η Hero Alpha βλέπω πως έχει και ενσωματωμένα bluetooth και WiFi. H Hero έχει 2 επιπλέον SATA και 2 επιπλέον USB. Εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου και το τι σου χρειάζεται περισσότερο!

Άλλα, γιατί όχι μια Z270; Πχ την Asus ROG Maximus IX Hero.

 

Από εκεί και πέρα, αν θα σε ενδιέφεραι, εγώ έχω την MSI Z270 Gaming Pro Carbon που είναι πιο οικονομική.

 

Ναι την ειχω δει και αυτην ειναι καλυτερη επιλογη αλλα περιοριζω οπου μπορω λιγο μπας και καταφερω να βγαλω κανενα κομματι αλλου λιγο καλυτερο πχ να βαλω παραπανω Ραμ :) Διαβασα και για ενα φαινομαι τωρα που υπαρχει στις αγορες (GPU Mining με την ζητηση να ειναι στα υψη αλλα η προσφορα να ειναι μειωμενη οι τιμες πηγαν ταβανι) και λεω να κανω τελειως skip την καρτα γραφικων προς το παρον μιας και δεν με ενδιαφερει το Gaming και πολυ λογο ελλειψης χρονου. Θελω να παω :

  • Intel Core i7-6700K Box
  • Phanteks Eclipse P400s Tempered Glass
  • Samsung 850 Evo 500GB
  • CoolerMaster Nepton 240M
  • Corsair RMx Series 750X

και κοιταω πως θα παει με την Motherboard για να δω αν θα βαλω 8GB Ram ή θα παω στα 16GB Ram :worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Όντως εξαιτίας του mining έχουν πάει όλα στο Θεό! Το ίδιο σκεπτικό με εσένα είχα όταν εστησα το δικό μου πριν 2-3 μήνες, αλλά η 1060 που ήθελα να πάρω πλέον είναι κατά 60-80 ευρώ πιο ακριβη και με ελαχιστο στοκ!

 

Επίσης και η ραμ που είχα πάρει στα 140 πλέον βρίσκεται στα 160!

 

Ωστόσο, αν θέλεις δες και την μητρική της MSI που σου είπα. Δεν είναι κακη!

 

Btw έχω τον ίδιο επεξεργαστή που κοιτάς και το ίδιο PSU. Είναι υπεραρκετά τα 750 watt, αλλά είναι εξίσου δελεαστικά και τα 10 χρόνια εγγύηση που δίνει!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, μια τελευταια ερωτηση που εχω.. εχω αυτην την μητρικη https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-880GM-UD2H-rev-13#ov η οποια παιρνει σοκετ ως και am3+...ενας τετοιος επεξεργαστης ενδεχομενως θα εμπαινε ή θα χω κανα θεμα να μην τον σηκωνει https://www.skroutz.gr/s/2524846/AMD-FX-6300-Box.html ;;
Link to comment
Share on other sites

Εαν η μητρικη εχει 4 υποδοχες για ραμ, μπορω να τις χρησιμοποιησω ολες με μνημες ή εως 2 ξερω γω;;
Link to comment
Share on other sites

Εαν η μητρικη εχει 4 υποδοχες για ραμ, μπορω να τις χρησιμοποιησω ολες με μνημες ή εως 2 ξερω γω;;

Όλες σαφώς. Εκτός αν έχεις καμιά παλιά μητρική που χαν 2 ddr2 και 2 ddr3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, μια τελευταια ερωτηση που εχω.. εχω αυτην την μητρικη https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-880GM-UD2H-rev-13#ov η οποια παιρνει σοκετ ως και am3+...ενας τετοιος επεξεργαστης ενδεχομενως θα εμπαινε ή θα χω κανα θεμα να μην τον σηκωνει https://www.skroutz.gr/s/2524846/AMD-FX-6300-Box.html ;;
Για σίγουρα, μπαίνεις στο site της μητρικής και ψάχνεις να δεις ποιοι είναι οι συμβατοί CPU.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μαγκες καλημερα..μια απορια ακομα που μου δημιουργηθηκε..Στον υπολογιστη μου μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα 2 ραμ των 2gb σε ταχυτητα 1333...Τωρα τις εβγαλα αυτες και εβαλα μια 8αρα σε 1600 ταχυτητα..Αξιζει λετε να κουμπωσω και τις αλλες 2 να γινει 12gb η ραμ ή δεν θα αξιζει λογω πτωσης ταχυτητας της 8αρας;;
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες καλημερα..μια απορια ακομα που μου δημιουργηθηκε..Στον υπολογιστη μου μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα 2 ραμ των 2gb σε ταχυτητα 1333...Τωρα τις εβγαλα αυτες και εβαλα μια 8αρα σε 1600 ταχυτητα..Αξιζει λετε να κουμπωσω και τις αλλες 2 να γινει 12gb η ραμ ή δεν θα αξιζει λογω πτωσης ταχυτητας της 8αρας;;

Βάλτες. Η συχνότητα της ram δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα, αλλά παρ' όλ αυτά τις 1333 μπορείς να τις δουλέψεις στα 1600 σχεδόν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτες. Η συχνότητα της ram δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα, αλλά παρ' όλ αυτά τις 1333 μπορείς να τις δουλέψεις στα 1600 σχεδόν σίγουρα.

 

Τι ειναι προτιμότερο;; 8 στα 1600 ή 12 στα 1333;;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι προτιμότερο;; 8 στα 1600 ή 12 στα 1333;;

 

Οι μνημες πρεπει να ειναι παντα ιδιες...δηλαδη ιδια χωρητικοτητα, ιδια συχνοτητα και παντα ζευγη.

Αυτο που πας να κανεις...το πιθανοτερο ειναι να σου βγαλει Memory failure.

εαν παλι δουλεψει(εξαρταται απο την μητρικη)...ολες οι μνημες θα συγχρονιστουν στην χαμηλοτερη συχνοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες πρεπει να ειναι παντα ιδιες...δηλαδη ιδια χωρητικοτητα, ιδια συχνοτητα και παντα ζευγη.

Αυτο που πας να κανεις...το πιθανοτερο ειναι να σου βγαλει Memory failure.

εαν παλι δουλεψει(εξαρταται απο την μητρικη)...ολες οι μνημες θα συγχρονιστουν στην χαμηλοτερη συχνοτητα.

Δεν ισχύει πλέον τίποτα από αυτά που αναφέρεις. Επίσης μπορεί να επιλέξει να δουλέψουν όλες στα 1600 κι ας ειναι κάποιες στα 1333. Σχεδόν όλες οι μνήμες έχουν αυτό το περιθώριο υπερχρονισμού.

 

Τι ειναι προτιμότερο;; 8 στα 1600 ή 12 στα 1333;;

12 στα 1333, αλλά όπως σου πα μπορείς να τις ρυθμίσεις απ το bios στα 1600 αν θες. Δε θα δεις διαφορά ωστόσο σε επιδόσεις, εκτός αν έχεις δυνατό επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδια. Εχω παρει μεχρι στιγμης τα εξης κομματια :

 

Intel Core i7-6700K Box

Phanteks Eclipse P400 Tempered Glass White

Samsung 850 Evo 500GB

Corsair RMx Series 750X

DeepCool Captain 240 EX RGB Water Cpu Cooler

Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz

 

Απο μητρικη παιδια εχω κολλησει και δεν ξερω τι ακριβως να παρω καμια προταση και βοηθεια ; θα κανω και οβερκλοκ στανταρ. Καρτα γραφηκων προς το παρον την αφηνω και δεν μου φτανει το budget και δεν τον κανω για gaming να την χρειαζομαι κατευθειαν.

 

Σκεφτομαι εγω αυτην την motherboard Asus ROG Maximus IX Hero https://www.skroutz.gr/s/10788798/Asus-ROG-Maximus-IX-Hero.html

και ειδα σημερα ακομα μια αυτην Asus Z170-DELUXE https://www.skroutz.gr/s/7321661/Asus-Z170-DELUXE.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω ένα laptop/netbook 11΄΄ έως 12,5΄΄ για τη μητέρα μου καθώς το acer aspire one τα έφτυσε. Η χρήση που κάνει είναι internet , διάβασμα , video διαλέξεις και καμιά ταινία και πασιέντζα. Επειδή το χρησιμοποιεί πολλές ώρες κάθε μέρα θέλω να έχει πολύ καλή και ξεκούραστη οθόνη και ιδανικά να είναι ελαφρύ αθόρυβο και γρήγορο. Θα είναι σχεδόν πάντα στο ρεύμα οπότε αν βγαίνει και η μπαταρία ακόμη καλύτερα. Το budget είναι στα 300-350 και η αγορά θα γίνει από Ελλάδα και κατά προτίμηση σε μετρητά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Για να είναι ξεκούραστη η οθόνη κοιτάς από 15,6 και πάνω..κακα τα ψέματα οτιδήποτε μικρότερο κουράζει... πήρα 14άρι και το μετάνιωσα! Ρίξε μια ματια σε αυτό εδώ (απλά θα χρειαστεί να βάλεις Windows) αλλά για τη μαμά νομίζω είναι αρκετά καλή επιλογή!!!
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αλλά έλα που αυτό θέλει και έχει βολευτεί οπότε περί ορέξεως....

Μου έχουν προτείνει αυτό

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comasu00127/laptop-asus-vivobook-e200ha-fd0041ts-11-6hd-z83502gb32gb-emmcintel-hdwin-10white

και αυτό

https://www.skroutz.gr/s/12836570/Asus-VivoBook-E201NA-N3350-4GB-64GB-W10.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παλικάρια μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω λαστιχένιες βίδες για τα ανεμηστηρακια του υπολογιστή μου. Έψαξα στο Google αλλά μόνο από εξωτερικό βρήκα. Ευχαριστώ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

παλικάρια μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω λαστιχένιες βίδες για τα ανεμηστηρακια του υπολογιστή μου. Έψαξα στο Google αλλά μόνο από εξωτερικό βρήκα. Ευχαριστώ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Δείξε τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Δείξε τι εννοείς.
Ορίστε τι εννοώ.

6505f44e182c88e0929b588248a84845.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε τι εννοώ.

6505f44e182c88e0929b588248a84845.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://www.e-shop.gr/jv-vibrations-killer-4-pcs-black-p-PER.814953

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε. Δεν το είχα βρει αυτό για να πω την αλήθεια

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...