Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα θεματακι με τις μνημες!

Εχω καταληξει σε αυτες εδω που παραθετω τα link τους, ειναι ολες χρονισμενες στα 1600mhz και μαλλον ειναι θεμα απο ποια εταιρεια να αγορασω.

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200005685

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=20702&cat=4

Ποια να επιλεξω ??

Επειτα υπαρχει και το ενδεχομενο να επιλεξω αυτην εδω: http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200005463

Αξιζει τα extra 25$ ??

 

Ευχαριστω !!:)

 

Οι τελευταιες, οι πιο ακριβες, δουλευουν στα 2000MHz με cl9, γιαυτο και ειναι πιο ακριβες, και οπως εχει φανει απο διαφορα scaling tests σε ολους τους επεξεργαστες και ολους τους mem controllers, πανω απο 1600MHz βλεπεις ελαχιστη εως καθολου διαφορα.. βολευουν οι μνημες υψηλης συχνοτητας αν θες να overclock-αρεις στο θεο και σε κοβουν οι multipliers μνημης σε σχεση με το bclk/fsb αλλα και παλι και αυτο ειναι πολυ σπανιο να συμβει, δεν θα μπορεσεις συνηθως να ανεβασεις bclk/fsb τοσο ψηλα, που να μην βολευουν ουτε οι μικροτεροι multipliers .. γενικα εγω θα πηγαινα αν ηθελα γρηγορες μνημες, σε 1600MHz αλλα με CL μικροτερο του 9.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για το reply...αλλα τι ακριβως ειναι το cl9?? και ποια να επιλεξω στην τελικη απο τις 2 πρωτες μνημες ??

 

Το CL9 ειναι η τιμη της CAS latency .. για περισσοτερα δες εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Memory_timings , αν δεις στη πρωτη μνημη http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200005685 γραφει Χρονισμοί 9-9-9-24 .. οσο μικροτεροι εινααι αυτοι οι αριθμοι για την ιδια συχνοτητα λειτουργιας της μνημης, τοσο γρηγοροτερη ειναι και η μνημη.. μεταξυ των δυο πρωτων μνημων, ειναι ισοδυναμες, επελεξε βασει τιμης και εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν παλιό υπολογιστή, όπου χθες "έσκασε" το τροφοδοτικό!

Είναι 350 watt και θέλω να αγοράσω ένα φθηνό και να είναι πάνω κάτω σε αυτά τα watt.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό?

 

Είδα το you έχει καλές τιμές σε τροφοδοτικά, σε αντίθεση με το e-shop που κοίταξα πρώτο! Το παρακάτω αξίζει?

SUPERCASE 400W 12CM FAN

Και μία λίγο χαζή ερώτηση.. Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό όπως και κάποια άλλα έχουν το ανεμιστηράκι από πάνω (κάτω?). Αυτό δεν επηρεάζει αρνητικά την απόδοση? Παίρνει αέρα μέσα από το κουτί που είναι όσο να 'ναι ζεστό. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν παλιό υπολογιστή, όπου χθες "έσκασε" το τροφοδοτικό!

Είναι 350 watt και θέλω να αγοράσω ένα φθηνό και να είναι πάνω κάτω σε αυτά τα watt.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό?

 

Είδα το you έχει καλές τιμές σε τροφοδοτικά, σε αντίθεση με το e-shop που κοίταξα πρώτο! Το παρακάτω αξίζει?

SUPERCASE 400W 12CM FAN

Και μία λίγο χαζή ερώτηση.. Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό όπως και κάποια άλλα έχουν το ανεμιστηράκι από πάνω (κάτω?). Αυτό δεν επηρεάζει αρνητικά την απόδοση? Παίρνει αέρα μέσα από το κουτί που είναι όσο να 'ναι ζεστό. Σωστά?

 

Εγω θα σου προτεινα να πας σε τουλαχιστον λιγο γνωστη για τα τροφοδοτικα της μαρκα πχ http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Elite-Power-RS-460-PSAP-J3-460W-PSU.htm

απλα και μονο για να μην ξανασκασει στο μελλον και παρει μαζι του και αλλα μερη..

Οσον αφορα τη δευτερη ερωτηση, απο το ATX standard ο ανεμιστηρας του τροφοδοτικου τραβαει αερα μεσα απο το κουτι και τον αποβαλλει εκτος του κουτιου, αρα δεν εχει σημασια αν ο ανεμιστηρας ειναι στο πισω μερος του τροφοδοτικου η μεσα, παντα το τροφοδοτικο ψυχεται με ζεστο αερα μεσα απο το κουτι, και επειδη η μοδα τωρα ειναι μεγαλοι ( 12-13cm ) ανεμιστηρες στα τροφοδοτικα, αυτοι δεν χωρανε στο πισω μερος αρα σχεδον ολα τα τροφοδοτικα τωρα εχουν τον ανεμιστηρα τους στο κατω μερος τους ( κατω οπως το βλεπεις εγκατεστημενο ).

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι αναβάθμιση υπολογιστή?

Θέλω να πώ τι αλλάζεις απαραίτητα σε ένα μηχάνημα 5 ετών για να παίξει καινούρια παιχνίδια?

Τι χρειάζεται να δείξω εδώ πέρα για συμβουλές?

Με λίγα λόγια ο υπολογιστής κατέχει τα εξής (δεν ξέρουμε όμως τη μητρική -είναι απαραίτητο να τη βρώ?)

 

AMD Athlon 64 Processor 3500+ 2.21 GHz

Radeon HD 2900 Series

1024GB Ram

2 DVD-RW

Οθόνη μια καινούρια Samsung 24 ιντσών TV Monitor

Realtek AC'97 Audio

Η θήκη του υπολογιστή είναι μεγάλη.

Δίσκος 114463 MB

 

Λεφτά για ολοκαίνουριο υπολογιστή δεν παίζουνε. :X

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση αναφέρεται στην αντικατάσταση μέρους ή του συνόλου των εξαρτημάτων του υπολογιστή, με άλλα νεότερα ή πιο ικανά.

 

Δυστυχώς επειδή η τεχνολογία εξελίσσεται, είναι σύνηθες σε ένα παλιό σύστημα η αντικατάσταση ενός στοιχείου να παίρνει μπάλα και τα υπόλοιπα, οπότε μερικές φορές θες να αλλάξεις μόνο επεξεργαστή, αλλά τελικά χρειάζεσαι νέα μητρική και νέα μνήμη γιατί η πλατφόρμα σου δεν υποστηρίζεται πλέον.

 

Το σύστημα που παραθέτεις δεν είναι ικανό για τελευταίας γενιάς παιχνίδια σε κανέναν τομέα, δηλαδή ούτε στο τμήμα του επεξεργαστή, ούτε της RAM αλλά ούτε και της κάρτας γραφικών. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να αλλαχθούν όλα - ούτως ή άλλως, εκτός της γραφικών τα υπόλοιπα εμπίπτουν στην περίπτωση που περιγράφω πιο πάνω, λόγω παλαιότητας. Στην ουσία θα πρέπει να πάρεις σχεδόν ολόκληρο νέο σύστημα, αφού θα κρατήσεις μόνο οθόνη/κουτί/σκληρό/DVD drives από το παλιό.

 

Θα χρειαστείς λοιπόν μητρική κάρτα, επεξεργαστή, μνήμη, κάρτα γραφικών και πολύ πιθανό να χρειάζεσαι και τροφοδοτικό (θα πρέπει να κοιτάξεις μέσα στο κουτί ποιο έχεις τώρα).

 

Εάν θες προτάσεις για επιλογή εξαρτημάτων, θα πρέπει να μας περιγράψεις λίγο τη χρήση που σκοπεύεις να κάνεις (άλλο πχ να θες να παίζεις το νέο starcraft, άλλο το FM και άλλο πιο απαιτητικά παιχνίδια τύπου call of duty, crysis κλπ). Επίσης, θα πρέπει να καθορίσεις ένα ανώτατο ποσό που θες να δώσεις.

 

Αυτά :)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε ναι. Υποθετική τιμή ας πούμε να αγγίζει τα 500 ευρώ? Πάντως και λιγότερα δεν θα με χάλαγε. To τροφοδοτικό είναι ένα Chieftec στα 560W.

Αν σου είναι εύκολο θα προτιμούσα ως κατάστημα αγορών το eshop.gr

Παιχνίδια βαριά παίζει και δεν παίζει, απλώς εξαρτάται απο τη περίσταση. Το παιχνίδι που παίζει αυτή τη περίοδο είναι το εξής

 

League of Legends

 

Minimum System Requirements

 

* 2 GHz processor

* 1 GB RAM

* 750 MB available hard disk space

* Shader version 2.0 capable video card

* DirectX 9.0 capable video card

* Windows XP SP2, Windows Vista SP1, or Windows 7 (Mac OS is currently not supported)

 

Recommended System Requirements

 

* 3 GHz processor

* 1 GB RAM

* 750 MB available hard disk space

* GeForce 8800 or equivalent video card

* Windows XP SP2, Windows Vista SP1, or Windows 7 (Mac OS is currently not supported)

 

(Επί την ευκαρία και αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να δείς σε τι υστερεί το PC για να μη σηκώνει πλέον το παιχνίδι? Έπαιζε καλά μέχρι που κάνανε ένα update και μετά κολλάει τρελά -ακόμα και με low graphics-

Γιατί εαν είναι να φταίει η μνήμη μόνο, επειδή δεν επαρκούν λεφτά αυτή την περίοδο, μήπως έβρισκα καμιά μεταχειρισμένη να τη βάλω προσωρινά μέχρι να πάρει καινούριο).

 

Ένα θέμα που έχει το τωρινό μηχάνημα είναι να δείχνει ότι έχει 1GB Ram ενώ όταν το άνοιξα είδα μια στα 512 μόνο! o.O Γιατί όμως να το δείχνει έτσι?

 

Για να δούμε! :)

Edited by sp3cial
προσθήκη παιχνιδιού
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα που περιγράφεις είναι αρκετά παλιό και δυστυχώς δε μπορεί να γλυτώσει τίποτα από την τετράδα μητρική-επεξεργαστής-ram-κάρτα γραφικών. Κρίμα για την κάρτα γιατί ήταν καλή για την εποχή της αλλά όπως ξέρουμε, οι υπολογιστές εξελίσσονται αστραπιαία. :( Το τροφοδοτικό είναι μια χαρούλα πάντως.

Εφ'όσον θέλεις από e-shop, μπορώ να σου προτείνω τα εξής:

 

ASROCK M3N78D-64,95Ε.

AMD ATHLON II X2 260 3.2GHZ DUAL-CORE BOX-73,27Ε.

KINGSTON KHX1333C9D3B1K2/2G 2GB (2X1GB) HYPERX DDR3 BLU-55,00Ε

ASUS EAH5770 CUCORE/2DI/1GD5 1GB PCI-E RETAIL-163,00Ε.

Όλα αυτά μας κάνουν 356,22Ε.

Δεν επέλεξα ακριβό επεξεργαστή ή μητρική γιατί θέτεις αυστηρό όριο τιμής οπότε σου προτείνω κάτι φτηνό αλλά να κάνει άνετα τη δουλειά που θες. :cool:

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

sp3cial, εδώ απλά θέλω να σου πω ότι αν σε ενδιαφέρει μόνο το συγκεκριμένο παιχνίδι για αυτό τον καιρό και δε βιάζεσαι για αναβάθμιση και αν όντως το παιχνίδι έπαιζε ικανοποιητικά για τα δεδομένα σου στο σύστημα που περιέγραψες, τότε υπάρχει και η δωρεάν λύση του φορμάτ, το οποίο θα φρεσκάρει το σύστημά σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιά είναι η γνώμη σας για τους all in one υπολογιστές;Μου άρεσε πολύ αυτός εδώ

http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/All-in-one-computers/HP-RHINE-200-5110GR-XH870EA-AB7.htm !

 

Με ενδιαφέρει πολύ το ότι δεν χρειάζεται καλώδια,η εξοικονόμηση χώρου που παρέχει και το όλο concept σαν ιδέα.Να σημείωσω ότι δεν εκτελώ απαιτητικές εργασίες στον υπολογιστή μου και από παιχνίδια παίζω μόνο PES.

 

Θεωρείτε ότι είναι συμφέρουσα αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η γνώμη σας για τους all in one υπολογιστές;Μου άρεσε πολύ αυτός εδώ

http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/All-in-one-computers/HP-RHINE-200-5110GR-XH870EA-AB7.htm !

 

Με ενδιαφέρει πολύ το ότι δεν χρειάζεται καλώδια,η εξοικονόμηση χώρου που παρέχει και το όλο concept σαν ιδέα.Να σημείωσω ότι δεν εκτελώ απαιτητικές εργασίες στον υπολογιστή μου και από παιχνίδια παίζω μόνο PES.

 

Θεωρείτε ότι είναι συμφέρουσα αγορά;

 

Και γιατι να μην παρεις ενα λαπτοπ αντιστοιχων η και ανωτερων δυνατοτητων ( πχ το all-in-one που εβαλες στο link εχει 4500HD igp γραφικα, πολυ αδυναμο.. παρε ενα λαπτοπ στα ιδια λεφτα, ενα ασυρματο σετ πληκτρολογιο/ποντικι και μια 1080p οθονη.. ταχυτερο θα ειναι, και θα εχεις και λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Ελαχιστο κοστος pc για starcraft 2 στην πιο χαμηλη ρυθμιση. Αναφερομαι σε καινουργιο μηχανημα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω καινουριο PC, επέλεξα τα ακόλουθα κομμάτια. προτείνετε αλλαγές(αν αξίζει)

(ούτε 1 ευρω παραπάνω στις αλλαγές)

 

Samsung SM-P2370HD LCD TV-Monitor 23'' 239,00 €

NZXT Zero 2 Black Case 115,00 €

Enermax Revolution 85 ERV850AW PSU (850W) 169,00 €

AMD Phenom II X6 1055T (sAM3, 2,8 GHz, 6MB) 200,99 €

Asus Crosshair IV Formula (sAM3, 890FX, DDR3) 236,00 €

Corsair XMS3 4GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 7-8-7-20) 137,90 €

Corsair XMS3 4GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 7-8-7-20) 137,90 €

Asus GTX 470/2DI/1280MD5 (PCI-Express, GDDR5, 1280MB) 319,00 €

Western Digital Caviar Black WD1002FAEX 1TB HDD 93,00 €

Western Digital VelociRaptor 150GB HDD 142,00 €

Σύνολο 1791 €

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Επειδή, απ'όσο μπορώ να καταλάβω, θέλεις τον VelociRaptor για να έχεις το λειτουργικό και τον Caviar για γενική αποθήκευση αρχείων, ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις την περίπτωση ενός SSD. Σίγουρα θα έχει μικρότερη χωρητικότητα σε αυτά τα επίπεδα κόστους, αλλά εφόσον θα έχεις τον Caviar του 1TB, φαντάζομαι ότι δεν θα σε ενοχλεί.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το σκέφτηκα, αλλά με απασχολεί πολύ η διάρκεια ζωής ενός SSD η περιορισμένη χωρητικότητα (80Giga για να μην ξεφύγει η τιμή) και φυσικά η τιμή του. (όπως προείπα δεν θέλω ούτε 1 ευρώ πάνω να φύγω)

 

 

ΥΓ. Σωστά σκέφτηκες σχετικά με την εγκατάσταση του λειτουργικού στον VelociRaptor.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον η διάρκεια ζωής ενός SSD δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, αλλά καλύτερα να το ψάξεις. Επίσης, 80GB είναι υπεραρκετά για λειτουργικό και προγράμματα. Γενικά νομίζω ότι πρέπει να το κοιτάξεις, από τη στιγμή που δεν υπάρχει το πρόβλημα της χωρητικότητας και το κόστος του μηχανήματος δεν είναι χαμηλό, ένας SSD είναι καλύτερη λύση.
Link to comment
Share on other sites

Αν στις επιλογές μου το μόνο που έχεις αμφιβολίες είναι ο VelociRaptor, τότε θα σκεφτώ μόνο αυτο τι θα κάνω, τα αλλα είναι ΟΚ λοιπον σαν επιλογές
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η γνώμη σας για τους all in one υπολογιστές;Μου άρεσε πολύ αυτός εδώ

http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/All-in-one-computers/HP-RHINE-200-5110GR-XH870EA-AB7.htm !

 

Με ενδιαφέρει πολύ το ότι δεν χρειάζεται καλώδια,η εξοικονόμηση χώρου που παρέχει και το όλο concept σαν ιδέα.Να σημείωσω ότι δεν εκτελώ απαιτητικές εργασίες στον υπολογιστή μου και από παιχνίδια παίζω μόνο PES.

 

Θεωρείτε ότι είναι συμφέρουσα αγορά;

 

 

πολύ ωραίος υπολογιστής! :)

με την πρώτη ευκαιρία θα τον αγοράσω... :D

Link to comment
Share on other sites

Θέλω καινουριο PC, επέλεξα τα ακόλουθα κομμάτια. προτείνετε αλλαγές(αν αξίζει)

(ούτε 1 ευρω παραπάνω στις αλλαγές)

 

Samsung SM-P2370HD LCD TV-Monitor 23'' 239,00 €

NZXT Zero 2 Black Case 115,00 €

Enermax Revolution 85 ERV850AW PSU (850W) 169,00 €

AMD Phenom II X6 1055T (sAM3, 2,8 GHz, 6MB) 200,99 €

Asus Crosshair IV Formula (sAM3, 890FX, DDR3) 236,00 €

Corsair XMS3 4GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 7-8-7-20) 137,90 €

Corsair XMS3 4GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 7-8-7-20) 137,90 €

Asus GTX 470/2DI/1280MD5 (PCI-Express, GDDR5, 1280MB) 319,00 €

Western Digital Caviar Black WD1002FAEX 1TB HDD 93,00 €

Western Digital VelociRaptor 150GB HDD 142,00 €

Σύνολο 1791 €

 

Μπορεις να αποφυγεις το ενα κιτ μνημης -δν ξερω τι χρηση θες να κανεις - αλλα τα 4 γιγα ειναι υπεραρκετα για το 90% των χρηστων. Επισης μια 460 ειναι πολυ πιο καλo value for money αλλα αν φυγουν οι μνημες εχεις το περιθωριο να την κρατησεις.

 

Επειδη σπρωχνεις πολυ χρημα ειναι αμαρτια να ειναι το bottleneck στον σκληρο. Ενας ssd κατα τη γνωμη μου θα ηταν απαραιτητος! ;)

 

138 απο μνημες και 142 απο veloci = εχεις 280€ να παρεις εναν εξαιρετικο SSD που δν θα σε κανει να το μενανοιωσεις

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν στις επιλογές μου το μόνο που έχεις αμφιβολίες είναι ο VelociRaptor, τότε θα σκεφτώ μόνο αυτο τι θα κάνω, τα αλλα είναι ΟΚ λοιπον σαν επιλογές
Έχω καιρό να ασχοληθώ με κάρτες γραφικών. Επίσης επεξεργαστή δύσκολα θα έπαιρνα AMD. Γι'αυτό δεν έκανα κάποιο σχόλιο για αυτά. Για τον SSD το λέω γιατί το μηχάνημα που θέλεις να φτιάξεις δεν είναι φτηνό, μάλλον το αντίθετο. Οπότε θεωρώ λάθος να μην πάρεις SSD.

Μπορεις να αποφυγεις το ενα κιτ μνημης -δν ξερω τι χρηση θες να κανεις - αλλα τα 4 γιγα ειναι υπεραρκετα για το 90% των χρηστων. Επισης μια 460 ειναι πολυ πιο καλo value for money αλλα αν φυγουν οι μνημες εχεις το περιθωριο να την κρατησεις.

 

Επειδη σπρωχνεις πολυ χρημα ειναι αμαρτια να ειναι το bottleneck στον σκληρο. Ενας ssd κατα τη γνωμη μου θα ηταν απαραιτητος! ;)

 

138 απο μνημες και 142 απο veloci = εχεις 280€ να παρεις εναν εξαιρετικο SSD που δν θα σε κανει να το μενανοιωσεις

Συμφωνώ, αν υπάρχει bottleneck γενικά στους υπολογιστές αυτό είναι πάντα στον δίσκο. Μπορεί όντως να γλυτώσει χρήματα από τη μνήμη και τον VelociRaptor και να πάρει έναν SSD. Τέλος δεν είμαι πολύ σίγουρος πόσο θα επηρεαστούν οι επιδόσεις του μηχανήματος αν βάλει μόνο 4GB μνήμης. Άλλωστε μπορούν αργότερα να προστεθούν άλλα 4GB.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αν υπάρχει bottleneck γενικά στους υπολογιστές αυτό είναι πάντα στον δίσκο. Μπορεί όντως να γλυτώσει χρήματα από τη μνήμη και τον VelociRaptor και να πάρει έναν SSD. Τέλος δεν είμαι πολύ σίγουρος πόσο θα επηρεαστούν οι επιδόσεις του μηχανήματος αν βάλει μόνο 4GB μνήμης. Άλλωστε μπορούν αργότερα να προστεθούν άλλα 4GB.

 

Ακριβως!! Συμφωνουμε σε ολα! :D

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

προτείνετε μου παρακαλώ εναν SSD μέχρι 300 ευρώ

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Corsair-Force-Series-120GB-SSD-w-Bracket-2-5-Sata-II-CSSD-F120GB2-BRKT.htm

 

αυτό αξίζει τα λεφτά του;;;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Θέλω καινουριο PC, επέλεξα τα ακόλουθα κομμάτια. προτείνετε αλλαγές(αν αξίζει)

(ούτε 1 ευρω παραπάνω στις αλλαγές)

 

Samsung SM-P2370HD LCD TV-Monitor 23'' 239,00 €

NZXT Zero 2 Black Case 115,00 €

Enermax Revolution 85 ERV850AW PSU (850W) 169,00 €

AMD Phenom II X6 1055T (sAM3, 2,8 GHz, 6MB) 200,99 €

Asus Crosshair IV Formula (sAM3, 890FX, DDR3) 236,00 €

Corsair XMS3 4GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 7-8-7-20) 137,90 €

Corsair XMS3 4GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 7-8-7-20) 137,90 €

Asus GTX 470/2DI/1280MD5 (PCI-Express, GDDR5, 1280MB) 319,00 €

Western Digital Caviar Black WD1002FAEX 1TB HDD 93,00 €

Western Digital VelociRaptor 150GB HDD 142,00 €

Σύνολο 1791 €

 

Αν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια, δεν παιρνεις αυτον τον AMD σε αυτην την τιμη... ο i5 750 ειναι ταχυτερος σε παιχνιδια, και γενικη χρηση, με τον amd να τον προσπερνα ελαφρα μονο σε διεργασιες που γινονται parallelized αποδοτικα, πχ media encoding, 3d rendering κλπ.. επισης κι εγω οπως σου ειπαν οι αλλοι θα σου προτεινα να παρεις μια gtx 460 1GB.. πολυ φθηνοτερη ( βαζεις αλλα 80 ευρω στα 320 και παιρνεις δυο που ειναι ταχυτερες 15% απο μια gtx 480 ).. η με 320 παιρνεις δυο gtx 460 768MB sli που ειναι ισες με gtx 480.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...