Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα απενεργοποιησα την εντολη να εμφανιζεται το control center στο system tray και εφυγε το ενοχλητικο κουτακι!! Τι να πω.....
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποτε θα βγει η νεα σειρα καρτων της Nvidia, παντως εχει ανακοινωσει νεες μητρικες με τριπλο SLI, δηλαδη 3 υποδοχες για καρτες γραφικων PCI-Express!!

http://www.nvidia.co.uk/object/nforce_700i_uk.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας,

θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα μια αγορα καρτα γραφικων.

Διαθετω-amd athlon 64,3000+(2ghz),1500ram ddr στα 400).Σκεφτομαι ν'αγορασω μια καρτα η οποια θα μπορει κυριως να παιζει πανω κατω τα καινουργια παιχνιδια με σχετικα απλη ανεση π.χ.(call of duty,medal of honor,hitman κλπ)...τελος παρατηρησα μεσω του φορουμ πως η saphire ati x1950pro 512mb agp ειναι αρκετα καλη,για τον υπολογιστη μου ισχυει κατι τετοιο(ισως επειδη δεν πληρω καποιες προυποθεσεις),σας ευχαριστω για το χρονο σας,καλη σας μερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα μια αγορα καρτα γραφικων.

Διαθετω-amd athlon 64,3000+(2ghz),1500ram ddr στα 400).Σκεφτομαι ν'αγορασω μια καρτα η οποια θα μπορει κυριως να παιζει πανω κατω τα καινουργια παιχνιδια με σχετικα απλη ανεση π.χ.(call of duty,medal of honor,hitman κλπ)...τελος παρατηρησα μεσω του φορουμ πως η saphire ati x1950pro 512mb agp ειναι αρκετα καλη,για τον υπολογιστη μου ισχυει κατι τετοιο(ισως επειδη δεν πληρω καποιες προυποθεσεις),σας ευχαριστω για το χρονο σας,καλη σας μερα.

 

Ναι, η 1950pro ειναι οτι πρεπει για το συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα απενεργοποιησα την εντολη να εμφανιζεται το control center στο system tray και εφυγε το ενοχλητικο κουτακι!! Τι να πω.....

+1

 

νάσε καλά!

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα format to pc αλα παρατηρισα μια διαφορά στα γραφικα. Τα γραφικα δεν ηταν οπος ηταν στισ αρχες οτα ειχα παρει το pc διλαδη αν εκανα zoom σε μια φοτογραφια η οταν κιταγα video παρατιρουσα ατελιες στιν εικονα τους ενο οταν ειχα το pc απο το μαγαζι που το ειχα παρει προτου κανο το format... δεν ειχε τετιο προβλιμα μιπος κσερει κανεις τι ριθμισις πρεπει να κανω για να κανω την καρτα γραφικον ετσει οπως ηταν στην αρχη η μιπος πρεπει να βαλω αλους drivers??
Link to comment
Share on other sites

Εκανα format to pc αλα παρατηρισα μια διαφορά στα γραφικα. Τα γραφικα δεν ηταν οπος ηταν στισ αρχες οτα ειχα παρει το pc διλαδη αν εκανα zoom σε μια φοτογραφια η οταν κιταγα video παρατιρουσα ατελιες στιν εικονα τους ενο οταν ειχα το pc απο το μαγαζι που το ειχα παρει προτου κανο το format... δεν ειχε τετιο προβλιμα μιπος κσερει κανεις τι ριθμισις πρεπει να κανω για να κανω την καρτα γραφικον ετσει οπως ηταν στην αρχη η μιπος πρεπει να βαλω αλους drivers??

 

βαλε τους drivers της καρτας γραφικων.

 

 

κ τωρα το δικο μου προβλημα,εχει χαλασει η καρτα γραφικων στο λαπ τοπ κ επειδη ειναι on-board πρεπε να αλλαξω ολη τη motherboard και μου ζητησαν τα κερατα μου οποτε δεν την αλλαξα.επειδη τωρα πρεπει να το λειτουργω χωρις τους drivers κανει τα γνωστα κολληματα κυριως στο ιντερνετ οταν ανεβοκατεβαζω τη σελιδα.υπαρχει κανα κολπακι η κανα προγραμματακι για να το διορθωσω?σιγα μην υπαρχει αλλα απλα να μου φυγει η περιεργια...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω την Ge Force 5200, η οποία νομίζω ότι έχει αποσυρθεί εδώ και δύο χρόνια.

Θέλω να αλλάξω επιτέλους κάρτα γραφικών αλλά μιλάμε είμαι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος.

 

Για να σας βοηθήσω, θέτω τιμή maximum τα 120-130 ευρώ.

Σας ευχαριστώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πες μας και τι υπολογιστή έχεις...

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις μητρική με AGP, άρα οι επιλογές σου είναι πολύ περιορισμένες. Μπορείς να ψάξεις για κάποια ATI 1950 (αν και μπορεί να κοστίζει περισσότερο από το ποσόν που λες).
Link to comment
Share on other sites

εχω την nvidia geforce4 mx 420 στα 64mb σε υπολογιστη:

pentium 4 2.4ghz

ram ddr 256(sta 333 ή 400),την οποια θα αλλαξω και θα βαλω 512mb ή 1giga

motherboard msi ms-6547 ultra

 

Ποια καρτα γραφικων μου προτεινεται?θελω να παιζω τα σχετικα καινουργια παιχνιδια(nfs pro street,pro evo8,klp)

 

αν γινεται να ειναι και οικονομικη(50-70ευρω)

Link to comment
Share on other sites

και που είναι? σε ποια κατηγορία?

 

Εκει που λεει mainboard γραφει το μοντελο.

 

εχω την nvidia geforce4 mx 420 στα 64mb σε υπολογιστη:

pentium 4 2.4ghz

ram ddr 256(sta 333 ή 400),την οποια θα αλλαξω και θα βαλω 512mb ή 1giga

motherboard msi ms-6547 ultra

 

Ποια καρτα γραφικων μου προτεινεται?θελω να παιζω τα σχετικα καινουργια παιχνιδια(nfs pro street,pro evo8,klp)

 

αν γινεται να ειναι και οικονομικη(50-70ευρω)

 

Να βαλεις 1GB ram. Για τα παιχνιδια πλεον η 512 δεν κανει. Για καρτα γραφικων προτεινω 7600 ή 1650 σε AGP αλλα αν μπορεις να παρεις με 512MB ram. Θα σου χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να προτεινει μια decent graphics card μεχρι €100-€120? Εχω τα Vista σε Ε6550 2.3 με 2GBRAM και onboard-graphics.
Link to comment
Share on other sites

Εκει που λεει mainboard γραφει το μοντελο.

 

 

 

Να βαλεις 1GB ram. Για τα παιχνιδια πλεον η 512 δεν κανει. Για καρτα γραφικων προτεινω 7600 ή 1650 σε AGP αλλα αν μπορεις να παρεις με 512MB ram. Θα σου χρειαστει.

 

 

Model: P4S55FX2 1.0

Chipset: SiS G55FX 50

Southbridge: SiS 964

LPCIO: Winbond W83697HF

 

Έβγαλες άκρη?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω διπυρηνο 8400

3 g ram sta 1033

8600 gt καρτα γραφικων.

σκεφτομαι να αλλαξω καρτα γραφικων ποια μου προτεινετε?

xfx 8800 gt h

8800 gts?

!Viva La RaZZa!

www.wwe.com

Link to comment
Share on other sites

πάρε την 8800 gts αν έχεις τα χρήματα...αλλιώς την gt

οι 8800gt απο όποια εταιρεία και αν επιλέξεις(asus,xfx...κτλ κτλ κτλ)είναι ακριβώς ίδιες κάρτες σε υλοποίηση.Απλά κάθε εταιρεία αλλάζει το αυτοκόλλητο έξω απο την κάρτα.Οπότε ψάξε την πιο φτηνή 8800gt

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορισε η νεα σειρα καρτων της Nvidia, η 9600!!

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C3%D1%C1%D6%C9%CA%D9%CD&title=9600

 

Σε σχεση με τις αντιστοιχες της προηγουμενης σειρας πχ 8600 θα υπαρχει μεγαλη διαφορα?

Ποτε αναμενονται οι top της σειρας αυτης? (9800, 9850 κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Εχει τουλάχιστον διπλάσιες επιδώσεις απο την 8600...

τις περιμένουμε περίπου στα τέλη αυτού του μήνα...αλλα μην περιμένεις τπτ τρελό σε σχέση με τις τωρινές κάρτες.

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Αντιμετωπιζω ενα προβλημα στο pc μου και πιστευω οτι ειναι η καρτα γραφικων.Το συστημα μου ειναι το εξης:

 

Intel Core 2 Duo E6750

MOBO gigabyte GA -P35-ds4 rev2.0

Graphics card Gigabyte 8800GT 512MB Turbo Edition 900/1700

PSU 550Watt

LG Monitor 22

 

Το προβλημα απο τοτε που πηρα τον υπολογιστη εδω και ενα μηνα ειναι το εξης:σε ασχετες χρονικες περιοδους μου κλεινει η οθονη(black screen) και το μηχανιμα κολαει.Αν ανοιξω δυνατα τα ηχεια ακουγεται ενας συρτος διαπεραστικος ηχος.Αν πατησω το reset ακουγεται ενα ντριν ντριννννν,σταματαει μετα o ηχος αλλα το pc δεν ανοιγει.Χρειαζεται να τον κλεισω και αν τον ανοιξω παλι λειτουργει κανονικα εως οτου ξανακολησει καποια στιγμη.Επισης η αριστερη καθετη γραμμη της οθονης μου κυματιζει.Δουλευω σε μεγιστη αναλυση να επισυμανω 1680χ1050.

 

Δοκιμασα αλλαγη μνημων και θεσεων αλλα δεν ειναι αυτο.Γενικως που πηρα καποιες αποψεις μαλλον κατι παιζει με την καρτα.Μηπως χρειαζεται downclocking?Στο νετ δεν διαβασα και τα καλυτερα σχολια οσων αφορα και το factory overclocking της.Να επισημανω οτι εχω και τους τελευταιους drivers πανω και δε παιζει απο θεμα software ή ιων μιας και το ιδιο συμβαινει και μετα απο format.

 

Περιμενω με αγωνια οποιαδηποτε γνωμη γιατι εδω και καιρο με παιδευει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...