Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η την 580 προσωπικά

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα μια καλή έκδοση της 1050 η και αν μπορείς για να είσαι future proof 1060
Δηλαδή, για κάτι οικονομικό, μια 770 ή 970 ή 980, για να κάνω την δουλειά μου, δεν αξίζει ε;
Η την 580 προσωπικά
Αυτή είναι άλλο μοντέλο;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

H 1050 καταρχας δεν ειναι δυνατοτερη της 770. Η Ti ισως, δεν θυμαμαι, αλλα θα εισαι στο οριο. Η RX 580 είναι αλλη καρτα που εχει ~200-210 στο Amazon. Με 970-980 θα κανεις δουλεια αλλα αμφιβαλλω οτι θα τις βρεις πιο φτηνα, η 580 και η 1060 εχουν ιδια αποδοση και παραπανω VRAM Edited by Vasileios
τροποποιήθηκε σύμφωνα με επόμενο μήνυμα.,

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση φίλε μου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, η 1050 δεν είναι ίση με την 770 ήθελα να γράψω επάνω. Οχι 970. Είναι πιο αδύναμη και από τις 2

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εχω την amd ati hd 7790 1gb και θέλω να την αλλάξω αγοράζοντας μια καλυτερη αλλά όσο το δυνατόν πιο οικονομική. Τι προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Εχω την amd ati hd 7790 1gb και θέλω να την αλλάξω αγοράζοντας μια καλυτερη αλλά όσο το δυνατόν πιο οικονομική. Τι προτεινετε;
Χρόνια πολλά.

Το πιο οικονομική δεν λέει κάτι.

Μέχρι πόσα θες να δώσεις;

Και γενικά, πόσο παλιό είναι όλο το σύστημα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από χρήματα 100 maximum 140 Euro με την προυποθεση να είναι καλυτερη της 7790 που έχω ήδη. Το συστημα που έχω είναι cpu amd athlon όχι πολυ παλιος 4 core, 12gb ram ddr3 1600mhz, ssd Kingston σε tv Sony 4k 49αρα.παιζω κυρίως 1080p horror, fps, adventure, racing games. Και τροφοδοτικο cooler master 650w
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτόν τον πίνακα, βρες την δική σου και ανέβα κατηγορία κάρτας ανάλογα με το budget σου.

 

https://www.game-debate.com/hardware/compare?hardwareType=gpu

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από χρήματα 100 maximum 140 Euro με την προυποθεση να είναι καλυτερη της 7790 που έχω ήδη. Το συστημα που έχω είναι cpu amd athlon όχι πολυ παλιος 4 core, 12gb ram ddr3 1600mhz, ssd Kingston σε tv Sony 4k 49αρα.παιζω κυρίως 1080p horror, fps, adventure, racing games. Και τροφοδοτικο cooler master 650w
Athlon και δεν είναι παλιός;;

Τι να σου κάνει η αλλαγή κάρτας.

Για να παίξεις νεώτερα παιχνίδια και να μην σέρνεται θέλει αλλαγή όλο το σύστημα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα στο φόρουμ!

 

έχω δύο επιτραπέζιους dell τον optiplex 755 και τον optiplex 7010 που είναι αρκετά καλύτερος από τον πρώτο!

Έχω πάρει την κάρτα γραφικών που έβαλα στον τίτλο:VGA MSI NVIDIA GEFORCE GT710 2GB GT710 2GD3H LP 2GB DDR3 PCI-E RETAIL

αλλά δεν λειτουργεί σε κανέναν από τους 2.....την έχω κουμπώσει ξεκουμπώσει αρκετές φορές...την επέστρεψα πίσω στο eshop

την έλεγξαν κ είπαν ότι λειτουργεί μια χαρά...τι μπορεί να φταίει???θεωρώ ότι είναι η τροφοδοσία??κάτι άλλο??

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά πριν 3 χρόνια για ένα desktop του 2009 άλλαξα την κάρτα γραφικών γιατί η παλιά χάλασε και πήρα την gigabyte 1030 GT

Αλλά τώρα άρχισε να κάνει τρελό θόρυβο το ανεμιστηρακι της κάρτας! πολύ θόρυβο! φτιάχνεται αυτό; εάν όχι για τη μητρική που έχω (δείτε φώτο) ποια να πάρω αντί για αυτήν; οικονομική γιατί δεν μου χρειάζεται για πολλά πολλά.

 

και πως την ξεκουμπωνω να την αλλάξω;;!!! 5d38a1563a200f7e76ae724d8e5cf715.jpg754f5e4170244e2f6d5918965f945ec9.jpg

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ! αντί για αυτήν μπορώ να πάρω πχ Asus 1030 κλπ? η μόνο αυτή μπαίνει στην μητρική που δείχνει η φώτο που ανέβασα;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα σου έχει pci express 2.0. Η 1030 για να αποδώσει σωστά θέλει pci express 3.0. καλύτερα πήγαινε στην gt710 με τα 2gb μνήμη.

A ok τώρα κατάλαβα.εχεις ήδη την 1030. Mπαινει και αλλου κατασκευαστή 1030 αλλά και πάλι για το μηχάνημα σου αν δεν γίνει το ανεμιστηρακι όχι για πολλά-πολλα θα κάνεις δουλειά και με την 710 που έχει μισή τιμή από την 1030 αν δε θες να δώσεις περισσότερα χρήματα

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα σου έχει pci express 2.0. Η 1030 για να αποδώσει σωστά θέλει pci express 3.0. καλύτερα πήγαινε στην gt710 με τα 2gb μνήμη.

A ok τώρα κατάλαβα.εχεις ήδη την 1030. Mπαινει και αλλου κατασκευαστή 1030 αλλά και πάλι για το μηχάνημα σου αν δεν γίνει το ανεμιστηρακι όχι για πολλά-πολλα θα κάνεις δουλειά και με την 710 που έχει μισή τιμή από την 1030 αν δε θες να δώσεις περισσότερα χρήματα

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ναι η δουλειά ή πιο βαριά στο πισι είναι YouTube video 1080 (τώρα κάνει κάτι σπασίματα σε NBA στιγμιότυπα) και κανένα Word, Libre office παιχνίδια δεν παίζω. και σερφαρισμα ίντερνετ

 

το θέμα είναι ο θόρυβος από το ανεμιστηρακι φτιάχνει; αλλά και που; εγώ μένω Πειραιά πλαίσιο το είχα πάρει όλο το σύστημα 2009 (η 1030 ειναι 3ετιας κακως χαλασε τοσο γρηγορα νομιζω!)

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορώ να πάρω την gt710 αλλά αντί για gigabyte να είναι πχ Asus; η MSI; θα κουμπώνουν στην μητρική;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όποιου κατασκευαστή θες. Τώρα για το ανεμιστηρακι στην 1030, ανάλογα και την βλάβη του υπάρχουν βίντεο στο yt που δείχνουν πως βγάζεις και καθαρίζεις ανεμιστήρα από κάρτα γραφικών, αν φυσικά πιάνουν τα χέρια σου το κάνεις και μόνος σου . Επίσης το χάλασε είναι σχετικό από τη στιγμή που η κάρτα σου δουλεύει αλλά κάνει θόρυβο ανεμιστήρας έχεις ακόμα περιθώριο να τη φτιάξεις πριν καεί εντελώς και σταματήσει να δουλεύει! Μπορεί απλά να έχει συσσωρευτεί σκόνη στο ανεμιστηράκι και για αυτό το λόγο κάνει το θόρυβο και με ενα καλό καθάρισμα να στρώσει. Εγώ πχ πριν 3 χρόνια περίπου είχα πάει για αλλαγή σε τοπικό (Κοζάνη) κατάστημα ηλεκτρονικών υπολογιστών μια asus gt 610 που ακούγονταν το ανεμιστηρακι και μου την έφτιαξε και μέχρι σήμερα είναι οκ Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

μπα την εβγαλα την καθαρισα απο τη σκονη αλλα παλι κανει θορυβο το ανεμιστηρακι της 1030.αρα λες να παω στην GT 710?Θα κουμπωνει στα ιδια σημεια με την 1030 πανω στη μητρικη σιγουρα?να κοιταξω να ειναι GDDR5?

 

να παρω αυτη?ειναι και GDDR5

 

https://www.skroutz.gr/s/12672267/Asus-GeForce-GT-710-2GB-Silent-90YV0AL1-M0NA00.html

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

οκ την περασα ολα καλα
Σε αντίστοιχο πρόβλημα που είχα εγώ απλά έβγαλα τον ανεμιστήρα από την κάρτα και προσάρμοσα έναν άλλον από CPU, και μια χαρά παίζει και αθόρυβη είναι. Σε καμία περίπτωση μην πετάξεις την παλιά κάρτα εννοείται ότι φτιάχνει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...