Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την δευτερη φυσικα.αλλα δεν ειχα ποτε καρτα απο την gainward για να ξερω τι ρολο βαραει αυτη η εταιρεια.

 

 

kai ego aytin skeftome na paro, eihe kaneis epeiria me tin sygekrimeni?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση, έχει κολλητός ένα 2 ετών περίπου Motherboard, προχθές του προσθέσαμε μια νέα μνήμη DDR μιας και DDRII δεν υποστηρίζει και είπαμε να βάλουμε και μια νέα κάρτα γραφικών. Αρχικά επειδή ξέρω ότι δεν υποστηρίζει PCI-E έψαξα για AGP 8x και με μπέρδεψε γιατί βλέπω επειδή έλεγα να πάρουμε κάτι καινούργιο ανάμεσα σε 7600 και Χ1600 βλέπω σε αυτές ότι είναι μεν AGP αλλά για μνημη λέει DDRII http://www.priveshop.gr/product.php?code=106193&sess=1022096139

ενώ βλέπω τη πιο παλιά 6600 να λέει DDR σκέτο

http://www.priveshop.gr/product.php?code=106116&sess=1022096139

 

Τι παίζει;; Μόνο η δεύτερη είναι συμβατή η δε παίζει ρόλο αυτό;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη που έχει η καρτα γραφικών δεν έχει σχέση με την μνήμη που παίρνει το mainboard το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι το θέμα agp vs pci-e.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση, έχει κολλητός ένα 2 ετών περίπου Motherboard, προχθές του προσθέσαμε μια νέα μνήμη DDR μιας και DDRII δεν υποστηρίζει και είπαμε να βάλουμε και μια νέα κάρτα γραφικών. Αρχικά επειδή ξέρω ότι δεν υποστηρίζει PCI-E έψαξα για AGP 8x και με μπέρδεψε γιατί βλέπω επειδή έλεγα να πάρουμε κάτι καινούργιο ανάμεσα σε 7600 και Χ1600 βλέπω σε αυτές ότι είναι μεν AGP αλλά για μνημη λέει DDRII http://www.priveshop.gr/product.php?code=106193&sess=1022096139

ενώ βλέπω τη πιο παλιά 6600 να λέει DDR σκέτο

http://www.priveshop.gr/product.php?code=106116&sess=1022096139

 

Τι παίζει;; Μόνο η δεύτερη είναι συμβατή η δε παίζει ρόλο αυτό;

Tελικά για να απαντήσω και μόνος μου στο ερώτημα μου, δεν έχει κάποια σχεση ειναι συμβατες και οι δύο. Τελικά πηραμε απο πλαίσιο την 7600GS Αlbatron

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Tελικά για να απαντήσω και μόνος μου στο ερώτημα μου, δεν έχει κάποια σχεση ειναι συμβατες και οι δύο. Τελικά πηραμε απο πλαίσιο την 7600GS Αlbatron
Και όμως, σε είχα προλάβει....

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια....

 

Έχω μία Asus 6600GT 128 mb, και ήθελα να αλλάξω κάρτα γραφικών.

Επειδή δεν έχω ασχολήθεί ιδιαίτερα με τις κάρτες γραφικών, δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω...

 

Το μέγεθος της μνήμης 128-256-512 πού παιζει ρόλο?

Τo Interface bit 128 - 256 bit?

 

Η αλήθεια είναι οτι παράγγειλα μία Albatron 6600GT - 512 DDR2 απο πλαίσιο στα 79 euro αλλα δεν έχω ακόμα κάνει επιβεβαίωση της παραγελλίας..

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=843024

 

 

Μήπως δεν θα έχω μεγάλη διαφορά? Προτείνεται κάτι άλλο καλύτερο? θέλω μόνο Nvidia...

D.G.
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514193

 

Aξίζει?? Τι άλλο καλύτερο έχετε να προτείνετε κοντά σε αυτή την τιμή?

 

 

 

http://www.megamarket.gr/msinx7600gst2d256ehpciexpresstvout2dvi-p-23551.html?filter_id=86

 

 

Ναι..Να την πάρης 20Ε πιο φθηνά..........

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση για να βάλεις 2η κάρτα γραφικών πρέπει να έχει τήν ιδια μνήμη με την άλλη..π.χ. σε μία ati radeon 256mb ddr3 κολλάει μόνο μια άλλη radeon 256mb ddr3 ή κάνει κ' μία radeon 768mb ddr3?:X
feel the confusion with the POWER of 3G!:hypno:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω να πάρω ένα καινούργιο pc κ θέλω τη γνώμη σας για κάρτα γραφικών. Θέλω να δώσω γύρω στα 150€, δε με πολυαπασχολεί νά εχω τα τρελα γραφικα για παιχνιδια στο pc απλα να ειναι μια αξιοπρεπης καρτα που να μπορει να διαχειριστει ΑΝΕΤΑ και τα vista. Τι εχετε να προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα καινούργιο pc κ θέλω τη γνώμη σας για κάρτα γραφικών. Θέλω να δώσω γύρω στα 150€, δε με πολυαπασχολεί νά εχω τα τρελα γραφικα για παιχνιδια στο pc απλα να ειναι μια αξιοπρεπης καρτα που να μπορει να διαχειριστει ΑΝΕΤΑ και τα vista. Τι εχετε να προτείνετε;

 

SAPPHIRE ATI X1650XT 256MB PCI-E RETAIL

MSI VGA NX7600GT-T2D 256E RED 256MB PCI-E RETAIL

 

X1950 Pro 256 MB (αν υπαρχει ακομα, οχι μονο τα Vista, αλλα και ολα τα παιχνιδια θα τα παιζεις ανετα)

Link to comment
Share on other sites

επειδη θελω να παρω μια καρτα,ξερει κανεις ποιες ειναι με dx10? ευχαριστω.
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

επειδη θελω να παρω μια καρτα,ξερει κανεις ποιες ειναι με dx10? ευχαριστω.

 

Προς το παρον, μονο η nVidia εχει βγαλει τις 8800. Σε λιγο καιρο, αναμενουμε και την ΑΤΙ:)

Link to comment
Share on other sites

SAPPHIRE ATI X1650XT 256MB PCI-E RETAIL

MSI VGA NX7600GT-T2D 256E RED 256MB PCI-E RETAIL

 

X1950 Pro 256 MB (αν υπαρχει ακομα, οχι μονο τα Vista, αλλα και ολα τα παιχνιδια θα τα παιζεις ανετα)

 

Η MSI από οτι είδα είναι 2πλή σε sli... υπάρχει κάποια nvidia αντίστοιχη (γυρω στα 150) που να είναι μονή όμως;;;

Link to comment
Share on other sites

Η MSI από οτι είδα είναι 2πλή σε sli... υπάρχει κάποια nvidia αντίστοιχη (γυρω στα 150) που να είναι μονή όμως;;;

 

Δεν καταλαβα τι εννοεις:O Μια καρτα ειναι. Απλώς, απο οτι λεει, καταλαμβανει 2 θυρες επεκτασεις. Ισως λογω του συστηματος ψηξης.

 

Δες κι αυτη ASUS EN7600GT/2DHT 256MB PCI-E RETAIL

Link to comment
Share on other sites

Α ναι δίκιο έχεις απλά με προβλημάτισε που τρώει 2 θέσεις... anyway μαλλον αυτην την asus θα χτυπήσω. Ευχαριστώ και πάλι. Νομίζω για vista και κανένα παιχνιδάκι που κ που καλή ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Καλισπέρα σε όλους!τα χαρακτηριστικά του pc μου ειναί:

Μ/b asus m2v tvm(via chipset)

Ram 2 * 512 sta 667

Cpu sempron 3500+

Hdd 120G

Aυτές τις μέρες λοιπόν αγόρασα την RX1300PRO για κάρτα γραφικών μιας κ αυτή που είχα ηταν onboard!Το πρόβλημα ποιο είναι λοιπόν....ενώ περνάω τους drivers k είναι όλα οκ,οταν παω να βάλω καποιο παιχνίδι...την ώρα που ξεκινάει..κολλάει κ βγάζει κάποιο παράθυρο ''vpu recover''!k κ μένει εκεί,δεν παίζει τπτ!δοκίμασα να ξεκλικάρω μια επιλογή στο catalyst center που λέει περι ''vpu recover'' αλλά τπτ!κατέβασα τους τελευταίους drivers gia την γραφικών, όπως επίσης κ απο την asus κάποια updates για bios klp.!To πρόβλημα παραμένει κ δεν ξέρω τι να κάνω!Σε διάφορα forums αναφέρουν οτι τα chipset via ''konfliktaroun'' me tis ati kartes grafikwn!Τί προτείνετε λοιπόν?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα πήρα την εξής κάρτα γραφικών:"ΑΤΙ X1950 Pro 256MB(AGP)" http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=918423

Την εγκατέστησα στον υπολογιστή, πέρασα τους drivers και μόλις πήγα να αλλάξω ανάλυση έκανε επανεκκίνηση ο υπολογιστής μόνος του.Και από τότε κάθε φορά όταν παέι να μπει στα Windows κάνει επανεκκίνηση μόνος του.Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Το PC μου είναι:

M.B:Asus A7V8X

CPU:AMD Athlon 2.2+

RAM:1Gb DDR-400 PC3200

H.D:250Gb

Windows XP S.P.2

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα πήρα την εξής κάρτα γραφικών:"ΑΤΙ X1950 Pro 256MB(AGP)" http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=918423

Την εγκατέστησα στον υπολογιστή, πέρασα τους drivers και μόλις πήγα να αλλάξω ανάλυση έκανε επανεκκίνηση ο υπολογιστής μόνος του.Και από τότε κάθε φορά όταν παέι να μπει στα Windows κάνει επανεκκίνηση μόνος του.Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Το PC μου είναι:

M.B:Asus A7V8X

CPU:AMD Athlon 2.2+

RAM:1Gb DDR-400 PC3200

H.D:250Gb

Windows XP S.P.2

αν με safe mode μπαινει,τοτε κατα πασα πιτηανοτητα υπαρχει προβλημα με τους drivers!κατα την εκκινηση πατα το F8 κ επελεξε ασφαλης λειτουργια η safe mode αν εχεις xp en. βγαλε τους drivers poy evales..mpes στην ati.amd.com k κατεβασε τους τελευταιους!ισως να διορθωθει το προβλημα!Στο ελπιζω!με το δικο μου θεμα δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

αν με safe mode μπαινει,τοτε κατα πασα πιτηανοτητα υπαρχει προβλημα με τους drivers!κατα την εκκινηση πατα το F8 κ επελεξε ασφαλης λειτουργια η safe mode αν εχεις xp en. βγαλε τους drivers poy evales..mpes στην ati.amd.com k κατεβασε τους τελευταιους!ισως να διορθωθει το προβλημα!Στο ελπιζω!με το δικο μου θεμα δεν ξερω τι να κανω...

To πρόβλημα το έχω όταν πάω να μεγαλωσω την ανάλυση,από 640-480 ή 800-600 σε 1280-1024.Drivers έχω τους τελεφταίους.Υπάρχει περίπτωση να φταίει η οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Για τις επανεκιννησεις οχι!κανα 2 φιλοι εχουν super duper pc κ οθονες δεκαετιας και.... κ δεν εχουν κανενα προβλημα,περα απο χαλια χρωματα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

χρειάζομαι μια νεα καρτα γραφικών PCI-E αλλα θα προτιμούσα να είναι συμβατή με HD συσκευές.

ΑΝ δε τα χω μπερδέψει τα παρματα εχόυν καπως έτσι:

 

Αυτές που υποστηρίζουν HDTV βγαζουν το σήμα από s-video που αν δεν κανω λάθος είναι αναλογική έξοδος και με ένα ανταπτορακι καταλήγει στα γνωστα 3 τύπου RCΑ βυσματα.

 

Εγω που θελω ψηφιακό σήμα HD από DVI 'ωστε να χρησιμοποιώ καλώδιο DVI-HDMI τι κάνω????

Και με τα πρωτοκολλα HDCP τι παίζει?

Αναμένεται κατι καινούριο ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Μέτα από 3χρόνια αποφάσισα να πάρω κάρτα γραφικών...ώς ώρας είχα ΑΤΙ κ΄ήταν μία χάρα...αλλά με QUAKE & OBLIVION η 64ΜΒ 64bit ddr δν εχει δούλειά στο συστημα..η νέα καρτα πού θέλω είναι pci-e x16 αλλα δν θέλω να χαλάσω πολλά λεφτά αφόυ με την ελευση του dx10 οι τιμές στις κάρτες θα πέσουν κατακόρυφα...αρα θέλω μια κάρτα αξιοπρεπών επιδόσεων αλλά λόγικης τιμής..ως ώρας έχω σκεφτεί τήν HIS RADEON X1650 pro 256MB 128bit,DDR3,ICEQ.Τι λέτε?Έχετε να προτείνετε κατι καλύτερο?:!:
feel the confusion with the POWER of 3G!:hypno:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...