Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι μπορω να παρω για να παιζω τα παιχνιδια τυπου farcry doom3 prey

fear με ανεση και καλα γραφικα ?

οι καρτες τις ati ειναι πιο ενεργοβορες

Link to comment
Share on other sites

αν παιζεις με αναλυση μεχρι 1280*1024 με μια ati x1950pro 512ΜΒ θα εισαι μια χαρα.Βεβαια με την 8800gts θα τα παιζεις ακομα καλυτερα αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα αντεξει το τροφοδοτικο
TRUST YOUR SOLE
Link to comment
Share on other sites

εχω την 7600 GT μπορω να συνδεσω το Η/Υ με την TV ???? για βλεπω στηνTV την επιφανια εργασειαs????:lol: :lol: :lol:

 

Και βέβαια μπορείς να συνδέσεις τον υπολογιστή σου με την τηλεόρασή σου.Αρκεί η κάρτα γραφικών σου να έχει κάποια έξοδο, όπως tv-out ή dvi, και η τηλεόρασή σου να έχει κάποια είσοδο, όπως s-video.To μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλώδιο σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω ρε παιδια οποιος μπορει ας με βοηθησει να λυσω ενα προβλημα που εχω..

Εχω την Αti χ1650 και μια οθονη της lcd sony sdm-s74e. To προβλημα μου ειναι με την εισοδο dvi-d. Oταν συνδεω την οθονη απο αυτη την εισοδο εχω σημα στην αρχη της εναρξης του υπολογιστη (η οθονη πανω αριστερα βγαζει ενδειξη dvι-d) αλλα οταν παει να μπει στα windows μαυριζει και χανει το σημα. (no input signal).

Αν εκεινη τη στιγμη συνδεσω hd15 απλο vga εχω σημα κανονικα αλλα αναλογικο.

Αυτο το προβλημα το ειχα και με ΑΤΙ Χ800 αλλα επειδη ειχα και αλλα προβληματα μου εκαναν αλλαγη απο Πλαισιο που εχω αγορασει το Pc την καρτα γραφικων με X1650. To προβλημα ομως παραμενει και δεν εχω dvi σημα οταν παει να μπει στα windows.

Πηγα την οθονη στη sony οπου μου την επεστρεψαν μετα απο ελεγχο χωρις να διαπιστωσουν κατι. Μιλησα με τον τεχνικο και μου ειπε πως στο χωρο του ειχε dvi σημα κανονικα και μαλιστα αυριο εχουμε κανονισει να παω απο εκει για να μου δειξει ο ιδιος οτι παιζει κανονικα. Αυτος μου ειπε οτι το προβλημα δεν ειναι στην οθονη αλλα στον υπολογιστη και συγκεκριμενα μαλλον μου λεει δεν εχεις ενεργοποιησει απο το μενου της καρτας γραφικων την εισοδο dvi με αποτελεσμα να χανεται το σημα οταν παει να μπει στα windows.

Αν ξερει καποιος που εχει αυτη την καρτα ή καποια αλλη ati ας μου πει πως γινεται η ενεργοποιηση απο την καρτα της εισοδου dvi. Εγω στη "βοηθεια" του catalyst control center ειδα πρεπει ναι υπαρχει στο πρωτο πεδιο "view" του catalyst ενα πεδιο που λεγεται digital panel properties και απο εκει ρυθμιζεις καποια πραγματα. Εμενα ομως αυτο το digital panel properties δε μου το βγαζει πουθενα οταν ανοιγω το catalyst center. Προσεξτε ομως.. Επειδη δεν εχω σημα απο dvi εχω αναγκαστικα συνδεσει με hd15. Μηπως δε μου βγαζει το digital panel επειδη δεν εχω συνδεσει με dvi αλλα με hd15? Aν ναι, αφου δεν εχω σημα με dvi πως θα ενεργοποιησω την εισοδο απο την καρτα γραφικων?

Δεν ξερω αν αυτο ειναι το προβλημα αλλα θεωρω οτι αφου μου ειπε ο τεχνικος να παω αυριο απο εκει με την οθονη μου για να μου δειξει στον δικο του υπολογιστη οτι εκει εχει dvi σημα δεν εχει λογο να λεει ψεματα και μαλλον το προβλημα ειναι στο pc μου.

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

αποφάσησα μίας και θα αλλάξω οθόνη στο παλιό μου pc σκεύτηκα

να αλλάξω την κάρτα γραφικών σε μια που να έχει έξοδο dvi.

αποφάσησα να πάρω αυτή

μιλάμε για pc 512mb ram kai pIII @ 1ghz . άραγε θα την δουλέψει?

thanks in advance :)

 

Υ.Γ pls άμα ξέρει κανείς ας δώσει link με νέους drivers!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι δεν έχει νόημα να βάλεις τόσο γρήγορη κάρτα γραφικών σε τόσο παλιό μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις και προβλήματα με κολλήματα κλπ.(πολύ πιθανό και λογικό)

Βάλε μια 9600 ή 6600 (στην καλύτερη περίπτωση αυτές).:cool:

δυστηχός δεν βρήκα τέτοιες...πάντως ο πωλητής μου είπε ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα..τέσπα θα δω πως θα πάει και αναλόγος πράττω...απλός ήθελα να ήξερα για πιό λόγο θα υπάρχουν τα προβλήματα που περιγράφονται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα ασυμβατώτητας δεν νομίζω να έχεις, εκτός και άν το PC σού έχει AGP X1. Αυτές ήταν οι πρώτες AGP που υπήρξαν και δούλευαν σε διαφορετικό voltage απο τις μετέπειτα X4 και X8 AGP ( νομίζω ίσχυε το ίδιο και για τις Χ2 ). Αν ισχύει αυτό και έχεις τέτοια θύρα σε καμμία περίπτωση μη τη βάλεις τη κάρτα καθώς στη καλύτερη δεν θα δουλέψει, στη χειρότερη θα πάθει βραχυκύκλωμα.

 

Πάντως δεν νομίζω να έχεις τέτοια θύρα .. αφού είναι PIII 1Ghz μάλλον AGP X4 πρέπει να "φοράει". Τσέκαρε το στο manual της motherboard αν το έχεις, η αν δε το έχεις ψάξε online τα τεχνικά χαρακτηριστικά της αν θυμάσαι ( ακριβώς όμως ) ποίο μοντέλο είναι.

 

Κατά τα άλλα δεν πιστεύω οτι συμφέρει να πάρεις μια 6800.. Αν τη πέρνεις αυτή εκτος για το dvi άλλα και επειδή είναι ισχυρότερη απο κάποια 6600, εγώ θα σου έλεγα να μη σπαταλήσεις άδικα παραπάνω λεφτά ... Το "χάσμα γενεών" που υπάρχει μεταξύ αυτής της GPU και του επεξεργαστή σου είναι τόσο τεράστειο που όπως και να έχει η κάρτα θα αποδίδει πολύ λιγότερο απο οτι πραγματικά μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

τελευταια βλεπω οτι η καρτα γραφικων μου τα βρισκει σκουρα με τα καινουργια παιχνιδια...

εχω την nvidia fx 5700 le 256ram

θελω να δωσω γυρω στα 100 ευρω. παιρνω κατι που θα δω διαφορα η να περιμενω να αγορασω αργοτερα κατι καλυτερο?

τι παιρνω με αυτα τα λεφτα? (δεν με νοιαζει να ειναι μαρκα)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα δεν πιστεύω οτι συμφέρει να πάρεις μια 6800.. Αν τη πέρνεις αυτή εκτος για το dvi άλλα και επειδή είναι ισχυρότερη απο κάποια 6600, εγώ θα σου έλεγα να μη σπαταλήσεις άδικα παραπάνω λεφτά ... Το "χάσμα γενεών" που υπάρχει μεταξύ αυτής της GPU και του επεξεργαστή σου είναι τόσο τεράστειο που όπως και να έχει η κάρτα θα αποδίδει πολύ λιγότερο απο οτι πραγματικά μπορεί.

ναι είναι agp 4x universal δηλαδή μπόρει να την πάρει, αλλά πραγματικά είναι τεράστειο το χάσμα, πάντος πιστεύω ότι θα παίζει καλύτερα από την 9200 se που είχα έτσι δεν είναι? (σε εππίπεδο γραφικών)

Link to comment
Share on other sites

Θα παίζει μάλλον καλύτερα, άλλα λίγο. Θα έχεις φαινόμενο "Bottleneck". Σε απλά Ελληνικά αυτό σημαίνει οτι ο επεξεργαστής δεν είναι αρκετά γρήγορος ωστε να τροφοδοτήσει τη κάρτα το αριθμό των "δεδομένων" που μπορεί αυτη να επεξεργαστεί στο maximum.

 

Για να είναι ενας υπολογιστης γρήγορος ( ειδικά σε προγράμματα όπως παιχνίδια ) δεν αρκεί να έχει μόνο γρήγορη κάρτα. Πρέπει να έχει ( στο περίπου έστω ) αντίστοιχα γρήγορη CPU, μνήμη κλπ.. λυπάμαι αλλα δυστηχώς αυτό ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Θα παίζει μάλλον καλύτερα, άλλα λίγο. Θα έχεις φαινόμενο "Bottleneck". Σε απλά Ελληνικά αυτό σημαίνει οτι ο επεξεργαστής δεν είναι αρκετά γρήγορος ωστε να τροφοδοτήσει τη κάρτα το αριθμό των "δεδομένων" που μπορεί αυτη να επεξεργαστεί στο maximum.

 

Για να είναι ενας υπολογιστης γρήγορος ( ειδικά σε προγράμματα όπως παιχνίδια ) δεν αρκεί να έχει μόνο γρήγορη κάρτα. Πρέπει να έχει ( στο περίπου έστω ) αντίστοιχα γρήγορη CPU, μνήμη κλπ.. λυπάμαι αλλα δυστηχώς αυτό ισχύει.

ναι αυτό δεν με πειράζει μιας και είναι secondary pc , απλός να υπάρχει μια αισθητή διαφορά, έτσι και αλλιώς το περίμενα εξ' αρχής ότι δεν θα την εκμεταλεύονταν ούτε στο 50%...απλός να είναι καλύτερη από την 9200 να έχει dvi out και να μην μου κάψει καμιά μητρική...ή και την ίδια την gfx card.

απλός δεν μπόρεσα να βρω μια 9700...

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια.πηρα μια 8600gts asus η οποια ειχε μεσα στο πακετο ενα καλωδιο που απο την μια ειναι σαν svideo ομως δεν ειναι και απο την αλλη εχει τρια βησματα κοκκινο μπλε και πρασινο.μπορω με αυτα τα βυσματα να δω σε lcd 32 bravia hdready παιχνιδια με αναλυση 1024χ768?

και αν ναι πως με το καλωδιο αυτο??

Link to comment
Share on other sites

prin liges meres agoarasa ena hp a6000n (AMD Athlon 64 X2 Processor 4200 Plus, 1 GB RAM, 250 GB Hard Drive). Otan allazw ta grafika sto call of duty 2 to paixnidi einai poly argo kai kanei lag.. me to proigoumeno pc mou htan mia xara. ksereis kaneis ti ftaiei? h karta grafikwn de tha prepe na einai mia xara yia gaming (exei NVIDIA GeForce 6150 SE)? exw akousei isws ftaiei pou exei windows vista, an valw xp tha einai kalutera? h na allaza karta grafikwn?

thanks

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι βύσμα rbg. Από πίσω η τηλεόρασή σου έχει τέτοια είσοδο. Ποιο μοντέλο έχεις? Γιατί αν έχει είσοδο vga η καλύτερη και πιο οικονομική λύση (για να μην παίρνεις dvi-hdmi καλώδια) είναι να την συνδέσεις με το καλώδιο που συνδέεις την οθόνη σου. Και η ανάλυση είναι 1366x768.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...