Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνα με αυτο, η μητρικη σου παιρνει max 3GB ram. Για καποιο λογο δεν την βρισκω στο site της Asus.

 

Η μνημη σου πρεπει να ειναι στα 400 (ενα screenshot απο το tab SPD θα βοηθουσε). Βλεπω και dual channel οποτε υποθετω εχεις 2x512.

 

Τι μπορεις να κανεις. Βγαζεις / δινεις / πουλας / πετας την μνημη που εχεις και αγοραζεις 2x1 GB στα 800 και εισαι ετοιμος. Μπορεις να βαλεις και 3GB αμα θες αλλα δεν θα δεις μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο "SPD" μόνο στο Slot#3 και στο Slot#4 υπήρχαν στοιχεία. Ορίστε τα στοιχεία:

http://i46.tinypic.com/2ro1h0x.png

 

Υ.Γ: Το μόνο που αλλάζει ανάμεσα στα δύο Slots είναι το Serial Number.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα στα 533 ειναι οι μνημες σου:)

Και αυτό είναι καλό; Συγνώμη, αλλά δεν ξέρω από μνήμες. :O Δηλαδή, αν πάω και βάλω δύο μνήμες των 2Gb, ο υπολογιστής δεν θα τις "διαβάζει"; :confused: Να βάλω δύο απ'αυτές: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553504 ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω την μητρικη σου στο site της Asus. Στο site που σου εδωσα γραφει max ram 3GB. Ισως με καποιο bios update να ανεβαινει στα 4GB. Δεν ξερω. Αμα θες να το ρισκαρεις / δοκιμασεις ειναι δικο σου θεμα:)

 

Η μητρικη σου παιρνει DDR2 μνημες απο 400 εως 800 MHz. Οι δικες σου μνημες ειναι στα 533. Αυτες του e-shop κανουν. Δες και αυτες που ειναι σετακι.

 

Ξεχασα να σου πω οτι αν αφησεις αυτες που εχεις στα 533 και βαλεις αλλες στα 800, οι 800αρες θα δουλεψουν στα 533. Για αυτο σου ειπα να τις βγαλεις και να βαλεις καινουργιες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να βγάλω την 1Gb και να βάλω δύο των 2Gb. Τώρα, όμως, που ο υπολογιστής μου δεν παίρνει 4Gb, θα αφήσω την 1Gb και θα πάρω μία των 2Gb. :)
Link to comment
Share on other sites

Για σας ενας φιλος μου θελει καινουργιο πυργο και οθονη....

δινει μεχρι 600Ευρω (Δυσκολα τα πραγματα)

και θελει οθονη 19"-22"

Σκληρο 750GB

και απ τα υπολοιπα οσο καλυτερα γινονται αναλογα με τα χρηματα που δινει....

 

 

θα του προτεινω αυτον

http://img198.imageshack.us/img198/9134/vaggos.png

τι λετε????

{βασικα ο απο πανω υπολογιστης ειναι φτιαγμενοσ για budget 500ευρω που μου ειχε πει στιν αρχη}

Αν μπορειτε προτεινετε κανεναν καλυτερο

 

Αυτος???

http://img85.imageshack.us/img85/3149/vaggos600.png

Link to comment
Share on other sites

ο Intel Cοre i7-860 ειναι καταλληλος επεξεργαστης για gaming pc?http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-C%CE%BFre-I7-860-1156-2-8-8Mb-BX80605I7860.htm
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κανει για gaming αν και κατα την γνωμη μου ειναι πεταμενα λεφτα. Εκτος και αν κυνηγας τις απολυτες επιδοσεις. Αλλιως, με 100 ευρω λιγοτερα πας σε Phenom II ή Intel Core i5.
Link to comment
Share on other sites

ο Intel Cοre i7-860 ειναι καταλληλος επεξεργαστης για gaming pc?http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-C%CE%BFre-I7-860-1156-2-8-8Mb-BX80605I7860.htm

 

Ο i7 δεν ειναι ο καταλληλος ειναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ επεξεργαστης για οτιδηποτε θες να κανεις!! Αλλα αν θες μονο για gaming ειναι υπερβολη να τον παρεις. Οποτε ψαξε στον i5 (στον προτεινε και ο Viper) ειναι αρκετα καλος και θα κανεις τη δουλεια σου με μικροτερο κοστος!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

thanks για της απαντησεις σας :) σε i5 κλεινω τωρα.εχετε να προτεινετε τιποτα σε καρτα γραφικων?εως 280 ευρο. εχω μια συμπαθεια προς nvidia...
Link to comment
Share on other sites

Καρτα γραφικων αυτην την χρονικη περιοδο θα προτεινω ΑΤΙ σειρα 5 λογω dx11 και χαμηλης idle καταναλωσης.

 

Εκτος αν περιμενεις απο αρχες του χρονου μηπως εχουμε καποιο νεοτερο για το Fermi της nVidia.

Link to comment
Share on other sites

thanks για της απαντησεις σας :) σε i5 κλεινω τωρα.εχετε να προτεινετε τιποτα σε καρτα γραφικων?εως 280 ευρο. εχω μια συμπαθεια προς nvidia...

Κι εγώ την είχα αυτή τη συμπάθεια προς την nVidia, αλλά για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο (επειδή έτυχε να αγοράσω κι εγώ PC με I7 τον προηγούμενο μήνα), συμφωνώ με τον Viper. Καλύτερα να πας σε ATI.

Ως παράδειγμα να προτείνω τη δικά μου, την Sapphire 5850 SVGA, η οποία όπως θα δεις είναι λίγο κάτω από το χρηματικό σου όριο, αλλά προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το Call of Duty: Modern Warfare 2 το παίζω με όλα τα γραφικά στο full και δεν κολάει καθόλου, το ίδιο και το Flight Simulator X που είναι και λίγο πιο βαρύ.

Αν θες να κάνεις σύνθεση καινούριο PC και βάλεις i5 με 5850 ή οποιαδήποτε ATI σειράς 5, πρόσεξε να βάλεις motherboard που να είναι συμβατή με crossfire x γιατί μπορεί στο μέλλον να βάλεις και δεύτερη κάρτα γραφικών σε διάταξη crossfire για καλύτερες επιδόσεις ;). Και αν στο επιτρέπει και το budget, με μία μνήμη 6GB θα είσαι υπεράνετος ;)

 

Για σας ενας φιλος μου θελει καινουργιο πυργο και οθονη....

δινει μεχρι 600Ευρω (Δυσκολα τα πραγματα)

και θελει οθονη 19"-22"

Σκληρο 750GB

και απ τα υπολοιπα οσο καλυτερα γινονται αναλογα με τα χρηματα που δινει....

 

 

θα του προτεινω αυτον

http://img198.imageshack.us/img198/9134/vaggos.png

τι λετε????

{βασικα ο απο πανω υπολογιστης ειναι φτιαγμενοσ για budget 500ευρω που μου ειχε πει στιν αρχη}

Αν μπορειτε προτεινετε κανεναν καλυτερο

 

Αυτος???

http://img85.imageshack.us/img85/3149/vaggos600.png

Για τι χρήση θέλει κυρίως το PC ο φίλος σου??

Βασικά 600Ε με οθόνη είναι σχετικά λίγα, αλλά μπορείς να φτιάξεις κάτι αξιόλογο, γιατί πέφτουν και οι τιμές. Των Core2Quad για παράδειγμα έπεσαν μετά την κυκλοφορία των Ι7.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την είχα αυτή τη συμπάθεια προς την nVidia, αλλά για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο (επειδή έτυχε να αγοράσω κι εγώ PC με I7 τον προηγούμενο μήνα), συμφωνώ με τον Viper. Καλύτερα να πας σε ATI.

Ως παράδειγμα να προτείνω τη δικά μου, την Sapphire 5850 SVGA, η οποία όπως θα δεις είναι λίγο κάτω από το χρηματικό σου όριο, αλλά προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το Call of Duty: Modern Warfare 2 το παίζω με όλα τα γραφικά στο full και δεν κολάει καθόλου, το ίδιο και το Flight Simulator X που είναι και λίγο πιο βαρύ.

Αν θες να κάνεις σύνθεση καινούριο PC και βάλεις i5 με 5850 ή οποιαδήποτε ATI σειράς 5, πρόσεξε να βάλεις motherboard που να είναι συμβατή με crossfire x γιατί μπορεί στο μέλλον να βάλεις και δεύτερη κάρτα γραφικών σε διάταξη crossfire για καλύτερες επιδόσεις ;). Και αν στο επιτρέπει και το budget, με μία μνήμη 6GB θα είσαι υπεράνετος ;)

 

 

Για τι χρήση θέλει κυρίως το PC ο φίλος σου??

Βασικά 600Ε με οθόνη είναι σχετικά λίγα, αλλά μπορείς να φτιάξεις κάτι αξιόλογο, γιατί πέφτουν και οι τιμές. Των Core2Quad για παράδειγμα έπεσαν μετά την κυκλοφορία των Ι7.

 

ε βασικα μου πε οτι θελει λιγο απο ολα...

δηλαδη λιγο για νετ λιγο για παιχνιδια.....

Το ξερω οτι δινει λιγα στην αρχη μου χε πει 500:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ε βασικα μου πε οτι θελει λιγο απο ολα...

δηλαδη λιγο για νετ λιγο για παιχνιδια.....

Το ξερω οτι δινει λιγα στην αρχη μου χε πει 500:lol::lol::lol::lol:

Κάρτα γραφικών μπορείς να βάλεις λίγο καλύτερη. Καλά κάνεις και πας σε ΑΤΙ, αλλά απ' ότι βλέπω έχεις βάλει 4650, η οποία είναι DDR2 512MB. Μπορείς με 20Ε περίπου παραπάνω (νομίζω ότι σου φτάνουν στο budget, γιατί απ' ότι είδα δεν έχεις ξεπεράσει τα 600Ε), να βάλεις μία 4670 που είναι 1GB DDR3, ή ακόμα καλύτερα μία 4730 που είναι και αυτές στα 70Ε (από e-shop), οι οποίες παρόλο που είναι και αυτές 512MB, είναι DDR5. Προτείνω από την 2η σύνθεση που έκανες, να αναβαθμίσεις λίγο την κάρτα γραφικών σου, γιατί έτσι κι αλλιώς επεξεργαστή και μνήμη, είναι δύσκολο να βρεις καλύτερα λόγω budget, ενώ με λίγο καλύτερη κάρτα γραφικών θα τον βοηθήσει στα παιχνίδια ;).

Βέβαια περίμενε και άλλες γνώμες, γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτά που σου λέω. Κι εγώ πριν λίγους μήνες το άρχισα το άθλημα :)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σας παρακαλω πολυ

 

πως μπορω να δω τι τροφοδοτικο εχω τωρα (μαρκα και ισχυς) και απο που, μιας και σκεφτομαι να προβω σε αναβαθμιση και λεω να χρησιμοποιησω το ηδη υπαρχων για να εξοικονομισω καποια χρηματα, τα οποια θα τα ριξω στη ραμ (8 gb =270 ευρω ζωη να χουν... )

:X
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σας παρακαλω πολυ

 

πως μπορω να δω τι τροφοδοτικο εχω τωρα (μαρκα και ισχυς) και απο που, μιας και σκεφτομαι να προβω σε αναβαθμιση και λεω να χρησιμοποιησω το ηδη υπαρχων για να εξοικονομισω καποια χρηματα, τα οποια θα τα ριξω στη ραμ (8 gb =270 ευρω ζωη να χουν... )

Φίλε για το τροφοδοτικό, υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος που θα ακολουθούσα εγώ. Ανοίγεις το κουτί και βλέπεις. Λογικά θα έχει αυτοκόλλητο που θα λέει... :)

RAM 8GB πολύ. Αφού πας τόσο ψηλά, λογικά θα θες να κάνεις καλό μηχάνημα, άρα πρόσεξε λίγο και το χρονισμό της μνήμης. Εγώ όπως είπα σε ένα ποστ στην προηγούμενη σελίδα, με 6GB είμαι υπερκαλυμμένος, αλλά αν θες να βάλεις 8GB δεν θέλω να σου αλλάξω τη γνώμη. Ίσα-ίσα, μπορεί να σου χρησιμεύσει και στο μέλλον αν θες να τρέχεις πολλά βαριά προγράμματα μαζί ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτος ειναι και ο σκοπος του.

 

Πολλα προγραμματα μαζι

δε με ενδιαφερουν παιχνιδια κτλ , ολα δισδιάστατες εφαρμογες ειναι και νετ αλλα θελω πολ ραμ γιατι το multitasking παει και ερχεται.

 

DDR3, 1333 , 4*2gb λεω τελικα

ερχεται πιο φθηνα απο 2*4

 

 

edit: εχω το bluestorm fsp 500 και απο οτι ειδα βγαζει 460 w.

 

θα αντεξει Amd Athlon 2, X4 , 2.66 ? (τωρα τρεχει με Χ2 64) / 8gb ram και αρκετούς usb εξωτερικους σκληρους?

:X
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια καλη χρονια

ενα καλο συστημα desktop μεχρι 500 euros ποιο?

 

(χωρις οθονη-πληκτρολογιο-ποντικι)

ενδιαφερει μονο κουτι-board κλπ.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

δες αυτά:

 

 

σε ένα απ' όλα αυτά αν βγάλεις πληκτρολόγιο και ποντίκι κλπ φτάνει ακόμα πιο κοντα στα 500

 

και μια σύνθεση:

 

Κουτί: Asus TAK51 Black Case

Intel Core 2 Duo 7600 (s775, 3.06, Box)

Asus P5Q Pro Turbo (s775, DDR2, P45)

Kingston Hyperx 2GB DDR2-1150 Ram Kit

Connect3D HD 4850 SVGA (PCI-Express, HDTV, 512MB)

Chieftec Super CFT-650-14CS PSU (650W)

Western Digital 640GB HDD

LG GH22NP20 Black DVDRW +/- (Dual Layer, IDE, Bulk)

 

αν και νομίζω πως αυτό είναι πιο καλή επιλογή.. ΑΝ έπερνα εγώ δλδ μάλλον αυτό θα έπερνα.. το μόνο που με προβληματίζει είναι το τροφοδοτικό του

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

δες αυτά:

 

 

σε ένα απ' όλα αυτά αν βγάλεις πληκτρολόγιο και ποντίκι κλπ φτάνει ακόμα πιο κοντα στα 500

 

και μια σύνθεση:

 

Κουτί: Asus TAK51 Black Case

Intel Core 2 Duo 7600 (s775, 3.06, Box)

Asus P5Q Pro Turbo (s775, DDR2, P45)

Kingston Hyperx 2GB DDR2-1150 Ram Kit

Connect3D HD 4850 SVGA (PCI-Express, HDTV, 512MB)

Chieftec Super CFT-650-14CS PSU (650W)

Western Digital 640GB HDD

LG GH22NP20 Black DVDRW +/- (Dual Layer, IDE, Bulk)

 

αν και νομίζω πως αυτό είναι πιο καλή επιλογή.. ΑΝ έπερνα εγώ δλδ μάλλον αυτό θα έπερνα.. το μόνο που με προβληματίζει είναι το τροφοδοτικό του

ευχαριστω πολυ φιλε Ιασονα θα τα κοιταξω ...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια και όσο το δυνατόν γρηγορότερα.Με 450 ευρώ θέλω να βάλω ί5 σίγουρα επεξεργαστή άρα πάνε τα 180.Άρα μένουνε 270 ευρώ για καινούρια mobo που να υποστιρίζει ι5 και γρήγορες ράμ γενικά μια καλή + 6γβ ραμ ddr3 .Ίσως και 4 αν αξίζουν πιο πολύ στην μοβο να πέσουν τα λεφτά.Οπότε θέλω να μου προτείνετε συνδιασμό μοβο+ 6γβ ραμ σε αυτά τα λεφτά.Ζητάω την βοήθεια σας επειδή δεν εχω ιδέα απο τα 6-7-8-4354-5435345345-54235345 και για μοβο τα πολύ βασικά.Κατα προτίμηση απο πλαίσιο.Επίσης ξέρει κανέις πόσο χρεώνουν στο πλαίσιο για να στα βάλουν αυτοί τα εξαρτήματα που αγοράζεις ;Αυτά προς το παρόν θα επιστρέψω σύντομα με περισσότερα ερωτήματα:O.ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Τί είναι το RAID controller? Θέλω να πάρω αυτή τη μητρική αλλά κάπου διάβασα ότι έχει πρόβλημα το RAID controller με τα windows 7. Τί να κάνω? Να κοιτάξω για άλλη μητρική?
Link to comment
Share on other sites

Τί είναι το RAID controller? Θέλω να πάρω αυτή τη μητρική αλλά κάπου διάβασα ότι έχει πρόβλημα το RAID controller με τα windows 7. Τί να κάνω? Να κοιτάξω για άλλη μητρική?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

http://simple.wikipedia.org/wiki/RAID

http://en.wikipedia.org/wiki/Disk_array_controller

 

δεν ξέρω αν βοηθάει

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...